PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Pişmanlık....

berkeraaa
12/06/2009, 21:42
Arkadaşlar yeni bir punto kullanıcısıyım ve aracıma alışmaya çalışıyorum şu sıralar...Yaklaşık 3.000 km leri buldum.Hepimiz punto sahipleri ve sevenleri olarak burada buluştuk.Ancak benim sizlere bir sorum var.Neden punto ? Zaman zaman keşke FİAT grubu alacağıma veya Punto alacağıma 2008 5.000 km civarında 2. el bir araç alsaydım hem daha performanslı hem daha dolu bir araç olurdu benim için.Bazende diyorumki 0 arabanın yerini tutmaz hiçbirşey...Ama aracım Fun 75 Hp multijet modeli ve araçtaki bazı eksiklikler beni rahatsız ediyor...2 airbag beni korkutuyor aynı fiyatlara 2. el bir CİVİC alsaydım mesela perde hava yastıklarına kadar mevcut olacaktı...

Lütfen kimse yanlış anlamasın..Acaba benim gibi düşünenler varmı diye merak ettiğim için açtım bu konuyu...

keykavus
12/06/2009, 21:51
Saygıdeğer arkadaşım tamamen zevk ve beğeni diye düşünüyorum. Arabadan memnunum ve değişikbir stili olduğunu düşünüyorum. Güvenlik olarak ta hiç bir zaman arabaya güvenmeyin ve tedbiri elden bırakmayın derim. Keyifli ve kazasız sürüşler dileğiyle saygılar sunarım.

HasanAliz
12/06/2009, 22:08
güvenlik olarak kendini ispatlamış bir araca sahipsiniz.
10 hava yastığıda olsa aşırı süratli ve dikkatsiz bir sürücü istediği arabaya binsin farketmez. hız demek felaket demektir. gerisi boş...

ben sıfır punto almadığıma pişmanım. ikinci el aldım. 2.el çok riskli temizini bulmak çok zor. zaten temiz olsa satan neden satsın ki? istisnai durumlar hariç.
2.el araba ne olursa olsun risklidir. geçmişini bilmen , nasıl kullanıldığını bilmen mümkün değil. en iyisini yaptınız ve 0 km aldınız ondan iyisi dizel aldınız

berkeraaa
12/06/2009, 22:16
Hasan bey güvenlik konusunda şöyle birşey söylenilebilir belki Euro N-Cap testleri ile onaylanmış bir araç tamam ancak gerçekten güvenilebilirmi bu testlere ? Mesela bir örnek vereyim size AUDİ TT cabrio 2.0 TFSİ marka ve modelli araç da euro n-cap testlerinde oldukça başarılı olmuş bir araçtır ve takla atması durumunda aracın ön cam paneli 2,5 ton ağırlığa kadar dayanabilecek bir yapıya sahip.Yada Volvo markası güvenlikte kendini ispatlamış durumda....

Birşey daha eklemek isterimki aklımdaki acaba ? soruları yanlızca güvenlik içinde değil...
Saygılar sevgiler....

ABNEW
12/06/2009, 22:56
Güvenlik ve kaliteyi marka ve sınıflara göre ayrı ayrı değerlendirmek daha doğru olur.Ancak şundan emin olun ki 25000-30000TL ye alacağınız b segmenti bir dizel araç en fazla GP kadar güvenli olabilir.Gerek önden çarpmalarda gerekse yandan çarpmalarda GP kalitesini kanıtlamış bir araç.NCap videolarında da bu durum görünüyor.Eğer bakmadıysanız bir incelemenizi öneririm.Ancak daha üst sınıf araçların videosuna da bakmayı unutmayın.Üst segmentlerde beni daha fazla korkutan birçok video da izlemiş bulunmaktayım:)

Kalite olarak GP tartışılabilir tabi.Ancak bu kriterde de bence sınıf standartlarının altında değil.

Ben hep kullanılmış bir üst sınıf araç alacağıma sıfır ama bir düşük segment araç almayı tercih ettim.Aynı şekilde dolu bir kullanılmış araç alacağıma baz donanım ama sıfır bir araç almak bana daha uygun.Bir arkadaşım full otomatik bir Civici 33000TL civarına aldı yenile.Ben olsaydım baz donanım sıfır Civic tercih ederdim:) Zevkler ve renkler...

