PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon kütürtü sesi ve Abs Esp Hillholder sorunu

ugurozer
12/10/2009, 18:45
arkadaşlar aracta direksynu saga sola cevirirken kutur kutur sesler geliyor sanki tekerleklere yakın biryerlerden geliyor ve kuturtunun yarattıgı titresimi direksynda hissediyrsunuz. Yolda giderken abs esp ve hillholder icin yol bilgisayarı devre dışı hatası verdi el kitabına bakın diyor ayrıca gercekten yanaşırken baktım hill holder çalışmıyordu. Kutup başını bir sokup taktım gun boyunca idare etti fakat akşama yine aynı hatayı verdi. Boyle bir problem yaşayan ve bilgisi olan arkadaşlarım var mı?

smartmavi
12/10/2009, 20:33
dostum aynı problem bende de olmuştu ama direksiyonla alakası yoktu benimkinin.

Fren pedalının altında fren sensörü adlı parça kırılarak yerinden çıkmış-nasıl oldu bir türlü anlamadım ama neyse. Dolayısıyla araç hep fren yapıyor gibi algılıyormuş ve program bozulmuş. Asr+hill holder ve dualogic kitin tüm birimleri devreden çıkıyordu.

Parça değişince sorun düzelmişti.

Bildiğim şey şu; araçtaki bu gibi elektronik sistemler çok hassas. En ufak bir elektrik arızasında devre dışı kalıyorlar. Anlamadığım şey ise, tıpkı sende olduğu gibi, zaman zaman düzelip acaba düzeldi mi dedirtiyor insana...

ABNEW
12/10/2009, 21:37
Uğur, duyulan kütürtü sesinin kaynağı servo motor ya da amortisör başları olabilir.Abs-esp-hh problemi ise elektronik-yazılım kaynaklı olabilir, geçmiş olsun...

iyi kötü çirkin
12/10/2009, 22:45
kutur kutur sesler amortisor takozlarından geliyor servisin ücretsiz değiştirmesi lazım

ugurozer
13/10/2009, 13:37
cevaplarınız için çok tşkler. 50 bin oldu en kısa zmnda servise getirecegim. on davlumbazlar biraz hız yapınca geçen gun yerinden koptu ve 185-190 km hızla giderken arka tereklekler ustunden geçti dengem biraz bozldu toparladım, onlarıda degistiriyormuydu ucretsiz bilmiyorum ben kendim degisttirttim ilk sanayide.

Stalker
13/10/2009, 16:45
Direksiyon ile esp-hillhoder beyini entegre olduğu için bana sanki city motorunda sıkıntı olabilir geldi ama direksiyon bir yöne doğru çekme yapmıyorsa korkacak birşey yok.

ugurozer
14/10/2009, 15:07
yok city modunu şuana kadar hiç kullanmadım desem yalan olmaz ondan kaynaklanan bir sorun gibi gelmiyor, direksynu sağa sola cevirirken sanki tekerlege kadar olan butun aktarma yagsız kalmış gibi kutur kutur ses yapıo aralıklarla... kuru yağlamamı yaptırsam magirusculer gibi :)

xcruelx
14/10/2009, 17:26
yok city modunu şuana kadar hiç kullanmadım desem yalan olmaz ondan kaynaklanan bir sorun gibi gelmiyor, direksynu sağa sola cevirirken sanki tekerlege kadar olan butun aktarma yagsız kalmış gibi kutur kutur ses yapıo aralıklarla... kuru yağlamamı yaptırsam magirusculer gibi :)
Öncelikle city modunu aç açma fark etmez servo motor ve açı sensörünü daima kullanıyorsun. sadece mode voltaj değerlerini artırarak kolaylaştırıyor. Bu nedenle hiç city kullamadım diye city arızazı cıkmaz diye düşünme. Hiç kullanmadıgı halde yaşıyan insanlar var bu sitede yazdılarda.

