PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hız - Devir - Anlık Yakıt Tüketimi ???

avi
04/12/2009, 10:22
Mrb arkadaşlar. Aslında bu konuya yakın yakıt tüketimi ve benzeri konuların konuşulduğu bir çok konu açılmış ama bunların cvp.ını bir türlü bulamadm. Bayide de almak istediğim aracın test aracı yok, tanıdığım kimsedede yok bu araçtan. Genelde herkezde 75 bg olanı var. Arkadaşlar ben sıfır 1.3 dizel 90 BG 5 ileri manuel vites punto almayı düşünüyorum. Ancak bu güne kadar hiç kullanmadığım için yakıt tüketimi ve performans açısından kafamda onlarca soru işareti var. En çok merak ettiğim hususkardan biride hangi hız hangi devirle yakalanıyo ve anlık tüketim değerleri ne oluyo. Ancak önemle rica ediorum bana bir kereye mahsus yakalanabilecek değerler değil, normal şartlarda herkezin görebileceği değerler lazım. Bu konuda bilgilerini benimle paylaşan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Sadece aşağıdaki üçü yeterli benim için arkadaşlar.

90 Km hız = ? Devir = ? Anlık Yakıt Tüketimi
100 Km hız = ? Devir = ? Anlık Yakıt Tüketimi
110 Km hız = ? Devir = ? Anlık Yakıt Tüketimi

serdar2362
04/12/2009, 10:44
Sorduğun sorular bence göreceli. Nedeni şu. Düz yolda 4,2 yakıt tüketimi ile 90 km hızda giderken meyil arttıkça 6 hatta 10 dahi görebilirsin. Yokuş aşağı giderken bu değer farklı yokuş yukarı farklı. Düz yolda ise karşı rüzgar olursa farklı, yağmur olursa farklı. Yani kısaca söyleyeceğim şu. Fabrika değerini dahi yakalamak çok zor yol şartlarına ve kullanıma bağlı. Deneyip görmek lazım.

avi
04/12/2009, 11:02
Sorduğun sorular bence göreceli. Nedeni şu. Düz yolda 4,2 yakıt tüketimi ile 90 km hızda giderken meyil arttıkça 6 hatta 10 dahi görebilirsin. Yokuş aşağı giderken bu değer farklı yokuş yukarı farklı. Düz yolda ise karşı rüzgar olursa farklı, yağmur olursa farklı. Yani kısaca söyleyeceğim şu. Fabrika değerini dahi yakalamak çok zor yol şartlarına ve kullanıma bağlı. Deneyip görmek lazım.

Tabiki söylediklerinde sende haklısın arkadaşım. Ama benimde rampa çıkarken yada inerkenki değerleri merak etmediğim gayet açık diye düşünüyorum.
Yinede daha açık olması için tekrar edeyim. Normal koşullarda, düz yol, normal hava şartları olduğu düşünülerek cvp verilirse verilen bilgiler daha yararlı olacaktır.

Bu arada fabrika verilerini yakalama gibi bi niyetim yok arkadaşlar. Daha önce 2009 model fiorinom vardı ve genelde hep uzun yol tüketimi 5.5-6 litre arasıydı. Performanssa vasatın altındaydı. Bu yüzden sıfır aldığım aracımı 4-5 ay kullanıp sattım. Bu sefer bir pişmanlık daha yaşamak istemiyorum. Kafaya koydum eğer almaya karar verirsem 1.3 90 Bg beyaz renk cam tavan ve co-pilot kitiyle alıcam aracı. Aldımmı bi 2-3 sene kullanayım diyorum. Keşke yakınlarımda birinde olsaydıda biraz deneyebilseydim. Neyse bu konuda paylaşacak bilgisi olan arkadaşlar, bilgilerinizi bizden esirgemeyin lütfen.

serdar2362
04/12/2009, 11:12
Abay'cım. O zaman benim arabamı aldığım dan beri bütün değerleri tuttuğum excel dosyamdan söyliyeyim.
90 km hızda 3,76 ........2000 dev/dk
100 km hızda 4,81........2700 dev/dk
120 km hızda 5,37.......2900 dev/dk

avi
04/12/2009, 11:19
Serdar bey çok teşekkür ediyorum verdiğinz bilgiler için ama sanırım sizin araç 75 Bg lik. Benm asıl öğrenmek istediğim 90 Bg liğin bilgileri. Yinede emek harcayp cvp.ladığınz için teşekkür ederim.

Yokmu arkadaşlar 90 Bg dizel kullanan...

ABNEW
04/12/2009, 16:04
Abay sorularının cevabı için biraz beklemen gerekebilir:) Çünkü konuyu okuduktan sonra test etmek gerekli,

Ben de 2 yıl kadar mjtd 90bg 6 ileri kullandım.Eskişehir yolunda, hızlandıktan sonra sabit gaz verilerek gidilirken ortalamam 90km/ste 3.5lt/100km lere kadar düşmekteydi.Tabi burada hava şartları, motorun durumu, ağırlık ve vites oranları(6 ileriydi benim aracım) etkili.

Senin sorularına kesin cevabı yeni 90bg lik mjtd (5 ileri) kullanan arkadaşlar verebilir.Tabi bu cevap da yine göreceli olacaktır bir miktar,

Hayırlısı olsun diyelim...