Bu arada şu anda 3. puntomu kullanıyorum.Zaman zaman sıkıntılarım da oldu ama hiç pişman değilim:) Model ve finansman olursa 4. sünü de alırım:)

berkeraaa
13/06/2009, 00:10
aslına bakarsanız tabiki zevk ve tercih meselesi piyasa bu fiyatlara yüzlerce E46 BMW kaynıyor...evet belki daha güvenli daha hızlı ve adı BMW ama 10 yaşında bir araç....

Bende çok aman aman pişmanlıklar yaşamıyorum zaten ama aklımda nedense acaba sorusu hep yatmakta...

ocean_1919
13/06/2009, 00:24
Benim gp ikinci el. Albea gibi birşey bakarken az daha kastık ve gp aldık. Bazen arabayla gezerken öyle keyif alıyorum ki ötv nin bu kadar düşeceğini bilseydim kesinlikle bekler ve sıfırını alırdım. Sıfır her zaman iyidir. Tabi imkanlarınız ölçüsünde. Sizinki pişmanlıktan çok kararsızlık olabilir.:g0000000:haksızmıyım?

selcukx
13/06/2009, 00:36
Puntomu seviyorum ama aile için hiç uygun bir araç değil. Sınıfına göre iyi bir araç. Öncelikle bagaj küçük. arka oturma mesajesi dar. Açıkcası kısa bir süre içinde büyük ihtimalle aracımı değiştireceğim. Fiat bravo veya honda civic arasında karasızım.

okan-erkoc
13/06/2009, 00:52
ben ilk zamanlarda 2006 stilo düşünüyordum(yani yine fiat hep fiat) ama çevremde bulamadım hep uzak illerde vardı sonra bu ötv indirim olunca hiç aklımızda yokken 0km bi aracımız oldu...

ben hiç pişman değilim 1 aydır kulanıyorum ben gp 1200 km deyim... konforu muhteşem güvenlik şahane.. yakıtı ekonımik.. tek problemim performans oda ileriki zamanlarda yükselir inş..

femoli
13/06/2009, 09:49
Öncelikle şunu söyleyeyim gp lerde hava yastığının yanı sır yan perdelerde var ;)

Araç bu fiyatlara alınabilecek en uygun araç zman zman prob çıkarsada güvenilirlik mükemmel yol tutuşu harika .

Valla tabki herkes sevmek zorunda değil bizde forumdayız diye sevdirmek zorunda değiliz fiat bize parada vermiyor araçlarınızı savunn diye.. Ben aile otomobili olarak görmüyorum mesela bagaj yok denilecek kadar az...

mustafaf
13/06/2009, 09:57
valla bu fıyatlara alınabılecek en guzel araba Grande Punto'lar.ben 2008 ocak ayında 27.500TL odeyerek almıstım.o zamanlar cok arastırdım.ama benım ısımı gorecek, yakıtı az, servıs maalıyetlerı uygun, daha onceden kullandıgım ıcın bıldıgım bır arac olması sebebıyle tercıh ettım.donanım ozellıklerı konusunda haklısınız.bende emotıon yada dynamıc almak ısterdım tabıkı.ama halılyle maddı sınırları zaten fazlasıyla zorlamıstım.yanı bu paraya alabılecegım en ıyı aractı.ılk zamanlar bende sızın gıbı dusuncelere kapılsamda, petrole her gıdısımde yada servısten her cıkısımda, ne kadar dogru bır karar vermıs oldugumun farkına varıyorum.dedıgım gıbı benım tek sıkıntım, donanım konusunda.o da Fıat'la yada Punto'yla alakalı degıl.tamamen benımle alakalı...

berkeraaa
13/06/2009, 10:06
Benim gp ikinci el. Albea gibi birşey bakarken az daha kastık ve gp aldık. Bazen arabayla gezerken öyle keyif alıyorum ki ötv nin bu kadar düşeceğini bilseydim kesinlikle bekler ve sıfırını alırdım. Sıfır her zaman iyidir. Tabi imkanlarınız ölçüsünde. Sizinki pişmanlıktan çok kararsızlık olabilir.:g0000000:haksızmıyım?

haklısınız...belkide hala bir kararsızlık yaşadığım için böyle düşünüyorumdur....

JASMINE
13/06/2009, 10:46
haklısınız...belkide hala bir kararsızlık yaşadığım için böyle düşünüyorumdur....

