PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arkadan kayma eğilimi normal mi yoksa değil mi ?

kubilai
17/10/2009, 00:29
Merhaba Arkadaşlar.. Benim aracım 1.3 mjt 90 hp Gp Fun 2009 model 2250 kmde şu anda. Bir sorunum var aldığımdan beri hissediyorum bunu ve artık bununla ilgili kesin olduguna dair kanıya vardım. Sorunum şu; Araçla 50 km,60 km ve hatta 30 km\h hızla seyrederken (hız değişimi gözetmeden) bile gaz pedalına dokunmakla birlikte ya da dokunmadan yaptıgım direksiyon manevralarında aracın kuyruk kısmı resmen yüzüyor bir yunus kuyruğunun denizde sağa sola atması gibi ya bu bana hiç normal gelmiyor yani düz yol ve viraj girişlerinde. Bir fark var onu da aktarayım, gaza basarsam eğer mesela yokuş virajın içindeyim 2ye alıyorum arabayı 1de kalktım 2 ye aldım yokuş ve viraj ve arabanın yemesi içinde bastıgım için önce ön taraf kendisini atmaya başlıyor sonrasında arka taraf bu harakete istinaden kayıyor. 2.si ise gazsız bile olsa çokta ani olmayan manevralarda arka kuyruktan kayma yapıyor. Şimdi gelelim asıl önemli noktaya ;

Yani benim bildiğim hissettiğim kadarıyla o kadar fazla ani manevra yapmıyorum şikayetim şu , eğer bu araca bu kadar para verip aldıysam ve özellikle "Fun" aldıysam ( yani spor süsp. 195 brdgstne trnza er300 ) bunun olmaması lazım ya yani bigün ölcem bi yerlerde ya da vuracam arabayı o olacak. Bu sorun için arabayı servise götürmeyi bile düşünüyorum.. ve lütfen bu konuda görüş ve yardım bekliyorum. Teşekkür ederim şimdiden...

StrawBeeRy
17/10/2009, 00:36
lastikler yapar bence aynı şeyleri ben normal havada nexen lastikleriyle denedim zor toparladım arabayı duvara giriyordum ama şimdiki dunlop lastiklerimde deniyorum araba hiç kaymıyor hava yağmurlu kuru olsun fark etmez hiç kaymıyor bundan sonraki lastiğimin değişmez markası dunlop olucaktır.tavsiye ederim sizede.

hatta 140/Km hızla otobanda aniden bir sağa bir sola kırarak denedik çok az kaydı şimdi 160/Kmyle deneme yapıcaz ama kayar diye korkuyoruz :D

bu arada asr off

kubilai
17/10/2009, 00:41
Tamam haklısın lastikler belki ama yazdım oraya da yani bu araç fun donanımı tmm illa fun olunca yola yapışacak deil ama ne bilim ya lastiklerde kötü gibi gelmiyo üzerinde gelen bridgestone turanza er300 ve bunlar made in italy lastikler ii olmalı diye düşünüyorum ben.

On olabilir mi ben açıp kapatabiliyor muyum ? dur bakim fiattan var mıdır ki acep.

yok tabi ASK paketle geliyor.

ESP'de yok yani torkta var araçta normal mı acaba ya...

StrawBeeRy
17/10/2009, 00:46
yok eminim kapalı sürekli genelde kapalı olur bizde çünkü el freni çok kullanılır bizde abim biraz piskopattır :D .
lastik made in italy olabilir markayla değil kauçuğuyla ilgili bir problem.mesela ikisininde kauçuğuna aynı lastik parlatıcısında sürün hangisinin daha çok parladığını anlarsınız işte bu kauçuk farkından kaynaklanıyor.

yani lastik asfalta yapışmıyor yapışmayınca kayma yapıyor işte bununla alakalı bence.başka fikiri olanlar vardır onlarda yorumlarını bir yazsınalr ondan sonra anlaşılır neyin ne olduğu

saygılar..

kubilai
17/10/2009, 01:00
Evet lastik asfalta yapışmıyor gerçektende bunu hissedebiliyorum sanki aracı kullanırken bir buz patenindeymişim gibi oluyor. Gaza basmadan hızlar gene değişken olarak makul yana yatmalar yani yol tutuşlar yakalayabiliyorum diyorum acaba abartıyor muyum ? diye ama gene de tatmin olmuş değilim.

