PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çocuğu Olanlar Camlara Çok Dikkat

puntogrande
13/06/2009, 16:18
Herkese Selam,

Kısaca anlatayım .Ön camları otmatic olan aracımın camını kaparken parmağım arasında kaldı.İşaret parmağınıno son boğumu.Resmen kırıldı ve alçıda.Hava sıcak kapının önünde elim dışarıda iken camı kapama gafletinde bulundum.Parmağım inanılmaz sıkıştı ve sıkı durun parmağın sıkıştığı noktadan sonra cam nasıl yukarı gitmek istiyor anlatamam.Tamam sıkıştırdım yeter demiyor daha da sıkıştırıyor.Ben de panikle aşağı indireceğime 1-2- saniye yukarı kaldırdım katmerli oldu.Anlayacağınız araba kapının önünde beni sakatladı.Çocuğu olanlar çoook ama çoook dikkat edin.Düşünmesi bile felakat.

Ziyaretçi047
13/06/2009, 16:23
Çok geçmiş olsun. Aşağı zorlasaydınız sıkışma sensörü devreye girip gücü bir anlık keserdi.

puntogrande
13/06/2009, 16:26
Teşekkür ederim.Ama o panikle yapamadım.Bir de siz birşey yapmasanızda tüm şiddeti ile yukarı kendi itiyor zaten.Çok dikkat edin.

Ziyaretçi047
13/06/2009, 16:56
Eğer zorlanırsa bi duruyor sonra tekrar devam ediyor. Ama durması 5 saniye felan alıyor. Kendiniz yukarı kaldırıp zorlayarak deneyebilirsiniz. Çıt çıt sesleri gelmeye başlıyor. O sıra gücü kesiyor. Bende voltaj göstergesi var oradan izliyorum.

poyraz_o
13/06/2009, 17:10
çok geçmiş olsun...

JASMINE
13/06/2009, 17:13
Çok geçmiş olsun.

merve
13/06/2009, 18:06
geçmiş olsun...talihsizlik hakkaten

berkeraaa
13/06/2009, 18:10
çok geçmiş olsun...Bu arada sıkışma sensörü tüm araçlarda varmı acaba ?

Ah-MeT
13/06/2009, 19:38
Çok geçmiş olsun, sensöre felan güvenmemek lazımmış...

GooSe
13/06/2009, 20:20
GEçmiş olsun sıkışma sensorü sadece emo larda var diye biliyorum ben ama 4 cam otomatik dynamiclerdede varmı ?

kutkuozen
13/06/2009, 20:25
Geçmiş olsun.

muratokay
13/06/2009, 23:40
geçmiş olsun

puntogrande
15/06/2009, 10:41
Herkese teşekkür ederim.Benim aracım dynamic ama yanlızca ön camlar otomatik.Dolayısı ile sensor mevcut değil.Ön yolcu tarafı otomatik kapanmadığı için elinizi sıkıştırma ihtimali yok denecek kadar az.Fakat şöför tarafı ise tamamen kontrolsüz.Tehlike burada mevcut.

xcruelx
15/06/2009, 11:13
Geçmiş olsun dynamiclerdede var biliyorum

okan-erkoc
15/06/2009, 11:42
Çok geçmiş olsun. Aşağı zorlasaydınız sıkışma sensörü devreye girip gücü bir anlık keserdi.

buc sıkışma sensörü parmak kırıldıktan sonra devreye giren bişeyse bence gereksiz ben bu sıkışma olayını cansız bi nesneyle denedim ama kuvveti ölçemedim devreye giriyor ama işişden geçtikten sonra devreye giren alettten kimseye bi hayır gelmez...

Ziyaretçi047
15/06/2009, 16:11
Active de bile var bende olduğuna göre. Evet devreye geç giriyor.

fatihhhh
15/06/2009, 16:14
benimkiler sıkışma sensörlü ve işe yarıyor.(2007 dinamik, ama konfor paketli idi)

puntogrande
15/06/2009, 16:51
Dynamiclerde var ama eğer 4 cam otomatikse.Benim aracım da konfor paketli ama pakette 4 cam yok.Park sensörü ve elektrikli bel destek ayarı ile kol dayama var.Keşke hepsi olmasa da cam sıkışma sensörü olsaymış.Bir de farkındaysanız hep aynı araçlar olmasına rağmen herkesin arabası diğerinden farklı.Sanki el yapıımı özelliği var gibi :)

xcruelx
15/06/2009, 20:45
Ben parmagımla denedim hafif bir sıkıştırıyor hemen geri çekiyor kendini. Öyle aham şaham bişi değil. Aynısı mercedes vito da da var.

VAR derken şöyle ; sistemler farklı mesela meganda elini uzatınmı görüp duruyor. yani eline değimeden sadece görmesi yeterli. bu bir sistem Mercedes te bile olan (vito daydı) bizdeki de sistemde hafif bir güç gördümü geri çekiyor. her 2 sininde dez vantajları var. Allahtan arka camların otomatiğini sürücü tarafından devre dışı bırakabiliyosun.

Stalker
15/06/2009, 23:42
Sıkışma sensörü felan yok, en azından benimkinde yok, 5 sn sonra devreye gircekse hiç girmesin daha iyi...
Ben de bir mallık ettim ender bulunanından, yaklaşık 2 ay önce. Araçtan indim camlar acık, kontağa uzandım camları kapatmaya bastım sonra anahtarı çıkarırken takıldı zaman kaybettirdi netice de kolumu çıkaramadan cam kapandı kolumu omuz seviyesinden kaptı, hem de ne kapma, biraz iri yarıyımda diyelim omzum çıkmadı, o derece sıkıştırdı salak alet... geçtim konfor seviyesi sensörü resmen acil seviyesi sensör bile yoktu, bildiğin cam motoru ne kadar sıkıştırırsa o kadar sıkıştırdı yani :)
Dedim kol gidiyo koy cama patlat son anda biri gördü koştu yetişti, cam otomatiğine dokundu kurtuldum yoksa ya kolum sakatlancaktı ya da ben o camı komple aşağı indircektim.. Siz siz olun gerçekten dikkat edin, tabiri caizse hayvan gibi sıkıştırıyo meret insan bir sensör koyar, birinin cocuğu ya da benim gibi abidik gubidik işler yapan birinin eli kolu sıkışır diye...
Bu konuda doluydum vesile oldu artık kusuruma bakmayın :D

Bülent10
16/06/2009, 10:17
Selim ve Mert geçmiş olsun anlaşılan daha dikkatli olmak gerekiyor

memox
16/06/2009, 11:18
Ben ön camlarda denedim, hemen hemen hiç sıkıştırmadan duruyor hafif zorlanınca.. arka camlarda denemedim.