PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City motor arızası gerçeği

deerpurple
18/05/2009, 17:41
Merhaba,

Benim aracım 2006 model 1.3 90 BG. Multijet Grande Punto. İki kere City motor arızası yaşadım. Şu an da devam etmekte. Sorun city motorundan kaynaklanmıyor. City motorununda içinde bulunduğu ve servisler tarafından değiştirilen blok içinde bulunan "Direksiyon Açı Sensörü" olarak takılan parça nedeniyle olmaktadır. Bu blok ve içindekiler ülkemizde üretilmediği için İtalya'dan getirilmektedir. Yaklaşık fiyatı 2.000 TL olarak servisler tarafından değiştirilmektedir.

Şu ana kadar city motoru değişen arkadaşların hepsinin city motoru sağlam durumdadır. Fakat "Direksiyon Açı Sensörü" olarak isimlendirilen aslında bir elektrik potansiyometre olan parçanın arızasından kaynaklanmaktadır. Bu parça direksiyon miline bağlı olarak dönen bir bakır plaket, üzerinde 6 halka ve bu halkalara temas eden 6 adet iletken telden oluşmaktadır. Direksiyonun sağa ve sola dönmesi sırasında bu potansiyometre yardımı ile artan veya azalan elektrik dirençleri nedeniyle servo motora (city motor) elektirik enerjisinde artış olmakta sağa veya sola dönüşlerin elektrik motoru sayesinde daha kolay yapılması sağlanmaktadır. Prensip olarak çok mantıklı gelen bu sistem aslında çok ciddi bir sorunu içerisinde barındırıyor. Sağa veya sola dönüşler ile birlikte 6 halka üzerine basan 6 iletken tel zaman içerisinde yıpranmakta ve kırılmaktadır. Bu sorun aslında metal yorgunluğu olarak bildiğimiz sorundur. Uçaklarda karşımıza çıkan bu metal yorgunluğu, uçağın içindeki ve dışındaki basınç farkları nedeniyle zaman ile uçaklarda da bu metal yorgunluğu oluşmaktadır. Fakat aynı sistemin araçlarımız içinde olması ve aslında bir bakır plaket üzerindeki iletken tellerin bu sorunu oluşturması nedeniyle araçlarımız biz ne kadar dikkatli olsak dahi direksiyon nedeniyle hem kendi hayatımızı hemde diğer insanları hayatlarını tehlike altına atmaktadır.

Araçlarımız içindeki bu sistemin bir an önce imalat hatası olarak kabul edilmesi ve piyasa da bulunun tüm grande punto araçların bir an önce toplatılması ve bu sistemin değiştirilmesi gereklidir. Ekonomik değeri 5-10 TL bile olmayan bu "Direksiyon Açı Sensörü" olarak adlandırılan parça güvenlik nedeni gösterilerek ayrı olarak satılmamaktadır. Tüm blok yaklaşık 2.000 TL fiyat ile Italya'dan getirtilmektedir. Bu durum biz araç sahiplerini çok mağdur etmektedir. Bu sorunlu araçlar yollarımızda dolaştıkça hem bu araçlara binenler hemde trafikteki diğer araçlar ve yayalar güvende olmayacaklar. Bu parçaların arızalı olduğu araçlar bu sorunları ekonomik neden ile tamir ettiremezler ise çok ciddi kazalara neden olacaklardır.

Fiat ve distributor olan TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. bu konuya çok ciddi bir şekilde yaklaşmalı ve bu sorunu bir an önce çözüme kavuşturmalıdır.

Ali Hakan VURAN

kukart
18/05/2009, 18:03
Bu mesaj şuana kadar direksiyonlarımızla ilgili en açıklayıcı bilgiydi teşekkürler Ali Hakan bey
Bu mesajı nereye gönderdini merak ettim, sanırım Tofaşa yazılmış bir mail öyle değilmi?
Buarada aramıza hoşgeldin bugün üye olup ilk mesajda kafadan kopardın bizi ;)

herby
18/05/2009, 18:51
Bu olayla ilgili kesinlikle toplu bir harekete girişilmelidir... Direksiyon korkusuna garantiyi uzattık :S

h k
18/05/2009, 19:10
Fiat Punto Seconda Serie-Come riparare il Motorino Servosterzo Elettrico - Pagina 3 - PcTuner Forum (https://www.pctuner.net/forum/auto-moto-tuning/76714-fiat-punto-seconda-serie-come-riparare-il-motorino-servosterzo-elettrico-3.html)

link italyanca ama motorlar-sensörler konusuda teknik bilgisi olan için gayet aciklayici. bu resimlere göre tamir edilmemesi mümkün degil diyorum ama henüz tamirci bulamadim :)

deerpurple
18/05/2009, 19:57
Forumu 2006 yılında aracı almadan önceki halinde takip ediyordum. O zaman sanırım başka bir adresteydi ben aracımı aldıktan sonra bu adrese geçti. Daha sonraki zamanlarda da aracımda sorunlar yaşadıkça forumu ve diğer siteleri üye olmadan takip ettim. 2000 yılından beri FIAT ın değişik araçlarını kullandım. Fakat Grande Punto da yaşadığım kadar çok hiç bir araçta sorun yaşamadım. İlk iki yıl garanti içerisinde iken servislerden yararlandım. Bir çok sorunumda çok yardımcı oldular. 2 yıl garanti bittikten sonra aracımda sorunlar bitmedi 10 ay önce bu direksiyon sorununu yaşamaya başladım. "Direksiyon Açı Sensörü" olan parça aşağıdaki beyaz yuvarlak potansiyometredir. Bu parçanın tamiri mümkün değildir. Tamir edilse bile daha sonra ciddi sorunlar yaşanabilir.

https://www.pctuner.net/immagini/pct.info/_200702/20070210155733_za10.jpg

https://www.pctuner.net/immagini/pct.info/_200702/20070210155800_za11.jpg

https://www.pctuner.net/immagini/pct.info/_200702/20070210155826_za12.jpg

https://www.pctuner.net/immagini/pct.info/_200702/20070210155947_za14.jpg

erdta
18/05/2009, 20:08
Hocam bu ne açık bir yazıydı böyle. Burada tek kafamın takıldığı konu söz konusu tasarımda nasıl böyle bir hata yapılmış olması. Sistem gereği dinamik bir yük altında olan malzemenin yorulmaya karşı daha yüksek dayanımı olan bir malzeme olarak seçilmesi gerekir ancak bakır bunun için çokda mantıklı bir seçim olmamış zaten sonuçlarıda ortada.

deerpurple
18/05/2009, 20:26
Plaket bakır fakat baskı yapan teller platinden yapılmış. Platin tellerin uçları da özel işlenmiştir. Dayanım için parça üzerinde geliştirmeler yapılmıştır. Yine de bu yeterli olmamaktadır. Bu parça ya kolay şekilde sökülüp takılabilecek bir sarf ürün gibi dizayn edilmeli veya tüm blok garanti dışında bile olsa ücretsiz değiştirilmelidir. Bu hali ile çok ciddi hayati tehlike taşımaktadır.

Alp
18/05/2009, 21:35
Harika bir bilgi paylaşımı olmuş gerçekten çok teşekkürler. Aramızda bu mağduriyetimizi hukuksal platforma taşıyacak arkadaşlar var ise ben hem maddi hemde manevi her türlü desteği vermeye hazırım. Hayatımız bu kadar ucuz değillll !

xcruelx
18/05/2009, 23:52
Arkadasın yazdıklarından sonra benimde burda ki bazı arkadaşların dediği doğru çıktı. City fonksiyonun açık yada kapalı kullanma ile sonuç fark etmiyor. Metal yorulmasından dolayı iç ve dış baskılardan dolayı sadece kullanımla alakalı.
İnş bu olay çözümlenir.

poyraz_o
19/05/2009, 00:06
çok güzel bir paylaşım...
teşekkürler..
emeğe saygı:D

feza33
19/05/2009, 00:09
teşekkurler cok faydalı oldu

ik77
19/05/2009, 11:35
Henüz aracımı almadım ama herhangi bir dava sürecinde maddi ve manevi destek vermeye hazırım.zaten böyle adamların yada firmaların yüzünden yara yarıya servet düşmanı gibiyim.başkalarının hayatını önemsemeyen kurusallaşmış firmalar.

narkoz30
19/05/2009, 16:30
Teşekkürler forumdaki en doyurucu teknik açıklama FİAT çakallık yapmış anladığım kadarı ile onlar çakallık yapacaklar diye Türk insanlarının ölümle burun buruna gelmesi bağışlanabilir affedilebilir bir hata değil eğer bu hatalı üretimi mercedes bmw yapmış olsalar hemen araçlarını geri çağırırlardı ki bunun da örnekleri mevcut ben fiat ın geri çağırdığı bir aracını şimdiye kadar duymadım duyan varsa yazsın. FİAT a çakal dediğim için özür dilerim ancak dediğimin aksini ispat ederek bizlere city güvencesi vermemesi ÇAKALLIKTAN başka birşey değildir Bence bu adamları silvio berlisconi ye şikayet edelim tüm foruymca ya :)

xcruelx
19/05/2009, 21:17
Teşekkürler forumdaki en doyurucu teknik açıklama FİAT çakallık yapmış anladığım kadarı ile onlar çakallık yapacaklar diye Türk insanlarının ölümle burun buruna gelmesi bağışlanabilir affedilebilir bir hata değil eğer bu hatalı üretimi mercedes bmw yapmış olsalar hemen araçlarını geri çağırırlardı ki bunun da örnekleri mevcut ben fiat ın geri çağırdığı bir aracını şimdiye kadar duymadım duyan varsa yazsın. FİAT a çakal dediğim için özür dilerim ancak dediğimin aksini ispat ederek bizlere city güvencesi vermemesi ÇAKALLIKTAN başka birşey değildir Bence bu adamları silvio berlisconi ye şikayet edelim tüm foruymca ya :)
İyi fikir

civcivx
19/05/2009, 21:33
Bu sensör bozulunca ne oluyor? Sadece elektrik desteği mi kayboluyor? Eğer öyle ise, eskiden Şahin, Doğan gibi hidrolik direksiyonu falan olmayan araçları kullananlar bilir, direksiyon öyle mi oluyor?

Fuzuli
19/05/2009, 22:10
Bir başka komplo teorisi :)
Tofaş değiştirilen city motorlarını toplayıp italyada bu küçük parça değişimini yaptırıyor olsa :)
Ve 10 liralık arızayı 2000 tl.ye mal etse...
Ne güzel bir ticaret olurdu değil mi?
Hepimize 25 tl ederinde trafik seti verir...Koku,kolonya verirlerdi...
Yahudilerin bir lafı vardır...
Pazarlığı karşındakinin bileğini büktüğünde yapacaksın diye...

Garatimi 2 sene uzattım...2.5 sene daha city sorunundan uzağım diye düşünüyorum...İnşallah güzide yurdumun sanayi ustaları bu sorunu çözer...

pdr42
20/05/2009, 01:16
arkadaslar ben bundan sonra arabaya binerken bu endiseyi tasıyarak binecegim ustelik benm iki defa direksiyonum arıza yaptı ve degisti degisen ne bilmiyorum ama city motrou degisti denildi simdi ben korkmuyumda kim korksun

makeles
20/05/2009, 03:03
city motor arızası yaşayıp hareket halinde direksiyonu kitlenen oldu mu acaba?.. arıza verebilen bir ünite olduğu gerçek yalnız bunun biraz da abartıldığını düşünüyorum.. metal yorgunluğu 2-3 yılda oluşabilecek bir şey midir? yada direksiyonu fazla sağa sola dönüş yapmış kişilerde mi daha çok meydana geliyor? fotolar çok güzel açıklamalar aydınlatıcı yalnız hayati tehlikesi varmış gibi insanları endişeye sürüklemek doğru değil.. benim de city değişti (nadiren tıkırtı ve lok lok sesi yaptığından) gereksiz bir değişimdi amortisör takozundan girip direksiyondan çıktılar.. garantisi olmasa değiştirmezdim..

civcivx
20/05/2009, 09:07
Bana da biraz abartılıyor gibi geldi. O yüzden yukarıdaki soruyu sordum. Sadece direksiyon ağırlaşması oluyor ise bu durum bence ciddi bir durum değil. Direksiyonu zaten bu şekilde olan binlerce araç şu an trafikte kullanılıyor. Abimin Bora'sının direksiyonu, benim GP'nin city modu kapalı halinden bile daha ağır ve gayet rahat kullanıyor. Tabii tecrübesiz bir sürücü bir anda bu durumla karşılaşırsa panikleyebilir, o da ayrı konu. Sanırım en tatsız olanı ise, garantisi bitmiş araçlardan bunun değişimi için 2 bin lira istenmesi, bu iyi değil işte.

deerpurple
20/05/2009, 09:14
Merhaba

Benim başıma gelen city arızası ile ilgili deneyimlerim şu şekilde oldu. ilk olarak bu sorun direksiyonun sola dönüşü sırasında ses gelmesi ile başladı.
Gelen ses bir motor zorlanması sesi olarak gerçekleşti. İlk zamanlar bu sesi fazla önemsemedim.
Zamanla bu sola dönüş sırasındaki ses artmaya ve dönüş miktarına bağlı olarakta daha geniş bir dönüş capı içine yayılmaya başladı.
Bu ses ile birlikte direksiyon sertliğim city modu açık olmamasına rağmen aşırı yumuşak hale geldi.
O günlerde forumda ve başka sitelerde takip ettiğim kadarı ile benim yaşadığım direksiyon yumuşamasını başka arkadaşlar direksiyonun aşırı sertleşmesi olarak yaşamışlar.
Bu sorunlar ortaya çıkması ve sesin aracıma binen arkadaşlarımı iyice korkutması ile servise danıştım City motorunun arızalı olduğunu, ellerinde olmadığını Italyadan 3-4 hafta içinde getirebileceklerni ve yalnızca motor bloğunun 2000 TL olduğunu işçilik ile birlikte daha da artacağını söylediler.
O sıralar zaten forumda da bu şekilde yazan arkadaşlar vardı. Bende ses ve yumuşama olayını pek önemsemedim nasılsa aracım bir şekilde gidiyordu direksiyonun sola dönüşü sırasında yalnızca ses geliyordu.
Günler ilerledikçe aracıma ilk binişte kontağı çevirmem ile gösterge tablosundaki direksiyon lambası yanması ve direksiyon ikazı vermesi olayı gerçekleşmeye başladı.
Bu lamba yandığı sırada direksiyonun ne sağa ne de sola çevrilmesi mümkün olmuyor. Fakat bu sorunun olduğu ilk zamanlar kontağı tekrar çevirmede direksiyon açılıyor ve hareket halinde de bir problem olmuyordu.
Bu da bir süre bu şekilde devam etti. Araça binişte iki kez kontak çevirme ile bu sorunu aşıyordum. Daha sonraları bu sayı da artmaya başladı bir gün on dakika uğraşmam, defalarca kez kontağı açıp kapatmam ile aracımı çalıştırabildim.
Yine de o günlerde eğer bu sorun yolda hareket halinde oluşursa ve direksiyon kilitlenirse diye trafik içinde dikkatli olmaya çalışıyordum.
En son bir sola dönüş sırasında çok yavaş hız ile manevra yaptığım bir sırada aracım hareket halinde iken gösterge tablosu ikaz verdi ve direksiyon kilitlendi.
Aracım hareket halinde ve çok yavaş bir hızda bu gerçekleştiği için kolay bir şekilde durabilmiştim. O gün artık bu aracı bu halde trafikte kullanamayacağıma karar verdim. Araçta gerekli değişiklikleri yaptırdım. Sorun çözüldü.
Sorun ile ilgili yaptığım araştımalar sonucunda aslında city motoru ile bir sorunun olmadığını sorunun Direksiyon Açı Sensöründen kaynaklandığını öğrendim.
Bunu forumda paylaşmaya karar vermem ise bir arkadaşımın da başına bunun geldiğini gördüğüm için oldu. Arkadaşım en son bu sorunu forumda yazan Alp Doğ.

