PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Klima açikken kalkışta stop!!!

feza33
01/07/2009, 22:52
bir kaçtır başıma geliyor bu olay klima açıkken debriyaj kavramıyor gibi geç reaksiyon veriyor ya araba titriyor kaçırırsamda stop ediyor ışıklarda falan.ayrıca kalkıştada klima kapalıyken oldugundan % 20 gibi bi oranda ataklıkta düşüş var.sizdede benzer sorunlar varmı,araç 46 binde daha önce baskı balata değiştimi bilmiyorum ama klima kapalıyken bi sorun yok ya da açıkken vites geçişleri iyi sadece kalkış yavaş

ocean_1919
02/07/2009, 00:17
Klima motordan güç çektiği için kalkışlarda biraz daha dikkatli olmak gerekiyor.

Punto_Can
02/07/2009, 00:38
İlker'in dediği gibi klima açıkken motordan belirli bir oranda güç alıyor. sende klima açık kalkarken biraz daha gaza yüklenerek devirli kalkman gerekiyor. Birkaç kez arka arkaya denersen başrırsın :)

Ziyaretçi047
02/07/2009, 00:39
Ben de bugün yaşadım aynısını. Klima çok etkiliyor motoru. Gaza geç tepki geliyor ve vites değişiminde devirin daha çabuk düşmesine sebep oluyor. Bir üst vitese geçişlerde bloklanma yaşanabiliyor.

ferojan
02/07/2009, 01:33
Allah a şükür bizde bole sorun yok klima aaçık yada kapalı normal kalkış. Arkadaşlarında dediği gbi fazla gaz vermen gerekiyor.

kutlay
02/07/2009, 01:56
klimayı açınca bu sorunla karşılaşınca klimadan önce ben soğuyorum, arabadan!!

Ziyaretçi047
02/07/2009, 01:57
Yo klima gayet güzel soğutuyor o daha önemli.

kutlay
02/07/2009, 02:03
Yo klima gayet güzel soğutuyor o daha önemli.

-1

klimanın geç soğutmasından bahsetmedim
ben bu sorunla karşılaşınca arabadan çabuk soğuyorum
bu sorun beni feci irite ediyor!!

zetalpzet
02/07/2009, 10:48
klima motordan 100%20 oranında güç alıyormuş.bu sebeple aracın çekişini baya düşürüyor. klima,motoru kalkış esnasında ve rampalarda çok zorluyor bu sebeple kalkışda gaza biraz yüklenmeni ve rampa çıkarken klimayı kapatmanı öneririm ayrıca klima yakıt tüketimi 100&30 artırıyormuş bilginize

makeles
02/07/2009, 10:56
%20 güç çekmesi ve %30 fazla yakıt tüketmesi biraz abartı olmuş.. serviste özellikle sordum güç olarak en fazla 6-7hp azalma, yakıt olarakta en fazla %10 artış olur dediler.. klima kapalı 1 depo ile 750km giderken bu aralar 700km gidiyorum.. yazın kavurucu sıcaklarında belki 650kmye düşer tahminim.. (şehiriçi)

femoli
02/07/2009, 11:02
Klima açık fan ı sona getirirseniz motorda müthiş bir güç kaybı meydana gelir kısık modda kullanırsanız klimayı çok fazla etkilenmezsiniz sadece süratlerde yükseltin fanı ..

tomypenev
02/07/2009, 11:28
bir kaçtır başıma geliyor bu olay klima açıkken debriyaj kavramıyor gibi geç reaksiyon veriyor ya araba titriyor kaçırırsamda stop ediyor ışıklarda falan.ayrıca kalkıştada klima kapalıyken oldugundan % 20 gibi bi oranda ataklıkta düşüş var.sizdede benzer sorunlar varmı,araç 46 binde daha önce baskı balata değiştimi bilmiyorum ama klima kapalıyken bi sorun yok ya da açıkken vites geçişleri iyi sadece kalkış yavaş

klima açıkkan normal kalkışlardan biraz daha fazla yüklenmek gerekiyor gaza. alışmak zaman alıyor biraz bu duruma ama alışınca da normal oluyor herşey.
bir de, benzinli araçlarda klima etkisi daha bariz hissediliyor. tabi 75 hp ve civarı araçlardan bahsediyorsak :)

acy
02/07/2009, 11:29
evet bende bi kaç gündür bu konudan muzdaribim özellikle dur kalklarda sorun oluyor sonuçta insan doğal olarak debriyaj kavramayı araca göre otomatikleştiriyor ve alışıyosun bu arada ufak bi bilgi top gearda geçen deneme yaptılar ford focus yeni kasa klima açık kapalı cam açık kapalı yapılan deneyde camlar açıkken aracın daha fazla yaktığını tespit ettiler.

drama
02/07/2009, 12:21
Klima açık fan ı sona getirirseniz motorda müthiş bir güç kaybı meydana gelir kısık modda kullanırsanız klimayı çok fazla etkilenmezsiniz sadece süratlerde yükseltin fanı ..

Fan sadece klimanın soğuttuğu havayı üflemiyor mu? Yani fanla hava akımının şiddeti değişiyor, havanın klima tarafından ne kadar soğutulduğu değil. Eğer dediğim gibiyse fanın 1'de yada 4'de olmasının çok fark ettirmemesi lazım.