Alıştıktan sonra bu kararsızlığın geçecek ve GP'den vazgeçemeyeceksin. ;)

Rigel
13/06/2009, 23:56
Valla 30 milyara nefis bir araba almışım. Hiç öyle uzun uzun araştırmamıştım alırken. Ama bakıyorum da hiç bir eksiği yok arabamın. Bu performans, yoltutuş ve sükseli albenili görünüşü kolay bulamazmışım. Hele 30 milyara... Peh...

GPS2
14/06/2009, 00:29
Haksizsam ya da haddimi asiyorsam ozur dilerim ama bahsettiginiz konuda hata tamamiyle sizin. Ben bu haftasonu aracimi alacaktim, vekaleti vs. vakitsizlik yuzunden yetistiremedigimden p.tesi aksamina kaldi. Simdi gel gelelim sizin hataniza. Ben arac alirken Fun, Dynamic ve active modeller arasindaki butun farklari tek tek anlattirdim. Fun ve Dynamic arasinda karar vermemi soyledi bayidekiler ve kesinlikle dynamic dedim. Nedenine gelince, Fun modelin tek ozelligi dis gorunusu (celik jant, spoilerler vs. gibi ufak tefek seyler). Dynamic modeldeki farklar ise 4 air bag, cift tarafli kontrollu dijital klima, 4 cam otomatik gibi daha onemli ve keskin seyler. Aracin sirf dis gorunumu daha cafcafli olsun diye fun modeline yonelseydim, sizin kafanizdaki soru isaretleri bende de olurdu ama anladigim kadariyla siz celik janta aldanip, ekstra 2 air bag, dijital klima ve 4 cam otomatigi gibi seyleri goz ardi etmissiniz. Heleki sonradan eklenecek donanimlar yuzunden sonradan pisman olmak cok yanlis. aynen katılıyorum noktasına virgülüne kadar...:thumbs_up2:

okan-erkoc
14/06/2009, 01:02
Haksizsam ya da haddimi asiyorsam ozur dilerim ama bahsettiginiz konuda hata tamamiyle sizin. Ben bu haftasonu aracimi alacaktim, vekaleti vs. vakitsizlik yuzunden yetistiremedigimden p.tesi aksamina kaldi. Simdi gel gelelim sizin hataniza. Ben arac alirken Fun, Dynamic ve active modeller arasindaki butun farklari tek tek anlattirdim. Fun ve Dynamic arasinda karar vermemi soyledi bayidekiler ve kesinlikle dynamic dedim. Nedenine gelince, Fun modelin tek ozelligi dis gorunusu (celik jant, spoilerler vs. gibi ufak tefek seyler). Dynamic modeldeki farklar ise 4 air bag, cift tarafli kontrollu dijital klima, 4 cam otomatik gibi daha onemli ve keskin seyler. Aracin sirf dis gorunumu daha cafcafli olsun diye fun modeline yonelseydim, sizin kafanizdaki soru isaretleri bende de olurdu ama anladigim kadariyla siz celik janta aldanip, ekstra 2 air bag, dijital klima ve 4 cam otomatigi gibi seyleri goz ardi etmissiniz. Heleki sonradan eklenecek donanimlar yuzunden sonradan pisman olmak cok yanlis.

ben de dynamic le emotion arasında kalmıştım arasına yalnızca 100 tl oynuyordu arasındaki farklar 1000tl ye değerdi emotion tercih ettim benim bi arkadaşım kırmızı fun aldı aynı 2009 yan yana koyduğumuzda onun arabası oyuncak araba gibi duruyor...

gurik
14/06/2009, 01:54
berkeraaa kardeşim fun yerine dynamic yada emo alsaydın sıkıntın kalmazdı.demekki senin için güvenlik ve donanım daha önemliymiş.