Bir tek şunu öğrenmek istiyorum değişen blokların eskilerini servislerden alan arkadaşlar var mı?

ince5757
20/05/2009, 09:32
Ali teşekkürler süper bir bilgi paylaşımı olmuş.

xcruelx
20/05/2009, 12:16
O platin ayakların kırılması senin dönüş açısını algılayamamasına sebeb olur. Direksiyonu kırmak isterken kıramaya bilirsin. Yada cok fazla kırarsın.çünkü senin dönüş açını farklı eğerde okucaktır ve servo motora yanlış değerde çalışmasını bildircektir. yüksek hızda böyle bişi başına gelse yapabileceğin kazayı hayal etmek istemiyorum. Sadece direksiyon kitlenmesi olarak düşünmeyin bence olayı.
Bu olay sadece arkadaşımın gösterdiği açı sensötünden olursa böyle. Servo motor aşırı yüklenme durumunda kendini kitler. Biz CNC tezgahlarına yüklenmeden kitlenen servo motor arızası çok yaşadık. Eğer açı sensörü birden fazla değer göderirse servo motorların çalışma mantıgı na göre okadar elektirk sinyali göderecek servo motorda o değer de birden aşırı gelirse kitlenecektir. Kitlenme nadirde olsa yaşanacak bir durumdur. Sizlere tavsiye daha potansiyometrte " açı sensörünün" abuklarını görmeye başladıgınızda kitleme sorunu yaşa bileceğinizi düşünüp tamirini yaptırmanız. Yoksa yaşam tehlikesi arz edebilir.

h k
20/05/2009, 14:08
kitleme yapmıyor , sadece elektrikle çalışmayı kesiyor , oluyor size tam bir mekanik direksiyon (eski murat 124 ten farkı kalmıyor gp nin) . hiç hacı murat kullanmadıysanız kitlendi sanabilirsiniz doğal olarak ama esasında kitlenmiyor zorla ve iki elle dönüyor. ben bu şekilde kullanıyorum.

deerpurple
20/05/2009, 14:12
Bende hem lise de mezun olduğum elektrik bölümü hemde üniversite okuduğum makina bölümü nedeniyle bu konunun ciddiyetini çok iyi bilmekteyim. Uğur Bey'in söylemiş olduğu konu son derece doğrudur.
Yüksek hızlarda tırnakların kırılması nedeni ile bir sorun olursa servo motor direksiyonu çok ani bir şekilde sağa veya sola doğru çevirecektir.
Sürücü bu gibi bir durumda nolacak ki bende aksi yöne direksiyonu çeviririm olur biter diye düşünebilir. Asla bunu yapamazsınız çünkü servo motorun gücü nedeniyle direksiyona müdahale etme şansınız hiç olmayacak.
Bu durumda da yüksek hızda yapacağınız kazayı açıklama şansınız hiç bir zaman olmayabilir. Hem kendi hayatınızı hemde çevredekilerin hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Bu konu son derece önemlidir.

Benim düşüncem aslında bu konun ciddiyetinin FIAT'ın da farkında olduğunu yönündedir. Ciddiye almamış olsalar gösterge panosunda direksiyon ikazı ile ilgili bir ikaz işareti koymamış olurlardı. Bu ikaz lambası yandığında ve bunun ile ilgli servise gittiğinizde aracınızı bilgisayara bağlıyorlar ve direk verdiği "Direksiyon Açı Sensörü değeri yanlış" ikazı oluyor.

xcruelx
20/05/2009, 16:13
Bende hem lise de mezun olduğum elektrik bölümü hemde üniversite okuduğum makina bölümü nedeniyle bu konunun ciddiyetini çok iyi bilmekteyim. Uğur Bey'in söylemiş olduğu konu son derece doğrudur.
Yüksek hızlarda tırnakların kırılması nedeni ile bir sorun olursa servo motor direksiyonu çok ani bir şekilde sağa veya sola doğru çevirecektir.
Sürücü bu gibi bir durumda nolacak ki bende aksi yöne direksiyonu çeviririm olur biter diye düşünebilir. Asla bunu yapamazsınız çünkü servo motorun gücü nedeniyle direksiyona müdahale etme şansınız hiç olmayacak.
Bu durumda da yüksek hızda yapacağınız kazayı açıklama şansınız hiç bir zaman olmayabilir. Hem kendi hayatınızı hemde çevredekilerin hayatını tehlikeye atabilirsiniz. Bu konu son derece önemlidir.

Benim düşüncem aslında bu konun ciddiyetinin FIAT'ın da farkında olduğunu yönündedir. Ciddiye almamış olsalar gösterge panosunda direksiyon ikazı ile ilgili bir ikaz işareti koymamış olurlardı. Bu ikaz lambası yandığında ve bunun ile ilgli servise gittiğinizde aracınızı bilgisayara bağlıyorlar ve direk verdiği "Direksiyon Açı Sensörü değeri yanlış" ikazı oluyor.
Teşekkür ederim beni doğruladığınız için. Tofaş bencede bunu farkında direksiyon modifikasyonu için kitapcıgında vede garanti belgesinde bile uyarı var. Direksiyonla ilgili yapılan her hangi bir müdahale garanti kapsamı altında dır vede çok tehlikelidir ibaresi var.
Birde basit bir otomatik kontrol devresi ile açı sensöründeki sapmaları kont ettirebilir. O nedenle uyarı ışıgı koyup bunun önüne geçmişler. ufak sapmalar gösterdiğinde sizi uyarmaya başlıyor. Vakit geçtikce tehlike ihtimali artar. Zaten onedenle bir süre sonra sistem kendini ve aracı kitleyerek aracın çalıştırılmasını engelliyor. "bakınız ali beyin mesajı"
Sorun şu, avrupada bu sorun yaşaman ihtimali daha az yolardan dolayı. O nedenle türkiyedeki bir kaç problem onlar için cok şey ifade etmiyor.

2. olarak bu durumda toyota da müzdarip oldu. Türkiye için sıkıntı sayısı arttı. 10. şikayette fabrika bir çalışma başlattı. Ve bu pahalı olması ve setin komple olması Türkiye için sıkıntı oldugunu görerek masraf olayınıda halletmek için (sonucta garanti kapsamında onların cebinden cıkıyor) açı sensörü ile servo motoru ayırdılar. Ve servise gelen herkezin eskisini söküp yeni ayrılabilir halini taktılar. 2000 tl gibi onlardada bu değişim için para aldılar fakat sadece yarısını.
Yani aracını getiriyorsun "eğer garanti kapsamı dısında isen" yarısı onlar yarısını sen karşılıyorsun 1000 tl gibi sonra birdaha rahatsın. Lamba yandı gidiyon acı sensörünü değiştiriyolar hemen yaklaşık 200 tl civarı na değiştiriyorlar. Toyota bunu yaparken Fiat neden yapmıyor bunu.
2005 ten bu yana bu araç piyasada.

civcivx
20/05/2009, 17:49
Bu görüşe ben de katılıyorum. Sonuçta bu arıza bir tıkırtı burcu sorunu gibi, öyle hatırı sayılır bir sayıda ortaya çıkmadı, çıkmıyor. Böyle bir arızayı Tofaş'ın "ücretsiz" halletmesini istemek, benzeri bir şekilde arada sırada olabilen atıyorum; amortisör, vites kutusu, mazot pompası vb. gibi parçaların da arızalandığı zaman, "ücretsiz" değiştirilmesini istemekle aynı kapıya çıkıyor bence. Eminim bir mazot pompası problemi, şu ana kadar city motoru probleminden daha çok çıkmıştır. Onun bedeli de az buz değil.

Ancak Tofaş bu konuda biraz daha iyi niyetli davranmalı, tıkırtı burcu probleminde olduğu gibi insiyatifi eline alıp bir çözüme gitmeli ve -bu sorun kullanıcı ile pek de bağlantılı olmadığı için- kullanıcılardan talep ettiği bedeli çok daha aşağılara çekmelidir.

Bu sorunu farkeden kullanıcılar da, vakit kaybetmeden tamir yoluna gitmeli bence. Yoksa asıl büyük sorunlar anladığım kadarıyla, tamamen ihmal kaynaklı (bu da tamir maliyetinden kaynaklanmış maalesef) oluşuyor ki, bu da doğaldır.

Sorun şu, avrupada bu sorun yaşaman ihtimali daha az yolardan dolayı. O nedenle türkiyedeki bir kaç problem onlar için cok şey ifade etmiyor.

2. olarak bu durumda toyota da müzdarip oldu. Türkiye için sıkıntı sayısı arttı. 10. şikayette fabrika bir çalışma başlattı. Ve bu pahalı olması ve setin komple olması Türkiye için sıkıntı oldugunu görerek masraf olayınıda halletmek için (sonucta garanti kapsamında onların cebinden cıkıyor) açı sensörü ile servo motoru ayırdılar. Ve servise gelen herkezin eskisini söküp yeni ayrılabilir halini taktılar. 2000 tl gibi onlardada bu değişim için para aldılar fakat sadece yarısını.
Yani aracını getiriyorsun "eğer garanti kapsamı dısında isen" yarısı onlar yarısını sen karşılıyorsun 1000 tl gibi sonra birdaha rahatsın. Lamba yandı gidiyon acı sensörünü değiştiriyolar hemen yaklaşık 200 tl civarı na değiştiriyorlar. Toyota bunu yaparken Fiat neden yapmıyor bunu.
2005 ten bu yana bu araç piyasada.

HasanAliz
23/05/2009, 23:42
2006 model aracımın city direksiyon motoru hiç değişmedi ve arıza vermedi. ( ben ikinci sahibiyim). garantim devam ediyor acaba servise göstersem mi bir ara ? illa ki arıza yapar mı?
tavsiyelerinizi bekliyorum.

xcruelx
27/05/2009, 20:33
ben belirtilerini hissedeceniğizi düşünüyorum. Lakin sunu unutmayın. Hangi marka olursa olsun. yolda birden elektrik sisteminizin çöküp kitklenme şansınızda var. Marka farketmeksizin yaşıyan insanlar var. Direksiyon sistemiyle alakası yok. Mesela hidrolik direksiyon bir arabanın bile elektrik sistemi çökerse direksiyon okadar ağırlaşırki kitlenmiş kadar olur. yani kaza geliyorum demez allah korusun.

musisi
28/05/2009, 16:39
amin:)

yakupca
28/05/2009, 16:55
sayın deerpurble Ali Hakan VURAN arkadasım
Sorun ile ilgili yaptığım araştımalar sonucunda aslında city motoru ile bir sorunun olmadığını sorunun Direksiyon Açı Sensöründen kaynaklandığını öğrendim. demişşin. bu sensör servislerde mevcutmudur. çünki aynı sıkıntıyı bende çekiyorum. komple city motoru şeklinde mi satıyorlar yoksa sensor haricen var mı.
bilgilendirirsen sevinirim

punto elx2001
29/05/2009, 12:47
ebayda var yaklasik 70 euro civarinda
SENSORE DI COPPIA PUNTO 188 PIANTONE PUNTO on eBay, also, Sterzo e Scatola sterzo, Ricambi Auto, Auto ricambi e accessori (end time 27-May-09 21:15:07 BST) (https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=250426620133)

narkoz30
29/05/2009, 18:26
ebayda var yaklasik 70 euro civarinda
SENSORE DI COPPIA PUNTO 188 PIANTONE PUNTO on eBay, also, Sterzo e Scatola sterzo, Ricambi Auto, Auto ricambi e accessori (end time 27-May-09 21:15:07 BST) (https://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&item=250426620133)

https://i13.ebayimg.com/06/i/001/47/6d/f1da_12.GIF

Dostum yukarıdaki açı sensörü ayrı olarak satılıyor ise neden biz komple dreksiyonu değiştiriyoruz ki? bir de bunu takacak iyi bir usta elektronikçi lazım fiyatı 70 euor ise 100 euroya kadar da gümrük de ödemiyoruz süper bir haber bu aslında whalla helal olsun. :D Sana extra teşekkür ederim.
Tek korkum emotion dinanik ve fun modellerindeki açı sensör ile hepsi aynımıdır? Yani yedek almayı düşünüyorum da.

civcivx
29/05/2009, 22:37
O parçada dikkat ederseniz Punto 188 yazıyor, bizim GP'lerin kodu 19'lu birşeydi.

detay
29/05/2009, 22:47
Bizim gp'lerde 199 yazıyor.

ismetarisal
29/05/2009, 22:51
arkadaşlar servisten aracın ve parçanın tam kodunu öğrenip bu parça hakkında kesin bir sonuca varılsa çok iyi olur.sanırım bir çok gp kullanıcısı bu parçayı yedeklemek isteyecektir.aramızda serviste çalışan bir arkadaş vardı yanlış hatırlamıyorsam o bize bu konuda yardımcı olabilir mi acaba?

deerpurple
30/05/2009, 12:50
e-bay sitesinde bu konuda başka sayfalarda bulunuyor.

SENSORE DI COPPIA NUOVI RELE' MOTORINO CITY FIAT LANCIA su eBay.it Impianto Elettrico, Ricambi Auto, Auto ricambi e accessori (https://cgi.ebay.it/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260336674171#ebayphotohosting)

yukarıdaki sayfa dan anladığım bu parçanın FIAT dışında LANCIA ve OPEL de de kullanıldığı ayrıca hem 188 kodlu hemde 199 kodlu puntolarda kullanılabildiği oldu.

Bir başka Italyan sitesinde ise bu parçanın yeni üretimine geçtini haber olarak girmişler.

SENSORE DI COPPIA (https://www.latredici.com/sensore_di_coppia.html)

Genius
31/05/2009, 22:28
Benim merak ettiğim city fonksiyonunun mk2b puntolarda da bu kadar sorun çıkarıp çıkarmadığı?

ABNEW
31/05/2009, 22:31
Benim merak ettiğim city fonksiyonunun mk2b puntolarda da bu kadar sorun çıkarıp çıkarmadığı?

Engin, oranını bilmiyorum ama bendeki mk2b nin servo motoru yenilendi zamanında.Sitemizde city arızası yaşayan başka mk2b sahipleri de vardı yanlış hatırlamıyorsam...

jarahar
27/06/2009, 01:30
çok teşekkürler gerçekten,
son günlerde benim arabadada sağ önden bir sürtme sesi geliyor,balatalardandır diye önemsemedim değiştirdim ama sadece ses %70 gitti,demekki başka bir şey daha var çözemedim ve şimdi tırsmaya başladım,bu city motor arızası sağ önde bir sürtme emaresi ile başlarmı acaba,tecrübesi olan arkadaşlarımızdan cevap bekliyorum
çok teşekkürler

byasin
27/06/2009, 10:56
Mesajları okuduğumda direksiyon ışığının yanması açı sensörüyle alakalı olduğunu gördüm o ışık bendede yanıyor fakat aracı yürütünce sönüyor ?Acaba benimkininde mi açı sensörü bozuk :(

DarkOne
27/06/2009, 14:37
işte bu an GP den soğuduğum andır. bu tür arızaların olduğunu duymuştum lakin olayın sonuçlarının vahim olabileceği hiç aklıma gelmemişti. direksiyon kitlenmesinin park halinde olacağını düşünmüştüm ama seyir esnasında olabileceği aklımın ucundan bile geçmemişti. masrafıda cabası. GP alınacaksa garantisi olmayan bir GP alınmaması sonucunu çıkarıyorum burdan. yarın pazara gidip punto araştıracakdım bu bilgi çook iyi geldi. bilgi için çok teşekkürler. Allah razı olsun diyorum, belki de büyük bir hatanın kıyısından döndürdün beni.

erhan
27/06/2009, 15:13
gp lerde city sorunu ile ilgili dava açmak için destek arayan xborsaci (https://forum.grandepuntotr.com/members/xborsaci.html) erçetin isimli

bir arkadaş vardı. sıkıntı yaşayan ve dava açmayı düşünen arkadaşların xborsaci arkadaşla irtibata geçmeleri faydalı olacaktır kanımca

bu linke bir bakın isterseniz
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/10473-fiata-davayi-aciyorum-tek-eksigim-yardimlariniz.html

kazim0048
27/06/2009, 15:14
valla arkadaşlar bu arızadan bende nasibimi aldım hemde çok feci oldu.. temmuzda garanti bitti ağustosta arıza baş gösterdi bana geçen yaz 1.600 liraya mal oldu. müşteri memnuniyeti ve benzeri ıvır zıvır sonunda bana 40000 bakımı dahil1300 liraya gelmiş oldu.işin ilginç yanı fatura kesilirkende değişen parça yerine tek kalem adı altında başka bşirşey yazdılar. değişen parçayı istedim bu seferde dedikleri şu oldu müşteri memnuniyeti kapsamında değiştiği için parça fabrikaya geri götürülcekmiş.... bu işte bana bi kazık atıldı ama artık olan oldu ...bende bi daha ne çevreme nede kendime fiat araba konusunda bin kere düşünmeyi öğütlüyorum...

kazim0048
27/06/2009, 15:17
sevgili darkone aklından bile geçiyosa boşver derim ... başka markalara yönel... 2 senelik arabada değişmeyen ne direksiyon kaldı ne kapı otomatiği kaldı.. ha bu arada ön konsoldan glen sesler arka kapıların ayarlarının sürekli problemli olması ben bu rabadan soğudum alcak olanlarada mani olmayı bir borç biliyorum artık kendime.. sevgilerle..

