PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2. viteste sorun (twingo)

palombaro
19/11/2009, 20:32
Selam arkadaşlar kusura bakmayın başka bir araç hakkında soruyorum ama nereye konu açılır kestiremedim buraya yazıyorum.
1 ay önce g.p. mtj yi sattım yeni araç almak için ,ancak araştırıp yenisini bulup alacak vaktim olmadı, babamda pek kullanmadığı ve şimdiye kadar hiç sorun çıkartmamış kendi arabasını bir süreliğine verdi.
1999 twingo , araç 1150 cc benzinli motora sahip , yaklasık 2 haftadır kullanıyorum , debriyaj çok yukarıda kavrıyor kavrayıncada stop ediyor o yüzden kavramadan az önce gaza basıyordum. Dün yine bu şekilde kalktım sonra 2. vitese taktım zannettim oysa geçmemiş gaza basınca metalık takır tukur sesler geldi ve artık 2. vitese zor geçiyor. 9-10 km hızla giderken rahat geçiyor ama devri düşük olduğu için motor zorlanıyor 15-20 km hızda oldugu zaman 2 ye geçimiyor geçsede güç kullanmak gerekiyor sanki iki kademede geçiyormuş gibi. Diğer viteslere geçişte bir sorun yok bende 2 yı kullanmamaya gayret ediyorum.
Debriyaj baskı balatası yeni değişmişti balatayı sıyırıp 2. vites çarkına zarar vermiş olabilirmiyim veya söyle soruyum çark kırılırmı böyle durumlarda veya başka nasıl bir sorun çıkmış olabilir.
Artık ne olduysa bir an evvel tamir ettirip aracı iade etmek istiyorum bana ne kadar masraf çıkartır?

GP COSKUN
19/11/2009, 21:25
sevgili hakan
2. vitese geçtiği halde araç yürümeyip dişli sesi gelmesi (senin tabirinle takur tukur) hiç iyi bir haber değil
muhtemelen 2.vites dişlisinde kırıklar meydana gelmiş olabilir bunun yanın da şanzumandaki grup dişlisinede zarar vermiş olabilir
eğer 2ye geçmekte sadece zorlanıyorsan yani 2 ye taktıktan sonra o bahsettiğin sesler yoksa muhtemelen senkromeç te veya levye diye tabir ettiğimiz vites kolunun altında bulunan çatalda sorun olabilir
son olarak bir ihtimalde en iyisi bu
debriyaj ayarın çok düştüğünden vitese zor geçer ama diğer viteslerde sorun yok diyorsun bu ihtimalin olma olasılığı azalıyor debriyajın düşüklüğünden yapsaydı bütün viteslere geçmekte zorlanırdı
geçmiş olsun saygılarımla
sorunu halletmek için şanzuman sökülecek prizdirek ,prizdirek bilyası,grup dişli ,vites dişlileri ve senkromeçlerine bakılacak

palombaro
19/11/2009, 21:48
Coşkun , verdiğin bilgiler için çok teşekkürler.

eğer 2ye geçmekte sadece zorlanıyorsan yani 2 ye taktıktan sonra o bahsettiğin sesler yoksa muhtemelen senkromeç te veya levye diye tabir ettiğimiz vites kolunun altında bulunan çatalda sorun olabilir

Evet 2.vitese geçtikten sonra sorunsuz 2de gidiyor. 3-4-5 e sorunsuz yükseltilip düşürülüyor ama 10km den daha hızlı giderken 2ye geçiş zor, vitesi bütün gücümle sıkıp kontrolluce yavaş yavaş 2ye geçirebiliyorum.

Senkromeç ve levye yi kontrol ettirmek hata onlardaysa değiştirmek veya 2. vites çarkındaysa değiştirmek ortalama ne kadara patlar bana?

5000tl lik araç 1000tl masraf çıkarmasın diye dua ediyorum şimdi.Emanet mal hep elimde patlamıştır zaten.