Bir diğer tespitim de: Arabayı yolda giderken boşa attığımızda anlık sarfiyat 2.0l/100km'ye düşer ya, klima çalışırken bu 3.0l/100km'nin altına düşmüyor.

kutlay
02/07/2009, 12:29

dostum fanın hızıyla güç düşürmesinin bi alakası ok.. 1 yada 4üncü kademede üflesin değişmez.. sana ses çok geldiği için etkileniyorsun :)

femoli
02/07/2009, 13:21
Dostum denemesi bedava :D dijital göstergesi olan bir arkdaşım klima açık fan sonda kalksın birde fan birinci cizgideyken kalkış yapsın ,denemesi bedava :)

kutlay
02/07/2009, 13:33
dostum bunu diyeceğini biliyordum:)

deneyelim:) bence önce bi servis araştırması yap istersen;)

ocean_1919
02/07/2009, 13:38
klimayı açınca bu sorunla karşılaşınca klimadan önce ben soğuyorum, arabadan!!
Bu problem bütün araçlarda var. Bizimkiler 1,3 olduğu için daha çok hissediyoruz. tjet'lerde bu kadar etkilemiyordur tahmin ediyorum.

kutlay
02/07/2009, 14:02
Bu problem bütün araçlarda var. Bizimkiler 1,3 olduğu için daha çok hissediyoruz. tjet'lerde bu kadar etkilemiyordur tahmin ediyorum.

teknik açıklaması var mutlaka ama aracı stop ettirecek kadar olması negatif bi yön
araç stop edecek diye klimayı kapatıp kalktığım oluyor !
güç düşebilir anlarım ama stop etmesi !!:whip0000:

Ziyaretçi047
02/07/2009, 14:06
-1

klimanın geç soğutmasından bahsetmedim
ben bu sorunla karşılaşınca arabadan çabuk soğuyorum
bu sorun beni feci irite ediyor!!

-111

Anladım ne demek istediğini. Söylediğim şu. Klima güzel soğuttuğu için göz ardı edilebiliyor bu olay. Klima soğutmasaydı ama kalkışlarda normal gaz vererek kalkabilseydik daha mı iyiydi. Bir şeylerden ödün vermek gerekiyor malesef fiat kullanıyorsan.

Ki süper lüks veya pahalı olmayan çoğu araçta bu durum geçerli özellikle dizellerde.

kutlay
02/07/2009, 14:15
cihan sana katılıyorum... süper lüks arabaya bindiğimizi ve bu yüzden lüks servis olması gerektiğini söylemiyorum
ama tata'nın indicasını test ettim, adamlar feci bi klima koymuş.. klimanın motoru araba nın motorundan bağımsız çalışıyor.. motordan güç çekmiyor, düşürmüyor.. ama araba TATA!!
bunun bence lüksle pek alakası yok.. klimanın arabayı stop ettirecek kadar güçten çalması bana göre zafiyet! hızımı düşürsün anlarım ama stop ettirmesini anlayamıyorum!

femoli
02/07/2009, 14:25
servis araştırması demekle neyi kast ettin anlamadım :O

bir üstteki msj katılıyorum ;) gitmedinmi sen daha :)

kutlay
02/07/2009, 14:33
servis araştırması demekle neyi kast ettin anlamadım :O

bir üstteki msj katılıyorum ;) gitmedinmi sen daha :)

yok canım gitmedim:)

kovuyor musun kardeşim!!
bak benden önce seni gönderirim ;)

kardeşim angel farları takmadın hala!
eskileri patladı biliyosun.. bi tamir etseydin de gözümüz açılsaydı

femoli
02/07/2009, 14:37
yok canım gitmedim:)

kovuyor musun kardeşim!!
bak benden önce seni gönderirim ;)

kardeşim angel farları takmadın hala!
eskileri patladı biliyosun.. bi tamir etseydin de gözümüz açılsaydı
konumuz klima ule :D gelde takalım diyorum sana dinlemiyorsunki :P

Gitmeden uğra bak karışmam ..

neyse özelden konuşuruz ;)

kutlay
02/07/2009, 14:45
bak son msj.ım bu sana!
sen daha gitmedin mi diyerek klima konusunu dışına çıkan sensin:)

ama ben eski angelları seviyorum kardeşim.. kocaman ay gibi:)
herkesin önünde söz ver kardeşim eski muhteşem angelları tamir et:)

Ziyaretçi047
02/07/2009, 14:47
Tata olayı ilginç geldi. Gördüğüm en dandik arabalardan biri. Motordan bağımsız nasıl çalışabiliyor klima? Ayrıca motordan çekilen güç en çok kalkışta hissedilir.

erhan
02/07/2009, 14:52
geçen gün ağabeyimim opel combo sını kullandım ondada 1,3 motor var. bende ışıktan kalkarken stop ettirdim. sonra farkına vardım klima etkiliyor ve kalkış anında klima kapalıyken kalkarken verdiğim gazdan biraz daha fazla vermem gerekiyor. bir müddet sonra insan bunada alışıyor. işin aslı motor biraz küçük geliyor

kutlay
02/07/2009, 14:54
Tata olayı ilginç geldi. Gördüğüm en dandik arabalardan biri. Motordan bağımsız nasıl çalışabiliyor klima? Ayrıca motordan çekilen güç en çok kalkışta hissedilir.

bi dene derim..
araba tata ama mercedes destekli motor ve klima var

femoli
02/07/2009, 15:39
bak son msj.ım bu sana!
sen daha gitmedin mi diyerek klima konusunu dışına çıkan sensin:)

ama ben eski angelları seviyorum kardeşim.. kocaman ay gibi:)
herkesin önünde söz ver kardeşim eski muhteşem angelları tamir et:)
hadi le :D:D Onlar yaş :D