PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Benzin zammını protesto edelim

ZAK1980
07/08/2009, 23:18
EPDK 20 Haziran sonrası tavan fiyat uygulaması başlatmış, benzinde 32 kuruş indirim gerçekleşmiştir. Siyasi iktidar ise tüketicinin ucuz yakıt kullanmasını içine sindirememiş, akaryakıttan alınan Özel Tüketim Vergisi miktarlarını arttırarak sağlanan indirimleri Bakanlar Kurulu Kararı ile tüketicinin cebinden çekmeye başlamıştır.(bimer@basbakanlik.gov.tr) ile (info@akparti.org.tr) mail atalım
ÖVT zammından önce benzinin litresi 2,93 TL iken, zam sonrası litre fiyatı 3,34 TL, motorinin litresi 2,35 TL’den 2,66 TL’ne çıkmıştır. Akaryakıt fiyatlarının sürekli bir zam otomatiğine bağlanması tüketicinin ve Türk milletinin iyi niyetini su-i istimaldir. Seçmen, refah düzeyinin yükselmesi için iktidar partisine yetki vermiş, ancak bütçe açıklarını kapatmak isteyen siyasi iktidar gözünü tüketicinin cebine dikmiştir. Geçim sıkıntısı içindeki tüketiciler ise mali krizin de etkisi ile artık perişan hale gelmiştir.
10 sene önce yaşanılan 17 Ağustos 1999 Gölcük deprem felaketinin yaralarının sarılması için bir yıllığına getirilen bu vergi, daha sonraki yıllarda Bütçe Kanunu’na madde eklenerek sürdürülmüş, nihayetinde çıkarılan bir kanunla kalıcı hale getirilmiştir.
Artık Hükümet akaryakıttan alınan bu fahiş orandaki vergilere bir son vermeli; basiretli yönetimle bütçe açıklarını giderici kalıcı çalışmalar yapmalıdır.
Şahin ayrıca, 16 Ağustosta kontak kapatma eylemi başlatacaklarını belirterek, ''Tüm vatandaşlarımızı, bu tarihten itibaren AK Parti binaları ve başbakanlık binası önünde kontak kapatmaya ve zamları protesto etmeye davet ediyoruz'

fgezgini
08/08/2009, 00:59
Keşke, toplumsal bir tepkinin oluşabileceğine inanbilsem zamlara, ama AKP binası önünde eylem yapanın son durağının karakol yada daha kötüsü cezaevi olacağı gibi kaygılarım var.

gakkan
08/08/2009, 02:55
arkadaşlar burda bir arkadaşın antenlere siyah kurdele fikri vardı bence bunu toplu eyleme dökebilirsek daha iyi olur...

ferojan
09/08/2009, 01:41
Hertürlü yola varım............ 2.70 oldu yine mazot:( Bırak antene kurdaleyi arabaya komple kurdale bağlarım. Ayaklanmak lazım artık arkadaşlar bu işe! Petrol fiyatları dünya genelinde düşerken bize zam olarak dönüyor. Bu kadar sustuğumuz yeter artık. Direk soluğu meclisin önünü kapatmakla alabiliriz.

leothesaint
09/08/2009, 13:56
Maalesef Türk halkı tepkisizdir benzin 5 tl olsa bile kimsenin organize bir tepki göstereceğini sanmıyorum.Akp de bunu bildiği için dayıyor vergiyi böylece oy uğruna verilen bedava beyaz eşya ve oy yatırımlarının acısı şimdi çıkıyor.Tuttuğu fudbol takımı üst üste birakç kere yenilince etrafı toz dumana katan bu ülke evlatları kendi gelecekleri ve refahları söz konusu olduğunda neden sessiz kalıyor anlamış değilim.

fgezgini
09/08/2009, 17:02
Bu arada sıl toplumu aydınlatıp organize etmesi gereken tarafsız basınımız(?) ne yapıyor, Örnek Haberturk, bugün benzine yapılan 3 kuruş indirim ve mazota yapılan 4.kuruş zam, gazyağına yapılan 6 kuruş zammı, bu atomcu arkadaşlar Benzinde indirim var diye manşetten duyuruyor. Bize saygınız yok kendinize de mi saygınız yok.