Saygılar

GP COSKUN
19/11/2009, 21:58
hakan
vitese geçtikten sonra ilerlerken ses yapmaması sevindirici haber
en basiti balata ayarından vitese girmekte bir zorlanma olabilir bunu ufak bir debriyaj ayarı ile çözebilirsin 20 tl ye falan yaparlar
en kötü ihtimalle ise levye de veya senkromeçte sorun vardır
şanzumanın inip sökülmesi lazım
eğer sorun burdaysa 400- 500 lirayı bulabilir işçilik dahil
ama burada önemli olan twingonun parçalarını rahatça bulabilecekmisin o beni düşündürüyor
bir de son olarak benim şahsi fikrim debriyajının ayarı çok düştüğünden vitese girmekte zorlanıyor olabileceği büyük ihtimalle budur
yinede bir şey daha sorayım
vitese geçirmeye çalışırkenzor giriyo ama cartlama yapmıyor diyebiliyomusun
aracı stop ettikten sonra vitesler rahat geçiyormu yani araç stop halindeyken her şey normal mi bunuda cevaplarsan sorunu büyük ihtimalle çözücez

palombaro
19/11/2009, 22:43
Coşkun, araç dururken 2. vitese takmayı hiç denememiştim şimdi gidip denedim ; motor çalışmazken, çalısırken oldugu yerde ve stop ettikten sonra sıkıntısız 2. vitese ve diğerlerine geçiyor.
vitesi cok sıkı tutup yavas yavas 2 ye geçirdiğimde cartlamıyor ancak demırler bırbırıne çarpmış gibi bir sallantı gelerek 2 kademede geçiyor.

GP COSKUN
19/11/2009, 22:47
hakan şimdi daha iyi oldu yarın hemen git bi debriyaj ayarı yaptır
sorunun çözülecektir
şimdiye kadarki anlattıklarından sorun bu gibi gözüküyor
yarın ayarı yaptır düzelmezse yine görüşelim
durumdan haberdar edersen sevinirim
şimdi bide gir rahat bi uyku çek sorun %80 debriyaj ayarından kaynaklanıyor
sevindirici haber yani

palombaro
19/11/2009, 23:03
:) :) :)
Coşkun çok teşekkürler. Babam bile olsa istemeden emanete hıyanet etmiş oldum düşüncesi çok canımı sıkmıştı şimdi rahatladım.
Evim Ankara'da Şaşmaz ve Gersan sanayi sitelerine yakın,yarın ilk iş göstermek olacak.

GP COSKUN
19/11/2009, 23:06
yardımcı olabildiysem ne mutlu bana
iyi haberlerini bekliyorum yarın
bu konu altında yazarsın

palombaro
21/11/2009, 17:56
Sağolasın abi ,
halkbank sınavı muhabbetine ilk iş dediğim tamırcıye ugrayamadım.
Bugün bir değişiklik oldu 2.vitese geçiyor ancak önce boşa alıp 1 sanıye kadar bekledıkten sonra. ayagımı debriyajdan çekmeme gerek kalmadan 1den boşa, bekle, sonra ikiye.
ama sanırım boyle kullanırsam bıraz daha cok buyuk derler acılacak basıma cunku yeni bir dert daha türedi den 1 e düşmüyor. tekerler tamamen durmamışsa gecmıyor 1 e.

GP COSKUN
21/11/2009, 18:39
Sağolasın abi ,
halkbank sınavı muhabbetine ilk iş dediğim tamırcıye ugrayamadım.
Bugün bir değişiklik oldu 2.vitese geçiyor ancak önce boşa alıp 1 sanıye kadar bekledıkten sonra. ayagımı debriyajdan çekmeme gerek kalmadan 1den boşa, bekle, sonra ikiye.
ama sanırım boyle kullanırsam bıraz daha cok buyuk derler acılacak basıma cunku yeni bir dert daha türedi den 1 e düşmüyor. tekerler tamamen durmamışsa gecmıyor 1 e.

hakan git gide daha ipuçları yakalıyorsun anlattığın sorunların hepsi tek bir şeyi ifade ediyor
arabanın durmadan 1. ci vitese geçmemesinin sebebide debriyaj ayarı
senin debriyajın ayırmıyor sevgili kardeşim git bir an önce debriyaj ayarını yaptır hiç bi sorun kalmıycak
ama ihmal etme böyle kullanmaya çalışırsan dişlilere zarar vereceksin
saygılar

palombaro
24/11/2009, 01:25
teşekkürler abi çok yardımcı oldun , bugun debriyaj ayarını yaptırdım şahane oldu , sonra gittim iade ettim başına başka bir iş gelmeden , rahatladım :)

emrequzel
24/11/2009, 08:44
Coşkun abi yaa konuyu bastan asagı okudum helal olsun walla ne diim.Gerek açtıgın konular, geren yaptıgın yorumlar bilgilendirici ve hepsi cok faydalı bilgiler.Tebrik ediyorum seni ;)