PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç rengim değişiyor.

imdesign
15/09/2009, 11:59
Merhaba beyler;

Aracımın arka tamponunda lokal olmayan yani tamamı

yan kapı etekleri marşpiyele yakın yerlerin rengi kaportaya göre

daha da açık bir renge değişti güneşten derim ancak güneşi

direk gören yerlerde problem yok ben problemi anlamadım.

Boyatmammı gerek yoksa başka bir işlemmi uygulamam gerek?

Şimdiden Teşekkürler...

mustafaf
15/09/2009, 12:08
benım arka tampon garantıden tekrar boyanmıstı.boyatalı yaklasık 6-7 ay oldu.son zamanlarda rengı tekrar acılmaya basladı.plastık aksamdakı boyayla, metal aksamdakı boya tonu bırbırını tutmuyor.plastık aksamdakı boyalar zamanla acılmaya baslıyor...

imdesign
15/09/2009, 13:21
Boyatmadan sorunu çözebilirmiyiz?

Yahut boyadıktan sonra hangi işlemler sorunu çözer?

batuhann80
15/09/2009, 13:28
malesef zamanla yine ton farkı olacaktır..
ısıyı bünyelerinde tutmaları ve malzeme farkı oldugundan...
bir öneri belki su UV koruyucu seffaf koruyucu filmlerden yaptırırsanız belki engellenmez ama yavaslatabilirsiniz...

htozturk
15/09/2009, 15:09
Merhaba

Renk ve oto boyası uygulamaları konusunda uzun süredir bir Japon otomotiv firmasında çalışıyorum. Kırmızı renk, özel durum arz etmedikçe , verniksiz atılır ve uygulama kalınlığı, düşük kapatıcılık sebebiyle en fazla olan renktir. Tampona uygulama olarak önerim :

1. Tampon 1000-1200 luk zımpara ıle pürüzlendirilmelidir
2. Ardından boya uygulaması yapılmalı (yaklaşık 60-65 mikron) ve yas boya üstü vernik uygulaması yapılmalıdır. (katlar arası bekleme suresi boya imalatçısına göre değişiyor. Bizim uygulamamızda bu 7.5 dakika)
3. Vernik uygulamasını genelde çok başarılı yapamıyorlar.Portakal kabuğu görünümüne dikkat edin ve mevcutsa pasta-cila talep edin.

Burada boya üzerine uygulanacak vernik, hem çizikleri önlemede hemde UV geçirgenliğinin vereceği zararları hafifletmede destek olacaktır. Bu arada body ve tampon arasında parlaklık farkı oluşur mu sorusuda aklıma geliyor. Ama sanırım body üzerinde de vernik uygulaması mevcuttur.

imdesign
15/09/2009, 15:21
Merhaba

Renk ve oto boyası uygulamaları konusunda uzun süredir bir Japon otomotiv firmasında çalışıyorum. Kırmızı renk, özel durum arz etmedikçe , verniksiz atılır ve uygulama kalınlığı, düşük kapatıcılık sebebiyle en fazla olan renktir. Tampona uygulama olarak önerim :

1. Tampon 1000-1200 luk zımpara ıle pürüzlendirilmelidir
2. Ardından boya uygulaması yapılmalı (yaklaşık 60-65 mikron) ve yas boya üstü vernik uygulaması yapılmalıdır. (katlar arası bekleme suresi boya imalatçısına göre değişiyor. Bizim uygulamamızda bu 7.5 dakika)
3. Vernik uygulamasını genelde çok başarılı yapamıyorlar.Portakal kabuğu görünümüne dikkat edin ve mevcutsa pasta-cila talep edin.

Burada boya üzerine uygulanacak vernik, hem çizikleri önlemede hemde UV geçirgenliğinin vereceği zararları hafifletmede destek olacaktır. Bu arada body ve tampon arasında parlaklık farkı oluşur mu sorusuda aklıma geliyor. Ama sanırım body üzerinde de vernik uygulaması mevcuttur.

:notworth:

Peki aracın üzerinde yer yer çizikler oluştu çocuklar saolsunlar cam gibi

bir cisim ile cizmişler poliş uygulaması yaptım ancak birazını giderdi

biraz daha derin olanlar hala duruyor. Oraya nasıl bir uygulama

yapmak gerek, yoksa hazır tampon boyanırken orasıda aradan

çıksınmı :)

htozturk
17/09/2009, 16:50
Polish uygulamasi esasinda senin vernik kalinligini azaltan bir uygulama. Ve agir pastalar kullanarak derin ciziklerde giderilebilir. Tabi vernik kalinligin belkide 10 mikron kadar dusecek. Araclarda vernik kalinligi ortalama 30-35 mikrondur. Ben derin cizik giderme olayina sicak bakmiyorum. Bunun yerine gormezden gelmeni oneririm. Performans estetikten daha onemli bence.