DarkOne
27/06/2009, 15:51
sevgili darkone aklından bile geçiyosa boşver derim ... başka markalara yönel... 2 senelik arabada değişmeyen ne direksiyon kaldı ne kapı otomatiği kaldı.. ha bu arada ön konsoldan glen sesler arka kapıların ayarlarının sürekli problemli olması ben bu rabadan soğudum alcak olanlarada mani olmayı bir borç biliyorum artık kendime.. sevgilerle..

çevremde ki çoğu kişi senin gibi düşünüyor, fiat dan uzak dur der herkes. komşumuzda var 2007 punto multijet. geçen ona sordum çok memnunum, daha ne bir değişen parçası oldu ne de sorunu dedi. bende burdan gaz aldım ama artık kendimi sorgulamaya başladım. honda jazz öneriyor çoğu kimse. bakarsın jazz alırım :) tavsiyen için de çok teşekkürler

erhan
27/06/2009, 16:00
bu sitede herkes araçlarını kötülemiyor karşılaştıkları sorunlara çözüm arıyorlar. site üyelerinin hepsine sorun araçlarındaki arızalara rağmen araçlarını seven ve memnun olan kişilerdir.

hem bu tip kronik arızalar her markada mevcuttur. kusursuz bir araç bulamazsın. hepsi kul yapısıdır ve bu araçların belli modellerinde üretimden kaynaklı bazı arızaların gelmesi normaldir. bana kalkıp mersedes, bmw, opel vw gibi araçların hiç sorunu olmuyor demeyin onlarında kendine göre sorunları var. internette girin şikayet sitelerine hangi markalarla ilgili şikayetlerin çok olduğuna ve müşteri memnuniyetine bakın.

her gp alacaklarda böyle sorun çıkacak diye bir kural yok ...

merve
27/06/2009, 17:40
bu sitede herkes araçlarını kötülemiyor karşılaştıkları sorunlara çözüm arıyorlar. site üyelerinin hepsine sorun araçlarındaki arızalara rağmen araçlarını seven ve memnun olan kişilerdir.

hem bu tip kronik arızalar her markada mevcuttur. kusursuz bir araç bulamazsın. hepsi kul yapısıdır ve bu araçların belli modellerinde üretimden kaynaklı bazı arızaların gelmesi normaldir. bana kalkıp mersedes, bmw, opel vw gibi araçların hiç sorunu olmuyor demeyin onlarında kendine göre sorunları var. internette girin şikayet sitelerine hangi markalarla ilgili şikayetlerin çok olduğuna ve müşteri memnuniyetine bakın.

her gp alacaklarda böyle sorun çıkacak diye bir kural yok ...

kesinlikle katılıyorum.......
özeliikle forum sitelerinde opel olsun honda olsun çok rastlamışımdır şikayetlere....
umalım da bundan sonra kimse arabasıyla ilgili bir sorun yaşamasın
herkes için iyi sürüşler.....

görkem koçsan
27/06/2009, 18:21
vallahi aksdan gelebilir(akis)

nuri
01/07/2009, 20:00
eee peki mahkemeye veren olmadı mı daha bence herkes yetkili servislere gidip sorunu bildirmeli çok şikayet gelirse köşeye sıkışırlar belki bizde alıcaz bi tane 2006 model emotion 48 binde ama okuduklarım karşısında resmen şok oldum bu sorunun olduğunu biliyordum lakin bi kere değişince giderildiğini sanıyodum demekki her bozulduğunda tekrar 2000 lira vercez
bide eskiden hatırladığım kapı zor açılıp/kapanması, iç tıkırtı, başka bişey de vardı da tam hatırlayamadım onlarda durum nasıl ???

nuri
01/07/2009, 21:10
yazımı bitirdikten sonra biraz daha araştırma yaptım forumda bazı kullanıcılar böyle arızaların her araç ta olduğunu söylemiş ama ben bu görüşte değilim bence bu kadar kronik sorun sadece fiat a ait. 2001 yılında aldığımız megane da da tam yılını hatırlamıyorum servis çağırdı akülerde bi problem olduğunu ve ücretsiz değişim yapılacağını söylediler bence sizde bunun üstünde durarak böyle bişey yapabilirsiniz eğer aracı alırsak her türlü arkanızdayım
birde bu araçlar acaba nerenin üretimi yılınıda yazarak verirseniz çok sevinirim
izmir den selamlar

kukart
01/07/2009, 22:32
yazımı bitirdikten sonra biraz daha araştırma yaptım forumda bazı kullanıcılar böyle arızaların her araç ta olduğunu söylemiş ama ben bu görüşte değilim bence bu kadar kronik sorun sadece fiat a ait. 2001 yılında aldığımız megane da da tam yılını hatırlamıyorum servis çağırdı akülerde bi problem olduğunu ve ücretsiz değişim yapılacağını söylediler bence sizde bunun üstünde durarak böyle bişey yapabilirsiniz eğer aracı alırsak her türlü arkanızdayım
birde bu araçlar acaba nerenin üretimi yılınıda yazarak verirseniz çok sevinirim
izmir den selamlar

servise çağırma sadece reno da yok puntoda oldu, oluyo..
araca bir kez bile kullanmadan her söylenen aldanmayın..
sorun her araçta var bundada var..
TR de bazı araçlar hakatmediği ilgiye sahipken bazılarıda hiç hak etmediği halde değer kaybetmekte, alacağınız araç B segmentinde en çok satan araçlarından, kaldıki rakiplerine göre birçok yönden fark atıyo...
direksiyonda olan sorun hyundai ve toyota da olmuş bir sorun , siteyi incelerseniz sorunun asıl sıkıntı yaratan kısmı TR de bu sorunun tamiri yerine değişimine gidilmesi hemde komple, küçük bir parça değişebilecekken... neyse herkes kendi parasıyla alıyo arabayı o yüzden kimsenin lafına bakmayın... kendi kararınıızı kendiniz verin.

nuri
01/07/2009, 22:46
peki 2006 model 48 binde yeni bakımı yapılmış vizesi 2011 de biticek. 1.3 90 ps dizel için ne kadar iyidir sahibi 21.750 yazmış
bu arada aracı sorgulattım netten 2006 9 martta çıkmış trafiğe
bide aldıktan sonra hi-fi ses sistemi fiat ın opsyon olan donanımını taktırabilir miyim ??

tomypenev
02/07/2009, 11:32
Arkadaşlar, city modunun sürekli kullanımda olması bir sorun yaratır mı sizce ?
zira ben hep açık kullanıyorum aracı..

kukart
02/07/2009, 11:51
başka araçları kullanman güçleşir
nikotin etkisi yapar ;)

ince5757
02/07/2009, 11:54
Arkadaşlar süper haberler bunlar ellerinize sağlık.Bu parça 110 euro bunda vergi ödemek gerekli ama.Ne kadara gelir bize gelişi sizce arkadaşlar.

cfm56
02/07/2009, 13:17
arkadaşlar benim arabam daha 4000 km de ve araç bütün gün yattıktan sonra çalıştırıp geri vitese takıp otoparktan çıktığım zaman ön taraftan gacır gucur ses çıkarıyor. ve bu ses çok fazla uzun sürmüyor.fakat asıl dikkatimi çeken direksiyonu kırmadanda bu sesi çıkarıyor. acaba buda city moddan olabilirmi?

style07
02/07/2009, 13:33
arkadaşlar benim arabam daha 4000 km de ve araç bütün gün yattıktan sonra çalıştırıp geri vitese takıp otoparktan çıktığım zaman ön taraftan gacır gucur ses çıkarıyor. ve bu ses çok fazla uzun sürmüyor.fakat asıl dikkatimi çeken direksiyonu kırmadanda bu sesi çıkarıyor. acaba buda city moddan olabilirmi?

selam aynı sorun bendede oldu amortisör üst kısmında lastik bir takoz var onu değiştirdiler düzeldi ondan olabiir diye düşünüyorum.

xcruelx
02/07/2009, 15:27
City mode un açık yada kapalı olmasıyla hiçbir alakası yoktur. Sistem aynı sistem. city sadece voltajı yükseltiyor(düşük hızlarda). bu konuda çok konusuldu başytan sona city konularını okursanız prof. bile olursunuz. (ders konuları bile yazıldı burda ) :)

tomypenev
04/07/2009, 14:19
başka araçları kullanman güçleşir
nikotin etkisi yapar ;)

haklısın valla:)
2 ay oldu aracı alalı, sürekli city modu açık kullanıyordum. sonra bööle bir sorunun varlığını öğrendim. şimdi sadece park ederken kullanıyorum. ama sanırım boşuna kasıyorum, arızalanacaksa az yada çok kullanmak farketmiyor galiba.

musisi
04/07/2009, 23:47
.

Romeo_er2
05/07/2009, 03:59
valla bu bozulma korkusu yüzünden city moduyla aramız soğuk baya..kullanmıyorum bişey olucak diye..

muratokay
05/07/2009, 13:45
valla bu bozulma korkusu yüzünden city moduyla aramız soğuk baya..kullanmıyorum bişey olucak diye..

Valla ben de öyleyim. Arızalanır diye kullanmıyorum. Ama kullanıp kullanmamakla bi ilişkisi yoksa kullanayım bari :)
Bir de 2009 modellerden şu ana kadar arızalanan olmuş mu?

Romeo_er2
05/07/2009, 16:25
benim 2009 araç 11.000km de hala tık yok allah nazardan saklasın.. :D

lagaluganet
05/07/2009, 19:45
Sevgili arkadaşlar direksiyonlarımız hidrolik değil elektrik destekli yani siz city modunu kullanın yada kullanmayın direksiyon elektrik motoru sayesinde çalışıyor. city modu direksiyonun sadece bi gösterişi düşük hızlarda bi rahatlığı. city modunu hep açık kullanmak direksiyonu bozmaz çünkü genellikle sorun direksiyon komple elektrikle çalıştığı için motorun içindeki sensörlerde. onlar direksiyonumuzu hep düz tutmaya ve sağa sola çevirdiğimizde bunu algılıyıp bize yardım etmek için tasarlanmış. Bu sensörlerde ve bağlı olduğu manyetik tırnaklarda bi sorun oluşunca direksiyon yönünü algılayamıyor ve hata verip elektrik motorunu kapatıyor. Ben dahil birkaç kişinin çektiği sıkıntı bundan ibaret. Konu başlığının aslında direksiyon elektrik motoru arızası diye olması gerekir, city motoru denince herkes city modu bu arızayı açıyor sanıyor ve kullanmayalım vs. diyor. lütfen yanılmayalım, yeterince açıkladığımı düşünüyorum, sevgiler saygılar :)

merve
05/07/2009, 21:08
ya bişi sorucam city mode herkes kullanıyor mu ben mesela sevmedim bu özelliği ve kullanmıyorum da bi de bişi daha arabayı yeni aldım ve yavaş yavaş alışmaya çalışıyorum ancak 1. ve 3. vitesler o kadar yakın kii yaklaşık 2-3kez yanlış vites kurbanı oldum bilmiyorum bu sorunu yaşayan var mı?

ABNEW
05/07/2009, 21:26
ya bişi sorucam city mode herkes kullanıyor mu ben mesela sevmedim bu özelliği ve kullanmıyorum da bi de bişi daha arabayı yeni aldım ve yavaş yavaş alışmaya çalışıyorum ancak 1. ve 3. vitesler o kadar yakın kii yaklaşık 2-3kez yanlış vites kurbanı oldum bilmiyorum bu sorunu yaşayan var mı?

Çoğunlukla kullanılmakta bu özellik.Ancak uzun süre direksiyonu oldukça ağır araç kullanmış olanlar city moduna alışmakta zorlanıyorlar.1. ve 3. viteslerin karışması ise kullanımla ilgili.Yani belli bir süre sonra vites yolları kolayca öğrenilir...

Romeo_er2
05/07/2009, 23:18
valla araçta çelik jant yoksa city olmadanda çok rahat ama ben 18 jantla kullanıyorum eski haline göre ağır geliyo bazen city kullanasım geliyo..tutyorum kendimi :D

Moosty
06/07/2009, 01:58
ya bişi sorucam city mode herkes kullanıyor mu ben mesela sevmedim bu özelliği ve kullanmıyorum da ...

Ben severek kullanıyordum ancak eşim kullanamadı bir türlü, araba kullanmayı düz direksiyonlu Skoda ile öğrenmiş, 90 derece dönüşlerde direksiyonun kendini toplamasına alışmış. Bir kaç kere 90 derecelik dönüşleri 120 derece olarak :oops0000: almaya kalkınca City modunu kapatıp bir de böyle dene dedim, şimdi daha iyi kullanıyor.

City modunu kapattıktan sonra bir daha da açmadım çünkü zaten direksiyon yumuşak, ben de severim keskin dönüşlerde gaza basıp direksiyonu elimin altından kaydırmayı, sanırım benim de içimde bir yerlerde hala 90 model Doğan L canavarı yaşıyor. :devil:

benim 2009 araç 11.000km de hala tık yok allah nazardan saklasın.. :D

Ben 2 ay önce aldığım aracımla 1100 km civarı yaptım, sadece bir kere motoru çalıştırdığımda direksiyon çok çok sertti. Motoru durdurup yeniden çalıştırınca düzeldi.

Bu İtalyanları anlamak çok zor, mutlaka her yaptıklarına saatli bomba gibi bariz tasarım hataları yerleştiriyorlar ama bu seferki çok riskli.

Yaptıkları otomasyon sistemleri öyle, makineleri öyle, yazılımları öyle, elektronik cihazları bile öyle. Bilerek yaptıklarına eminim.

Bir keresinde İtalyan yapımı bir robotun ana kartını görmüştüm, adamlar gitmiş elektrolitik kondansatörün yakınına dev gibi bir direnç yerleştirmiş. Cihaz ilk alındığında problemsiz çalışıyor, 2 yıllık garanti bitene kadar da o kocaman direnç ısındıkça elektrolitik kondansatörün içini kurutuyor. Garanti bitiminden kısa bir süre sonra da anakart bu nedenle arıza veriyor, resmen saatli bomba. (Bizim Türkler de o kapasitörü değiştirip, direnci de alüminyum soğutucu üzerine alarak cihazın ömrünü 10 katına çıkarıyorlar o da ayrı konu)

Tamam, makine mühendisi değilim ama az çok temel prensiplerine bir aşinalığım var. Mümkün olabildiğince sürtünme olmadan çalışan çözümlere gitmek lazım, çünkü sürtünme makinelerin en büyük düşmanı. Sen git, direksiyon gibi fıldır fıldır dönen bir şeyin konumunu potansiyometre ile algıla. Tamam saatli bomba konusunda uzman bir millet, ama bunu da direksiyon gibi bir şeyde uygulama yahu.

