PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Debriyaj kullanımı hakkında

AC2315
07/05/2009, 22:49
Arkadaşlar herkese merhaba, benim bir sorum olacak;

Yaklaşık 12 yıldır araç kullanıyorum. Alışkanlık mı dersiniz, huymu bilmiyorum ama ben ayağımı debriyajın yanına hiç koymam. Vites değiştirir sol ayağımı debriyaj pedalının üzerinde tutarım. Tabii ki basılı tutmamaya özen gösteririm, gerçi ayağımda alıştığı için üzerinde sürekli duruyor. Belki çok hafif bir temasım oluyordur. Genellikle hep kalabalık trafikte araç kullandığım için oluştu bu alışkanlık heralde. Birkaç gündür bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba sarfediyorum ama sanki aracı kullanma kapasitem düşüyor. Rahat olamıyorum ayağımı debriyajın yanına koyduğumda. Bu durum araç için ne kadar sorun olur sizce veya sorun olur mu? Sonuç olarak debriyaj balatası da daha kısa zamanda aşınabilir. Ama bu ne kadar kısaltır kullanım ömrünü?

fgezgini
07/05/2009, 23:05
Güzel bir soru ,aynı alışkanlık bende de var. Hatta yeni aracım GP de debriyaj frenden daha yüksekte olduğundan beni yoruyorda. Sanırım yeni jenerasyon araçlarda hafif basmak kavramanın ayrılması için yeterli olduğundan basılı tutmak debriyaj balatasını sıyırıyor diye duymuştum.

Ziyaretçi047
07/05/2009, 23:16
Kesinlikle ne yapın edin bu huyunuzdan vazgeçin. Acemilik döneminden kalma bir harekettir. Artık acemi olmadığınıza göre ayağınızı ayak dayama yerine koyun. 1 saniyelik vites değişiyor bile olsanız.

Sürekli vites değiştirmesi gerek yarış pilotlarına bile bakınız pat küt sol ayaklarından ses gelir ayak dayama yerine vurmaktan.

Farkında olmadan bu huyunuz sizi daha çok acemiliğe götürecektir. Farkında olmadan da balatayı sıyırıyorsunuz ayrıca her ne kadar da basmıyorum desenizde...

ERDİ
07/05/2009, 23:20
aynı olay arkadaşımın başına gelmişti ayağını sürekli debriyaz üzerinde bırakmaktan 20000 km de debriyaj balatasını bitirmişti aracı pejo 206 dizel 2006 modeldi

ABNEW
07/05/2009, 23:25
Baskı balatayı aşındırdığı doğru ancak ne oranda onu bilemiyorum.Bence ilk etapta yapılacak şey ayağı debriyaj üstünde pedala temaz etmeden tutmaya çalışmak

AC2315
07/05/2009, 23:37
Deseniz ya, artık zorlayacağız kendimizi bu alışkanlıktan vazgeçmek için.

puntoloji
08/05/2009, 08:26
Bende aynı sekilde kullanırım ve suana kadar 15 senedi 7 arac değiştim ama debriyaj balatası değişimi olmadı şuan aracım 40 bin km bakımdan cıktım değişim diyede bişey demediler ama benimde hoşuma gitmiyor deprajın üzerine olması ama bir yanı iii kalkışlarda biriyle kapısırken yada ani vites değişimde inanın cok gerekli ...

femoli
08/05/2009, 08:54
Arkadaşlarım gerekli cevabı vermiş aslında yeni nesil debriyajlar az bir baskı ilede balatanın aşınmasına secep olacak şekilde üretilmişlerdir ..BU alışkanlık çabuk giderilir bir kaç defa kendinizi zorlamnız gerekecektir sonrası kendiliğinden gelir ..

HugemaN
08/05/2009, 09:01
Aynı dert bendede vardı. Allahtan kurtuldum. Fakat şimdide ışıklarda beklediğimde ayağımı debriyajın üstünde basılı tutuyorum... Bun zararının olduğunu duymuştum hakikaten zararı varmı?

anvil
08/05/2009, 10:10
ben de sürekli üstünde tutuyorum. hatta frene basacağım zaman da vites değiştirmesem bile otomatikman debriyaja basıyorum. başka türlü yavaşlayamıyorum.

poyraz_o
08/05/2009, 12:03
bende yan tarafa değilde debriaajın hemen önüne koyuyorum...

blue
08/05/2009, 12:33
her yiğidin bir yoğurt yiyişi olur derler benim kayınpeder rampada hiç fren kullanmaz arabayı hep kavrama noktasında tutar yenemedi bu laşkanlığını 1974 model şöför işte.tabiki en doğrusu debriyaja gerekmedikçe basmamak fakat bence ayağınızı debriyajın üzerine koydunuz diye balata aşınmaz tamam yeni debriyajlar çok yumuşak hemen ayırıyor kavramayı ama bunun için en az 1 yada 1.5 cm aşağı inmesi lazım debriyajın buda üzerine ayak koymayla olmaz bence ha basıyorsanız o başka.Akın kardeşimin sorusuna gelince ayagı sürekli debriyajda basılı tutmak birincisi ayağını boşuna yorar ikincisi debriyaj baskı yayının tansiyonunu zamanla düşürür ancak bu çok uzun zamanda oluşan bir problemdir basılı tutmasan daha iyi.burada çokbilmişlik yapmak değil amacım sadece doğru bildiğimi paylaşmak herkese kolay gelsin.

