PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaput Montaj Hatası

xcruelx
18/05/2009, 23:04
Gplerin klasik bir imalat hatası var. Bilmem ne kadar fark ettiniz. Aracı önünüze aldıgınızda kaputun yan camurluk kaportası ve far ile kesiştiği köşe, arabayı önünüze aldıgınızda sağ, sol a göre hafif düşük. Kaputlar hafif yamuk gibi cevremdeki 1-2 puntada aynı şeyi gördüm. Belli olan bişi değil. Gözüme takıldı işte. :) İçerden daha belli oluyor fark. Ekteki resimleri inceleyin 2 farklı gp kaput içi sol ile sağ ayağı arası boşluk farkı iyice belli. Solda 5-6 mm acık puntalanmış, sağ nerde ise 0 boşluklu puntalanmış.

Resimleri inceleyin anlıyacaksnız.. Sizde kendi aracınıza bakın bakalım.

ARkadaşlar düzeltiyorum. Montaj hatası. Bu işin içinden insan olarak yanlış bir cümle kullandım herkezden özür dilerim. Başlıgı değiştire bilicek bir arkadas varsa montaj şeklinde değiştirirse sevinirim.

poyraz_o
18/05/2009, 23:20
Abi neyi anlatmak istediğini anlayamadım valahi.... :S

xcruelx
18/05/2009, 23:53
beyaz halka ile cevrilmiş bölgelere bak. L şeklindeki ayak ile kaputun oturduğı kısım.

Buremir
19/05/2009, 00:00
o bahsettiğin menteşe ve ayarlı olduğu için farklılık olması normal bence bir kusur yok zaten öntarafı yani tampona yakın olan kısımı zaten kilit tuttuğu için ayarlanabilir

xcruelx
19/05/2009, 00:25
Tampona yakın olandan bahsetmiyorum ama menteşelerin soldaki acık puntalı sağdaki kapalı puntalı. Puntalı onlar oraya. Yani bir nevi kaynak . Oradan bir ayar da yapılamaz.

Buremir
19/05/2009, 00:32
:cool:
Tampona yakın olandan bahsetmiyorum ama menteşelerin soldaki acık puntalı sağdaki kapalı puntalı. Puntalı onlar oraya. Yani bir nevi kaynak . Oradan bir ayar da yapılamaz.

menteşe puntalı olurmu hiç puntalıysa nasıl ayar yapılır kaputlara o zaman nasıl sökülüp takılır söylermisin yandan bakarsan görürsün 5 alyan anahtarlı civata vardır 2.er adet

xcruelx
19/05/2009, 00:33

Ekteki resme bakarsanız resimde görmezsiniz belki ama aracınız da bakın aynı yere. Tam camurluk far ve kaput un birleştiği nokta (beyaz daire içine aldım) Orda camurluk ile kaput seviyeniz elinizle bir hisedin. (1-2 nin kesişimi) Soldaki yani 1-2 eşit ama sağdaki 1-3 olan köşede kaput camurlugun biraz altında kalıyor.

xcruelx
19/05/2009, 00:35
:cool:

menteşe puntalı olurmu hiç puntalıysa nasıl ayar yapılır kaputlara o zaman nasıl sökülüp takılır söylermisin yandan bakarsan görürsün 5 alyan anahtarlı civata vardır 2.er adet
Sen ayağın camurluğa ve gövdeye bağlantı kısmını diyorsun ben ayak kaput bağlantısını diyorum. İnceliycem tekrardan . Bir şey atlamışmıyım diye.

Buremir
19/05/2009, 00:38
diğer eklediiniz resim ile bunun alakası yok evet bu resimde bahsettiğinz hata bazılarında var onu da kaputu kaldırdığında görürsün iki adet ayar takozları bulunur onlardan yukarı aşağı ayarlayabilirsin yada ustadan rica etsen yardımcı olur sanırım

bu arada bunlar imalat değilde montaj hatası diye geçer

ocean_1919
19/05/2009, 01:54
Benim Gp de kaputu açıp kaparken sileceğe sürtme yapıyordu ve oradan bir yerlerden ayarladılar. Menteşe kısımları ayarlı gevşetip ileri geri oynatılabiliyor.

xcruelx
19/05/2009, 21:21
Haklıymışınız ben özür dilerim. Ordanda başlayıp bir çok yerde montaj hataları bulmaya başladım. MEsela sol far sağ a göre sandi biraz daha dışarda yada ızgarların oldugu burun kısmı hafif dönük. Hangisi bilmiyorum.

utku952
19/05/2009, 22:08
Evet ya bende cok rahatsız oldum bu göruntuden. bendeki sorun buna benzer. farların bir yuksek duruyor. kaputla sağ sol camurluk arasına acıklık var dengesiz. ön tamponla kaput arasındaki açıklıkta gittikçe büyüyor gibi duruyor tampon düşme yapıyor heralde.

ocean_1919
20/05/2009, 00:08
Haklıymışınız ben özür dilerim. Ordanda başlayıp bir çok yerde montaj hataları bulmaya başladım. MEsela sol far sağ a göre sandi biraz daha dışarda yada ızgarların oldugu burun kısmı hafif dönük. Hangisi bilmiyorum.
Ayrıntılara çok takılmamak lazım bence. Araçlarımızın keyfini çıkaralım::)

Buremir
20/05/2009, 00:23
Evet ya bende cok rahatsız oldum bu göruntuden. bendeki sorun buna benzer. farların bir yuksek duruyor. kaputla sağ sol camurluk arasına acıklık var dengesiz. ön tamponla kaput arasındaki açıklıkta gittikçe büyüyor gibi duruyor tampon düşme yapıyor heralde.

Tamonun at kısmını kaldırım gibi yksek yerlere vurursanız tabii ki düşer :)başka bir sebebi olmaz çamurlukla kaput aralıklarındaki ayarsızlıkta bundan sebeptir

Arkadaşımızın dediği gibi bu küçük ayrıntılara takılmayalım yoksa ben size şu dakikada 20 tane kusur sayarım :)

xcruelx
20/05/2009, 12:01
Tamonun at kısmını kaldırım gibi yksek yerlere vurursanız tabii ki düşer :)başka bir sebebi olmaz çamurlukla kaput aralıklarındaki ayarsızlıkta bundan sebeptir

Arkadaşımızın dediği gibi bu küçük ayrıntılara takılmayalım yoksa ben size şu dakikada 20 tane kusur sayarım :)

:) saysana ben merak ettim şimdi :) ben okadar bulamadım dı :agri:

kukart
20/05/2009, 22:39
Eğer hata aranacaksa kaputu kadırdığınız zaman görebilirsiniz..
Neyimi ;
motor çevresinde boru, kablo gibi etrafta dolananları, biryerelere tutturabilmek için oluklar veya kıskaçlar var...
bunların bir çoğuna bu boru veya kablolar takılmamış hemen yanından geçmiş devam etmiş yoluna...
eğer sadece bende varsa...?! bilemem.