PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bayan sürücü geri manevra eğitimi

Moosty
23/07/2009, 17:01
Merhabalar,

Bu gün eşim geri geri giderken kamyonete çarptı. Hafta sonu geri manevra çalıştık beraber ama felaket durumdaydı. Bu gün biraz özgüveni yerine gelsin diye arabanın dışında park yerinden çıkmasını bekliyordum. Tüm hızı ile birden yüklendi, direksiyona da sağ sol yaparak çat diye girdi kamyonete :agri:

Bir türlü geri giderken sağa mı dönecek sola mı dönecek kestiremiyor. Direksiyonu sağa döndürünce ne olur sola döndürünce ne olur hep kafası karışıyor, ezbere gitmeye çalışıyor ve işin kötüsü ezberleyemiyor da.

Sanırım bir çok bayan sürücünün genel problemi bu (kız kardeşlerim de aynı durumdaydı), biz erkekler bir şekilde bu yeteneğe doğuştan sahibiz ve öğrenmemiz gerekmedi.

Hani ben nasıl öğrendim bilsem de anlatsam ama o da olmuyor.

Bayan sürücülerin geri manevra eğitimini nasıl yapacağız, var mı taktik? (Hafta sonu su bidonları ve boş bir alanda deneme yaptık sonuç iki adet patlak su bidonu :D )

makeles
23/07/2009, 17:16
geniş bir alanda baş arkaya çevrilmeden geri geri manevralar yaparak direksiyonun pozisyonunu ve aracın tepkisini görmesini sağlayın.. bir süre sonra deneyim kazanacaktır.. eşime sürücü kursu saçma sapan geri manevralar öğretmişti karıştırıp duruyordu düzeltene kadar 1-2 saat uğraşmak zorunda kaldım şimdi gayet iyi geri viteste kullanabiliyor..

ABNEW
23/07/2009, 17:55
Bence de boş alanda ilk başta ser manevralar yaptırın, daha sonra yine boş alanda kuka ya da bidondan faydalanarak bunların arasından geçmesinde yardımcı olun.Bu şekilde zamanla deneyim kazanacaktır bence...

femoli
23/07/2009, 18:20
ben iki arkadaşada katılıyorum boş bir alanda kafasını çevirmeden direksiyonun dönüş pozisyonunu ezberlemesini sağlayın daha sonra arka taraflara duba koyarak içlerinden geçişini sağlayın..

erdiyilmaz
23/07/2009, 18:52
bilgisayararinizin oyun direksiyonu varsa, drive simulator programlarindan yukleyip evde bilg. basinda calistirabilirsiniz, en azindan riski yok

Ziyaretçi047
23/07/2009, 21:48
Direksiyon ne tarafa dönerse arabanın kıçı da (iyileştirilmiş kelime) o tarafa döner. Babam bu şekilde tüm aileye gerek döverek gerekse çeşitli işkenceler kullanarak öğretmiştir. Bu cümlenin işe yarayacağını umuyorum. İşe yaramazsa kelimeyi argosu ile değiştirin.

orhanokay
24/07/2009, 09:53
biz erkekler çocukken oyuncak arabalarla oynuyoruz, kızlarsa oyuncak bebeklerle. Büyüyünce de durum değişmiyor. Biz araba kullanabiliyoruz (bazılarımız hariç) kadınlarsa kullanamıyor (bazıları yine hariç). Bu kadar basit. Biz erkekler çocuk bakamayız (bazılarımız hariç), kadınlarsa büyük bir beceri ile yaparlar. Çok doğal.

Geriye bakmadan geri viteste direksiyonu kavramaya çalışmak çok doğru bir yom gibi geliyor kulağa. Denemek gerek.

Moosty
24/07/2009, 10:52
biz erkekler çocukken oyuncak arabalarla oynuyoruz, kızlarsa oyuncak bebeklerle. Büyüyünce de durum değişmiyor. Biz araba kullanabiliyoruz (bazılarımız hariç) kadınlarsa kullanamıyor (bazıları yine hariç). Bu kadar basit. Biz erkekler çocuk bakamayız (bazılarımız hariç), kadınlarsa büyük bir beceri ile yaparlar. Çok doğal.

Geriye bakmadan geri viteste direksiyonu kavramaya çalışmak çok doğru bir yom gibi geliyor kulağa. Denemek gerek.

Evet kesinlikle katılıyorum, yaratılış meselesi bu nedenle hiç problem çıkarmadım zaten.

Evet arkaya bakmadan geri gidip direksiyonun ne tarafa yönlendirdiğini anlamaya çalışması mantıklı geliyor, tek endişem tamamen boş bir alan bulamamak, sadece hafta sonu boş vaktim oluyor, boş alanlar da da genellikle haftasonu piknik yapan vatandaşların çocukları top oynuyor. Artık biraz daha şehir dışı bir yer bulup öyle çalışmak lazım.

ocean_1919
24/07/2009, 12:37
Otokoçun ordan carfura giderken sağda bir meydan var. Toprak futbol sahası. Okulların karşısında kalıyor. Orda deneyebilirsiniz. Araçla girişi varmı emin değilim ama oralar biraz uygun çalışmak için.

anvil
24/07/2009, 13:23
Direksiyon ne tarafa dönerse arabanın kıçı da (iyileştirilmiş kelime) o tarafa döner. Babam bu şekilde tüm aileye gerek döverek gerekse çeşitli işkenceler kullanarak öğretmiştir. Bu cümlenin işe yarayacağını umuyorum. İşe yaramazsa kelimeyi argosu ile değiştirin.

