PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ticari Ahlaksizlik

ozcankaptan
18/05/2009, 16:34
Herkese selamlar,
mayis basinda, Istanbul Kirmak Oto"ya 90 bg 1.3 dizel dualogic arac siparis verdim. 5000 tl kaparosunu da gonderdim. en gec 3 haziranda teslim edilecegini soylediler. Bu gun ogrendigim habere gore Italya arac gonderemiyormus, yapabilecegimiz bir sey yok dediler. Bu iste satis temsilcisinin bir kabahati yok belki ama, yapilan islem ticari ahlaksizlik degil mi? ben simdi OTV indirimli arac nereden bulacagim, gecen zamanin hesabini kim verecek?
Boyle bir konu basligi actim, umarim moderator sorun cikarmaz. Bu konu hakkindaki yorumlarinizi bekliyorum. "Normal" bir durum da diyebilirsiniz, sadece bayinin hatasidir da diyebilirsiniz... Ama bu olay yaygin bir olaysa, hangi bayilerin boyle davrandiginin bilinmesi gerekir diye dusunuyorum...

ferojan
18/05/2009, 16:42
Özcan abi şuan bunu fiyat değil tüm oto bayileri yapıyor bilerek araçları ellerinde saklıyorlar ve ötv kalktıkan sonra ortaya çıkarıcaklar. İtalyanın araba göndermeme gibi bir lüksü yok! Otv kalktığı zaman size aradaki fiyat farkınıda ödettirecekler. Aynı işlemi pegeout da yapıyor otv girmeden önce ellerinde araçlar çakılıydı otv düştü hadi araba alalım diyen alıcılar bir süprizle karşılaştılar... '' Elimizde araç kalmadı hepsi satıldı maalesef beklemeniz gerekiyor....'' Gerisini sen düşün.

erhan
18/05/2009, 16:50
Ferhan senin dediğin de bir olasılık ancak fabrika üretime yetişemiyor da olabilir ve planlamasında talep edilen aracın extra özelliklerinden dolayı üretim bandından çıkması talep edilen tarihe göre mümkün olmuyorda olabilir.

mm_isik
18/05/2009, 17:00
fabrikadan özellikli bir araç istediğiniz için fabrika yüklemeyi yapmamış olabilir. ötv indiriminden yararlanmak istiyorsanız birkaç bayi arayın. ellerinde araç var ve satışını hemen yapabiliyorlar.

erdta
18/05/2009, 17:01
Ozcan bey söyşediklerinizde sonuna kadar haklısınız, bu şekilde ticaret yapılmaz ayrıca bunu tofaşa iletin bence. İndirimi kaçırmamanız açısından istanbulda bayi çok iptal olan sipariş falan olabilir bence öncelikli birmotlardan yada diğer bayilerden sorun hala şansınız olabilir. Ben geçen hafta siparişş verdim araç geldi bu şekilde bir araç sizde bulabilirsiniz. Gerçi istediğiniz model olur mu bilmiyorum ancak geçen hafta istanbulda bir dinamik bulmuştum.

egemavera
18/05/2009, 20:05
böyle saçmalıkmı olur... özcan kardeş sen direk çağrı merkezini arayıp konuyu izah et 1 gün sonrasında direk döncekler sana. bayinin parayı alıp siparişini vermemeside söz konusu. artı bu şekilde kar etme düşüncesi firmanın üst yetkililerine gittiğinde hoş karşılanmayacak. mümkün mertebe her yeri kurcalamanı tavsiye ederim. telefon trafiği, dilekçe, protesto v.s.

poyraz_o
18/05/2009, 20:29
Özcan abi FUN modelinden istemiş...
FUN modellerini anladığım kadarı ile fabrika uzun süre veriyor.
FUN yeride active yada dinamik tercih ederseniz bulma ihtimaliniz çok yüksek..

Buremir
18/05/2009, 20:54
çok iddalı olamamakla beraber şu kadar bir bilgim var eğer sizle anlaşma yapıp kaporayı da aldılarsa size aynı fiyattan vermek zorundalar ve vaad ettikleri tarihte vermek zorundalar tabii bir sözleşme yapmışsınızdır umarım

benim arkadaşım araç almak istemişti ötv indirim süresi içinde yetişmeme ihtimali olduğu için sözleşme yapmadılar ne zamanki bu süra zarfı içinde yetişeceği garanti oldu çağırdılar kaporayı alıp sözleşmeyi yaptılar

bu arada araç g.punto dynamic'ti..