Diyeceksiniz ki 'sen olsan ne koyardın oraya?' Valla en basitinden aklıma gelen çözüm, eski bilgisayar farelerindeki (hani şu yuvarlanan bir topu olan) konum algılayıcısına benzer bir sistem daha uzun ömürlü olurdu. Ha şunu diyenler de çıkabilir, 'Aynı sensörü ESP için de kullanıyordur, incremental encoder mantığı çuvallayabilir' o zaman derim ki üzerinde ESP olan araba için de absolute encoder kullan.

Şu an 2009 model arabamı 5 yıllık garantili olarak aldığıma göre direksiyonun ömrünü 5 yıla çıkartmışlar, 5 buçuk yıl sonra korkmaya başlarım artık.

İtalyanlar hakkında atıp tuttum o kadar ama bizde de çok bu tür numaraları yapanlar. Bir keresinde mecbur kalıp bir ay kadar bir asansör firmasında çalışmıştım. İki çeşit asansör kontrol kartı vardı, kontörlü ve kontörsüz.

Kontörlü asansör daha pahalıydı , çünkü asansörün önceden ayarlanabilir bir sayıda inip çıkmasını sağlayan 3 bacaklı bir entegre vardı içinde. Bir asansörcü olarak daha fazla para veriyorsunuz satın alırken ama istediğiniz sayıya göre programlıyorsunuz ve sattığınız asansör arıza yapıp durunca bakıma gidip o kartın parasını çıkarmak için elinizden geleni yapıyorsunuz, kullanacağınız bahaneler ise size kalmış: "Abi 4 kişilik asansöre 6 kişi binmişler bi de bu yaz sıcağı da olunca yanıyo devreler, iyi ki motor yanmamış"

ince5757
06/07/2009, 08:35
Bende kullanmıyorum.Nedenide benim arabamın direksiyorunu çok yumuşadığı için başka arabaları kullanınca sert geliyor ondan dolayı hiç açmıyorum.

style07
06/07/2009, 18:32
Selam arkadaşlar antalya birmotta teknisyen bir arkadaşım var bana direksiyon sisteminin arıza yapabileceğini bunun için arabamın garantisini uzatmamı söyledi bende uzattım rahatça kullanıyorum ama korktuğum bir nokta varki o da direksiyon arızalandığında kendi kendine bir anda sağa doğru çeviriyormuş bunu bana söyleyen servis şefiydi bu durumun hareket halinde olabileceği ihtimali beni biraz tedirgin ediyor.

Bu bilgileri sizinle paylaşmak istedim.Arızasız ve kazasız sürüşler dilerim.

gokhan.bey
06/07/2009, 18:53
bu city direksiyon bozulunca garanti karşılamıyormu

style07
06/07/2009, 19:02
Direksiyon garanti kapsamına giriyor fakat araçta jant ve lastik ebetlarında değişiklik yapılmışsa problem çıkartıyorlar.

lelmas
07/07/2009, 17:11
Çok net ve açık çok teşekkür ederim iki günlük punto saihibiyim ben bile gayet iyi anladım..

gokhan.bey
08/07/2009, 18:52
arkadaşlar geçen hafta arkadaşımın eski kasa puntasında düşük hızda direksiyonda kitlenme olmuş giderken servise gidiyor city motor problemi deyip 2200 TL fiyat çıkarıyorlar garantiside dolmuş aracın tabi köpürüyor veriyor veriştiriyor olmaz olsun böle araba falan sonuç ne dersiniz üretim hatası deyip parçaları komple ücretsiz değiştiriyorlar herkesin haberi olsun saygılar.

ince5757
10/07/2009, 08:44
Yapma be çok iyi olmuş o zaman onun açısından.Nasıl olmuşta değiştirmişker böyle fiat bu arızanın üretim hatası olduğunu kabul ediyormuyduki.

style07
10/07/2009, 09:38
Aslında bu şikayeti olan bütün arkadaşlar bir dava açsak faydası olurmu ne dersiniz hani birlikten kuvvet doğar ya o misali :)

xcruelx
10/07/2009, 09:47
sorunu yaşıyan 1 kişi elindeki belgelerle burdaki şikayetlerle mahkemeye verse sonuna kadar götürse olay biticek ama iş mahkemeye kalmadan anlaşma yoluna gidiyorlar.

h k
11/07/2009, 22:48
arkadaşlar mahkemeye gerek kalmadan tofaş ücretsiz hallediyor , başvurun talep edin yeter. hiç servisinize falan başvurmayın direk tofaşa mesaj yazın.
sıkıntısı olanın sıkıntı çekmesine değmez , ben aylarca bozuk bozuk kullandım ama sağolsun Tofaş ücretsiz değiştirdi , hemde garantisi biteli 11.5 ay olmuşken.

lagaluganet
12/07/2009, 02:59
evet arkadaşlar fiat a başvurun bu konuyla ilgili. sıkıntı çeken arkadaşlarla ilgileniyorlar. bende bugün aracımı teslim aldım. garanti bitmesinin üstünden 9 ay geçmesine rağmen ücretsiz değiştirdiler. gayet ilgililer ve ücret talep etmemeleri mutlu edici. lütfen mahkeme vs uğraşmayın. fiat'a msj atın veya arayın.

xcruelx
13/07/2009, 09:18
evet arkadaşlar fiat a başvurun bu konuyla ilgili. sıkıntı çeken arkadaşlarla ilgileniyorlar. bende bugün aracımı teslim aldım. garanti bitmesinin üstünden 9 ay geçmesine rağmen ücretsiz değiştirdiler. gayet ilgililer ve ücret talep etmemeleri mutlu edici. lütfen mahkeme vs uğraşmayın. fiat'a msj atın veya arayın.

Arkadaşlar bilmiyorum ama burda Tofaş mail atmasına aramasına rağmen mağdur olan kavga gürültü şeklinde olan arkadaşlarımızda vardı. Onlarıda unutmayalım. Tofaş a yazmalarına defalarca aramalarına rağmen işlerini halettiremeyenlerde yazdı buraya onlar ne olacak.

PEki siz sorununu hallerden neler söylediniz onu merak ettim. Çağrı merkezinimi aradınız aradısanız neler söylediniz. merak ettim açıklarsanız sevinirim.

Delidavsan
13/07/2009, 11:06
Yahu su konuyu bayadir takip ediyorum ama kendi kendimize konusup duruyoruz. Guzelim arabanin belki de en onemli problemi bu. Su sorun yuzunden ben kullanirken acayip korkuyorum. "Turk soylemez, soylenir" diye bir atasozu var. Gercekten soylenip duruyoruz ve kullanici olarak yaptigimiz hic bir sey yok. Eylem yapalim sokaklara dokulelim demiyorum tabi. O raddeye gelen bir durum yok ama en azindan FIAT bu konu hakkinda hepimizi tatmin edecek bir cevap verene kadar ne bileyim, imza toplayip bir yazi yazalim. Ya da bir domain alip bu arizayi buyuk puntolarla yazalim. "Aman arabam satilmaz, bu problem yokmus gibi davranayim" demenin hic birimize faydasi yok. Bir kac kisi bana destek olursa bir domain alip (ozellikle domain almaktan bahsediyorum zira yonetimin bu forumda boyle bir protestoya izin verecegini sanmiyorum ki bence de en mantiklisi vermemesi) FIAT'i konuyla ilgilenmek zorunda birakabiliriz. Yoksa boyle soylenip, kendi aramizda atip tutmanin bize hic bir faydasi yok.

gakkan
13/07/2009, 13:40
arkadaşlar bu motor arızasını hepimiz sırayla bekleyecekmiyiz?bunu gazetelerde,internette vs. yaymaya çalışsak yoksa bunların bu arızayı kabul edeceği yok elbet durup dururken.Biz burada konuştuğumuzla kalırız...

DarkOne
13/07/2009, 14:26
arkadaşlar, yaklaşık 10 gün önce 2.el bir GP yi expert için yetkili servise gösterdim ve orda city motor hakkında bilgi aldım. nedir ne değildir gibi. arıza sebebini kesinlikle söylemiyorlar (ya bilmiyorlar yada söylemek istemiyorlar) ama bu arızadan sonra neler olur onu anlattılar. direksiyon kitlenmesi kesinlikle olmuyormuş. bu arıza varkende gayet normal bir şekilde direksiyon çalışıyor yani bu arıza sonucunda istemiyorsan city motoru değiştirmiyorsun. ama araç giderken el direksiyondan çekildiğinde araç ya sağa ya sola çekmeye başlıyormuş yavaş yavaş , birde normal halinden biraz daha bi sertlik yaşanıyormuş direksiyonda lakin kesinlikle direksiyon kitlenmesi yaşanmaz diyorlar.

Genius
13/07/2009, 22:57
Direksiyon garanti kapsamına giriyor fakat araçta jant ve lastik ebetlarında değişiklik yapılmışsa problem çıkartıyorlar.

Bence bahanenin daniskası :D sanki fiat sattığı 17 jantlı tjetlerde yada paketli puntolarda başka city motoru mu kullanıyormuş :)

Takip ettiğim kadarıyla 2006 modellerde daha sık görülüyor ama 2008'den itibaren bu oran daha düşük diye biliyorum.

siyah rüzgar
14/08/2009, 21:08
bu konuyu ilk mesajdan son mesaja kadar okudum. benimde aracım 2006 model ve sola çevirmede hafif sağa ise sert bazen tıkıtrılar geliyorki buda city özelliğinin arıza sürecine girdiği.

1. diğer kronik sorunlar gibi çözğmlenmesini beklememeliyiz gibi bir yazı okudum ki bu önemli bir kronik sorun.

2. bir kaç arkadaş mahkemeye gerek yok fiat'a telefon açınca gayet kolay hallediyorlar demiş. mahmemeye vericem yardımlarınız bekliyorum diyen arkadaşın ses tonunumu beğenmedilerde ona ve diğer kavga eden arkadaşlara yardımcı olmadılar.

3. 100 euroluk bir parçanın değişimi için 2000 tl gibi bir rakam talep ediliyor bu tamamen sömürme gibi olmuş.

4. bu açı sensöründen getirten ve tamirini yaptıran kimse oldumu.

5. benim aracımı alalı bir sene oldu ve garantisi ben aldığımdan 1 ay sonra bitti. yeniden yaptıramadım şimdi yaptırma imkanım varmı.

6. aracımı aldığımdan beri yetkili servise gitmedim nedeni ise hem garantisinin bitmiş olmas ve kayın pederime ait özel bmw servisi olması bu güne kadar bir kere bakım için oraya götürdüm(bedava). bu serviste bir sorun yaratırmı.

style07
14/08/2009, 21:44
Selam adem arcının garantisi biteli çok olmuş bu yüzden garanti uzatma yapmazlar uztma yapabilmen için garanti süresinin sonunda belirtmen gerekirdi ve bütün bakımların serviste normal kilometre sınırlarında olması gerekiyor bakım 50000 se maksimum +500 ile 750 km geçmiş olucak ki araç garantiye alınabilsin ben kendim uzattırdım oradan biliyorum.

siyah rüzgar
14/08/2009, 21:47
kısacası hertürlü zorluk çıkartılıyor, peki pert olmuş ama direksiyon kızmı sağlam olan araçlardan alınacak bu parçalar ne kadar sağlıklı olur.

style07
14/08/2009, 23:16
Valla o konuda birşey söylemek çok zor biraz şansa bırakmak olur gibi geliyor bana araca taktırmadan da test edilemiyeceğini düşünürsek riskli bir iş olur bence.

barisergun
29/08/2009, 22:23
Başlığımdaki sorunu araştırırken bu konu altındaki bütün yazıları okudum tüm yazı yazan arkadaşların ellerine sağlık. Ben bu sorunun ilk aşamasında olduğumu anladım. Tehlikeli bir boyuta gelmeden ilk olarak Tofaş'a durum hakkında yazımı yazıp değiştirmelerini bekleyeceğim. İlk çözüm yolu olarak bunu deneyeceğim ve sonuçlarını bu forumda mutlaka paylaşacağım. Görüşmek üzere...

barisergun
08/09/2009, 14:44
Direksiyonum Fiat tarafından ücretsiz olarak değiştirilmiştir. Bilginize.

gadget
08/09/2009, 17:18
Barış Bey selamlar,
öncelikle geçmiş olsun, birkaç sorum olacaktı;
-aracınızın garantisi devam etmekte mi? (daha önceki yazılarda okuduğum kadarıyla zaten garanti dahilindeki araçlar için ücretsiz değişim yapıldığını gördük)

-eğer garanti süresi dolmuş bir araçsa kiminle ne şekilde iletişime geçtiğinizi yazarsanız sevinirim...

musisi
27/09/2009, 14:48
Arkadaşimin 2006 model puntosunun city motorunu bursa birmot garantisi bitmiş olmasina rağmen ücretsiz olarak değiştirmiş bilginize.

GP COSKUN
27/09/2009, 21:34
arkadaşlar daha öncede bu arızayı yaşamış arkadaşların bazılarının garantisi bitmiş olmasına rağmen servislerde bu arızadan dolayı cıty motorunu değiştirdiklerini hepimiz duyduk
ancak önemli olan insanlar madur olamadan kaza yapmadan sıkıntı yaşamadan bu sorunun halledilmeli
yoksa ben aracım arıza yapmış yolda kalmışım ailemle arkadaşımla perişan olmuşum
bence hiç bir önemi kalmıyor
hepimiz bu araçlara 20.000 tl üzerinde para veriyoruz paramızla rezil oluyoruz
ayrıca şunuda belirteyim benim aracımda cıty motor arızası yaşamadım
ama her marşa bastığımda inanın acaba benim cıty motoru ne zaman arızalanacak diye diken üstündeyim eminim bir çoğunuzdada aynıdır
ortada bir sorun olduğu kesin fiatın bu sorunu araçları çağırıp bir an önce halletmesi gerekir
ama herhalde kafalarındaki düşünce yolda kalanı nasıl olsa tamir ediyoruz hepsini neden çağıralım
yani nerede trak orada bırak mantığı var
saygılarımla

erkan alkan
02/10/2009, 09:29
Arkadaşlar ,
ben trelleborg şirketinde çalışıyorum ,çalıştığım şirket tüm oto anasanayilerine metalli kaucuk parcalar,yağ,su ve buhar hortumları üretir.
kendi işim gereği oto ana sanayi fabrikalarına giderim, 2007 yılında da İtalya Melfi şehrinde grande puntonun üretildiği fabrikaya gitme imkanım olmuştu,
orada trelleborg çerkezköy fabrikada üretilen parcamız olan grande puntonun egzoz askı lastiklerinin durumu ile iglili toplantı yaılacaktı.tabi her zaman resmiyet iş miş konuşulmuyor.ben bir mola sırasında görüştüğümüz proje sorumlusuna puntonun satışlarını,insanların memnuniyetini, vs sorarken kendisi servislerden zaman zaman city mod ile ilgili arızalar şikayetler geldiğini ama fiat ilgilierin sorunun çözümünü o yıl sonuna kadar hazırladıklarını söylemişti.aracı alırken haliç otoya çorluda hiç bu arızadan tamir yapıldı mı diye sormuştum burada arkadaşların belirttiği gibi bir kaç adet 2006 model aracın geldiğini söylediler

harunozbey
04/10/2009, 21:35
benim aracın garantisi yok, servis ve müşteri hizmetleri arandığı halde sonuç değişmedi.
araç dışarda ellenmiş dediler.
neyse city arızasını dışarda yaptıran ve sonç alan arkadaşlar nerde yaptırdıklarını net olarak yazıp kaça mal olduğu hakkında bilgi verebilirlermi?