HasanAliz
09/08/2009, 21:48
vergi kaçağının %99,5 olduğu, doktor ve kuyumcuların dükkanlarının zarar ettiği (!) ülkemizde akaryakıt fiyatları düşük bile. devletin okulunu,hastanesini yolunu suyunu kullan vergi ödeme. devlet bunların parasını nasıl elde edecek? ilk başta kendimize kızmalıyız.

leothesaint
10/08/2009, 01:40
vergi kaçağının %99,5 olduğu, doktor ve kuyumcuların dükkanlarının zarar ettiği (!) ülkemizde akaryakıt fiyatları düşük bile. devletin okulunu,hastanesini yolunu suyunu kullan vergi ödeme. devlet bunların parasını nasıl elde edecek? ilk başta kendimize kızmalıyız.

tamam devlet de devlet ise bu vergiyi toplar, sorun şu ki Türkiyede devlet yok yani yasalar kurallar mecliste onaylanıp resmi gazetede yayınlanıp yürülüğe konuluyor ama bu yasaları uygulayacak organlar yok. vergiyi toplamak devletin işidir eğer devlet vergi toplayamıyorsa o zaman kolay yola gider verginin de vergisini alır aynen bizim ÖTV gibi.Dünyada verginin vergisini alan Türkiyeden başka bir devlet var mı?Deprem olduğunda bir yıllığına çıkartıldı ama kalıcı oldu yine kimse ses çıkartmadı yani diyeceğim odur ki biz düzülmeye mahkumuz çünkü hak ediyoruz.İçimizden birkaç kişi çıkıp hayt huyt dese hukumet geri adım atacak eminim ama kimseden ses çıkmayınca reva oluyor.

fatihhhh
10/08/2009, 07:43
vergi yi biz kaçırıyoruz.
devlette toplayamıyor.
gerekli olan para da böyle zaruri ihtiyaçlardan karşılanıyor işte.
burda kızmaya ve baırmaya hakkı olan kişiler devletten vergi kaçırmayan kişilerdir.
hem vergi kaçırıyorsan hemde bu ne vergi böyle die kızıyorsan çok yüzzüssün demektir.
1 insandan çalan en fazla 3-5 kişinin hakkını, ahını alır.
vergi kaçıran kişi ise, 70 milyonun hakkını, ahını alır.
ödeyemez bu cezanın hakını.
şimdi benzine gelen zamlara gelince, millet birlik olmadıkça, zam da yer, kazık ta yer, ülkeside parçalanır. ve hiç bişi yapamazsınız.
başka forumlardada bi sürü tepki şekli konuşuldu. kimileri uygulanabilir, kimileri ie uçuktu. ama dediğim gibi birlik olamadığımız için hakediyoruz başımıza geleni.

ABNEW
10/08/2009, 13:44
Vergi kaçıran, kaçırmayan, vergiyi toplayamayan maalesef bizler olduğumuz için ve tabiki yukarıda da söylendiği gibi gereksiz belli başlı şeyler dışında birlik olamadığımız için bu böyle gider gibi...

rodopian16
10/08/2009, 19:57
Hafta sonu benzinde indirimi duydum motorinden inmiştir derken ilk istasyon hemde OPET bi baktım 2,70 yazıyo tabi ben tepki malum. Benzini 6 motorini 5 lira yapın hergün zam yapmaktan siz kurtulun hergün küfretmekten ben kurtulayım yeter artık yoruldum...

ocean_1919
29/08/2009, 16:54
EPDK tavan fiyat uygulamasını kaldırdı. Kurul 2 aydır süren tavan fiyat uygulamasını sona erdirdiğini duyurdu.

Önce tavan fiyat uygulamasıyla akaryakıt fiyatları düşürüldü. Sonra vergi artışıyla düşürülmemiş gibi eski konumuna geldi. Şimdide tavan fiyat uygulaması bitti. Herkese hayırlı olsun...
Bir ara mazot 2,35 lere kadar düşmüştü şu anda 2,72 tl sanırım.
HABERTÜRK EKONOMİ - Akaryakıta büyük zam sinyali - HTEKONOMİ HABER (https://www.haberturk.com/ekonomi/haber/168727-Akaryakita-buyuk-zam-sinyali.aspx)

Ayrıca kurul;
"Kurul toplantısından sonra yapılan açıklamada, EPDK’nın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de kanuni sorumlulukları çerçevesinde tüketici haklarını korumaya devam edeceği....." ni bildirmiş.:sleep2:

ocean_1919
29/08/2009, 18:51
Cihan konu fazlalığı olmasın diye bu başlığın altına yazdım. Protesto konusuna bende inanmıyorum. benim anlatmak istediğim 2 ay öncesine göre akaryakıtta vergiler biraz daha arttı.