StrawBeeRy
17/10/2009, 01:03
yan yatma derken virajlarda yüksek hızda oluyorsa altı yüksek olduğu için yapar.onun dışında dediğiniz gibi lastik yolu tutmaz boşta gider bunun sonucunda kayma yapar.ama iyi bir lastikle bu kaymayı minimuma indirebilirsiniz.

kubilai
17/10/2009, 01:18
yok yani yatmadan kastım arabanın viraj içinde normal bi şekilde dönerken yaptığı süsp. hareketi.

makeles
17/10/2009, 01:33
o hızlarda kayma hissi olmaması lazım.. yalnız asr yok ise patinaja düşüp aracın önü sağa sola atabilir kontrollü bir şekilde olur o da.. chipten sonra asr kapalı sağa sola "sert kalkışlarda" patinaja düşüp belirgin yalpalama oluyor.. o tork değerlerinde normal bir durum bence..

bu arada mert ESP kapatılamıyor.. asr off kalkışlarda vs. patinaj için.. asr 160km/h hızda zaten devreye girmez..

lastik basınçlarını kontrol et kubilay.. 33ön 30 arka yap..

GP COSKUN
17/10/2009, 10:35
anlattıklarına göre lastiklerinin markası da iyi
acaba hava basınçlarını hiç ölçtürdünmü
hepimizde aynı araçlardan var ve bence viraj performansı gayet iyi
öyleki bazen gaza gelip virajlarda direksiyonla sert bir şekilde oynadığım halde
atma yapmıyor
kaldıki benim lastiklerim seninkinden kat kat daha kötü
pirelli ve aracımda fıre actıve spor süspansiyon da yok
sen bence servise bir göster aracı

kubilai
17/10/2009, 12:42
Basınçları en son serviste ayarlattım yani şikayetim yolda çok takırdamasıydı aracı servise aldıklarında lastik havalarını kontrol ettiler ayarladılar sonrasında çok rahatladım o eski takır takır gidişi ortadan kalktı fakat benim bu şikayetim buna bağlı olarak değişmedi yani bilmiyorum lastiklerimin kötü olduğı kanısına pek katılamıyorum yani ii olmalı diyor içimden bi ses. Bi sorun var ama anlayamadım o yüzden burada sizlerle paylaşmak istedim.Servise tekrar götürmem gerek aracı zannedersem.

clax22
17/10/2009, 12:50
kardeş lastik basınçların yüksek olmasın bi kontrol et bende ilk aldığımda yapıyordu lastik basıncına bir baktım 43.inanamadım 0km aracta nasıl lastikler kontrol edilmeden bana teslim edilmiş.32 bastm şu an normal lastiklerim dunlop cok memnunum

kubilai
17/10/2009, 13:07
lastik basınçlarımı ayarlattım bende gayet iyi şu anda düşük yani.

batuhann80
17/10/2009, 13:10
kullandıgınız lastikler ödüllü lastikler..(adac,autobild,autoexpress vs vs)
belki lastiginiz bayatlamıs olabilir üretim tarihine bakın..
bahsettigin olayların aynısını ben B250 de yasıyorumki arada daglar var..
belki cukurda tel kırdınız,rot ve balanslara baktırın..lastikten sıkıntı olacagını sanmıyorum..
(yakın tarihte 205/45/17 er300 ebadına gececegim,,cok arastırdım ve turanza er300 karar kıldım...)

mustafaf
17/10/2009, 13:11
(yakın tarihte 205/45/17 er300 ebadına gececegim,,cok arastırdım ve turanza er300 karar kıldım...)

benım nıye haberım yok :D

Stalker
17/10/2009, 13:14
Aracın yana yatmadan direkt arkası kaymaya başlıyorsa lastiklerinin havasında ya da hamurunda sıkıntı vardır bence, bahsettiğin hızlarda spor yaylarla kesinlikle sıkıntı çekmemen lazım. Bizim araçların arkası diğer araçlara göre daha zor atıyor normalde.