GP COSKUN
04/10/2009, 21:57
benim aracın garantisi yok, servis ve müşteri hizmetleri arandığı halde sonuç değişmedi.
araç dışarda ellenmiş dediler.
neyse city arızasını dışarda yaptıran ve sonç alan arkadaşlar nerde yaptırdıklarını net olarak yazıp kaça mal olduğu hakkında bilgi verebilirlermi?

peki gerçekten aracını dışarda ellettinmi

ArcA
07/10/2009, 11:02
sonunda benim direksiyonda su koyuverdi.. yaklaşık 1 ay önce başlayan ön taraftan gelen hoşurtular ilerleyen günlerde direksiyonun titremesi ve hissizleşmesi, en son olarakta dün sabah kontağı açtığım an kitlenmesiyle son buldu. kontağı 2. çevirmemde direksiyon çalıştı ama şu anda korka korka kullanıyorum.. tabiki servis 2000tl dedi.. arabam 2006 şubat çıkışlı ve 70bin km'de.. garantisi biteli çok oldu ama bende fiat müşteri hizmetlerini aradım durumu anlattım.. bakalım ne zaman ve nasıl dönüş yapacaklar.. arabayı satsam 20bin lira etmez arabanın %10undan fazlası dandik bir potansiyometre demekki.. gerçekleri öğrenmeden önce arabamın en sevdiğim yeri direksiyonuydu şimdi kabus oldu işe bak yaa..

bu arada özel servisten araştırdım; spot olarak, sıfır şekilde 2 farklı direksiyon motoru varmış. birine 800, diğerine 1000tl dediler.. hangisinin uyumlu olduğunu söktükten sonra anlayabiliyorlarmış..

twentynine
07/10/2009, 14:18
Direksiyonum Fiat tarafından ücretsiz olarak değiştirilmiştir. Bilginize.

kardeş ne yazdın nasıl yazdında değiştirdiler galiba bende de var bu sorun :(

sersev
07/10/2009, 16:23
ben basımdan gecen olayı anlatayım

bundan oncekı 2006 model aracımda 2007 senesınde arızayı yasadım 100 kusur kmde gıderken anden dıreksıyon sertlestı ne yapıcgaım sasırdım oyle basıt bır sertlesme de degıldı geberıyodum az kalsın hemen saga cekdım arabayı ıstop ettım tekrar calıstırdım arac duzeldı .o sınırle hemen servıse gıttım agır konusdum bagırdım cagırdım sonunda yakarım burda arabayı dıyınce arabanın cıty motorunu degıstırdıler bazı arkadsların dedıgı ufak bır problem degıl ben olüyordum az kalsın ...

ozellıkle 2006 model araclarda oluyor

sumer
11/10/2009, 20:09
çok teşekkürler aracim 2006 model punto direksiyonda ayni problem var bunu değiştiren arkadaslar varsa yardimci olabilirmi aracin garantisi bitti sanirim

ArcA
14/10/2009, 10:26
dün müşteri hizmetlerini tekrar aradım.. konuyu merkeze tekrar ileteceklerini, yakın zamanda cevap verileceğini söylediler..
bu sorunu fiat çözerse çok takdir edicem doğrusu..
bu arada bostancı oto sanayide çıkmacıda bi ara 10 tane varmış. adam hepsini satmış. 5 tanesi bozuk, 5 tanesi sağlam çıkmış. 1 tane vardı elinde ama takmadan anlayamıyorlar.. 400liraya satılıyor..

ArcA
15/10/2009, 18:09
bugün müşteri hizmetleri aradı ve aracı servise götürmemi söyledi.. ordan bölge müdürüyle görüşülüp değişim onayı alındı, parça siparişi verildi.. müşteri hizmetleride tekrar arayıp teyit etti..
gerçekten takdir ettim :)

mbulur
16/10/2009, 00:33
FIAT'ın bu parçayı ayrı olarak satması ve hatta bundan öte parçayı sorunu tamamen giderinceye kadar garanti kapsamına alması gerekir.
Hyundai Accent Era'ların 2010 modele kadar amortisörleri ve EPS yani elektro hidrolik direksiyon sistemleri sorunluydu.
Amortisörler belirli bir zaman sonra ses yapıyor EPS ise arada saçmalıyor ve direksiyonu ağırlaştırıyordu.
2009 model yılında EPS yerine klasik hidrolik direksiyon sistemine dönerek sorunu çözdüler. EPS sisteminin garantisini de yanılmıyorsam ömür boyu uzattı.
Amortisörlerde eğer yağ kaçırma yapmıyorsa ses çıkaranlarını garantiden değiştirdi ve garanti süresini uzattı.
FIAT yada Tofaş'ın da müşteri memnuniyeti artı yaptığı hatanın arkasında durarak en azından bir Hyundai kadar olması gerekir.
Aslında bu tarz sorunlar dünyanın en prestijli markalarında bile olabiliyor ama örnek olarak nerdeyse aynı sınıfta olan Hyundai'yi örnek verdim.
Yoksa BMW'nin bundan 16 yıl önce bir motorunda yaşanan sorun nedeniyle sorun çıkması muhtemel motorların garantilerini araç garantilerinden bağımsız olarak 6 yıl yada 300.000 km. olarak uzattığını biliyorum. Hatta araştırırsanız nette baya bilgi var o konuda.

ArcA
19/10/2009, 15:40
bugün arabamın motoru değişti sonunda.. ancak ilginçtir servisten hiç bir evrak vs. verilmedi.. direkt buyrun anahtarınız dediler..
bu arada direksiyon şu anda city modunda bile eski citymodu kapalı durumundan daha sert gibi geldi.. çevirmek için 2 el gerekiyor.. zamanla yumuşar umarım..

GP COSKUN
19/10/2009, 15:44
bugün arabamın motoru değişti sonunda.. ancak ilginçtir servisten hiç bir evrak vs. verilmedi.. direkt buyrun anahtarınız dediler..
bu arada direksiyon şu anda city modunda bile eski citymodu kapalı durumundan daha sert gibi geldi.. çevirmek için 2 el gerekiyor.. zamanla yumuşar umarım..

direksiyon daha sert diyorsun
muhtemelen sorun hala devam ediyo demektir
zamanla yumuşaması gibi bir şey söz konusu değil
cıty motoru zaten direksiyonu hafifletmek için kullanılıyor
nasıl oluyorda seninki daha sert olmuş
bence sen aynen servise geri dön

Stalker
19/10/2009, 17:54
Yeni direksiyonlar eskilere göre biraz daha sert oluyor, ama city modu açıkken bile çok sert geliyorsa bence de servise bir danış.

h k
19/10/2009, 21:50
zamanla yumuşamıyor ama siz alışıyorsunuz. evet yeni direksiyon eskisinden sert ve bana da hic bir evrak vermemişlerdi.

ArcA
20/10/2009, 15:09
servisteki ustalardan birine gösterdim tekrar.. normal bir sertlik dedi.. demekki sertliğe alışmak lazım artık..

freeman
27/10/2009, 22:01
Arkadaşlar selamlar bir hafta kadar önce 2006 90bg dynamic versiyonu aldım araba gerçekten hoş ancak forum bu direksiyon sorunu okunca kıllandım kontrol ettim
direksiyon city modda gerçekten tüy gibi oluyor ancak sağ ve sola çevirince tok bir ses geliyor acaba bu sorun başlangıcımıdır. nasıl anlaya bilirim bir ustaya yoksa servisemi gitsem?

zafers34
27/10/2009, 22:44
Fiat adını lekeleyen bir sorun.Bence bu sorunu arkdaşların dediği gibi hangi yılda üretilen sorunlu araçların servislere geri çağrılması doğru bir hareket olur.Ama gel gelelim bu araçları piyasadan toplamakta hiçte kolay değil çünkü o araçlar kimi kimde hangisi nerde el değiştirdiği için bu iş göründüğü gibide kolay değil.Sorun bence çok büyük yetkililerin bu işe kulak vermeli ve bir an önce çözüm yolu aramalı.Ben bile bu aracı almak istiyorum dum, belkide benim gibi başkalarıda ama böyle bir sorunun yaşandığı ister istemez piyasada nette arkadaş çevre derken yayılıyor ve elinde araçları bulunan arkadaşlar için özellikle problem oluyor.Ben de dahil soğuk bakmaya başladım bu araca.Fiat satmaya gelirken ekmek peynir gibi bu aracı eğer satıyorsa bu kadar insaları mağdur etmemesi gerektiğini düşünüyorum.Saygılar,

htozturk
29/10/2009, 13:26
Benim araç 2006 model..Ve ben 2.el aldım..Benden önce bu arızayı vermemiş ve herhangi bir değişim yapılmamış (servis kayıtlarına göre)..Kesin bu sorun olacak mı?

ince5757
30/10/2009, 09:53
Benim arçta 2006 model ve şu ana kadar bir kere sorun verdi(yaklaşık 1 sene önce oda) daha sonra hiçbir sorun çıkartmadı.İnşallah bozulmaz diyorum ne diyelim.

algir
30/10/2009, 14:59
Arkadaşlar benim 2006 model aracımın da city moturu değişti.yenisi takıldığında sertliği dikkatimi çekti.Serviste bana verilen cevap şöyleydi.city direksiyonun 2006 2007 2008 model punto larda sorunlu olduğu tespit edilmiş.2009 larda iyileştirilmiş ve hafif sertleşmiş (ben bizzat sıfır punto da denedim) dolayısıyla yeni takılan city artık arıza yapmıyacakmış yani kronik arıza çözülmüş.kullanırken ilk aldığım kadar hafif değil diye alışmakta biraz zorlandım.bu yüzden müşteri hizmetlerini aradım onlarda aynı şeyi söyledi.FIAT IN Yedek parça bayisi akrabam var ona olayı araştırmasını söyledim.oda aynı şeyi söyledi eski city sorunlu diye iyileştirme gidilmiş.city yi değiştireli 5-6 ay oldu şu an bir sorun yok.herkese kazasız keyifli sürüşler...

smartmavi
30/10/2009, 17:35
benim araba 2007. Bu sene üçüncü ayda aldım, daha önce city motoru değişmiş. Yazın amortisör takozlarını değiştirdik, dün de direksiyon kutusu garantiden değişti. Yani ön takımdan değişmeyen kalmadı diyebilirim.

Başka yorum yapmama gerek var mı? 2,5 yıllık araba....

chngrrrrrr
03/11/2009, 00:19
böyle anlatıyorsunuz beni de kıllandırıyorsunuz illa bozulcak diye bişey yok dimi
aracım 2007 nmodel 2 ay önce aldım
hep müzik açık gezdiğim için hiç ses duymamıştım ama geçen gece direksiyonda ses farkttim sağa çevirince bişey sürtüyormuş gb ses geliyo direksiyondan.
bu meşhur arızanın sesimi acaba yoksa normal mi?
nasıl başlıyor bu arıza
ya da birden mi oluşuyor.

JuzZz
03/11/2009, 01:10
Arkadaşlar benim 2006 model aracımın da city moturu değişti.yenisi takıldığında sertliği dikkatimi çekti.Serviste bana verilen cevap şöyleydi.city direksiyonun 2006 2007 2008 model punto larda sorunlu olduğu tespit edilmiş.2009 larda iyileştirilmiş ve hafif sertleşmiş (ben bizzat sıfır punto da denedim) dolayısıyla yeni takılan city artık arıza yapmıyacakmış yani kronik arıza çözülmüş.kullanırken ilk aldığım kadar hafif değil diye alışmakta biraz zorlandım.bu yüzden müşteri hizmetlerini aradım onlarda aynı şeyi söyledi.FIAT IN Yedek parça bayisi akrabam var ona olayı araştırmasını söyledim.oda aynı şeyi söyledi eski city sorunlu diye iyileştirme gidilmiş.city yi değiştireli 5-6 ay oldu şu an bir sorun yok.herkese kazasız keyifli sürüşler...

Aracım 2010 model,ilk 1200. kmde direksiyon işareti kısa süreligne yandı sonra geçti şuan 4500 de fln sorun yok ama 2008lerden sonra tam olark bu sorunun gderildigini zannetmiyorumm..

chngrrrrrr
03/11/2009, 20:14
Tıkırtı burcudur seninki

aynısını sende yaşadın mı cihan
kaça malolur bu iş
bi de yaptırmasak bişey olur mu
sinirimi bozdu bu olay ya
bi anda soğudum arabadan
bu forumda city sorunu mesajlarını okuduktan sonra
inşallah benim başıma gelmez bu sorun
az önce city motoru istatistiği konusunu inceledim
çok da yüksek değil oran.
içim biraz rahatladı allaha şükür

cann
03/11/2009, 21:16
aynısını sende yaşadın mı cihan
kaça malolur bu iş
bi de yaptırmasak bişey olur mu
sinirimi bozdu bu olay ya
bi anda soğudum arabadan
bu forumda city sorunu mesajlarını okuduktan sonra
inşallah benim başıma gelmez bu sorun
az önce city motoru istatistiği konusunu inceledim
çok da yüksek değil oran.
içim biraz rahatladı allaha şükür

istatistiği nasıl yaptın bilmiyorum ama benim arabam 2006 model 1 ay öncesine kadar hiçbir sorun çıkarmamıştı ve bende bu sitede bu sorunun(city arızası) çok büyük bir oranda yaşandığını biliyordum.2 ay kadar önce direksiyondan acaip sesler gelmeye başladı,sola çevirirken sanki bir yere deyiyor gibi,serviste direk city motor arızası dediler,"eyvah korktuğum başıma geldi" diye düşündüm,çünkü garantisi de bitmişti ve masraf takriben 2000 tl tutacaktı.ama sağolsun servisteki arkadaşlar fiatla görüşüp belki olmayan garantiden değişebileceklerini söylediler.zannedersem bunda problemin kullanıcı hatasından çok aracın kendi probleminden kaynaklanması ve km min de 30 000 de olması etkili oldu.daha önceki bakımlarını yetkili serviste yaptırmadığım için ufak bi pürüz yaşadık ama onuda aracın 20 000 bakımını tekrardan serviste yapılıyomuş gibi göstererek (380 tl) hallettik.daha önceki arkadaşların yazdığı gibi direksiyon eskisine oranla daha sertleşti.ama bence olması gereken sertlik de bu zaten önceki abartılı bi şekilde hafifti.yani bence 2007 öncesi modellerde bu problem kaçınılmaz,ama başınıza gelirse hemen teslim olmayın,garantiniz bitmişse bile masrafı "fiatın" karşılaması gerktiğinde diretin,çünkü bu problemin kaynağı biz değil üretici dir.

quartaporte
05/11/2009, 02:08
iyi geceler arkadaşlar,bu sorunun takibini bir suredir yapıyorum ve acıkcası cok korkuyorum zira,2009 model 4000 km de falan gp almayı düsünüyorum.Daha once yazıldımı bilmiyorum fakat bu city sorununun cözuldugu bir model yılı var mı? Yani su yıldan sonrakiler sorunsuz diyebiliyor muyuz?Bir de city modu hic kullanılmaz ise yine de direksiyon problem cıkartıyor mu?tesekkurler

xcruelx
05/11/2009, 17:29
Konuyu baştan okusan yada benzer konulardada bahsi geçti. Sistem aktif dir sürekli çalıyor. City tuşu sadece düşük hızlarda rahatlatmak için konulmuş bir özellik. o sadece akımı artırıyor. Bu nedenle kullan kullanma sistem sürekli aktiv oldugu için hiç bir şey değişmez. Problem nokta açı sensörü ve servo motor zaten bizde 2 si komple halde. hata En çokta açı sensöründe cıkıyor. bu nedenle sensör de motorda sürekli devrede. city motu sadece acı sensöründen gelen veriyi akım olarak değerini arıtıran (düşük hızlarda) bir yazılım. o nedenle yazılımı kullan kullanma risk her zaman var. Ama yukarıyı okursan 2009 daki araclarda dahada düzeltildiği yönünde.