berkeraaa
14/06/2009, 03:57
arkadaşlar beni yanlış anlamışsınız biraz :) emin olun bugün getirseler dynamic mi fun mı tercih edersin deseler yine fun alırdım.Birkere ben genç adamım öğrenci arabası olarak kullanıp satıcam aracımı ve buda arabamla aşşağı yukarı 4 sene gibi bir zamanı kaldığını gösteriyor :) aracımı almadan önce kesin tavırlarımı belirlemiştim ben araç mutlaka 2 kapı olacak ve siyah olacaktı.Ayrıca konfordan ödün veririm ama performanstan asla diyordum konfordan ödün verdim ama performans olamadı mesela bu araçta :) Ama bu aracın dizel oluşu en büyük artısı bana göre.Benim zaten kıyaslama yaptığım araçlarda her zaman spor araç olmuştu ama benim söylemek istediğim bu aracın sınıfındaki spor araçlara göre olan eksiklikleriydi....Yoksa benim için kliması otomatik olmuş , 4 cam otomatik olmuş değil önemli olan...hatta iyiki yanlızca 2 camım açılıyor :) bir örnek daha verebilirimki , bugün yeni bir araç daha bakmaya gittim peugeot 207 ve 308 baktım puntomun ön konsolu ikisinide ezdi geçti benim gözümde.Gerek malzeme kalitesi gerek spor tipi o karbon kaplamalar direksiyon simidi fln..iyiki punto almışım dediğim zamanlarda olmuyor değil kısaca :)

memox
16/06/2009, 14:13
o zaman sport alıcaktın, 1.4 t-jet ile performansı yakalardın...

berkeraaa
16/06/2009, 16:03
bende sizin gibi düşünüyorum Volkan bey.Gerçi 2.0 Lt lik motor hacmine rağmen 272 bhp güç üreten Audi TTS i hatırladığımdada önemli olan hacim değil sağlıklı güç üretebilmek diye düşünüyorum.Neticede 2.0 lt olup 160 hp hüç üretiyor yazılıp , fos çıkan tonlarca araç var piyasada....

erdta
16/06/2009, 16:54
Kararsızlık yaşamak normal ben alırken spor görünüm olsun istiyordum ancak performans değil yakıt tüketimi önemliydi. Yani kısacası gösterişli olsun ve az yaksın diyordum fun almaya karar verdim, 1000kmye yaklaşıyorum ve aracı gerçekten çok seviyorum dışarıdan bakıldığında oyuncak gibi göründüğünüde düşünmüyorum. Daha önce tartışılmıştı fun&Dinamik diye oradaki sonuç iç konfor için dinamik görüntü için fun'dı buna aynen katılıyorum. Kararsızlığınız performanstan yana ise ileridede tatmin olacağınızı sanmıyorum ancak araç gerçekten fiyatına göre iyi bir araç diyebilirim.

Stalker
16/06/2009, 17:53
Katiliyorum. Dizel aracin verecegi performanstan cacik olmaz (dizel sahibi olarak soyluyorum). Dizel yakit ekonomisi icin dusunulur daha cok, aracin ic mekan konforu da yaninda hediyesi gibidir.
Bu arada benzinli 1.4 GP'lerden de Bravo ya da spor bir arac performansi beklemek de dogru degil bence. Performans deyince benim aklima TypeR, TypeS, Bravo 1.6 150 HP, Seat Leon 140 hp falan geliyor. 1.4 findik motor araclarin verecegi performansla da tatmin olmazdim sahsen..

Seat Leon 140hp yanılmıyorsam mk5 golf tsi 140hp ile aynı motor. Güzel alettir, iyi çeker ama bizim t-jetler 130-140km'lere kadar en az onlar kadar iyi çünkü 20hp düşük olsa da spor şanzuman olayı kotarıyor. Golfler (140hp) 6 vites mesela, ekonomi olarak iyi ama dsg sanzuman olmayınca vites büyültmelerin kaybettirdiği zaman can sıkıyor :D

Bu arada bence teknoloji benzinli araçlara turbo uygulamasını bu kadar düşük maliyetle olmasını sağlıyacak kadar ilerlemişken, turbo olmayıp yüksek devirde yüksek güç üreten araçlara yönelmek çok mantıksızca geliyor.. O gücü elde etmek için o devirlerde dönen motorun harcadığı benzine yazık, hele bizim ülkemizdeki kazık benzin fiyatlarını düşünürsek.

