PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ABS hakkında

bumut
14/09/2009, 20:44
Arkadaşlar merhaba

Arkadaşlar bugun gp 40000 bakımını yaptırdım.bakımda fren balataları degişti ancak bir problemim var. ani fren yaptıgımda arka lastikler kızaklıyor bu durumda ABS nin avantajı nerde kaldı.ABS sadece ön frenleremi etkili yoksa iki tafamı etkili.

ERDİ
14/09/2009, 21:39
Geçenlerde bende balataları değiştirtim benimde ani firende önler kzaklıyordu ama 1 gün sonra sorun kalmadı kzaklama gitti

femoli
14/09/2009, 21:44
abs sadece ön frenlerde mevcut ama arkalarda limitör dedğimiz geciktirici bir mekanizma mevcut belki bunda bir sorun olabilir normalde ani frenlerde geç iletmesi gerekirken tümüyle iletilirse ani kaymalar meydana gelir .. servisinizle görüştünüzmü..

ocean_1919
14/09/2009, 21:53
Mehmet arka tekerlerde abs sensörü yokmu yani?

batuhann80
14/09/2009, 22:03
malesef yok..
geciktirici limitör var...

femoli
14/09/2009, 22:32
Mehmet arka tekerlerde abs sensörü yokmu yani?
evet ufuğunda söylediği gibi abs sistemi sadece ön lastikleri komuta ediyor .kızaklaması biraz sorun olabilir bunun için servisinizle muhakka görüşün ..

Ah-MeT
14/09/2009, 22:36
Balatalar değiştiginde bir süre bu şekilde anormallikler oluyor bi süre sonra düzene giriyor, mesela bugun bizim diger aracın 70 bin bakımda balatalar değişti frenler adam akıllı tutmuyordu:)

batuhann80
14/09/2009, 22:51
birde söyle bir izlenimim oldu..
arkalar kampana abs sisteminde pedala yaptıgınız basınca göre limitör kampanayı farklı farklı ayarlıyor...bazen frene serte yakın ama abs devreye girdirmeden frene basarsanız arkalar kitliyor...
ama sert basıp abs yi devreye soktugunuzda limitörde gecikmesi artıyor ve arkaları kitlemiyor...
:D bu arada sunuda söyleyeyim abs var abs var... :D

GP COSKUN
15/09/2009, 00:41
genelde bizim araçlarımızın sınıfındaki tüm araçlarda abs sistemi sadece ön tekerleklerde mevcut
bunun nedeni abs nin gerçek görevinin ne olduğunda yatıyor
abs fren sistemi sert ve ani frenlemede aracın kayarak yön değiştirmesini engellemek için ön tekerleklere uygulanmasıdır tabiki arkadada olsa daha güzel olur ama sadece önde olmasıda hiç olmamasından iyi
sonuçta aracın yönünü ön tekerleklerimiz belirliyor

Punto_Can
15/09/2009, 00:50
Balatalar değiştiginde bir süre bu şekilde anormallikler oluyor bi süre sonra düzene giriyor, mesela bugun bizim diger aracın 70 bin bakımda balatalar değişti frenler adam akıllı tutmuyordu:)

Kesinlikle katılıyorum, bu sorun kullanıma bağlı olarak bir veya birkaç gün içerisinde düzene giriyor...

femoli
15/09/2009, 11:15

frenlerinin tutmaması balataların yeni olup disk yüzeyindeki çizgilere tutunamamasından meydana gelir kısa bir süre sonra balatanın yüzeyi disk yüzeyine alıştığı için eski kalitesine geri dönecektir..

Ufuk bir olaya daha parmak bastı :) fren basma şekline görede abs nin devreye girmesi değişebilir bazen abs yi devreye sokmadan limitöre fazla basınç gönderilip arka kampanaların kilitlenmesine yol açabilirsiniz...

mustafaf
15/09/2009, 15:39
Mustafa'nın kulakları çınlasın. Aynı problem.

aynen dostum, fıorınodakı sorun hala cozulemedı...

adamlar abs'den bıle calmıslar yahu :D

Romeo_er2
15/09/2009, 19:19
ya peki bu arkalardaki limitör muhabbeti 4 disk fren için geçerli değil dimi..

batuhann80
15/09/2009, 23:20
hayır ertug sadece arkalar kampanada gecerli ,,,
dört disk frenlerin hepsinde abs sensörü mevcuttur...

aykuting
16/09/2009, 00:55
Bizim araçların sadece adı Abs:D o zaman

pdr42
16/09/2009, 02:08
bak yeni bişey daha ogrendik. bende kendi kendime abs disklerde calsııyor kampanalarda nasıl calsııyor diyordum demekki abs eksikmis. ama sanırım sadece bize has degil arkası kampana olan her aracta aynı durum soz konusu dimi

siromar
16/09/2009, 02:20
hayır ertug sadece arkalar kampanada gecerli ,,,
dört disk frenlerin hepsinde abs sensörü mevcuttur...
Bunu duyduguma sevindim simdi. Aslına bakılırsa ben Gp'nin fren performansından oldukca memnununm zınk diye duruyor masallah:)

femoli
16/09/2009, 10:15
4 diskiniz var konuşursunuz tabi :) yok ne yapalım arklar kampana herşeyden çalınmış..