PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sislere xenon mu takılmalı yoksa beyaz ampül mü?

lifeforsea59
18/10/2009, 17:21
selam arkadaşlar gp'me xenon atmayı düşünüyorum,aracımda sis farı yok,sis farı taktırmayıda düşünüyorum fakat sislere xenonmu takmalıyım yada beyaz ampul ile işi kurtarabilirmiyiz,eğer sislerede xenon kit takılıyorsa nasıl olacak farlar h4 ama sisler h kaç olacak.

Erdem Bozdağ
18/10/2009, 17:32
2 si de mümkün
beyaz ampül kurtarıyor.Benim farlar xenon sisler beyaz ampül açıkcası çok sırıtmıyor.sisler h1 çıkıyor.ama tabiiki beyaz ampül hiçbirzaman xenon kadar kuvvetli yanmıyor.

erdiyilmaz
18/10/2009, 17:59
xenon sis farlari, sis icinde cok verimsiz. hatta xenon sis farlarini yakinca gorus daha da azaliyor, ortalik bembeyaz oluyor. siste her zaman sari renkler ideal tabi.

ancak disardan gorunum icin xenon ideal, beyaz ampul de kullandim, siste xenonlar daha hos gorunum veriyor. philips diamond visiondu sanirim kullandigim. bu arada sis fari ampul boyutu h1

Ogulcan.Öğüt
18/10/2009, 17:59
Sislere beyaz ampül daha mantıklı o kadar msarafa gerek yok aydınlatma amacıyla yakmıyoruz çogu zmn ..

lifeforsea59
18/10/2009, 18:15
Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim,istanbul piyasasında sis farları fiyatları ne kadar acaba serviste 250 tl dediler çiftine,normalmi?

Stalker
18/10/2009, 18:34
Sisleri xenon yapıp sis olmadığı halde açtığında (normalde de yasak gerçi) karşıdan gelenin gözlerini alıyor, hem normal hem sisleri xenon yapıp mercek far da kullanmazsan ondan sonra karşıdan gelene ayıp etmiş oluruz sanki. Ben beyaz taktım çok sırııtmıyor, açtığım zaman da gönlüm daha rahat oluyor.

StrawBeeRy
18/10/2009, 18:46
bizde sislerde ve normal farlarda osram marka beyaz ampul var.her beyaz ampul gündüz yandığı zaman belli olmaz ama bunlarda öyle bir sorun yok.birde merceksiz farlara xenon taktıranlardan duydum çok göz alıyormuş hatta geçenlerde bir abi anlattı yolda adamın biri durdurmuş abi kusura bakmada farların çok gözümü alıyor kaptırmısın demiş oda kapatmış alttan sisleri yakmış.gerçi sisler gene karşıdan gelenin gözünü alıyor ama ben olsam xenon takıp bir sürü küfür yiyiceğime beyaz ampul takarım daha iyi

lifeforsea59
18/10/2009, 20:03
bizde sislerde ve normal farlarda osram marka beyaz ampul var.her beyaz ampul gündüz yandığı zaman belli olmaz ama bunlarda öyle bir sorun yok.birde merceksiz farlara xenon taktıranlardan duydum çok göz alıyormuş hatta geçenlerde bir abi anlattı yolda adamın biri durdurmuş abi kusura bakmada farların çok gözümü alıyor kaptırmısın demiş oda kapatmış alttan sisleri yakmış.gerçi sisler gene karşıdan gelenin gözünü alıyor ama ben olsam xenon takıp bir sürü küfür yiyiceğime beyaz ampul takarım daha iyi

evet hemde daha masrafsız olacak :-) tavsiye edeceğiniz beyaz ampul ve markası varmı

StrawBeeRy
18/10/2009, 20:55
bizde takılı olanın markası osram sizede onu öneririm.birde bazı markalar vardır beyaz ampul yazar taktığınızda hem sarı ve hafif beyaz karışımı yanar ama bu öyle değil tam beyaz yanar.