ons
06/11/2009, 16:19
2009 modellerdeki düzeltilmiş versiyon daha sert diye yazılmış, ben şimdi daha önceki versiyonları merak ettim; bundan daha yumuşak nasıl olur bir direksiyon? :ermm:

algir
10/11/2009, 18:32
Aracım 2010 model,ilk 1200. kmde direksiyon işareti kısa süreligne yandı sonra geçti şuan 4500 de fln sorun yok ama 2008lerden sonra tam olark bu sorunun gderildigini zannetmiyorumm..
Valla ben serviste 2009 model aracı denedim.direksiyonu sertti.benim eski city ise tabiri caizse üflesen dönecek gibiydi.Yani arızadan dolayı falan değil kendi orj.hali öyleydi.şimdiye kadar yeni direksiyonun sertliğine alışamadım.Puntom'un en o ana kadar en çok hoşuma giden özelliğin bu city modu olduğunuda belirtmek isterim.Bendeki arıza sağa ve sola ilk turda hafif bir titreme şeklindeydi.

cengizhan01
10/11/2009, 19:27
arkadaşlar aynı sorunu bende yaşıyorum benim aracımda 2006 model,garantiside doldu ,bakımlarıda serviste yaptırmadım dışarda yapıldı,direksiyona dışarda baktırdım motorun degişmesi gerek dedi , ayar yaparak düzeltmeye çalıştı ama daha kötü şuan ,nasıl bir yol izleyecegiz fikri olan varsa sevinirim

xcruelx
11/11/2009, 10:27
arkadaşlar aynı sorunu bende yaşıyorum benim aracımda 2006 model,garantiside doldu ,bakımlarıda serviste yaptırmadım dışarda yapıldı,direksiyona dışarda baktırdım motorun degişmesi gerek dedi , ayar yaparak düzeltmeye çalıştı ama daha kötü şuan ,nasıl bir yol izleyecegiz fikri olan varsa sevinirim

Valla buradaki bir kaç arkadaş garanti dışı kalsada müşteri memnuniyeti adına ücretsiz değüiştire bilmiş. Sizde iyi bir servisle konusun ve fiat müşteri hizmetlerini arayın böyle duymuştum şeklinde gerekirse örnek gösterin. Belki ücretsiz değiştirirler.

bulut
11/11/2009, 10:57
KATILIYORUM. beinm araçta 2006 benimde garanti bitti ama bi kaç servisle görüstüm ve degiştirdim . sizde bi kaç yerle görüsün bence ve müsteri hizmetleriyle de.

ince5757
11/11/2009, 18:17
Cengiz geçmiş olsun.Servise danış inşallah sorun hallolur.İstersen çıkma parça da bulabilirsin.En azından daha ucuza gelir ama garanti olmaz.

majeste12
24/11/2009, 10:57
Arkadaşlar 2006 1.4 puntomda tam 4 kez hareket halindeyken direksiyon kilitlenmesi yaşadim.servise her gittiğimde ariza bilgisinin cihaz tarafindan okunamadiğini bundan dolayi bir şey olmadiği söylendi.iki ay önce araci tekrar servise götürdüm fabrikadan uzman birisinin gelip aracima bakacaği söylendi. Daha sonra kiti değiştirdiler

punto elx2001
24/11/2009, 14:59
Arkadaşlar 2006 1.4 puntomda tam 4 kez hareket halindeyken direksiyon kilitlenmesi yaşadim.servise her gittiğimde ariza bilgisinin cihaz tarafindan okunamadiğini bundan dolayi bir şey olmadiği söylendi.iki ay önce araci tekrar servise götürdüm fabrikadan uzman birisinin gelip aracima bakacaği söylendi. Daha sonra kiti değiştirdiler
Aracin direksiyonu kilitlenmez, ama agirlasir, siz EPS moduna alisik oldugunuzdan dolayi EPS devreden ciktigi an size kilitlenmis gibi gelir, EPS nin direksiyon kilidi ile uzak yakin bir alakasi yoktur.

MaxWave
13/01/2010, 14:09
Benim aracım 2006 nisan çıkışlı multijet punto. Direksiyon ikaz lambası ilk kez 2009 ocak ayında havanın çok soğuk olduğu bir zamanda yandı. Bunun üzerine aracı durdurup tekrar çalıştırdım ve osrun düzeldi. Ancak birkaç dakika sonra tekrar hata verdi. Gene aynı işlemi uyguladım ve birkaç dakika sonra kırmızı direksiyon sembolu yanarak gene hata verdi. Hata verdiğinde direksiyonum city modu kapalı durumdakinden bile daha sert/ağır oluyordu. Ancak buna rağmen herhangi bir kilitlenme olmadı. Bunun üzerine ben de havalar düzelene kadar aracımı city modu düğmesini kapatarak kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Daha sonraki arıza 2009 mart sıralarında uzun yolda iken meydana geldi. Hava sıcaklığı bahar mevsimine göre normal seviyelerdeydi. Genellikle uzun yolda city modunu kapalı kullanırım ancak mola yerinde park yerinden çıkarken kısa süreliğine açmayı tercih ettim. Hata üzerine motoru durdurup tekrar çalıştırdım. Hata düzeldi ve city modunu kapatıp yola o şekilde devam ettim. Yol boyunca herhangi bir problem olmadı.

Birkaç hafta sonra havalar daha da ısınınca city modunu tekrar açtım ve yaz ayları boyunca aracımı hep city modu açık olarak kullandım. Herhangi bir problemle de karşılaşmadım.

Bir sonraki arıza 2009 aralık ayında meydana geldi. Ilık ve yağışlı bir hava vardı ve ben aracı iki gün boyunca hiç kullanmamıştım. Sağa viraj sırasında direksiyon lambası yandı. Birkaç kez aracı durdurup tekrar çalıştırdım, ancak bir süre sonra hata tekrarlıyordu. Hatta city modunu kapatmama rağmen ilk kez arıza ışığı tekrar yandı. Yani city düğmesine basmak veya basmamak durumu değiştirmiyordu. O gün aracı derhal parka çektim. Ertesi gün tekrar kullanmaya başladım ve bir süre city modu kapalı kullandım.

En son arıza birkaç gün önce meydana geldi. Gene araç iki gün boyunca kullanılmamıştı. Hata bir kez oldu motor durdurulup tekrar çalıştırınca düzeldi ve bir daha tekrarlamadı.

Bir de benim direksiyonumdan herhangi bir ses de gelmiyor. Tüm bu bilgiler ışığında aklıma akünün zayıflaması ile böyle bir hata oluşabilir mi sorusu geliyor. Aküm orijinal ve 4-5 yıllık var. Şu anda marş motorunu sorunsuz çalıştırıyor ama acaba soğuk günlerde ve birkaç gün kullanılmadığında şarjı azalıp direksiyon motorunun ihtiyacı olan akımı (özellikle daha fazla akım çekildiği söylenen city modunda) sağlayamayarak hata veriyor olabilir mi?

Bu konuda görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

GP COSKUN
13/01/2010, 14:20
anlattıklarına göre soğuktan etkilendiği ortada
ama büyük ihtimal ile sorun cıty de şarzdan falan olsa aracın şarz lambasıda yanar diye düşünüyorum bir de aracın modelinin sabıkalı 2006 model olması da cıty motoru ihtimalini kuvvetlendiriyor
daha fazla zorlamadan servise git değişim yapıyorlar şu anda zaten
geçmiş olsun

barbar74
15/01/2010, 16:14
en güzeli sorun çıksın yada çıkmasın topluca fiatı mahkemeye vermek... bugun sizin yarın bizim başımıza gelebilir... başımıza gelmemiş olabilir ama bu gelmeyeçeği anlamınada gelmez... kronik sorun deniyor ve fiat hiçbirşey yapmıyorsa vede hukuk devletinde yaşıyorsak elbette çalacak kapılarımız vardır... unutmayalım arkadaşlar can taşıyoruz bile bilede lades denmez... bir elin nesi var iki elin sesi var mantığıyla hareket edip sorunlarımızı çözmüyorlarsa çözdürmesini bilelim... birşey yapılacaksa maddi manevi hertürlü desteğe hazırım yeterki birleşelim...

KaGaN
15/01/2010, 22:06
Şimdi düşüncelerinize saygı duymak istiyorum belirtemedende geçemicem;

Fiat bu hatasını kabul etti(mahkemelik bir durum yok)
Fiat markası 2006-2007 yılında ürettiği grandepuntoaraçların birçoğuna kendi döndü ve dediki;
Kronik olan city motorunuzu kontrol için servisimize bekler herhangi bir sorunda ücretsiz değişimini yapmaktayız..
Ayrıca fiat aramadan önce servislere bu sebeble giden arkadaşlarımızın %90ı bu arızayı cebiden bir kuruş ödemeden değiştirdi(Garantisi bitmiş olanlar dahil)..

Yani kısacası Fiat büyük bir firma hatasını anlayıp en güzel yoldan özürünü diledi..Bu olayda en sevindirici olay bu sıkıntı yüzünden hiçbir can kaybının yaşanmaması..

Saygılarımla..

salih1961
15/01/2010, 22:18
Benim aracım 2006 nisan çıkışlı multijet punto. Direksiyon ikaz lambası ilk kez 2009 ocak ayında havanın çok soğuk olduğu bir zamanda yandı. Bunun üzerine aracı durdurup tekrar çalıştırdım ve osrun düzeldi. Ancak birkaç dakika sonra tekrar hata verdi. Gene aynı işlemi uyguladım ve birkaç dakika sonra kırmızı direksiyon sembolu yanarak gene hata verdi. Hata verdiğinde direksiyonum city modu kapalı durumdakinden bile daha sert/ağır oluyordu. Ancak buna rağmen herhangi bir kilitlenme olmadı. Bunun üzerine ben de havalar düzelene kadar aracımı city modu düğmesini kapatarak kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım.

Daha sonraki arıza 2009 mart sıralarında uzun yolda iken meydana geldi. Hava sıcaklığı bahar mevsimine göre normal seviyelerdeydi. Genellikle uzun yolda city modunu kapalı kullanırım ancak mola yerinde park yerinden çıkarken kısa süreliğine açmayı tercih ettim. Hata üzerine motoru durdurup tekrar çalıştırdım. Hata düzeldi ve city modunu kapatıp yola o şekilde devam ettim. Yol boyunca herhangi bir problem olmadı.

Birkaç hafta sonra havalar daha da ısınınca city modunu tekrar açtım ve yaz ayları boyunca aracımı hep city modu açık olarak kullandım. Herhangi bir problemle de karşılaşmadım.

Bir sonraki arıza 2009 aralık ayında meydana geldi. Ilık ve yağışlı bir hava vardı ve ben aracı iki gün boyunca hiç kullanmamıştım. Sağa viraj sırasında direksiyon lambası yandı. Birkaç kez aracı durdurup tekrar çalıştırdım, ancak bir süre sonra hata tekrarlıyordu. Hatta city modunu kapatmama rağmen ilk kez arıza ışığı tekrar yandı. Yani city düğmesine basmak veya basmamak durumu değiştirmiyordu. O gün aracı derhal parka çektim. Ertesi gün tekrar kullanmaya başladım ve bir süre city modu kapalı kullandım.

En son arıza birkaç gün önce meydana geldi. Gene araç iki gün boyunca kullanılmamıştı. Hata bir kez oldu motor durdurulup tekrar çalıştırınca düzeldi ve bir daha tekrarlamadı.

Bir de benim direksiyonumdan herhangi bir ses de gelmiyor. Tüm bu bilgiler ışığında aklıma akünün zayıflaması ile böyle bir hata oluşabilir mi sorusu geliyor. Aküm orijinal ve 4-5 yıllık var. Şu anda marş motorunu sorunsuz çalıştırıyor ama acaba soğuk günlerde ve birkaç gün kullanılmadığında şarjı azalıp direksiyon motorunun ihtiyacı olan akımı (özellikle daha fazla akım çekildiği söylenen city modunda) sağlayamayarak hata veriyor olabilir mi?

Bu konuda görüşlerinizi yazarsanız sevinirim.

Tüm bu bilgiler ışığında aklıma akünün zayıflaması ile böyle bir hata oluşabilir mi sorusu geliyor evet aküyü değiştirirsen düzelir

GP COSKUN
15/01/2010, 22:30
direk akü yü değiştirmek sorunu halletmeyebilir yada sorun akü kaynaklı olmayabilir
benim şahsi düşüncem cıty de sorun olduğu yönünde
ancak akünüzün durumunu bir kontrol ettirip sonra değiştirin boşuna masraf yapmayın
sorunun kaynağını tam anlamadan

salih1961
15/01/2010, 22:37
Aynı olay daha önce kullandığım stilo araçımda vardı (akü 4 yıllık) kontol edildi,akünün değişmesi gerektiği söylendi yeni akü aldım sorun çözüldü belki aynı durum punto araçlardada geçerli

GP COSKUN
15/01/2010, 22:39
Aynı olay önce kullandığım stilo araçımda vardı (akü 4 yıllık) kontol edildi,akünün değişmesi gerektiği söylendi yeni akü aldım sorun çözüldü belki aynı durum punto araçlardada geçerli

tamam salih bey anlıyorumda
stılo da cıty direksiyon yok maalesef

GP ÜMİT
15/01/2010, 22:40
arkadaşlar aracı aldıgımda city motor arızasından haberim yoktu.siteye üye oldugum zaman aracın kronik sorunu city motoru oldugunu ögrendim.servise detaylı bir şekilde sordum.bursa birmotan aldıgım bilgiye göre city motoru eski bir sorun oldugunu 2008 modellerde iyileştirme yapıldıgını sorunun ortadan kalktıgını söylediler.
ayrıca city düğmesini devamlı açık bırakmanın sakıncası olmadıgını,zaten araç belli bir hıza çıktıktan sonra city düğmesi açık olsa dahi city sistemi devre dışı kalıp direksiyonun sertleştigini söylediler.

gurik
16/01/2010, 00:53
doğrudur. sorun çözüldü fakat yine de hassas bir sistemdir. Ülkenin malum yol yapısı narin sistemlere pek yaramıyor. Kaldırıma çıkma vs. durumlarda sistem hasar görebilir dikkatli kullanın.

ArcA
18/02/2010, 16:20
servisteki ustalardan birine gösterdim tekrar.. normal bir sertlik dedi.. demekki sertliğe alışmak lazım artık..

Arkadaşlar bu yazıyı yazalı daha 4 ay olmuş ama direksiyonum tekrar sapıtmalara başladı.. değişen city motorundan sonra bir süre direksiyon sert gelmişti. sonra tekrar yumuşadı.. bu aralar ise direksiyonu sıkıca tutup sağa sola hızlı hızlı yaklaşık 15-20 derece açılarla sallayınca zaten yumuşak olan direksiyon birden bire kuş gibi oluyor.. resmen direksiyonun yumuşadığını hissedebiliyorum.. ve bu esnada ön taraftan lak lak ses geliyor..
servis yolu göründü yine.. 4 ayda bir city motoru daha bitmiş olabilir mi çok merak ediyorum doğrusu..
biraz para biriktirsem ilk işim sessiz bi araba alıp kurtulmak şu takırtı makinasından..

alperyonar
18/02/2010, 17:54
Arkadaşlar bu yazıyı yazalı daha 4 ay olmuş ama direksiyonum tekrar sapıtmalara başladı.. değişen city motorundan sonra bir süre direksiyon sert gelmişti. sonra tekrar yumuşadı.. bu aralar ise direksiyonu sıkıca tutup sağa sola hızlı hızlı yaklaşık 15-20 derece açılarla sallayınca zaten yumuşak olan direksiyon birden bire kuş gibi oluyor.. resmen direksiyonun yumuşadığını hissedebiliyorum.. ve bu esnada ön taraftan lak lak ses geliyor..
servis yolu göründü yine.. 4 ayda bir city motoru daha bitmiş olabilir mi çok merak ediyorum doğrusu..
biraz para biriktirsem ilk işim sessiz bi araba alıp kurtulmak şu takırtı makinasından..
O ''lak lak'' sesinin city motoruyla bir alaksı yok. Krank Miliyle alakalı bir durum. Direksiyon kutusunun alt tarafından sıkılması gerekiyor. Çok basit bir işlem. Direksiyonun hafifleşmesi ise City Motorunun direksiyona alışmsıyla alakalı.City motoru değişen bütün araçların böyle..

rodopian16
24/02/2010, 22:48
seri2 de city arızası yaşayan var mı?