kubilai
17/10/2009, 13:18
gerçekten bi sorun var baktıracağım servise kesinlikle böyle olmaması lazım bencede.

batuhann80
17/10/2009, 13:22
benım nıye haberım yok :D
haberin yokmu?:S
ula bir aydır seninle ne araştırıyoruz.. :D
bu arada turanza er300

ABNEW
17/10/2009, 13:50
GP lerin yol tutuş performansları gayet iyi bence.Tabi insanların beklentileri de farklı olabilmekte,

Benim aracımda da düşük süratte eğer ki istersem arkadan kayma yapılabilmekte.Bence lastik basınçlarını bir kontrol etmelisin.Bir de en azından benim lastiklerim çok sert, ısınmadan virajlarda ani hareket yapılırsa yine kayma yapabilmekte.Spor birçok lastik ısındıktan sonra gerçek performanslarını gösterebilmekte...

htozturk
17/10/2009, 16:13
Benim önerim, rot balansçıda toe ve kamber/kaster değerlerini ölçtürmen..Lastiklerinle bu problemin ilgisi yok..

GP COSKUN
17/10/2009, 23:22
Benim önerim, rot balansçıda toe ve kamber/kaster değerlerini ölçtürmen..Lastiklerinle bu problemin ilgisi yok..

araç 2200 km de kaster ve kamber ayarıyla ilgili olması zor görünüyor
kaldıki bu aracın 2200 km de bu ayarlarını bozması imkansız
tabi eğer üretim bandından inerken bu ayarlar yanlış yapılmadıysa
ama bu ihtimalde zor çünki araç deneme sürüşünde test ediliyor

berkeraaa
18/10/2009, 01:06
bende aynı şeyi çok yaşadım ancak bu o anki sürüş hissi ilede alakalı sanırım...arkasını kaydırmak isterseniz en ufak hızla bile yapmanız mümkün hatta eğlenceli oluyor zaman zaman....ama aynı hızla giderken 0 savrulma ile çıkış yapılabiliyor....kesinlikle denedim ve benim sürüşüme göre tepki veriyor araç....

makeles
18/10/2009, 17:32
düz ve uzun bir yolculuktan sonra virajlı yollarda kayma hissi bende de oluyor.. gözler alışıncaya kadar..

kubilai
19/10/2009, 01:07
Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim sanırım sorun lastik hava basıncından kaynaklı. Şişirip öyle deneyim diyorum bu seferde çok takırdayacak hadi bakalım hayırlısı...

htozturk
19/10/2009, 14:29
araç 2200 km de kaster ve kamber ayarıyla ilgili olması zor görünüyor
kaldıki bu aracın 2200 km de bu ayarlarını bozması imkansız
tabi eğer üretim bandından inerken bu ayarlar yanlış yapılmadıysa
ama bu ihtimalde zor çünki araç deneme sürüşünde test ediliyor

GPler bu anlamda yeterince mukavemetli degil. Eger kullanici arkadasim derin bir cukura sert girdi ya da kaldirima carptiysa bu ayarlar bozuluyor..bu sorunu araci ilk aldigimda bende yasadim. 2.el almistim ve hafif islak zeminde 60km hiza ciktigim gibi arka taraf kivirmaya basladi. Zor toparladim araci. Hemen rotcuya gittim ve kamber/kaster degerlerim oldukca farkliydi. Ve vakit kaybetmeden sasicide bu durumu duzelttirdim. Su anda yol tutusu cok iyi.

GP COSKUN
19/10/2009, 15:07
arkadaşımızın ilk mesajını dikkatli okursanız
herhangi bir darbe çarpma ve yoldan çıkma gibi olağandışı bir durumdan bahsedilmiyor
bu durumda sizin teziniz çürümüş oluyor

htozturk
19/10/2009, 16:01
arkadaşımızın ilk mesajını dikkatli okursanız
herhangi bir darbe çarpma ve yoldan çıkma gibi olağandışı bir durumdan bahsedilmiyor
bu durumda sizin teziniz çürümüş oluyor

Tezden ziyade benimkisi yaşanmışlıkla ilgiliydi. Tezleri okul yıllarında kütüphanede bıraktık ve hiçbiri bu kadar hızlı çürümedi :)
Eminim niyetimiz problemi olan arkadaşımıza yardımcı olmaktı.