royalmen
16/06/2009, 18:40
Bende Yeni punto aldım 1.3 dizel 90bg 75bgliklere göre performans farkı var keşke onu alsaydın dynamic otomatik vites ben bitek vitesden şikayetciyim 900km geldi araba bir hafta oluyo yakıt cimriliyle ve konforuyla performans eksikliğini artırıyor birde cumartesi günü otobanda herhangibi bir performans eksikliği hisetmedim bende öğrenciyim tam bir öğrenci arabası

memox
17/06/2009, 10:59
Bende Yeni punto aldım 1.3 dizel 90bg 75bgliklere göre performans farkı var keşke onu alsaydın dynamic otomatik vites ben bitek vitesden şikayetciyim 900km geldi araba bir hafta oluyo yakıt cimriliyle ve konforuyla performans eksikliğini artırıyor birde cumartesi günü otobanda herhangibi bir performans eksikliği hisetmedim bende öğrenciyim tam bir öğrenci arabası
90hp ile 75hp arasında önemli bir fark yok. max süratları farklı ama şehir için kullanımda anlaşılacak bir güç farkları yok, 10nm tork farkı var ki hissetmek zor.
ayrıca 75hp nin şehir içi kullanımda daha atak olduğunu çok duyuyorum.

Rigel
18/06/2009, 11:39
Katiliyorum. Dizel aracin verecegi performanstan cacik olmaz (dizel sahibi olarak soyluyorum). Dizel yakit ekonomisi icin dusunulur daha cok, aracin ic mekan konforu da yaninda hediyesi gibidir.
Bu arada benzinli 1.4 GP'lerden de Bravo ya da spor bir arac performansi beklemek de dogru degil bence. Performans deyince benim aklima TypeR, TypeS, Bravo 1.6 150 HP, Seat Leon 140 hp falan geliyor. 1.4 findik motor araclarin verecegi performansla da tatmin olmazdim sahsen..

O fındık motorun neler yapabildiği konusunda hiçbir fikrin yok...!

berkeraaa
18/06/2009, 13:15
Berkant bey bende Orcan bey gibi düşünüyorum.Kusura bakmayın ama daha önce 110 hp lik dizelleri kullandım.Hem tork kuvveti hemde turbo... Ancak o performansta tatmin edici değil.Ayrıca şunu söyleyeyim o aracın hacmi 1.6 lt.....Orcan beyin bahsettiği araçlarla 1.4 T-Jet lerin mücadele edebilmesi söz konusu dahi olamaz...

ABNEW
18/06/2009, 16:26
Berkant bey bende Orcan bey gibi düşünüyorum.Kusura bakmayın ama daha önce 110 hp lik dizelleri kullandım.Hem tork kuvveti hemde turbo... Ancak o performansta tatmin edici değil.Ayrıca şunu söyleyeyim o aracın hacmi 1.6 lt.....Orcan beyin bahsettiği araçlarla 1.4 T-Jet lerin mücadele edebilmesi söz konusu dahi olamaz...

Bence 1250cc lik ödüllü motor kapasitesinin hakkını sonuna kadar veriyor.Zaten ürettiği güç ve tork değerleri de bunu göstermekte.Piyasadaki tüm 1400cc lik dizel ünitelerle çok kolay başedebilir 150cc lik dezavantajına rağmen.Ancak 1600cc lik dizellere yetişmesi tabi zor.Bunun için 1600cc lik mjtd gerekiyor.

Turbo öncesi tüm dizellerde devirlenme güçlüğü ve performans kaybı yaşanmakta motorun yapısı gereği.Burada hacim ön plana çıkmakta.Motor büyüdükçe alt devirlerdeki cansızlık da azalmakta.

Performans göreceli bir kavram tabi.Ancak 1.3mjtd yi hacminin hakkını sonuna kadar veren bir motor olarak özetleyebiliriz.

1400cc lik turbo benzinli motorlarla 1600cc lik turbo dizellerin başetmesi oldukça zor.Bu sadece t-jet için değil şuandaki tsi için ve yakında Renault ve Opelin 1400cc lik yeni benzinli turbo üniteleri için de geçerli olduğunu belirtmeliyim...

cajole83
18/06/2009, 22:59
Ayrıca konfordan ödün veririm ama performanstan asla diyordum konfordan ödün verdim ama performans olamadı mesela bu araçta :)
aracın daha kilometresi yok 3000 de bende sıfır aldım aldığımda servisteki arkadaşlar 8000 e kadar arabayı zorlama dediler sonra 10000 kadar normal kullan bakımı yapıldığında zorlayabildiğin kadar zorla dediler ve ikinci bakıma kadar agrasif kullandım 2. bakımı yaptım aracım mükemmel ayrıca çok az yakmaya başladı birde araca box taktım aracım şimdi çok rahat 200 ü görüyo saygılar hemen pes etme