KaGaN
24/02/2010, 23:04
Bugüne kadar duymadık :) 2009 modellerden sonra bu sıkıntı tamamen çözülmüş diyebiliriz heralde :)

ozgurtaylan
24/02/2010, 23:29
evet ben dıyarbakırda kaldım dıreksıyon robotu degıstı kople 2000 tl param gıtıt malesef ama arabamı sevıyom

KaGaN
24/02/2010, 23:31
Garantiden değiştirilebiliyordu :( :( sizin adınıza çok üzüldüm gerçekten ilk defa duydum city arızası için para vereni :(

Keşke birazdaha erken girseydiniz foruma :(

Neyse bununla geçmiş olsun...

MehmetFrt
24/02/2010, 23:43
en sonunda atıcam bu arabayı :D

burhankutlu
24/02/2010, 23:52
city ile yorumların hepsini okudum arabadan gönlüm kaçtı yeminle. aldığıma pişman oldum desem yeridir..

KaGaN
24/02/2010, 23:56
Burhan korkulcak bişi yok sakın bu durum aracından soğutmasın seni nedenine gelince..

Çok şükür bugune kadar bu problem yüzünden ölen yada yaralanan yada kaza geçiren bir arkadaşımız olmadı...

Eğer aracında problem olduğunu düşünüyorsan en yakın fiat servisine git ve derdini anlat.

Bir problem varsa muhakkak sonuçlandırılacaktır..

Arabandan soğuma sakın :)

burhankutlu
24/02/2010, 23:59
yo ölmek filan degil dostum öleceksen yolda yürürkende ölürsün ama zaten diğer aracı servis sanayi bilmem ne usandım sattım benim içime sinmiyor bu hatayı bile bile araca binmek tabiki araç arıza yapar ama yorumlara göre burda bu hatayı yapmıyan araç kalmamış :)

KaGaN
25/02/2010, 00:01
2006 modellerin genelinde çıktı bu sıkıntı 2007 modellerde dahada indi bu sayı..

2008 ve sonrası ise çok nadir 2009 ve üstü modelelrde hiç duymadık city arızasını..Servo motoru arge çalışmaları sonucunda geliştirildi ve problem ortadan kalktı..

Arıza çıkamasını bekleme herhangi bir fiat servisine git direksiyonu torka sokup ölçüm yapıyorlar orda sıkıntı olup olmadığı çıkıo..

En azından içini rahatlatmış olursun...

burhankutlu
25/02/2010, 00:05
teşekkurler kağan dostum fikir için bencede en mantıklısı bu en kısa zamanda gideyim garantisi daha 2 hafta önce bitti. tekrar garanti yaptırsam yaparlarmı ve fiyatı nedir bilginiz varmı acaba

KaGaN
25/02/2010, 00:08
uzatılmış garanti yapıyorlar fiyat değişiyor heralde 300-400 arasında en güvenilir bilgiyi yine servisden edinirsin..

git kafan rahatlasın..emin ol piyasadaki en güzel ekonomik sportif karizma konforlu arabayı kullanıyorsun :)

burhankutlu
25/02/2010, 00:09
tşkrler tekrar haklısın en güzeli servise danışmak

mhunal33
26/02/2010, 21:35
ali hakan bey teşekkürler açıklamalar için.benim aracımda çok ama çok nadir olarak sağa ya da sola dönüşlerde hızım 20km/h civarı iken bi zorlanma sesi geliyor ve hız artınca kesiliyor.dediğim gibi çok nadir olduğu için servis anlayamadı.acaba sizinki de mi böyle başladı?yani bir sürtünme sesi gibi mi?

gankay
01/03/2010, 00:52
city motoru arızası yapmayan forumcu arkadaş var mı?benim arabam 2007 model 2006kasım üretim...aldığım kişi fiat servis müdürü idi,kendisi anlattı:"0 km arabayı alıp bayiden çıkarmadan önce direksiyon kutusunda parça değiştirdim çünkü o parçada sıkca problem yaşıyorduk yeni parça ile değiştirdik" acaba bahsettiği parça city ile ilgili bir parçaydı mı?bilemiyorum...birde uzatılmış garantim var tekrar uzattırmak mümkün müdür?benimki de arsızlık ya hadi neyse:)

GP COSKUN
01/03/2010, 13:00
city motoru arızası yapmayan forumcu arkadaş var mı?benim arabam 2007 model 2006kasım üretim...aldığım kişi fiat servis müdürü idi,kendisi anlattı:"0 km arabayı alıp bayiden çıkarmadan önce direksiyon kutusunda parça değiştirdim çünkü o parçada sıkca problem yaşıyorduk yeni parça ile değiştirdik" acaba bahsettiği parça city ile ilgili bir parçaydı mı?bilemiyorum...birde uzatılmış garantim var tekrar uzattırmak mümkün müdür?benimki de arsızlık ya hadi neyse:)

2007 model 50,000 km de ama cıty arızası yapmadı

rainbond
05/04/2011, 18:55
arkadaşlar herkese merhaba aracımı yeni aldım.almadan önce forumu incelemiştim ve bu arızayı biliyordum.aldıktan 2 hafta sonra bu arıza ışığı yandı anca bugün servise götürebildim ve servis %80ini fiatın karşılayacağını söyledi bende bunun üzerine 444 22 55 i aradım baya anlattım burda konuşulanları ama bana yinede %80 den fazlası olmaz dedi.herkes ücretsiz değiştirdi size belge göndericem diğer değişenlerin dedim yüzsüz yüzsüz öyle birşey varsa onlardanda tahsil ederiz dedi konuşmaya bak!!! ne yapmamı önerirsiniz?araç servis bakımlı 94000 de 90000 bakımı serviste yapılmadı.

tayfux
05/04/2011, 19:16
arkadaşlar herkese merhaba aracımı yeni aldım.almadan önce forumu incelemiştim ve bu arızayı biliyordum.aldıktan 2 hafta sonra bu arıza ışığı yandı anca bugün servise götürebildim ve servis %80ini fiatın karşılayacağını söyledi bende bunun üzerine 444 22 55 i aradım baya anlattım burda konuşulanları ama bana yinede %80 den fazlası olmaz dedi.herkes ücretsiz değiştirdi size belge göndericem diğer değişenlerin dedim yüzsüz yüzsüz öyle birşey varsa onlardanda tahsil ederiz dedi konuşmaya bak!!! ne yapmamı önerirsiniz?araç servis bakımlı 94000 de 90000 bakımı serviste yapılmadı.
ankaralı arkadaşların gittikleri güzel servisler var onlar yardımcı olacaktır o servisler ücretsiz değiştirir heralde..

HasanAliz
05/04/2011, 20:36

2006 model city arızası hiç yaşanmadı. ama korku had safhada :)

ZAK1980
05/04/2011, 23:21
2006 modellerin genelinde çıktı bu sıkıntı 2007 modellerde dahada indi bu sayı..

2008 ve sonrası ise çok nadir 2009 ve üstü modelelrde hiç duymadık city arızasını..Servo motoru arge çalışmaları sonucunda geliştirildi ve problem ortadan kalktı..

Arıza çıkamasını bekleme herhangi bir fiat servisine git direksiyonu torka sokup ölçüm yapıyorlar orda sıkıntı olup olmadığı çıkıo..

En azından içini rahatlatmış olursun...
Kagan gozunden kacmıs galıba bu sıkıntı 2009 lardada var aracı aldım 3 ay sonra ısıgı yandı garantıden degıstı 2010-2011 lerdede vardır bence

ZAK1980
06/04/2011, 00:04
Arkadaşlar istediğiniz kadar kızın durun bana ama artık su kanıya vardım inanın su cıty arızası konusunda garantisi bitmıs araclarda bu uyarı verıdgınde panık halınde yazıyorsunuz foruma ne yapayım ne edeyım kısacası yusuf yusuf ,yuzlerce fıkır beyan edılıyor sunu yap bunu yap falan fılan daha sonra bır sekılde garantısız araclar ıyı nıyet kapsamında yapılıyor daha dun sıkıntı yasayan ınsanlar bır anda unutuyor yasadıkaları uzuntuyu,endıseyı, ve kendılerıne musluman olup bencılce davranıyorlar kendı sorunları gıderıldı ya gerısınden banane zıhnıyetıne dusuyorlar
Sureklı sunu soyluyorum arkadaslar bu cıty konusunda elimizde delil,belge olmalı dıye fıatı aradıgımızda bıze ters cevap verememlıler cunkı haklıyız bunun ıcınde saglam belgeler olmalı ama kımın umrunda benım sorunum gıderıldı ya gerısı tın zıhnıyetındeyız 2006 dan bugune dek bu sorun var buyuk cogunlukta garantısı bıttıgı halde ucretsız yaptırdı yaptıran bazı arkadaslara şahsım ozelden mesaj cekıp ya kardesım elındekı belgelerı ,faturayı ı ucretsız yapılan ısın belgesını forumda paylasırmısın dıye rıca ettım hiç bırınden ses yok elimizde belge olsa ılerıde bu sıkıntıyı ceken arkadaslar ellerındekı belge ıle bak fıat sen 2007 model aracın garantısı bıtmıs sende 2011 yılında garantısı bıten aracı ıyı nıyet kapsamında ücretsız yapmıssın benımkınıde yapacaksın hak ıdda edersın.
Tekrardan söylüyorum garantısı bıtmıs aracların sahıplerı ücretsiz yaptırdığınıza dair belge faturayı paylasın şu forumda insanların sorunlarına derman olun.Fıat sunu asla dıyemez ücretsız yapılanlardan %20 yı tahsil ederiz dıyemez aradan gecmıstır 1-2 yıl bu sadece musterıyı korkutup sındırıp parasını alma yontemıdır .
Sedar bakımlarının buyuk cogunlugu servıste yapılmıs bu konuda sıkıntı yasamazsın kanımca cünkı servıse hıc ugramayan aracların dahı ucretsız degısımı yapıldı.
Bu arada senınde sorunun ücretsiz yapılacagını dusunuyorum yapıldıgında ucretsız yapıldıgına daır fatura,belgeyı forumda paylas lutfen .Arkadasım son olarak su lınktekı ılgılıler ıle gorusmenı tavsıye ederım.
LINK: tketici haklar,hukuk, dava amak, sikayet,tketici mahkemesi, tketici kanunu, kredi kartlar, tketici kredisi, devre tatil, devre mlk, otomobil ikayeti (https://www.ttkd.org.tr/)

efe mert
06/04/2011, 00:16
ben aracı aralıkta aldım 2009 model.garantisi yeni bitti uzatalım dediler.alırken göker otomotive gitmiştim orda 780 lira istediler. açıkçası bana fazla geldi bu rakam istemedim garantiyi. biraz daha verir kasko yaparım dedim. hala garanti şansım var mı? bi de bu bana ne kadara mal olur fikri olan arkadaşım varsa belirtirse sevinirim.

ZAK1980
06/04/2011, 16:49
Arkadaşlar istediğiniz kadar kızın durun bana ama artık su kanıya vardım inanın su cıty arızası konusunda garantisi bitmıs araclarda bu uyarı verıdgınde panık halınde yazıyorsunuz foruma ne yapayım ne edeyım kısacası yusuf yusuf ,yuzlerce fıkır beyan edılıyor sunu yap bunu yap falan fılan daha sonra bır sekılde garantısız araclar ıyı nıyet kapsamında yapılıyor daha dun sıkıntı yasayan ınsanlar bır anda unutuyor yasadıkaları uzuntuyu,endıseyı, ve kendılerıne musluman olup bencılce davranıyorlar kendı sorunları gıderıldı ya gerısınden banane zıhnıyetıne dusuyorlar
Sureklı sunu soyluyorum arkadaslar bu cıty konusunda elimizde delil,belge olmalı dıye fıatı aradıgımızda bıze ters cevap verememlıler cunkı haklıyız bunun ıcınde saglam belgeler olmalı ama kımın umrunda benım sorunum gıderıldı ya gerısı tın zıhnıyetındeyız 2006 dan bugune dek bu sorun var buyuk cogunlukta garantısı bıttıgı halde ucretsız yaptırdı yaptıran bazı arkadaslara şahsım ozelden mesaj cekıp ya kardesım elındekı belgelerı ,faturayı ı ucretsız yapılan ısın belgesını forumda paylasırmısın dıye rıca ettım hiç bırınden ses yok elimizde belge olsa ılerıde bu sıkıntıyı ceken arkadaslar ellerındekı belge ıle bak fıat sen 2007 model aracın garantısı bıtmıs sende 2011 yılında garantısı bıten aracı ıyı nıyet kapsamında ücretsız yapmıssın benımkınıde yapacaksın hak ıdda edersın.
Tekrardan söylüyorum garantısı bıtmıs aracların sahıplerı ücretsiz yaptırdığınıza dair belge faturayı paylasın şu forumda insanların sorunlarına derman olun.Fıat sunu asla dıyemez ücretsız yapılanlardan %20 yı tahsil ederiz dıyemez aradan gecmıstır 1-2 yıl bu sadece musterıyı korkutup sındırıp parasını alma yontemıdır .
Sedar bakımlarının buyuk cogunlugu servıste yapılmıs bu konuda sıkıntı yasamazsın kanımca cünkı servıse hıc ugramayan aracların dahı ucretsız degısımı yapıldı.
Bu arada senınde sorunun ücretsiz yapılacagını dusunuyorum yapıldıgında ucretsız yapıldıgına daır fatura,belgeyı forumda paylas lutfen .Arkadasım son olarak su lınktekı ılgılıler ıle gorusmenı tavsıye ederım.
LINK: tketici haklar,hukuk, dava amak, sikayet,tketici mahkemesi, tketici kanunu, kredi kartlar, tketici kredisi, devre tatil, devre mlk, otomobil ikayeti (https://www.ttkd.org.tr/)
Serdar sondırım ne ??

rainbond
07/04/2011, 00:25
Serdar sondırım ne ??
arkadaşlar bugün tesadüf servise yeniden uğradım ordaki sorumluya dedimki fabrikayla görüştüm onlarda %80den fazla ödemeyiz dediler bende araştırdım ücretsiz değiştirenler var belgeleriyle mahkemeye vericem kronik arızalı malın garantisi bitse bile ücretsiz olarak sorununun halledilmesi gerektiğini söyledim abi sen bekle ben bi daha görüşeyim dedi.2 dk geçmedi geldi adam geri görüştüm ben fabrikayla servis iskontosu yapıcaz sizden para çıkmaayacak dedi bu arada ankaradaki servisler parça yok italyadan gelicek 2 ay beklersiniz diyordu ben şimdi başka şehirdeyim burası 1 hafta sonra parça bizde dedi görücez bakalım işlem yapılsın isteyene servis faturasını tarayıp mail gönderirim sorun çıkarırlarsa...

tedirgin_08
09/04/2011, 11:01
arkadaşlar bişiy sorucam ... tamam bi city motoru arızalanıyor diyelim sity 'i kullanmıyoruz normal kullanışlarda bu motorun arızalanma veyada eskime şansı vamıdır...şimddien tşkürler ...

muhammedçelik
09/04/2011, 14:17
city motor arızası yaşayıp hareket halinde direksiyonu kitlenen oldu mu acaba?.. arıza verebilen bir ünite olduğu gerçek yalnız bunun biraz da abartıldığını düşünüyorum.. metal yorgunluğu 2-3 yılda oluşabilecek bir şey midir? yada direksiyonu fazla sağa sola dönüş yapmış kişilerde mi daha çok meydana geliyor? fotolar çok güzel açıklamalar aydınlatıcı yalnız hayati tehlikesi varmış gibi insanları endişeye sürüklemek doğru değil.. benim de city değişti (nadiren tıkırtı ve lok lok sesi yaptığından) gereksiz bir değişimdi amortisör takozundan girip direksiyondan çıktılar.. garantisi olmasa değiştirmezdim..

