PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 195 60 15 le ilgili sorularım var

ssss2292
16/11/2009, 20:47
Merhabalar,
aracımın lastiklerini değiştiricem ama aklıma takılan üç soru var ve bilgili arkadaşlardan yardımcı olmalarını istiyorum.

1. 195 60 15 ebatındaki lastiği aracın orjinal olan demir jantlarında kullanabilir miyim? yoksa ebatı fazla mı geniş olur?

2. aracım 1.4 77 bg ve lpg li. bu lastikler kalkış ve çekişi olumsuz etkiler mi? Fazla mı geniş olur?

3. aracın çekişini etkilemeden kullanabileceğim en geniş lastik ebatı hangisidir?

Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.

ABNEW
16/11/2009, 20:54
Hüseyin, yuvarlanma uzunluğu biraz büyüyeceği için hissedilmese bile performans ve tüketim olumsuz etkilenir ama yol tutuş iyileşir.Orijinal demir jantlarla bu lastikler kullanılabilir.Bence 185 60 15'' 3. sorunun cevabı :)

GP COSKUN
16/11/2009, 20:56
Hüseyin, yuvarlanma uzunluğu biraz büyüyeceği için hissedilmese bile performans ve tüketim olumsuz etkilenir ama yol tutuş iyileşir.Orijinal demir jantlarla bu lastikler kullanılabilir.Bence 185 60 15'' 3. sorunun cevabı :)

+1000 = yıldızlı pekiyi

ssss2292
16/11/2009, 21:31
değerli bilginiz için teşekkür ederim..

Alp
17/11/2009, 08:27
Ben daha önceden kullandım. Hiç bir sorun olmaz gönul rahatlığıyla takabilirsin.

serdar2362
17/11/2009, 09:10
Bu konuyu çok araştırdım. İşi bilen her sorduğum muhterem bana 185/60/15 önerdi bende aldım taktım. Henüz kar buz yok ama yol tutuşta hissedilir şekilde iyileşme var. Fazla kalınlığa gerek yok tavsiye ederim. Ne kadar geniş yüzey kışın o kadar kayma alanı.

serdar2362
17/11/2009, 10:38
Kar için geniş yüzey belki uygun olabilir ama cam gibi buz tutmuş asfalt yüzeyde hiç tavsiye eden olmadı. Artık büyük şehirlerin çoğunda kar pek kalmıyor hemen temizliyorlar. Ara yollar belki.
Ayrıca önceki arabam palio idi ona da lassa'nın vakumlu lastiğini takmıştım geçen kış hiç zincir ihtiyacım olmamıştı.

sowhat788
17/11/2009, 11:04
300 Hp lik WRC ler bile karda buzda bisiklet tekeri kadar ince taban kullanıyorlar belki yardımcı olur mantık açısından ;)

GP COSKUN
17/11/2009, 12:27
KARLI BUZLU zeminde her zaman ince taban lastikler daha avantajlıdır
ince taban ile yere basma kuvveti artar geniş taban ile azalır
185/65/15 ten 225/40/18 e kadar lastik denenmiş ve karşılaştırması yapılmış. Kuru zeminde taban genişledikçe yol tutuş artmış, 100km/h den frenajda duruş mesafesi : 185 tabanda: 41 mt / 225 tabanda : 35.8mt, yani 1 araba boyu kadar önce durma kabiliyeti çok güzel birşey.
Islak zemine dikkat: suda kızaklama yani lastiğin yüzmeye başlama hızları: 185 tabanda : 80km/h / 225tabanda : 69 km/h, yani ıslak zeminde kalın ebatlarda hız kesmek şart
Geniş tabanın eksileri:
1. Düşen konfor
2. Yükselen gürültü
3. Yükselen yuvarlanma direnci
4. 300 mm genişleyen tabanda %6 hava direnci artışı var, yani yakıt tüketim değerinin de artması.
umarım yardımcı olur

GP COSKUN
17/11/2009, 13:34
:) WRC araçlarında ben pek ince lastik görmedim. Hem oradaki arazi şartlarını yol şartları ile karıştırmıyorsunuz umarım. Özel lastikleri var. Ayrıca ince taban kullanan büyük motorlu araca da rastlamadım hiç. Bnkz M3 M5 Corvette vs. vs. örnekler çoğalabilir.

Yola iyi tutunsun diye drag araçlarında nasıl lastik kullanıldığına da bakabilirsiniz. Hem slick hem de kalınlık ne kadar.

Az sürtünme çok sürtünme farkını anlatmama gerek yok sanırım.

Neyse yine de polemiğe gerek yok. Güvenlik için isteyen ince kullanabilir.

Ek not: Bol yanlayan, sürekli saran, yüksek hızlarda virajlara giren biri olarak yazıyorum, geniş tabanla içiniz daha rahat.