06kaymak
18/05/2009, 20:57
ben olaya farklı bır yonden yaklasmak ıstıyorum...evet durumunuz can sıkıcı sızı anlayabılıyorum...ama bende otv cıktıgında hemen ozel bır arac almak ıstedım...arabanın ustunde yok yoktu planlarıma gore ama bayının soyledıgı ıle hayallerım yıkıldı...cunku denılen bu aracı ancak temmuz sonuna getırebılırız...acıklama yapılırken ben de arkadasların dusundugunu dusundum ındırımlı satmak ıstemıyorlar dıye...ama burda kı otv ındırımı bayıye gıtmıyor devlete odenen vergıden ındırım yapılıyor...dıger bır yandan krız sadece bızım ulkemızde degıl her ulkede oldugu gıbı Italya da da var...

xcruelx
18/05/2009, 22:58
Evet burda bayiler kar elde etmiyor aslında ama suda varki ki ötv öncesi 2 lira kar elde ediyorlarsa şimdi 3 lira ediyorlar. Çünkü hazır ötv den fiyatlar düşünce kendi indirimlerini kaldırdılar. NEyse ben de duydum italya fabrikası türkiyeyden siparişleri durdurmuş. İngiltere ve italyada da ötv indirime benzer bişi yapmış devlet. O nedenle Rusyaya giden gemiyi bile geri cekti Tofaş. Fiorino satarım diye. Biz bile bunu ypalıyorsan italya fabrikası neden yapmasın.

GPS2
18/05/2009, 23:36
nisan ayında sipariş vermeye gittiğimde fazla özellikli olmamasını ve hatta mümkünse active olmasını tavsiye etti bayideki arkadaş...en kısa zamanda yetişmesi açısından hatta renk seçeneğim sadece titanyum ve beyazdı...yoksa ne olacağı belli değildi(ötv*ye yetişmesi bakımından yoksa araba ve sipariş %100 karşılanır ancak devletin uyguladığı vergi vb politikalardan kaynaklanan durumlar etkiler arabanın fiyatını...)...ve arabamın yolda olduğu haberi geldi...inşallah haftaya alırız...şahsen bu sektörde çalıştığım için sade vatandaşımız üretim süreçlerinin nasıl gerçekleştiğini bilmiyor ve aslında otomobil hele özellikli üretmenin ne kadar komplike karmaşık olduğunu bilmiyor ,bilemezde zaten normaldir...burada en büyük iş satış temsilcilerine düşüyor bence ..doğru yönlendirmeleri gerekir ...müşteri herzaman haklıdır ve lazımdır...

poyraz_o
19/05/2009, 00:01
fiyat grantisi veriyorlar ama. o garanti fiat ın yaptığı zam ma karşı verilen garanti.
fakat bu indirim ötv indirimi yani devletin kar ı zaten yapılan sözleşmemede bu yazıyormuş.
ötv olarak değilde.
vergi oranlarındaki değişiklik diye yazıyor..
ayrıca ben FUN modelini mart 21 de sipariş vedim yani. ötv nin ilk haftası hala bekliyorum..
seninkini yetiştirememeleri çok normal
bence bu ticari ahlaksızlık değil..
elde olmayan nedenler.....

feza33
19/05/2009, 00:11
almadan sözleşmede belirtilmiş olmalıydı gecikme durmunda bayinin yükümlülüğü

Buremir
19/05/2009, 00:27
japonlar koreliler kadar çalışmıyor kafamız adamlar ileriyi görüp biler gibi durmak işçi çıkarmak yerine sürdü bantlara araçları yığdı stoğunu hemen hemen her marka sıra verirken onlar takır takır araçları teslim ettiler helal olsun...

GPS2
19/05/2009, 00:39
ADAPAZIRIndaki toyota fabrikasının aylardır varla yok arasında çalıştığını biliyormuyuz...ki 2 yıldır dur durak bilmiyordu...ötv olayında araçlarının zaten pahalı oluşu ile ne avrupada nede türkiyede doğru dürüst satış yapamadılar ve yapamıyorlar...meslektaşın biri 42 miydi 43 miydi bin tl*ye corolla 1,6(2008) benzinli almıştı...fullmüş...akıl işi değil ...

Buremir
19/05/2009, 00:49
fiyat konusu ayrı ancak toyota biraz daha tok bir satıcı diyebilirim benim bahsettiğmin en iyi örneği hundai dir..

poyraz_o
19/05/2009, 00:54
fiyat konusu ayrı ancak toyota biraz daha tok bir satıcı diyebilirim benim bahsettiğmin en iyi örneği hundai dir..
keşki i30 alaydım bari biniyor olurdum. e****işti bile be...