gakkan
30/08/2009, 18:21
30 Ağustos 2009 17:50
Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKODER) Gebze Şubesi'nin son akaryakıt zamlarını protesto için 4 Eylül'de '4 dakika kontak kapatma', 4-6 Eylül 2009 tarihleri arasında ise 'akaryakıt almama' eylemi düzenleyeceği bildirildi.
TÜKODER Gebze Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada, akaryakıta yapılan son zamlara tüketiciler olarak toplu şekilde tepki gösterileceği belirtildi.
Akaryakıttan alınan vergilerin 'derhal' indirilmesi, zammın geri alınması, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının kaldırılması istenen açıklamada, isteklerinin yerine gelmesi için 'dünyanın en pahalı akaryakıtına kontak kapatılacağı' kaydedildi.
Açıklamada, akaryakıt zamlarını protesto için 4 Eylül'de '4 dakika kontak kapatma', 4-6 Eylül tarihleri arasında ise 'akaryakıt almama' eylemi düzenleneceği belirtilerek, 'Vatandaş uyumuyor' mesajı vermek için de bu tarihlerde sürücülerin farlarını açık tutarak tepkilerini toplu halde dile getireceği vurgulandı.
Açıklamada, özellikle kış aylarında gelirinin yüzde 40'dan fazlasını çeşitli akaryakıt ürünlerine harcayacak tüketiciler ile sivil toplum örgütleri eyleme destek vermeye çağrıldı..

KATILALIM BU PROTESTOYAAAA....

taygunm
30/08/2009, 23:35
Kimse yanlış anlamasın ama insanlarımız malesef vurdumduymaz olmuş, eskiden toplu protestolar yapılır hak aranırdı doğru veya yanlıştı bilemiyorum ama insanımız duyarlıydı şimdi tam bir tüketim toplumu olmuşuz ben bu benzin almama gibi eylemin başarılı olacağını sanmıyorum ama 4-6 eylül arası benzin almayacağım...

ABNEW
31/08/2009, 00:29
30 Ağustos 2009 17:50
Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKODER) Gebze Şubesi'nin son akaryakıt zamlarını protesto için 4 Eylül'de '4 dakika kontak kapatma', 4-6 Eylül 2009 tarihleri arasında ise 'akaryakıt almama' eylemi düzenleyeceği bildirildi.
TÜKODER Gebze Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada, akaryakıta yapılan son zamlara tüketiciler olarak toplu şekilde tepki gösterileceği belirtildi.
Akaryakıttan alınan vergilerin 'derhal' indirilmesi, zammın geri alınması, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasının kaldırılması istenen açıklamada, isteklerinin yerine gelmesi için 'dünyanın en pahalı akaryakıtına kontak kapatılacağı' kaydedildi.
Açıklamada, akaryakıt zamlarını protesto için 4 Eylül'de '4 dakika kontak kapatma', 4-6 Eylül tarihleri arasında ise 'akaryakıt almama' eylemi düzenleneceği belirtilerek, 'Vatandaş uyumuyor' mesajı vermek için de bu tarihlerde sürücülerin farlarını açık tutarak tepkilerini toplu halde dile getireceği vurgulandı.
Açıklamada, özellikle kış aylarında gelirinin yüzde 40'dan fazlasını çeşitli akaryakıt ürünlerine harcayacak tüketiciler ile sivil toplum örgütleri eyleme destek vermeye çağrıldı..

KATILALIM BU PROTESTOYAAAA....

Bu tarz protestolara katılım bence gelişmişliğin ya da gelişmemişliğin göstergesi.Önceden de belirtmiştim sanırım şu sözde sportif başarıların ardından toplanan kalabalık bu haksızlığı önlemek için toplansa sorun çoktan hallolurdu.

Çeşitli ülkelerde, hatta içlerine girmeye çalıştığımız Avrupa Ülkelerinde bu tip protestoları görüyoruz ve nasıl sonuç alındığını biliyoruz ama kendimiz maalesef uygulayamıyoruz...

GPS2
31/08/2009, 01:49
Halkımız protesto nun yerini öğrenene kadar bu iş böyle devam eder... (Anlayana) :) yaaa durun bakalım önümüzde gelen kış...kömür dağıtılacak birkaç buzdolabı çamaşır makinası fln...memur maaşları ödenecek...kolaymı ?...%47 ne der sonra...:welcome:

fatihhhh
31/08/2009, 08:57
bende katılacağım ama,
sorun şu
sıksak sıksak 1 hafta sıkarız.
sonra elimiz mahkum alırız.
hadi biz almasak(binekler), e ticaret yapan adam benzin olmadan işini nasıl yürütecek.
o yüzden daha etkili eylemler bulup, topluca onu uygulamak loazım.
ben genede katılacağım bu eyleme.