PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sinyal açıkken direksiyondan gelen tıkırtı

taneli
17/06/2009, 08:18
Arkadaşlar sinyal açıkken direksiyonu çevirdiğim zaman bir kere tık diye bir ses geliyor. Sağa veya sola dönüş farketmiyor her ikisinde de oluyor. City modu açıkken ve kapalıyken de farketmiyor yine her iki modda da oluyor. Servise gitmeden önce size danışmak istedim.

Aracım 2. ayında, 5000 km'de.

edit: yanlış anlaşılmış sanırım. geri atmadan bahsetmiyorum. dönmek için direksiyonu çevirdiğimde geliyor.

xcruelx
17/06/2009, 16:14
Genelde sinyal tersine direksiniyonu çevirince yapar. Yapmasıda normal gibi düşünüyorum.

mustafaf
18/06/2009, 09:02
bende ıkı tarafa cevırsende yapıyor.bundan oncekı 2 aracımda da aynı sekıldeydı.bence normal bırsey...

Ah-MeT
18/06/2009, 09:11
O ses gayet normal, sinyali verip dönüşü gerçekleştirdikten sonra sinyal kolunun geri otamatik atması ile ilgili bişey o....

GooSe
19/06/2009, 00:17
benzer problem bendede var sinyal açıkken direksiyon sağa sola çevrirken çıtırtılar var. Bende ilk başta acaba demiştim. Ya arkadaşlar bir şey söylüyeceğim ama kimse üzerine alınmasın bu city problemi evet yaşanıyor ama çok fazla üzerinde duruluncada diğer insanlar üzerindede paranoya yarattı. Direksiyonda az birşey olsa hemen acaba city mi diyoruz.

Ziyaretçi047
19/06/2009, 03:31
Arkadaşlar yapmayın etmeyin gözünüzü sevim ya :S

berkeraaa
19/06/2009, 12:23
arkadaşlar evet Serhan bey çok haklı.City sorunu bir paranoya halini aldı maalesef.Dün başıma geldi bu olay bütün gece city sorunlarını okudum ve sabah aracıma bindiğimde direksiyona çok dikkat ettim.Dönerken tıkırtılar yapıyor...Nedense daha önce hiç dikkatimi çekmeyen bu problem şimdi canımı sıkmaya başladı...

pdr42
21/06/2009, 23:59
bu sorun city sorunu degil arkadaslar bu sorun oradaki kolun yerine tam oturmadıggından kaynaklı sanırım yalnız bi sorun var bunu gideremiyorlar:)))

taygunm
22/06/2009, 00:08
Arkadaşlar konu hemen city olayına kaymış, bende aracı kullanırken inanın korkar oldum şehir efsanesi halini alacak gibi, gecen hafta kol içn servise gittiğimde ustaya sordum yok öyle bir şey rahatınıza bmış akın dedi beni rahatlattı, sürekli acık gdiyorum, city modunda gelen ses elektirikli çalışmasından geliyor oda normaldn ctye geçişte oluyor, ve şunu ekleyeyim punto ve brvo fiatın ak yüzü ve inanın firma bizden daha hassas çünkü en küçük sorun onların başına büyük problem oluyor burda yazılanlara göre city problemi yok diyemeyeceğim ama sonuçta garanti var ve cözülüyor ve en son ek olarak city problemi ile ilgili yazılanlar bizim gibi severek punto alacak arkadaşları itiyor ve acıkası biizide soğutuyor....