GP COSKUN
19/10/2009, 16:11
Tezden ziyade benimkisi yaşanmışlıkla ilgiliydi. Tezleri okul yıllarında kütüphanede bıraktık ve hiçbiri bu kadar hızlı çürümedi :)
Eminim niyetimiz problemi olan arkadaşımıza yardımcı olmaktı.

tabiki niyet problemi olan arkadaşa yardımcı olmak
ama yardım ederkende kafasını karıştırmamak
adam arabam 2000 km de aldığımdan beri arka taraf savruluyor diyor
sen bence yaşanmışlığını anlatacağına daha önce bir kaza veya darbe aldınızmı şeklinde sorupta tez olarakta kabul etmediğiniz şeyleri yazsaydınız daha mantıklı olurdu
ayrıca tez denilen şey kütüphanede olmuyor
böyle yazmayıpta kabaca bi cevapmı yazmam gerekiyordu
saygılar

batuhann80
19/10/2009, 16:36
kamber, kaster, toe açıları fabrikasyon bir hata olabilir mi?(olasılık mı?)

jarahar
19/10/2009, 16:55
Abi mükemmel fikir cimnastiği yapıyoruz.en kral servise gitsen bu kadar güzel teşhis koyamazlar,forumu o yüzden çok seviyorum.Benim başımada başka bir olay gelmişti onu paylaşayım belki işe yarar geri geri giderken bir mantara girmiştim viraj denge çubuğunu çok az yamultmuşum aynı sorunu yaşadım,bencede viraj denge çubuğunu bir kontrol et derim.

kubilai
20/10/2009, 13:05
Servise gittim 2 ayrı usta ve birde ben olmak üzere aracı 3 kez test ettik sonuçlar şu 1. ustada 90 km\h otobanda yuvarlak şekilde bir virajdan indik araç kaymadı (azda olsa drift yaptık ama kesinlikle kaymadı) 2.deneme eyüp usta adana birmottan bindi arkayı zorladı kaymadı servis alanı betondu gerçi tutuyordu aracı yolda o ayrı.. 3. deneme ben bindim ve aracı betonda da olsa savurmayı başardım ve usta bana fren yapmadığın için savuruyor dedi.. bunlara ek olarak benim dememe rağmen aracı kaldırıp süspansiyon aksamlarına bakmadılar bile. Sadece lastikleri ölçtük ön 36 arka 32 çıktı usta onları düzeltti sanırım önleri 32 arkalar 30 yaptı evet evet eminim.. Daha sonra ise ben servisten ayrıldım ve bugun okuldan gelirken bir virajı aldım gene denedim aracın arkası tatlı tatlı kaymaya başladı. Şimdi soruyorum size lütfen söyleyin ben "rahatsız mıyım?" yoksa psikopat mıyım yani birşey yok mu var mı anlamadım...

Not: ESP yok, ASR yok, 195\55\R 16 brdgstone turanza ER300 (fun)

ABNEW
20/10/2009, 13:10
Bence sürüş tarzından kaynaklanan bir olay.Test sürüşünde bir anormallik olsaydı en azından bir kişi farkederdi.Bence sen biraz daha yumuşak kullanmalısın Kubilai...

GP COSKUN
20/10/2009, 13:19
en azından araçta sorun olmadığına sevindim
yalnız sen yat kalk allaha dua et
senin altında grande punto var eğerki doğan şahin yada arkadan itişli başka bir araba olsaydı eminim her gün bir kaldırımın yada duvarın yada refüjün üzerinde resim çektirirdin
biraz daha yumuşak ve yavaş kullanman dileğiyle

33 AP 079 (i.kuyumcu)
24/10/2009, 15:29
aracm 2009 model daha 4000 km de . aynı sorun bendede var herhangi bir virajda arka tarafn rsmen kaydgnı cok rahat hssedeblıyrm lastıkler aldgm gibi orjınal michelin neden dolayı yapıor acaba ..ilgili arkdslardan mail bklıorm neon_neon33@hotmail.com şimdidenn tHNX