ocean_1919
19/05/2009, 01:20
onur senin araba eskişehire gelecekse senden önce ben görürüm gibime geliyor. Tabi servise gidersem:)

poyraz_o
19/05/2009, 08:55
onur senin araba eskişehire gelecekse senden önce ben görürüm gibime geliyor. Tabi servise gidersem:)
evet eskişehir birmot a gelecek. tahmini teslim tarihinede 19 mayıs diyordu yani bugün..
gerçi arayıp soran yok... :(

ozcankaptan
19/05/2009, 13:00
Arkadaslar cevaplariniza cok tesekkur ederim. Kisadan durumum hakkinda bilgi vereyim, universitedeki gorevim nedeniyle su anda yurt disindayim ve mayis sonunda gelecegim. O yuzden yuzyuze gorusme sansim olmadi KIRMAK OTO ile ve kismen elim kolum bagli. Bir yakinim vasitasiyla Kirmak ile iletisime gectim ve model, fiyat, renk, teslim tarihi vs. anlastik, 4 mayista kaparoyu yolladim, sozlesmeyi almak uzere yakinim dun gittiginde "maalesef teslim edemeyecegiz" demisler. Ben illa su model olsun demedim, dizel ve otm. olmasi yeterli demistim. yani sitedeki istatistiklere gore en fazla satilan 3 modelden biriydi. Bana dizel ve otm veremeyeceklerini, ancak duz dizel veya otm. benzinli verebileceklerini soylediler. Su anda araba arayisim devam ediyor. Saniyorum bulacak gibiyim. Satis temsilcisi arkadas yardimci da oldu, baska yerlere yonlendirmeye de calisti. Benim uzerinde durmak istedigim konu, benden kaynaklanmayan bir sebepten dolayi, magdur oldugum gercegidir. Bana Su renkler ve su modeller opsiyonunuz var diyenler onlardi. Kotu niyet aramiyorum ama, AHLAKSIZ ticaret degilse bile BECERIKSIZ ticaret diyebilirim rahatlikla.

makeles
19/05/2009, 18:32
benim anlamadığım olay neden 5000tl kapora istemişler.. ben hiç tanımadığım bir fiat bayiden 50tl göstermelik kapora verdim 2 ay sonra aracı teslim aldım.. üstelik skydome, spor paket gibi opsiyonları eklettiğim halde kapora istemediler..

ozcankaptan
20/05/2009, 14:12
SON DURUM

KIRMAK oto, kaparomu sorunsuz iade etti, ben de Ankara daki bir bayiden 29.000 TL"ye haziran ilk hafta teslim 1.3 Multijet 90 bg. Active kirmizi dualogic araba buldum ve kaparosunu gonderdim (kaparo onceki odedigime gore cok daha az).
Son iki gundur, Turkiye"deki birkac yakinim ve ben bir cok FIAT bayisiyle gorusurken, dikkatimi ceken bir konuyu paylasmak istiyorum: Bazi bayiler (hepsi degil) OTV indirimi gunleri hic bitmeyecekmis gibi burunlarindan kil aldirmiyorlar, ne bir fiyat indirimi, ne bir kolaylik... "Zaten araba yok, 15 hazirandan sonra OTV indirimi kalkacak, ustune zam gelecek vs." gibi daha onceleri galerilerde karsilasilmadigini dusundugum tavir icindeler.
Ticarette her sey "daha fazla para" icin olmus. Insallah bu sefer sorunsuz bir sekilde arabami alabilirim.
Herkese iyi gunler diliyorum

h k
20/05/2009, 14:17
otomobil satıcıları inanılmaz balık hafızalılar.
kriz döneminde satış yapamadıkları sinek avladıkları günleri çok çabuk unutuyorlar. indirimli günlerde burunları kaf dağında olur kriz dönemlerinde ise neredeyse sizi yalarlar. bu 2001 krizinde de aynısıydı şimdi de aynısı , akıllanmıyorlar pek.

xcruelx
20/05/2009, 15:57
Balık hafızalı değil işlerine öyle geliyor. Onlar sinek avlasada kazanıyorlarki. Ya holding adamın altında banka medya gıda ithalat ihracat hepsi var. Bir firma kötü gözükse diğerindne para kazanıyor. Hatta bazıları ile oynuyor bile. o nedenle zarar diye bişi yok onlarda. sadece banoto gibi holding bağlı olmayan firmalarda biraz zora girer. Onlarda biraz indrim olur zati. ötv gelince öncesine göre zam yapan firma bile var. 32.300 tl olan araç ötv gelince 32.500 satılıyor nasıl iş bu anlamadım. Bunlar büyük zenginlerin bir şeyler koparma ceplerini dahada fazla doldurma hareketiydi. Satamıyoz stok birikti. Bak işçi cıkartırım onu yaparım kredi al bize ucuz kredi taze para kaynagı ver gibi ssıkış tıryorlardı başak bişi yoktu. Ötv geldi var dedikleri stok yok meydanda ne anladım ben ozaman.