PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kalkarken titreme oluyor! Hepsi mi böyle?

34plaka
02/12/2009, 10:04
Merhaba,
aracim 2007 model, 36,000'de. 5 K active'lerden.

sorun şu: aşırı trafikte, dur kalk yaparken araba sarsiliyor. servise goturdum baski balatada sorun olmadigini, Fiatlarda bu sorunun normal oldugunu soyledi. Bu sorunun avrupa arabalarda da oldugunu ama hissedilmedigini dile getirdi.
bana normal gelmiyor, bu sizin arabalarda da oluyor mu? gercekten normal mi?

ilk defa gecen ay basladi.

:(((

style07
02/12/2009, 10:06
valla neye dayanarak hepsinde var dedi bilmiyorum ama bende öyle birşey yok.

emrequzel
02/12/2009, 10:07
Benimde şehiriçinde dur kalk cok yaptıgımda oluyor. bildiğim kadarıyla ısınmadan kaynaklanıyor diye biliyorum.

gurik
02/12/2009, 11:36
hayır yok.

h k
02/12/2009, 12:33
bende var , ilk başlardan beri var . farkettiğimde 10 binde falandı araç , şimdi 80 bin oldu hala titrer , hep titredi . çok gaz verirseniz titremiyor.

GP COSKUN
02/12/2009, 12:57
debriyaj balataları ıslandığı zaman veya sıkışık trafikte çok dur kalk yapıldığında ısındığı zaman silkeleme diye tabir ettiğimiz sarsıntıya sebeb olurlar
bu durum balata soğuyunca veya kuruyunca ortadan kalkar aracın silkelemesinin sebebi ise ayağınızı kalkış yapmak için debriyajdan kaldırmaya başladığınızda balata baskının yüzeyine tam tutunamaz kesik kesik kaçırarak kavrar siz de bunu silkeleme olarak hissedersiniz
bu durumu en aza indirmek için sıkışık trafikte ayağınız debriyajda veya kavrama mesafesinde tutmamanız gereklidir yani durduğunuzda ayağınızı debriyajdan tamamen
çekin balatanın ısınmasını engelleyin
birde derin su birikintilerinden geçerken hızınızı düşürüp balatanın ıslanmasını önleyin
saygılar

ABNEW
02/12/2009, 16:52
Kalkışta silkeleme sürücü kaynaklı değilse kesinlikle kavrama sisteminden kaynaklanıyordur.Aşınmış balata diğer viteslere geçirirken de silkeleme yapabilir.Eğer sadece kalkışta ise -sanıyorum uzun süre dur kalklardan sonra meydana gelmektedir- bunun da kaynağı ısınan (aşınmış) balatadır.Soğuyunca eski haline gelebilir ama zorlanan ısınan her balata aşınıyor demektir.Bu da kısa sürede olmasa bile balata ömrünü bitirir...

sowhat788
02/12/2009, 18:14
Motor kulakları ile bağlantısı olabilir sorunun

clax22
02/12/2009, 20:37
bendede oluyor sıkışık trafikte dur kalklardan sonra ama benimki silkeleme seklinde olmuyor titreme gbi birsey aldıgım gunden beri var 2009 model arac.balata ısınmasından kaynaklandıgını dusunuyorum

34plaka
03/12/2009, 19:17
Coskun cok tesekkur ederim

bu durumu en aza indirmek için sıkışık trafikte ayağınız debriyajda veya kavrama mesafesinde tutmamanız gereklidir yani durduğunuzda ayağınızı debriyajdan tamamen
çekin balatanın ısınmasını engelleyin
saygılar

vites bosta olacak degil mi?

GP COSKUN
03/12/2009, 21:01
evet evet tabiki boşta olacak
çoğu sürücü bilmiyor debriyaj pedalı sadece ayırma işlemi için kullanılır
(debriyaja basmak anlamında )
debriyaja bastığınızda baskıyı balatadan ayırır kavramayı ve aktarım organları arasındaki
bağlantıyı kesersiniz debriyaja basıp vitesten araç çıkarılır ve debriyajdan ayak kaldırılır
debriyajda beklerseniz baskının yayları ve baskı ayakları zaman la özelliğini kaybeder
araçlar debriyaj pedalını kullanmadanda hareket ederler fakat kalkış ve vites geçişleri sarsıtılı olur bu işlemleri araca zarar vermeden yumuşak şekilde gerçekleştirmek için eylemi uygularken debriyaj pedalı kullanılır
unutmayınki debriyaj pedalı boşta bekleme pedalı değildir
saygılar

turkishstar
04/12/2009, 14:55
tabi rapmadayken el frenini çekmeyi unutmayın
:D

M@GIC
04/12/2009, 20:17
Sıkışık trafikte yani uzun süre dur kalk yapmaktan dolayı baskı balata takımı ısınır. Bu da iyi ayırama, geç bırakma, titretme gibi sorunlar ortaya çıkartıyor.Bunu engellemenin yolu ise uzun dur kalklarda vitesi boşa almak ve ayağı debriyajdan çekmektir.

Benim aracımda aldığım ilk günden beri ilk kalkışta hafif titreme vardı. Rampalarda bu titreme stop kadar giderdi. ilk başlarda araca alışmadım diye düşünmüştüm. çünkü hep benzinli araç kullamıştım. ama sorun aslında 1.3 75 bg oluşundanmış. Arkadaşımda aynı sebepten yakınıyordu. Bu sorunu halletmenin tek yolu biraz daha fazla gaz vermek ya da yokuşta el freni yardımıyla kalkınca sorun olmuyor.

Senin aracında 77 bg olduğundan eğer baskı balatada problemin yoksa. Biraz daha gazı yedirerek kaldırmanda fayda vardır diye düşünüyorum.

velespit1988
05/12/2009, 00:05
Az gaz verip kalkmaya çalışınca ya da çok dur kalk yapınca bende de oluyor. Bana pek normal gelmiyor ama baskı balatanın da bittiğini düşünmek istemiyorum :S

HasanAliz
05/12/2009, 00:55
hiç dikkatimi çekmedi.