Erdem Bozdağ
18/10/2009, 22:54
kesinlikle ben de osram öneririm ben çok memnunum

Ah-MeT
18/10/2009, 23:10
Sislerde Xenon pek göstermiyor, yada benim taktıgım xenonda vardı bişi. Şuan Mtec beyaz ampuller var gayet güzel memnunum.

siromar
19/10/2009, 02:26
Eger farlar da xenon varsa beyaz ampul onermem ben, 2'sini birden acınca kotı bir goruntu olusturuyor. ya ikisi de xenon olacak ya da 2'si de halojen olacak benim nacizane gorusum

femoli
19/10/2009, 09:06
Tabiki bu soruda önce bütçe önemli .. xenon aydınlatmıyor felan bunlara katılmıyorum elbette .. Farlar xenon olunca haliyle sislerdeki xenonu yaktığınızda iki ürünün ışığıda aynı olduğunda karışma meydana geliyor ve sisin yandığı tam anlaşılmıyor ... tek başına yaktığınızda düz bir alana çekin söndürün yakın aradaki farkı göreceksiniz tabi bu birazda psikolojik .. Sarı ampule oranla beyaz ışık daha yansıtıcı olduğundan xenondan daha fazla yol görünümüne sahiptir ..

(Karşılaştırma beyaz halogen ampuldür )

narkoz30
19/10/2009, 09:30
muayenede sanırım xenon ise sislerin de xenon benzeri beyaz ışık vermesi şart koşuluyor sarı ise muayeneyi geçemiyormuş ben de kulaktan dolma biliyorum hatalı ise düzeltin.

Xenon un verdiği en büyük zarar farların içten kararma yapması bende hem farlar hem sisler xenon ve kararmış bulunuyor hafiften.

EnginBERK
19/10/2009, 09:43
hem far hem siste xenon kullaniyorum, çok memnunum
tavsiye ederim :)

serdar2362
19/10/2009, 11:09
Volkan kardeş. Malum sis farı sis te kullanılır. Siste beyaz ışık senin görüş alanını resmen yok eder. Bu nedenle standart olarak arka sis farları kırmızıdır. Ön sis farlarının güzel görünmesi ayrı bir konu olarak sarı ampul kullanmanı tavsiye ederim. Olmadık yerde kullanman icap ederse beyaz xenon yada ampul yaptığına pişman olabilirsin. tecrübeli bi abin olarak uyarımı dikkate al derim.

mustafaf
19/10/2009, 11:24
sıs farı asıl kullanım amacı ıcerısınde kullanılacaksa sarı hatta turuncuya kacan bır renk daha ıyı ıs gorecektır.gorunum ve uyum acısından sahsı gorusum ıkısıde xenon yada ıkısıde beyaz halojen olmasıdır...

PROTOS
04/09/2010, 22:52
Üstad bende yeni angel takdırdım, junyan mıdır nedir fakat pişman oldum. Çok az aydınlatıyor, ayar falan kar etmedi. 5-6 metreden sonra heryer karanlık, hava karardıktan sonra kullanmak eziyet oluyor. Uzunlarada philips beyaz takdırdım sözde, oda varmı yokmu belli değil. Aslında görüntüden ziyade, daha fazla yol görüşü için taktırmıştım, herşey dahil 630 tl ye mal oldu ama verim alamadım maalesef. Far ayarı için 2-3 elektrikçiye gittim hepside aynı şeyleri söyledi, bu angeller ayar tutmuyormuş ve performansları çok kötüymüş gelenlere söktürmelerini tavsiye ediyorlarmış.

WiSTaRiA
05/09/2010, 00:10
selam arkadaşlar gp'me xenon atmayı düşünüyorum,aracımda sis farı yok,sis farı taktırmayıda düşünüyorum fakat sislere xenonmu takmalıyım yada beyaz ampul ile işi kurtarabilirmiyiz,eğer sislerede xenon kit takılıyorsa nasıl olacak farlar h4 ama sisler h kaç olacak.

Merhabalar volkan bey.. Ben çorludanım. Benim aracımda farlarda 6000K xenon sislerimde de 4600 K beyaz ampul var. Görüntü bakımından kurtarıyor ama ışık verme olarak sıfır. Şimdi onada 6000K xenon takıcam. İkametiniz çorludaysa görüşür konuşur hem tanışırız hemde daha detaylı incelersiniz beyaz ampuulu sislerimi..

trakya_
05/09/2010, 00:26
fazla masraf olmasın dıosanız beyaz ampul ama goruntu kalıtesıı xenonun daha gzll ve iyiii bnde yenı taktırdım beyaz ampull aldım sıslere masraf olmasın dıe:D:D