Alp
04/12/2009, 17:02
Mrb arkadaşlar. Aslında bu konuya yakın yakıt tüketimi ve benzeri konuların konuşulduğu bir çok konu açılmış ama bunların cvp.ını bir türlü bulamadm. Bayide de almak istediğim aracın test aracı yok, tanıdığım kimsedede yok bu araçtan. Genelde herkezde 75 bg olanı var. Arkadaşlar ben sıfır 1.3 dizel 90 BG 5 ileri manuel vites punto almayı düşünüyorum. Ancak bu güne kadar hiç kullanmadığım için yakıt tüketimi ve performans açısından kafamda onlarca soru işareti var. En çok merak ettiğim hususkardan biride hangi hız hangi devirle yakalanıyo ve anlık tüketim değerleri ne oluyo. Ancak önemle rica ediorum bana bir kereye mahsus yakalanabilecek değerler değil, normal şartlarda herkezin görebileceği değerler lazım. Bu konuda bilgilerini benimle paylaşan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim. Sadece aşağıdaki üçü yeterli benim için arkadaşlar.

Slm,
Almak istediğin aracı 6 aydır kullanıyorum. Aracımda ayrıca powerbox da mevcut
Tüketim değerim şehiriçinde kasmadan 130 - 135 kuruş/km de - 5lt/100 km de şehirdışında ise 100 - 110 km e ort hız ile 106 - 110 kuruş/km de - 3.9 - 4.0/100 km de...
Umarım yardımcı olabilmişimdir.

avi
05/12/2009, 09:49
Cevap için teşekkür ediyorum arkadaşlar. Sanırım aradığım cevaba ulaşmak için biraz beklemek en iyisi olacak. Alp kardeşm sen box kullanman sebebiyle yol bilgisayarının gösterdiği anlık tüketm değerleri biraz yanıltıcı olabilir diye düşünüyorum. Kendin hiç hesapladın mı, normal kullanım şartlarında 100 km de aracın kaç litre mazot tüketiyo.

KaMiKaZe
05/12/2009, 15:40
abay bey viteste önemli 5 vites deki değerler 6. viteste iken tutmayabilir.

avi
07/12/2009, 09:26
abay bey viteste önemli 5 vites deki değerler 6. viteste iken tutmayabilir.

Haklısın. Bende özellikle belirttim zaten sıfır 1.3 dizel 90 BG 5 ileri manuel vites punto diye.

Alp
07/12/2009, 11:30
Cevap için teşekkür ediyorum arkadaşlar. Sanırım aradığım cevaba ulaşmak için biraz beklemek en iyisi olacak. Alp kardeşm sen box kullanman sebebiyle yol bilgisayarının gösterdiği anlık tüketm değerleri biraz yanıltıcı olabilir diye düşünüyorum. Kendin hiç hesapladın mı, normal kullanım şartlarında 100 km de aracın kaç litre mazot tüketiyo.

Bu söylemiş olduğum değerler yol bilgisayarının değil benim bire bir tecrübe ettiğim değerlerdir.

avi
07/12/2009, 13:20
Bu söylemiş olduğum değerler yol bilgisayarının değil benim bire bir tecrübe ettiğim değerlerdir.

Teşekkür ediyorum Alp kardeşim. Box olmasa tam aradığım bilgi dicem ama box kafa karıştırıyo biraz. Gerçi devir ve hız değerlerini yazmamışsın.

Alp
07/12/2009, 22:22
Müsait olduğum bir ara istemiiş olduğun bilgileride paylaşmaya çalışacağım.

avi
10/12/2009, 13:29
Arkadaşlar bari sadece 90 km hız için gereken devir ve yol bilgisayarı anlın yakıt tüketim değerini yazın .... Düz yol-normal şartlar-Bir kerelik değil, normal şartlarda herkezin görebileceği değer olsun kütfen.

fatihhhh
21/12/2009, 13:29
90 km de, 2000 devirde, yol un eğimine göre değişmekle beraber anlık yakıt tüketimi 3,0-4,5 arası değişen değerler oluyor.
ben uzun yolda daaaaima 90 km hızla giderim.
devir 2000 civarı olur,
yolculuk bittiğinde yol bilgisayarında ortalama hızım 60 km/ saat dir.
ve ortalama yakıt tüketimim 3,9-4,5 arası değişir. genelde 4,2 felan olur.

avi
22/12/2009, 12:32
Teşekkürler fatih. Gayet açık birşekilde yazmışsın. Arkadaşlar 5 ileri 90 Bg lik motor kullanan yok mu..?

LeoN48
22/12/2009, 12:57
Merhabalar Abay Bey,
Bende de 75'lik gp var, uzun zamandır chiptuning yaptırmayı düşündüğümden tüketim değerleri üzerinde ben de çok durdum. Aylardır araştırdığım ve gördüğüm 90'lıkta değerlerin öyle üzerinde çok durulacak kadar 75'likten farklı olmadığı.
İnanın 90 hp'lik gp'lerde Serdar Bey'in verdiği tüketim değerlerine + ya da - 0.2 koyun ve istediğiniz verilere ulaşmış olun. Boş yere tedirgin olmayın.

avi
23/12/2009, 10:38
Teşekkürler bey..:)

gankay
20/01/2010, 16:56
Selam arkadaşlar tam bir ay önce fiat servis müdürünün şahsi olarak kullandığı 2007 model 34bin km.de multijet 90HP dualogic bir Grande Punto aldım.Özenle kullanılmış aracıma alışmam zaman aldı çünkü bugüne kadar hep benzinli ve manuel vites araçları kullandım.Şimdi dizel ve otomatik vites bir araç tedirgin ediyor mekanik olarak!Dizel araç kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir...İlk çalıştırma,sürüş dinamiği(hızlanma/sollama/rölanti devirleri),stop etme,bakım zamanları ve parça öncelikleri nelerdir?...Multijet aracımın karakteristik zayıf noktaları var mı?