ABNEW
22/06/2009, 17:19
Ahmetin de belirttiği gibi sinyal esnasında direksiyon çevrilirken duyulan tık sesi direksiyon düzeldikten sonra sinyal kolunun tekrar eski konumuna gelmesi için çalışan mekanizmadan kaynaklanmakta.Eğer o tık sesini duymazsanız sinyaliniz hep açık kalacaktır :)

taneli
22/06/2009, 17:23
teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. arkadaşlarımızın dediği gibi artık kapıdan ses gelse city motorunu suçluyoruz :S

nejata
23/12/2009, 13:40
Bendede aynı sorun sürekli olarak var. 5 defa servise gittim sadece aydın'daki servis plastik burcu değiştirdi ve ses kesildi. Fakat 1 hafta sonra yeniden başladı. Bence bu sorun tasarımdan kaynaklanıyor. Bu yüzden bundan sonra tofaş almayacağım.

cpeloo
23/12/2009, 14:03
Arkadaşlar sinyal den cıkan tıkırtının normal olduğunu düşünüyorum da fakat bazen sağa-sola dönüşte sertlik hissediyormusunuz kolda sanki yerine tam oturmuyormuşta zorlayarak oturtuyormuşum gibime geliyor....??? bende bazen oluyor da sorayım dedim buradan

xcruelx
23/12/2009, 15:39
Arkadaşlar sinyal den cıkan tıkırtının normal olduğunu düşünüyorum da fakat bazen sağa-sola dönüşte sertlik hissediyormusunuz kolda sanki yerine tam oturmuyormuşta zorlayarak oturtuyormuşum gibime geliyor....??? bende bazen oluyor da sorayım dedim buradan
Evet oluyor. Oda normal bir durum. Hafif direksiyon sağa dönükken sol sinyal vermeye çalışırsanız rastlıyorsunuz bu duruma. Yada tersine. Sebebi de direksiyon ile sinyal kolunun birbiri içine geçen tırnakları ve kanalları var. Direksiyon dönükken terse sinyal vermeye çalışırsanız kanal giriş yolunu kaçmış olcagından üstünden atlatıyorsunuz. Bundan dolayı zorlanıyor.

Can_SOLEY
08/02/2010, 17:05
Arkadaşlar direksiyonu saga veya sola çevrdiğimde tıkırtı sesi geliyor sinyal açıkken gelen ses gibi ama sinyal açık değil bir sorun mu var acaba

ABNEW
08/02/2010, 21:40
Arkadaşlar direksiyonu saga veya sola çevrdiğimde tıkırtı sesi geliyor sinyal açıkken gelen ses gibi ama sinyal açık değil bir sorun mu var acaba

Can, amortisör takozları ya da servo motor problemli olabilir.Servise götürmek gerekiyor sonuçta...

GP COSKUN
08/02/2010, 21:53
can, amortisör takozları ya da servo motor problemli olabilir.servise götürmek gerekiyor sonuçta...

+1000

pdr42
08/02/2010, 22:27
bahsedilen sorun arkadaslar sinyal kolunun tık diye atma sorunu deil daha cok bi cıtırtı seklinde ornegin sola sinyal verin sola dogru direksiyonu cevirin cevirirken gelen bir cıtırtı var oda plastik sürtmesinden kaynaklı yani tasarımı duzgun olmadıgından sanrıım kac kişi yaşıyor bilmiyorum ama sanki adi bir cin oyuncagını oynarken gelen br ses gibi. direksiyonu geri cevirdginizde tık diye atıyor o sorun deil yani ondan bahsediyorsanız yanılıyorsunuz

Can_SOLEY
09/02/2010, 04:45
Can, amortisör takozları ya da servo motor problemli olabilir.Servise götürmek gerekiyor sonuçta...

Servo motor olduğunu pek sanmıyorum çünkü ses direksiyonun içinden geliyor .