Buzlu yol için bu lastiklerle ilgili yorum yapmak zaten yanlış o tarz yollarda çivili diye tabir edilen lastikler kullanılmalıdır. Sadece tamamen kaygan yüzeyde geniş tabanın kayma oranı artabilir bu mantıklıdır.

sevgili cihan yanal atılımlara karşı geniş taban daha iyidir ama
karlı buzlu zeminde sonu hüsran olur tutunamazsın yola
çünki dar lastikle yere daha çok kuvvet ile baskı uygulayarak
tutunma sağlarsın
buzda bu lastikler kullanılmaz demişsin
ben senelerce kışın uzun yola çalıştım ama hiç çivili lastiğim olmadı
antalyadan jet kalkardık bucak tan sonra kar başlar sandıklıdan bileciğe kadar buz üzerinde gelirdim zincirsiz
sırtımızda 15 ton yükle hiç bir yerde takılmazdım
kar lastikleriyle buzda da rahat rahat araç kullanabilirsin
saygılar

sowhat788
17/11/2009, 17:50
:) WRC araçlarında ben pek ince lastik görmedim. Hem oradaki arazi şartlarını yol şartları ile karıştırmıyorsunuz umarım. Özel lastikleri var. Ayrıca ince taban kullanan büyük motorlu araca da rastlamadım hiç. Bnkz M3 M5 Corvette vs. vs. örnekler çoğalabilir.

Yola iyi tutunsun diye drag araçlarında nasıl lastik kullanıldığına da bakabilirsiniz. Hem slick hem de kalınlık ne kadar.

Az sürtünme çok sürtünme farkını anlatmama gerek yok sanırım.

Neyse yine de polemiğe gerek yok. Güvenlik için isteyen ince kullanabilir.

Ek not: Bol yanlayan, sürekli saran, yüksek hızlarda virajlara giren biri olarak yazıyorum, geniş tabanla içiniz daha rahat.

Buzlu yol için bu lastiklerle ilgili yorum yapmak zaten yanlış o tarz yollarda çivili diye tabir edilen lastikler kullanılmalıdır. Sadece tamamen kaygan yüzeyde geniş tabanın kayma oranı artabilir bu mantıklıdır.

Görmedim dediğin 300 Hp lik asfaltta ve karda giden araçların birkaç resmini ekleyeyimde "karıştırmadığımı" görürsün belki ;)

Resim

Resim;

emrequzel
17/11/2009, 17:53
Güzel örnek olmuşş..

GP COSKUN
17/11/2009, 20:12
tartışamaya gerek yok arkadaşlar
netice olarak
geniş taban lastikler kar ve buz üstünde avantajlı değildir
kubilay sanada teşekkürler resimler her şeyi açıklıyor
zaten cihanda bizimle aynı fikirde sadece normal yol baz alınarak konu karışmış
cihanın dediğide doğru normal kuru zeminde geniş taban daha iyi
saygılar

bulut
17/11/2009, 21:50
Kişin olabildigince ince taban ve geniş yanak. Yazin tam tersi olabilir. Ben kisin vakumlu 185 60 15 kullaniyorum. Yazin 205 40 17.

serdar2362
18/11/2009, 09:37
Kişin olabildigince ince taban ve geniş yanak. Yazin tam tersi olabilir. Ben kisin vakumlu 185 60 15 kullaniyorum. Yazin 205 40 17.

+1

sowhat788
18/11/2009, 09:44
kubilay sanada teşekkürler resimler her şeyi açıklıyor
zaten cihanda bizimle aynı fikirde sadece normal yol baz alınarak konu karışmış
cihanın dediğide doğru normal kuru zeminde geniş taban daha iyi
saygılar

Resimler için teşekkür etmişsin önemli değil abi

Ben sana yol şartları diyorum sen resim koyuyorsun. O lastiklerin markasını, modelini, ve gittikleri zemini de söyler misin?

Ahhh Cihan ahhh,
Olay kar buz üstünde tutunmaya gelmiş ama sen asfalt demişsin m5 demişsin asfalt demişsin zemini iyi kavrar demişsin,benim zaten hiç anlamadığım işler öyle ralli falan ;) marka bilgim fazla yok ama zeminler resimlerde görünüyor sanki ,sabit fikirli olmamak lazım fizik var nizam var.
Saygılar....

sowhat788
18/11/2009, 10:50
Saol saol

ssss2292
19/11/2009, 21:39
bilgiler için teşekkürler 185 60 15 te karar kıldım. Dunlop Sp sport 01 aldım

GP COSKUN
19/11/2009, 21:41
bilgiler için teşekkürler 185 60 15 te karar kıldım. Dunlop Sp sport 01 aldım

en doğru kararı vermişsin
iyi günlerde güle güle kullanman dileğimle
hayırlı olsun

ABNEW
19/11/2009, 22:15
Hayırlı olsun Hüseyin, kazasız sürüşler...