2004 model puntomda ara sıra yolda giderken ekranda kırmızı direksiyon uyarısı belirir ve direksiyon çok sert olurdu ama kitlenmezdi hemen sağa çeker stop eder tekrar çalıştırırdım düzelirdi..

ozgur51
09/04/2011, 17:40
Arkadaşlar benimde 2004 model puntomvar aynı sorun benim aracımda 6 aydır var. Defalarca müşteri hizmetleri ve servisle görüştüm. Ama %20 indirim den başka bişey yapmıyorlar. birlikte hareket edecek arkadaşlar arıyorum. Avukatla görüştüm %90 kazanırsın diyor. Avukat masrafı 1000 tl istiyor. Mahkeme masraflarını Fiattan alırız dedi. Benim telefonum 536 6094080. Ben birlikte dava açmaya hazırım. Sorunu halledilen arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsun.

ZAK1980
09/04/2011, 18:06
Arkadaşlar benimde 2004 model puntomvar aynı sorun benim aracımda 6 aydır var. Defalarca müşteri hizmetleri ve servisle görüştüm. Ama %20 indirim den başka bişey yapmıyorlar. birlikte hareket edecek arkadaşlar arıyorum. Avukatla görüştüm %90 kazanırsın diyor. Avukat masrafı 1000 tl istiyor. Mahkeme masraflarını Fiattan alırız dedi. Benim telefonum 536 6094080. Ben birlikte dava açmaya hazırım. Sorunu halledilen arkadaşlar varsa lütfen yardımcı olsun.
Forumda cıty yaptıramayanlar bırlesıp mahkemeye verse bundan sonra ılerebet cıty olayı kapanır korkumuzda kalmaz 5 kısı bırlesse kısı bası 200 tl duser 2000 kısının kafası rahat eder forumda bu konuda fon olussa 10 tl katkı verse herkes 100 kısı olur 1000 TL5tl 200 kısı verse alınsıze dava parası kazanılırsa 550 tl ek garantıye ne gerekvar hatta forum adına dava acılsa herkes adına cok daha ıyı olur

USTA
09/04/2011, 19:19
Birlikten kuvvet doğar...

ozgur51
10/04/2011, 12:19
Ücretsiz değiştirildi yalanına kimse inanmasın. ücretsiz değiştirildi diye yazanlar Fiat ın kendi adamları. Fiat ı iyi göstermeye çalışıyorlar itibar etmeyin. Bir tanesi çıksın cep telefonu, adres versin, belge versin. VEREMEZLER .Yalan söylüyorlar. Araçlarının değeri düşmesin istiyorlar. FİAT KESİNLİKLE ÜCRETSİZ ONARIM DEĞİŞİM YAPMIYOR.

ozgur51
10/04/2011, 13:53
Adamlar yazıyor çiziyor, atıyor tutuyor. Hadi bişey yapalım diyorsun kimseden ses çıkmıyor. Çok ilginç. telefon numaramı yazıyorum kimse aramıyor. Mahkeme süreciyle ben uğraşayım birlikte dava açalım siz bişeye karışmayın ben razıyım. 536 6094080. iddaya girerim yine kimse aramayacak.

ozgur51
11/04/2011, 17:52
Ben tek başıma yarın davayı açıyorum. Avukatla görüştüm. Yarın işlemler başlayacak. Ama emin olun ben diğerleri gibi yapmayacapım herşeyi paylaşacağım.

ZAK1980
17/04/2011, 15:26
Ben tek başıma yarın davayı açıyorum. Avukatla görüştüm. Yarın işlemler başlayacak. Ama emin olun ben diğerleri gibi yapmayacapım herşeyi paylaşacağım.
Özgür ne almede senın su dava layın ne yaptın

ozgur51
18/04/2011, 20:21
Tek başıma olmuyor dostum. Avukat 1000tl istiyor. Mahkemeyi kazanırız ama 1 sene sürer dedi. Öylece duruyor :S

MURAT34
19/04/2011, 00:43
ah ah burası türkiye herkes susar ama konusmaya gelince herkes laf atar.boşver abi ugrasma bırak ya herkes ceksin cefasını ozman

ZAK1980
19/04/2011, 02:46
Tek başıma olmuyor dostum. Avukat 1000tl istiyor. Mahkemeyi kazanırız ama 1 sene sürer dedi. Öylece duruyor :S
Özgur buradakı garantısı bıtmıs aracların sahıbı ve plakalarını ıceren bır dılekce ıle
1.Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü (İl Hakem Heyeti)

2.İlçe Hakem Heyetleri

basvurmayı bır denermısın yanlıs hatırlamıyorsam buranın verdıgı karar senın lehıne olursa fıat ta bu karara uymaz ıse hakem heyetı senın adına dava acıyor ücretıde karsı taraftan alıyor dıye hatırıyorum acılan davada sen ucret odemıyorsun galıba ben gazetenın verdıgı promosyon ıcın sanayı bak gıttım 2 haftada mektup ıle donus yaptılardı orada sızın adınıza dava acacagız dıyordı bır hafta ıcerısınde madurıyetınız gıderılmez ıse

nakcicek
12/05/2011, 12:14
arkadaşlar bugün tesadüf servise yeniden uğradım ordaki sorumluya dedimki fabrikayla görüştüm onlarda %80den fazla ödemeyiz dediler bende araştırdım ücretsiz değiştirenler var belgeleriyle mahkemeye vericem kronik arızalı malın garantisi bitse bile ücretsiz olarak sorununun halledilmesi gerektiğini söyledim abi sen bekle ben bi daha görüşeyim dedi.2 dk geçmedi geldi adam geri görüştüm ben fabrikayla servis iskontosu yapıcaz sizden para çıkmaayacak dedi bu arada ankaradaki servisler parça yok italyadan gelicek 2 ay beklersiniz diyordu ben şimdi başka şehirdeyim burası 1 hafta sonra parça bizde dedi görücez bakalım işlem yapılsın isteyene servis faturasını tarayıp mail gönderirim sorun çıkarırlarsa...
kardeş servis faturasını bana yollayabilirmisin?benden ücret talep ediyorlar burada yazılanları anlattım ama yan çiziyorlar mail adresim: nakcicek@gmail.com ve nakcicek@mynet.com cep numaram 5332219635
nuh akçiçek selamlar...

krm1983
12/05/2011, 12:21
daha city arızası çıkmadı ben de ama birlik olunacaksa.Benim adımı da yazın

Honor COOPER
12/05/2011, 19:40
Arkadaşlar Fiat uyanık malesef değişim sırasında şu parça değişmiştir diye bir kağıt vermiyor sadece sorununuzu yazan servis giriş kağıdı kalıyor sende.

barisunye
13/05/2011, 01:13
bu başlıktakı 9 sayfayı baştan sona kadar okudum...gördüm ki başımız da gizli tehlikeli masraflı büyük bir bela var....sıkıntı yaşayanlar çok garantıden vs yaptıran da var bu sıkıntıyla yaşayan da....burda bırleselım dava açalım dıyen arkadaşlar olmuş ama hiç yanaşan olmamış bu sıkıntıyı yaşayan ya da yaptıran arkadaşların daha fazla paylaşımda olması gerekırdı bence...
ayrıca bi arkadaş dava açmaktan bahsetmiş....ücret vs...burda forum adına toplanan yardım gıbı forum desteği ıcın yapılan satışlar gibi PUNTOnun bu önemli ve en buyuk sıkıntısı ıcınde para toplanabılır..ve ben destek verılecegını de dusunuyorum....forum adına ya da sıkıntı yaşayan 3 5 arkadaş için bu dava açılabilir....bu arkadaşların kazanması emsal teşkil edecegınden herkes sıkıntısını çözecektir..
fiat olmayan marka imajını zedelememek için mi gizliden ucretsiz değişiyor..yapılan işin faturasını belgesını vermiyor..aslında gızlıden kabul edıyor kronık sorunu ama yansıtmıyor resmıyette kabul etmiyor...toyota az sayıoda yaşanan olaydan dolayı bıle mılyonlarca aracını servıse çağırdı ismini dünya çapında belki riske atarak...ama noldu aslında riske atmadı kendisini güçlendırdı...
bu aracım kesınlıkle daha keyifli hoşuma gidiyor..ancak oncekı 2006 corollanın guvenınnı kesınlıkle vermiyor.....punto ya nasıl diyeyim ben şimdi ''Çıkarım senle her yola'' diye.....

Genius
13/05/2011, 08:28

Aracim 2008 model ve cok sukur bugune kadar bir sikinti yasamadim, uzatilmis garantiyi en fazla 2 defa uzatabiliyorsunuz diye biliyorum. 4ncu seneye uzatirken bana verilen bilgi bu sekildeydi.

nakcicek
13/05/2011, 09:30
bu başlıktakı 9 sayfayı baştan sona kadar okudum...gördüm ki başımız da gizli tehlikeli masraflı büyük bir bela var....sıkıntı yaşayanlar çok garantıden vs yaptıran da var bu sıkıntıyla yaşayan da....burda bırleselım dava açalım dıyen arkadaşlar olmuş ama hiç yanaşan olmamış bu sıkıntıyı yaşayan ya da yaptıran arkadaşların daha fazla paylaşımda olması gerekırdı bence...
ayrıca bi arkadaş dava açmaktan bahsetmiş....ücret vs...burda forum adına toplanan yardım gıbı forum desteği ıcın yapılan satışlar gibi PUNTOnun bu önemli ve en buyuk sıkıntısı ıcınde para toplanabılır..ve ben destek verılecegını de dusunuyorum....forum adına ya da sıkıntı yaşayan 3 5 arkadaş için bu dava açılabilir....bu arkadaşların kazanması emsal teşkil edecegınden herkes sıkıntısını çözecektir..
fiat olmayan marka imajını zedelememek için mi gizliden ucretsiz değişiyor..yapılan işin faturasını belgesını vermiyor..aslında gızlıden kabul edıyor kronık sorunu ama yansıtmıyor resmıyette kabul etmiyor...toyota az sayıoda yaşanan olaydan dolayı bıle mılyonlarca aracını servıse çağırdı ismini dünya çapında belki riske atarak...ama noldu aslında riske atmadı kendisini güçlendırdı...
bu aracım kesınlıkle daha keyifli hoşuma gidiyor..ancak oncekı 2006 corollanın guvenınnı kesınlıkle vermiyor.....punto ya nasıl diyeyim ben şimdi ''Çıkarım senle her yola'' diye.....
Burda dava açacak arkadaşla dün cep telefonu ile uzun uzun bir görüşme yaptım.Başından geçenler benimle tıpatıp aynı. ikimizinde aracı 2004 model ondan da %80 tutarında ödeme yapmasını istemişler.O arkadaş Niğde de ben Sivas ta. Dava için hazırlıklar yaparken servisten aramışlar ve %20 ödeme yaparsanız değiştirelim demişler ve arkadaş kabul ederek değiştirmiş.Bugün bana servisten aldığı faturayı mail yolu ile gönderecek bende fiat müşteri hizmetlerine aynısını anlatacağım.Bu forumdaki arkadaşların büyük çoğunluğu (İlgili arkadaşları tenzih ederim)BU FORUM PUNTO SEVENLERİN FORUMU GİT PUNTO SEVMEYENLER FORUMU BUL ORAYA YAZ havasında.Başıma bu sorun gelmeseydi bende puntomu severek kullanıyordum.Fiat herkese aynı davransa inanın sorunsuzca tamiratımı yaptırıp kullanırdım.Ama kimi ücretsiz kimi%10 kimi%20 ödeyerek yaptırınca ben neden %80 ödeme yapayım dedim.

nakcicek
13/05/2011, 10:27
Özgür ne almede senın su dava layın ne yaptın
Ben dün telefonla uzun uzun görüştüm. ikimizinde aracı 2004 model ondan da %80 tutarında ödeme yapmasını istemişler.O arkadaş Niğde de ben Sivas ta. Dava için hazırlıklar yaparken servisten aramışlar ve %20 ödeme yaparsanız değiştirelim demişler ve arkadaş kabul ederek değiştirmiş.Bugün bana servisten aldığı faturayı mail yolu ile gönderecek bende fiat müşteri hizmetlerine aynısını anlatacağım.

albay_alpay
19/08/2011, 19:26
Ben dün telefonla uzun uzun görüştüm. ikimizinde aracı 2004 model ondan da %80 tutarında ödeme yapmasını istemişler.O arkadaş Niğde de ben Sivas ta. Dava için hazırlıklar yaparken servisten aramışlar ve %20 ödeme yaparsanız değiştirelim demişler ve arkadaş kabul ederek değiştirmiş.Bugün bana servisten aldığı faturayı mail yolu ile gönderecek bende fiat müşteri hizmetlerine aynısını anlatacağım.
hocam sizin sonuç ne oldu???

rational
04/11/2011, 23:44
mrb arkadaslar, öncelikle ilk sorum city arızasında mutlaka arıza ışığı yanar mı?Bir de aracımın direksiyonunu çevirirken sanki bir şeye sürtüyor gibi bir ses mevcut; az da olsa sanki direksiyonun içinde bir parça kopmuş çevirirken o parça hareket ederek ses yapiyor.Acaba city arızası başındaymıyım bilemedim.Önce sizinle paylaşmak istedim.
Teşekkür ederim...

barisunye
05/11/2011, 18:26
garantıden değişen bişey için fatura kesmıyorkı..işleme dahil servıs fişi bile vermıyorlar...sistemde kayıtlı dıyorlar...benımde en son dıreksıyon kutum değişti..iyi niyetten...aracım hayata dondu..brodway gıbı şangur şungur ses yapıyordu:)

ulkerhan
05/11/2011, 18:28
Chevrolet Malibu ve Pontiac G6 araçların konum sensörü bizim araçlarla birebir aynıdır. Hala tamir etmek isteyenlere duyurulur. Ebay'da 100 dolar civarı bir ücreti var, youtube de bu konu hakkında da bol bol video var.

Parça kodu: Dorman 905-513

rational
06/11/2011, 23:38
mrb arkadaslar, öncelikle ilk sorum city arızasında mutlaka arıza ışığı yanar mı?Bir de aracımın direksiyonunu çevirirken sanki bir şeye sürtüyor gibi bir ses mevcut; az da olsa sanki direksiyonun içinde bir parça kopmuş çevirirken o parça hareket ederek ses yapiyor.Acaba city arızası başındaymıyım bilemedim.Önce sizinle paylaşmak istedim.
Teşekkür ederim...

CesSpOoL
06/11/2011, 23:43
city arızası mutlaka direksyon ışığını yakmıyor, yol bilgisayarında power steer has been checkd gibi bir uyarı veriyordu yanlış hatırlamıyorsam..

sen kapalı konumdayken city yi aç sola sağa atma varsa hissedilir sıkıntı başlangıcı.. arızalı motorlar genelde sola kolay sağa zor döner.. ya da tam tersiydi : )

duyduğun ses muhtemelen amortisor üst takozlarındandır.. tanesi 25-30 tl değişirsin bişey kalmaz..