:laugh000::laugh000::laugh000:

Moosty
24/07/2009, 13:56
Otokoçun ordan carfura giderken sağda bir meydan var. Toprak futbol sahası. Okulların karşısında kalıyor. Orda deneyebilirsiniz. Araçla girişi varmı emin değilim ama oralar biraz uygun çalışmak için.

Evet geçen hafta geçerken farketmiştim, orası uygun olabilir diye, hatta okulların olduğu yerde de var, yakınında otobüslerin park ettiği bir yer de var.

Bundan önce sabah erken kalkıp kent ormanının önündeki boş alanda deneme yapmıştık ama kalabalıklaşınca vazgeçtik.

erhan
24/07/2009, 14:09
eşim geri manevra yaparken debriyajdan ayağını hızla çekip ani kalkışlar yapıyordu. sonrada ona eğerki yavaş hareket etmek istiyorsan yarım debriyaj kullanmalısın dedim ve debriyajla aracın hızını ayarlamayı öğrendi. sağa sola dönüşleride yavaş yavaş deneme yaparak öğrendi. araç yavaş hareket ettiği için direksiyonun tepkisini görmeside daha rahat oldu.

görkem koçsan
24/07/2009, 17:52
karedeş işin zor ya ama baya bi boş bi alanda çalıştırmak lazım çok masraflı olabilir sonucu:):):):)

Moosty
24/07/2009, 18:00
Uzaktan kumandalı oyuncak jip var bende, geçen gün onunla çalıştırayım dedim uzaktan kumandanın pili bitmiş olmadı. Bir de öyle deneyeceğim bakalım, belki işi temelden almak lazım.

fatihhhh
27/07/2009, 09:43
eşimin benden çok daha zekii olduğunu düşünüyorm.
araba kullanmayı öğrendi.
şehirler arası yolda hep o kullanıyor.
ama park etme konusunda tam bi özürlü.
bu kadar zeki bi kadının bu kadar özürlü park etme manevraları beni deli ediyor.
neyse.
sabır.
öğrenecektir.
herşey yapa yapa öğrenilir.

Moosty
27/07/2009, 11:19
eşimin benden çok daha zekii olduğunu düşünüyorm.
...
...
ama park etme konusunda tam bi özürlü.
bu kadar zeki bi kadının bu kadar özürlü park etme manevraları beni deli ediyor.
neyse.
sabır.
öğrenecektir.
herşey yapa yapa öğrenilir.

+ 1

Benim eşimde benden daha zeki, kabul ediyorum ama geri manevra konusunda kötü. Yaratılıştan kaynaklanıyor galiba, Allahın gücüne gitmesin ama sanki biraz bu bayan milletinde tasarım hatası mı var ne? Biraz yazılım problemi gibi geliyor, işlemci süper ama sık sık mavi ekran veriyor :siritma:

Ziyaretçi047
27/07/2009, 21:57
Bayanlara chip tuning hizmetine de mi başlayalım yani :D

JASMINE
27/07/2009, 23:43
+ 1

Benim eşimde benden daha zeki, kabul ediyorum ama geri manevra konusunda kötü. Yaratılıştan kaynaklanıyor galiba, Allahın gücüne gitmesin ama sanki biraz bu bayan milletinde tasarım hatası mı var ne? Biraz yazılım problemi gibi geliyor, işlemci süper ama sık sık mavi ekran veriyor :siritma:

Bence eşiniz bu tasarım hatası lafınızı duymasın. Geri manevrayı çözüp aracınızı elinizden almaya kadar gider bunun sonucu :)

JASMINE
27/07/2009, 23:44

Bence ihtiyacı olan herkese başla sen Cihan. Zira trafikte bayanları bile mumla aratan beylerde var :)

makineman
28/07/2009, 12:19

:clapping::clapping::clapping:

Moosty
28/07/2009, 14:24
Bence eşiniz bu tasarım hatası lafınızı duymasın. Geri manevrayı çözüp aracınızı elinizden almaya kadar gider bunun sonucu :)

Şimdilik yedek anahtar onda duruyor ama yakında anahtarları değiştirecek muhtemelen. Ne zaman bir yere gidecek olsak 'Ver anahtarı geç kenara!' deyip el koyuyor arabaya.

Eşime chip tunning için 6-7 yıldır uğraşıyorum, sanırım bir miktar başarılı oldum şu an benden daha zeki ama ben mi onu akıllandırdım yoksa o mu benim aklımı aldı da böyle oldu bilmiyorum. :stretche:

Ogulcan.Öğüt
28/07/2009, 14:35
Yok abi dogasında var sanırım :D benim annem kullanıo arabayı gayet ii güzel dikkatli ama geri manevrada tam özürlü :D

JASMINE
28/07/2009, 20:24
Vallahi kendimi övmek gibi olacak belki tek manevra ile bir seferde geri geri park ediyorum her akşam. Şu ana kadar da hiç sorun yaşamadım çok şükür. Bence dezavantajları GP gibi iyi bir araba ile araç kullanmaya başlamaları. Ben Serçe ile almıştım ehliyetimi. Ondaki manevralardan sonra bu arabalar çok basit kalıyor. :)