Ama tarifin daha cok amortisör gibi geliyor.

ugurozer
14/10/2009, 20:33
hmm citynin voltaj yukselmesi ile degilde ayrı bir elktrikli motor devreye girmesiyle oldugunu sanıyordum tsk bilgiler icn. ancak direksynda eskisine gore bir sertleşme mevcut degil sorun olsa sertlesme olurdu normal moda gore de degil mi?. amortisorlerdede bir problem varmış gibi durmuyor direksynu durdugu yerde cevirirkende kutur kutur ses yapıyor ancak cukrlarda vs ses gelmiyor.

ABNEW
15/10/2009, 01:17
Uğur, amortisör takozu olduğunda ısrar ediyorum o zaman :)

Stalker
15/10/2009, 09:17
Arda'ya katılıyorum aynısı bende de olmaya başladı, direksiyon tam tur sağa dönünce ses yapıyor sanki büyük gemiler hareket etmeye başladığında çıkan ses gibi :)

ugurozer
15/10/2009, 13:38
ya bu arabada her 10 bin kmde bir sorunlar çıkıyor çoğunlukla kardeşim kullandığı için onu sürekli suçluyorum sen gavurun malı gibi kullanıyorsundur o yuzden oluyor diye :) acaba normal bir kullanımda mı çıkıyor bu gibi şeyler :)

zetalpzet
15/10/2009, 14:08
aynı sıkıntı bende de oldu araç park halinde çalışıyorken direksiyonu çevirince kütürtüye benzer ses geliyordu servise götürdüm parça değişimi yapmadan sorun giderildi yaklaşık 10.000 km dir kullanıyorum bi daha da tekrarlamadı

smartmavi
15/10/2009, 20:15
kısa sürede tekrarladığına şüphe yok. 40.000 bakımında garantiden amortisör takozlarım değişti ama şimdilerde takırtılar yine başladı. Benim daha ziyade hafif engebeli yada paket taşla döşenmiş yolda yavaş giderken ses yapıyor. Bir de, sağa sola tam turda değil de, sağa sola salayınca tuhaf bir ses yapıyor-sanki boşluk varmış gibi. Önümüzdeki Çarşamba 50.000 yağ değişimine ggideceğim, ozaman belli olcak bakalım...

aynı sıkıntı bende de oldu araç park halinde çalışıyorken direksiyonu çevirince kütürtüye benzer ses geliyordu servise götürdüm parça değişimi yapmadan sorun giderildi yaklaşık 10.000 km dir kullanıyorum bi daha da tekrarlamadı

seninkileri yağladılar o zaman..

o şekilde de çözümlenebiliyormuş...

muusti
16/10/2009, 00:56
sorun kesinlikle amortisörden kaynaklanıyor.amortisör başlarının değişmesi lazım.garanti süren dolmamışsa garantiden değiştirirler.garantin dıolduysa servise değil başka yere yaptır.servis çok ücret alır.

ANKA-FERO
16/10/2009, 11:16
arkadaşlar aynı sorun bendede oldu.servise gittim amortisör takozlarını değiştirdiler.ses kesildi.

ugurozer
17/10/2009, 17:13
arkadaşlar aracı bugün 50 bin bakımına getirdim. dediğiniz gibi amörtisör takozları değişti ses kalmadı, motor plastik kapagında çatlak vardı onuda garantiden değiştirdiler, abs, ebd ve hillholder yine sizlerin söylediği gibi bir müşür bozulduğu için sorun veriyormuş arada oda değişti, direksiyonda deforme vardı değiştirmediler birkaçayda geliyor dediler tamam verin siparişi gelsin dedim. motorun içinde yalıtım malzemeleri paçavra gibi olmuştu onlarda ellerinde yokmuş onlarıda sipariş verdiler.

forumlarda dayanışma içinde olan arkadaşlarımın bilgilerine... teşekkürlerimle..

onuryilmaz590
22/11/2009, 00:51
ne kadar tuttu*fiyatı öğrenebilirmiyim