PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ...:: FeLipe Massa'nın geçirdiği Kaza ::...

imdesign
29/07/2009, 10:30
merhaba beyLer Ferrari PiLotu FeLipe Massa Budapeşte'nin AEK Hastanesinde ameLiyat ediLdi ve yoğun bakımda yatıyor.

Bilindiği gibi Massa geçtiğimiz pazar sıralama turlarının ikinci eleme bölümünde, önündeki Brawn GP Pilotu ve vatandaşı Rubens Barrichello'nun otomobilinin arka süspansiyonundan koparak fırlayan 800 gram ağırlığındaki spiral yayın kaskının sol ön tarafına çarpması sonucu bilincini kaybetmiş ve yüksek hızda lastik bariyerlere çarpmıştı. Yayın çarpması sonucu aldığı darbe ile kafatası çatlayan Massa'nın beyin travması geçirdiği bildirildi. Olaydan sonra Ferrari Takımından yapılan açıklamada, Massa'nın AEK Hastanesinin travma merkezinde gözlem altında tutulacağı bildirilmişti. Ferrari'nin konuyla ilgili olarak yayınladığı son basın bildirisi şöyle:

"Felipe Massa bugün Budapeşte'nin AEK Hastanesinde başarılı bir ameliyat geçirmiş ve alınan ilk sonuçların son derece olumlu olmasına karşın durumu sabit, ancak ciddiyetini korumaktadır. Felipe hastanenin travma merkezindeki yoğun bakım ünitesinde gözlem altındadır. Kendisinin son durumu hakkında yarın sabah bilgi verilecektir."

Hungaroring Padok'unda ise Massa'nın darbe sonucu kafatasında çatlak oluştuğu ve beyin kanaması geçirdiği, 2009 sezonunun kalan kısmında yarışamayabileceği ileri sürüldü.

Brawn GP açıklama yaptı

Brawn GP bu akşam yaptığı açıklamada, Massa'nın kaskına çarpan 800 gram ağırlığındaki parçanın Rubens Barrichello'nun otomobilinin süspansiyonuna ait olduğu doğrulandı. Ross Brawn konuya ilişkin olarak; "Arka kısımda bir sorun yaşadık ve halen konuyu ayrıntılı olarak araştırıyoruz. Söz konusu parçayı da FIA'dan geri alamadık. Parça elimize geçtiğinde ayrıntılı bir analiz yaparak, hem sonuca ulaşacağız, hem de önlemlerimizi alacağız. Otomobilimizde ilk kez bir sorun yaşıyoruz. Bugüne kadar her iki otomobilimiz de son derece dayanıklı ve güvenilir bir trend çiziyordu. Şu anda sadece elimizdeki verilere bakabiliyor ve soruna neyin neden olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Dolayısıyla şu aşamada somut bir yorum yapmak çok zor. Sıralama turlarının olaydan sonra gecikmeli başlayan son bölümünde işi sağlama almak amacıyla, Jenson'ın otomobilini geç piste yolladık ve bu arada yeni bir komponent taktık" dedi. Alıntıdır..

imdesign
29/07/2009, 10:32
vidyosunu you tube de izLemiştim ancak şuan buLamadım buLunca koyarım.

Ama anLamadığım tek birşey kaskına çarpan bir cisim adamın kafasını nasıL çatLatıyor ???

tamam massa 200 kmh. iLe giderken 800 gr Lık bir cisim mermi gibi geLir ama

F1 bu koşuLLara uygun güvenLik tedbiri aLmaması yanLış.

imdesign
29/07/2009, 10:37
bu arada yayın massaya çarptığındaki hızı 280 kmh. imiş bariyere çarptığı hız 200 kmh. imiş

Vidyo:

https://dailymotion.virgilio.it/video/x9yud3_felipe-massa-hungary-2009-crash-ass_sport?=rss

erhan
29/07/2009, 10:53
siz saatte 200 km hızla giderken size doğru gelen ve nereden baksanız saatte 50 km hızla çarpan cisim haliyle kaska ve kafatasına zarar verir. zaten Massa'nın kaskına doğrudan çarpmıyor siperliğe geldiği için Massa çok zarar görüyor. kaska çarpmış olsaydı bu kadar zarar gelmezdi. Üzücü bir durum.

