PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siyah yağ ?

muratokay
08/11/2009, 11:37
Dün arabayı çalıştırmadan önce yağ seviyesini kontrol etmek istedim. Çubuğu çıkarınca ucundaki yağın beklediğim gibi bronz renkli değil de kararmış rente olduğunu gördüm. Bezle sildiğimde bez de simsiyah oldu. Çubuğu yerine takıp tekrar baktım, yine öyle siyah renkli bir yağ var ucunda.
Araç 12,000 km'de ve 10,000'deyken (yaklaşık 2 ay önce) daha yeni yağ değişmişti.

Bi terslik var mı yoksa normal mi? Bi de bazı yerlerde aracı biraz rölantide çalıştırıp, sonra dinlendirip yağ seviyesine öyle bakın deniyor? Öyle yapmadığım için olabilir mi?

serdar2362
08/11/2009, 12:41
Dizel motorlarda yağın rengi daha çabuk değişir nedeni mazotun yanarken kendi içinde bulunan yağında yanmasıdır. Ölçüm yaparken motorun en az 15-20 dk dinlenmiş ve yağın aşağı çökmüş olmasında yarar var. Önce çalıştır sonra dinlendir diye birşey yok. Yağ değişiminde filtre değişmemiş ise içinde kalan yağ miktarı da diğer kısmın rengini değiştirebilir. Bence korkulacak birşey olduğunu sanmıyorum.
Ayrıca yağın bozulup bozulmadığını anlamak için iki parmağınız arasında kayganlığına bakmak yeterli yeni yağ biraz sümüksü şekilde olur. Özelliğini yitiren yağ kaygan olmaz çamurlu su gibi akar parmağı kirletir.

GP COSKUN
08/11/2009, 17:43
tedirgin olacak bir durum yok
serdar abi gerekenleri yazmış zaten
yağın renginde beyazlaşma olursa köpük olursa motor yağ kapağında beyaza yakın grimsi birikme olursa tehlikeli durumdur
siyahlaşması gayet normal

şekerlioğlu
08/11/2009, 21:01
Dün arabayı çalıştırmadan önce yağ seviyesini kontrol etmek istedim. Çubuğu çıkarınca ucundaki yağın beklediğim gibi bronz renkli değil de kararmış rente olduğunu gördüm. Bezle sildiğimde bez de simsiyah oldu. Çubuğu yerine takıp tekrar baktım, yine öyle siyah renkli bir yağ var ucunda.
Araç 12,000 km'de ve 10,000'deyken (yaklaşık 2 ay önce) daha yeni yağ değişmişti.

Bi terslik var mı yoksa normal mi? Bi de bazı yerlerde aracı biraz rölantide çalıştırıp, sonra dinlendirip yağ seviyesine öyle bakın deniyor? Öyle yapmadığım için olabilir mi?

Shell & Turcas Petrol A.Ş. - Shell Helix - Sık Sorulan Sorular (https://www.shell.com/home/Framework?siteId=tu-tr&FC2=/tu-tr/html/iwgen/suruculericin/zzz_lhn.html&FC3=/tu-tr/tailored/shell_for_motorists/oils_lubricants/helix_new/faq_ga_0312.html)
Yağın rengi bir şey ifade eder mi?

Yağın renginin özel bir anlamı yoktur, ancak rafine işlemi ve kullanılan baz yağların, katıkların ve ham petrolün tipi gibi birkaç faktöre bağlıdır. Yağ kullanılmaya başladıktan sonra rengi koyulaşabilir çünkü artık kendi içinde tuttuğu parçacıklar vardır. Motor yağının görevlerinden biri belki de en önemlisi temizliktir. Kaliteli bir yağ, içeriğinde ki dağıtıcı ve deterjan katıkları sayesinde motorda oluşan kir, tortu ve kurum parçalarını dağıtarak bünyesine alır, bu parçacıkların birbirlerine ve metal yüzeylere yapışmalarını engeller. Metal yüzeylere yapışanları da deterjan etkisiyle temizler. Bu nedenle de motor yağı kirlenir. Dolayısıyla kirli görünen motor yağı, görevini tam anlamıyla yerine getiriyordur.

femoli
09/11/2009, 09:40
Yağı değiştireli 10 km de olmuş olsa .10 km sonra yağa bakın kararmış olduğunu göreceksiniz önemli olan yağın renginden ziyade koruyucu özelliğidir ;)

Sean_Constantine
09/11/2009, 22:37
Hiç bir sorun olmaz arkadşım femoli'nin dediği gibi yeni yağ koyulduktan sonra motora yol verilip çok kısa bir süre rolanti'de çalıştıktan sonra bile motor yağına baktığınızda yağ'ın renginin siyah olduğunu göreceksin bunun sebebi ise önceki yağın görevini tamamlayıp çalışma saatini doldurmasın'dan dolayı crank case'in yani carterin içinde eski yağdan kalan siyah tabaka'nın crank şaft'ın ,keblerin vs parçaların üzerinde tabaka oluşturmasından kaynaklanıyor peki bunun bir (-)'si var mı yok tabi ki ama yeni yağ değişimi yapmadan önce eski yağın karterden boşaltılıp yeni yağ koyulmadan önce motor yağ temizleyicisi'nin önceki yağdan kalan istenmeyen pisliklerin atılması için cartere basılıp sadece marş ile crank şaftın o sıvıyı içeride sirkülasyon yapacak kadar çevrilip içeride ki particul'lerin atılması çok daha verimli olacaktır...ondan sonra çok daha sağlıklı bir şekilde yağ değişimini yapabilirsin...