StrawBeeRy
05/09/2010, 00:32
bende beyaz ampul kullanıyordum şimdi xenona geçtim görüntü bakımından güzel fakat yolda gösteriş beklemeyin :D

WiSTaRiA
05/09/2010, 00:46
hangisinden yolda görüş beklemiyecez? Beyaz ampulden dimi? Bende o yönden sıkıntılıyım sanki yanmıyormuş gibi :D

StrawBeeRy
05/09/2010, 00:48
beyaz ampulden abi xenon azda olsa gösteriyor ama en iyisi yolu görücem diyorsan minübüsçülerin taktığı sarı ampullerden takıcaksın :D

WiSTaRiA
05/09/2010, 00:51
:):):) Birde magirus kornası havalı süper valla... Duraklara gelmeden dattiri datdat :D:D:D

krakercocuk
05/09/2010, 00:59
bende bugun xenon olan sislerimi..yine xenonla değiştirdim:Dampullerim farklı olduğu için biri cok göz alıyodu izmirli üyelere az çektirmedim:D balanslarım sağlam ama bir ampülüm patlaktı. xenon ampulü alıp balansı ellemeden taktık ama uyum sıfır..ampülü patlayıpda balansı sağlam olan xenon kullanıcıllarına duyurulur eğer böyle bır sorununuz varsa..balanslarla beraber direk takımı değiştirin yada aynı marka ürünler kullanın değişecekse bile..extra masrafla karşılaşmayın benım gıbı:S

Punto_Can
05/09/2010, 01:01
bende hem sis hemde farlarda xenon kullanıyorum, sislerin de açı ve yükseklik ayarlarını yaptım, şu an sadece sisler bile kısaların yarısı kadar mesafede önümü aydınlatıyor. sislerin orjinal açısı (en azından bendeki) en alt seviyedeydi ve yan altları aydınlatıyordu, şimdi gayet memnunum.

Genius
05/09/2010, 20:59
Hem Xenon hemde beyaz ampül kullandım, fakat kötü hava şartlarında göstermediklerinden dolayı tekrar sarı allseason'lara geri döndüm :)

Summanus
05/09/2010, 21:58
Volkan kardeş. Malum sis farı sis te kullanılır. Siste beyaz ışık senin görüş alanını resmen yok eder. Bu nedenle standart olarak arka sis farları kırmızıdır. Ön sis farlarının güzel görünmesi ayrı bir konu olarak sarı ampul kullanmanı tavsiye ederim. Olmadık yerde kullanman icap ederse beyaz xenon yada ampul yaptığına pişman olabilirsin. tecrübeli bi abin olarak uyarımı dikkate al derim.

Kesinlikle katılıyorum. Sisli uzun bir yolda zenon farlarla hiçbirşey göremeyip hareket edemeyen biri olarak, sislere zenon yada beyaz ampul kullanılması bence doğru değildir.
Ancak uyum olsun isteniyorsa sis farı amacını kaybedecektir.

LeoN48
05/09/2010, 23:17
bende bugun xenon olan sislerimi..yine xenonla değiştirdim:Dampullerim farklı olduğu için biri cok göz alıyodu izmirli üyelere az çektirmedim:D balanslarım sağlam ama bir ampülüm patlaktı. xenon ampulü alıp balansı ellemeden taktık ama uyum sıfır..ampülü patlayıpda balansı sağlam olan xenon kullanıcıllarına duyurulur eğer böyle bır sorununuz varsa..balanslarla beraber direk takımı değiştirin yada aynı marka ürünler kullanın değişecekse bile..extra masrafla karşılaşmayın benım gıbı:S

La fırat, baksana sislerde xenon kullanıp kullanamama tartışılıyor, yine senden fikir çalınmış, napçaz böyle usta ya :D

femoli
06/09/2010, 10:59
Ne oldu gönderdiğim xenonları komple takmadınmı ?

krakercocuk
06/09/2010, 11:42
La fırat, baksana sislerde xenon kullanıp kullanamama tartışılıyor, yine senden fikir çalınmış, napçaz böyle usta ya :D
aramızdaki polemiği heryere taşıma olm:pirate:

Ne oldu gönderdiğim xenonları komple takmadınmı ?
takdım abi takdım onlar iyi oldu parlama yok:D