benim anlamadığım ise parçanın koptuğu yer ile Massaya çarptığı yer arasında 150 metre civarı bir mesafe var ve o parçanın oraya nasıl gittiği halen muamma. parçalar virajda kopmaya başlıyor ve Massa diğer viraja daha girmemiş durumda yani bu parça yolda zıplaya zıplaya hız mı kazandı acaba

Desolator
29/07/2009, 10:53
Haber gerçekten çok üzücü. Kazadan sonra arabadan çıkarılırken çekilen bir fotografı gördüm. Kaskın sol tarafı tamamen parçalanmıştı. Bgn internet sitelerinden birinde de böyle bir açıklama gördüm..

"Doktorlar, Felipe Massa'nın Macaristan Grand Prix'de geçirdiği kazada sol gözünün zarar gördüğünü belirterek, Brezilyalı sürücünün yeniden yarışıp yarışamayacağı hakkında kesin bir ifade kullanmak için çok erken olduğunu söyledi."

İnşallah en kısa zamanda iyileşir.

benim anlamadığım ise parçanın koptuğu yer ile Massaya çarptığı yer arasında 150 metre civarı bir mesafe var ve o parçanın oraya nasıl gittiği halen muamma. parçalar virajda kopmaya başlıyor ve Massa diğer viraja daha girmemiş durumda yani bu parça yolda zıplaya zıplaya hız mı kazandı acaba
Belkide parça olduğu yerde zıplarken massa 280km ile ona çarpmıştır..Çok kısa bir zaman diliminde oldu çünkü herşey..

Desolator
29/07/2009, 10:55
https://images.theage.com.au/ftage/ffximage/2009/07/26/mb_massa_wideweb__470x342,0.jpg

imdesign
29/07/2009, 11:06
siz saatte 200 km hızla giderken size doğru gelen ve nereden baksanız saatte 50 km hızla çarpan cisim haliyle kaska ve kafatasına zarar verir. zaten Massa'nın kaskına doğrudan çarpmıyor siperliğe geldiği için Massa çok zarar görüyor. kaska çarpmış olsaydı bu kadar zarar gelmezdi. Üzücü bir durum.

:) yazımda da beLirtmiştim 280 kmh. iLe giderken 800 gr. bir cisim kurşun'dan daha sert çarpar F1 gibi bir kurum nasıL bu kadar güvenLiksiz koşuLLarda yarış yaptırır. Kaska Ları çok kaLitesiz resmen dağıLmış.

femoli
29/07/2009, 11:17
Kaskın camına gelmiş kaska direk değil o yüzden facia kaçınılmaz olmuş umarım gözünde bir sorun olmazda massa yı tekrar yarışlarda görürüz

erhan
29/07/2009, 11:57
kasklar güvenlidir. motosiklet kasklarıda öyle mesala bir sefer darbe alan kaskı kullanmazlar. koca bir yarış düzenleyipte güvenlikli olmayan kask yapacaklarını sanmıyorum. Massa'nın talihsizliği darbeyi siperlik camından alması.

bu arada akşam tv de alt yazı geçiyordu Massa'nın doktoru açıklamış gözünde herhangi bir zarar yokmuş ve 10 gün içerisinde yürüyerek taburcu edilebilecekmiş

sinan bey, ismini tam hatırlamıyorum ancak TRT-1 de F1 ile ilgili bir program var orada iyice görüntüleri incelediler. öndeki aracın arka kısmının parçalanmaya başladığı yer ile Massanın darbe aldığı yer arasında 150 metre civarında mesafe var. kopma hızının yanında sanırım zıplayarakta hız kazanmış

effect1903
29/07/2009, 19:38
Evet bende sıralama turlarını canlı yayında izliyordum, çarptığı anı canlı yayında izledim. Çocukluğumdan beri Formula 1'i takip ederim, güvenlik eskiye göre son derece gelişmiş durumda, aynı kaza 10-15 yıl önce olsaydı belkide Massa şu anda hayatta olmazdı. Yani burada güvenlik ile ilgili bir sorun yok. Felipe Massa'nın şanssızlığı kaskının sol tarafından camdan içeri girerek direkt kaşının üzerine gelmesi oldu. Gerçekten büyük talihsizlik, umarız en kısa sürede iyileşir ve tekrar pistlerde görürüz.