Mustafa evet takırtı çıtırtı bir ses geliyor direksiyonu çevirince ama sinyal açık değilken de geliyor sinyalin geri atmasından veya sinyali açıp direksiyonu çevirince mekanizmanın devreye girmesinden çıkan ses değil , sanki dişli atlayan bir plastik çark sesi gibi , listede bir iki iş daha var biraz daha biriksin bir servisin yolunu tutalım o zaman

byfestival
09/02/2010, 12:27
Bendede aynı sorun sürekli olarak var. 5 defa servise gittim sadece aydın'daki servis plastik burcu değiştirdi ve ses kesildi. Fakat 1 hafta sonra yeniden başladı. Bence bu sorun tasarımdan kaynaklanıyor. Bu yüzden bundan sonra tofaş almayacağım.

hangi marka alacaksınız??
Opel Astra: emme manifold sesi kronik,kontak grubu kilitleniyor-dağılıyor kronik,fren pedalı sert-bu modeller böyle,egsos-emme supaplar sesli-kronik
Renault megan-clio: kaza esnasında airbaglerin tümü açılmıyor önden darbelerde bile sadece biri veya hiçbiri açılmıyor, arka süspansiyon haif olmasından kaynaklanan yol tutuş sıfır.
Ford Fiesta : ses yalıtımı çok zayıf- bu modeller böyle, sürücü koltuğunun açısı-görüş açısı kısıtlı bu modeller böyle, motoru yüksek devirde kullanınca anında hararet tavan yapıyor
Punto : city motor arızası-kronik dendi ancak 2009 sonrası araçlarda sorun yok-sinyal kolu sesi-sinyal kolunu kullanırken sert davranmak sinyal kolu burçlarını aşındırır komple sinyal grubu değişse bile tekrar yapabilir.puntoda başka kronik sorun varmı? eğer sadece birkaç araçta sorun çıkarsa buna kronik denmez kullanım hatası olur.

pdr42
09/02/2010, 13:42
aracın en begendim yanı motoru idi bakalım bu aralar basımıza iş acacak gibi

abulbul08
09/02/2010, 21:28
Eski şahinimde vardı bu problem.
kafaya takmıyordum hiççç

gurik
09/02/2010, 23:30

bu tasarımlar hemen hemen tüm araçlarda aynı. basit bir işlem yapan plastik parça için ayrı ayrı üretim bandı kurulamaz.Toyota'nında içinden o parça çıkacaktır MERAK ETMEYİN. Ayrıca GP Tofaş değil Avrupada üretilen araçtır. Kullandığı parçaların tıpkısı opelde ve başka birçok markada kullanılır.

Arkadaşlar biraz değil oldukça hassaslar. Sinyal kolunu geri kuracak olan o plastik tetik turlarda diş sayar ki sistemi tekrar kurabilsin. Murat 124 tede böyleydi. Lombardini'de de böyle. Henüz otomobil sanayii daha iyi bir çözüm üretmedi buna. O çıt sesi olacak yahu bu ne hassasiyet böyle.

gurik
09/02/2010, 23:38
Arkadaşlar sinyal açıkken direksiyonu çevirdiğim zaman bir kere tık diye bir ses geliyor. Sağa veya sola dönüş farketmiyor her ikisinde de oluyor. City modu açıkken ve kapalıyken de farketmiyor yine her iki modda da oluyor. Servise gitmeden önce size danışmak istedim.

Aracım 2. ayında, 5000 km'de.

edit: yanlış anlaşılmış sanırım. geri atmadan bahsetmiyorum. dönmek için direksiyonu çevirdiğimde geliyor.

Kesin CİTY MOTORUDUR. HEMEN ARACI SATIP KURTULUN.

alaattin
13/02/2010, 00:13
arkadaşlar benim aracın duruş ve kalkışlarında direksiyonda derin bir küt sesi birkaç defa geliyor. Sebebi konusunda bilgisi olan var mı acaba? araç 2009 model

onurcan
13/02/2010, 00:51
benim aracın sinyallerinde hiç ses duymadım arkadaşlar...ama o dediğiniz sesi yıllar önce orjinal serçe'de duymuştum beni rahatsız etmişti...

ABNEW
13/02/2010, 04:49
arkadaşlar benim aracın duruş ve kalkışlarında direksiyonda derin bir küt sesi birkaç defa geliyor. Sebebi konusunda bilgisi olan var mı acaba? araç 2009 model

Alaattin, akla ilk gelen amortisör takozları, sonrasında ise servo motor sorunu...