xcruelx
08/05/2009, 14:32
her yiğidin bir yoğurt yiyişi olur derler benim kayınpeder rampada hiç fren kullanmaz arabayı hep kavrama noktasında tutar yenemedi bu laşkanlığını 1974 model şöför işte.tabiki en doğrusu debriyaja gerekmedikçe basmamak fakat bence ayağınızı debriyajın üzerine koydunuz diye balata aşınmaz tamam yeni debriyajlar çok yumuşak hemen ayırıyor kavramayı ama bunun için en az 1 yada 1.5 cm aşağı inmesi lazım debriyajın buda üzerine ayak koymayla olmaz bence ha basıyorsanız o başka.Akın kardeşimin sorusuna gelince ayagı sürekli debriyajda basılı tutmak birincisi ayağını boşuna yorar ikincisi debriyaj baskı yayının tansiyonunu zamanla düşürür ancak bu çok uzun zamanda oluşan bir problemdir basılı tutmasan daha iyi.burada çokbilmişlik yapmak değil amacım sadece doğru bildiğimi paylaşmak herkese kolay gelsin.

Doğru söylüyorsun aslında bende hafif değcek gibi tutyorum genelde. Ama benim pedal sertti. Teyzede vardı mercedes (a serisi senic tarzı bişidi) bindiğimde aynı hafiflikte tutmama rağmen fakettiğimde 1-2 cm inmiş oldugu idi. Zaten teyzede devrajını bitirmişti ilk sendede daha. Yani aractan aracada fark var. Bazı araclarda pedal cok yumusak. Başta yüklenmiyormuş gibi tutmanıza rağmen bir süre sonra saldıgınızdan ayagınızın ağırlıgı 1-2 cm indirmiş olabiliyor. O nedenle aracınızın pedal yumusaklıgına bakın basmadan ağaıgınızı serbert olarak saldıgınızda pedal oynuyo gibiyse huyunuzu değiştirin. Ben öyle yapacagım.

erhan
08/05/2009, 14:32
ayağınızı debriyajın üzerinde tuttuğunuz zaman farkında olmadan pedala baskı yaptığınızı varsayarsak baskı ve balata aynı oranda dönmeyecek ve birbirine sürtünme başlayacak zaman içerisinde balata üzerinde yanıklar oluşacak ve yepyeni balatanız kullanılmaz hale gelecek.

ayrıca debriyaj pedallarında belli bir miktar boşluk vardır. ancak genede debriyaj üzerinde ayağınızı tutmak ayak kaslarına ve ayak bileğine çok büyük bir yük bindirecektir.

makeles
08/05/2009, 15:22
Aynı dert bendede vardı. Allahtan kurtuldum. Fakat şimdide ışıklarda beklediğimde ayağımı debriyajın üstünde basılı tutuyorum... Bun zararının olduğunu duymuştum hakikaten zararı varmı?

kavrama başladığında balata aşınır.. debriyaja tamamen basmak boşa atmak gibidir sadece ayağın yorulur..

detay
08/05/2009, 23:14
Ayağın debriyaj üzerinde tutmanın baskı balataya ne kadar zarar verdiğini tam bilemem ama, ayağı kenara koymak çok rahatlık sağlıyor. Düşünsenize bir kere. Ayağınız orda yüklenmeden kasıntılı bir şekilde duruyor. İnsanın bilekleri ağrır. Bastım mı, basmadım mı diye sıkıntı gelir. En iyisi ne yapıp, edip ayağı kenara koymaya alıştırmak. Adamlar sırf bunun için yer bile yapmışlar. Aynı duyarlığı eşya gözlerinin genişliği konusunda göstermemişler, bu da ayrı konu. He he he.

sull
08/05/2009, 23:50
valla ayağım her zaman debriyajın üzerinde neler ettim vazgeçemedim bu alışkanlıktan ancak....
aracım 120000 kmde ve hala fabrika çıkışı debriyaj canavar gibi...

RAMSEY
09/05/2009, 20:10
ayağın debriyaj üzerinde durmasi ile balataların yıpranması arasında bir bağlantı kuramadım..debriyaj üzerinde ayakların durması ayak ve bacaklarını yorar.
...balataların aşınma ve yıpranma durumu kullanımla alakalıdır...
insan kendini en iyi nasıl rahat ediyorsa öyle kullanmalıdır.her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır.

okan-erkoc
09/05/2009, 20:18
Arkadaşlar herkese merhaba, benim bir sorum olacak;

Yaklaşık 12 yıldır araç kullanıyorum. Alışkanlık mı dersiniz, huymu bilmiyorum ama ben ayağımı debriyajın yanına hiç koymam. Vites değiştirir sol ayağımı debriyaj pedalının üzerinde tutarım. Tabii ki basılı tutmamaya özen gösteririm, gerçi ayağımda alıştığı için üzerinde sürekli duruyor. Belki çok hafif bir temasım oluyordur. Genellikle hep kalabalık trafikte araç kullandığım için oluştu bu alışkanlık heralde. Birkaç gündür bu alışkanlıktan vazgeçmek için çaba sarfediyorum ama sanki aracı kullanma kapasitem düşüyor. Rahat olamıyorum ayağımı debriyajın yanına koyduğumda. Bu durum araç için ne kadar sorun olur sizce veya sorun olur mu? Sonuç olarak debriyaj balatası da daha kısa zamanda aşınabilir. Ama bu ne kadar kısaltır kullanım ömrünü?

dostum seninki çok iyi bir alışkanlık değil... benim çevremde arbadan motordan anlayan pek çok insan var kaldıki sürücü kurslarının motor hocaları bile aynı şeyi söylerler ayağın debriyajın üstünde -hafifde olsa- basılı kaldığı zaman kaldığı zaman debriyaj balatası zarar görebilir yok basmıyorum sadece üstünde bekletiyorum dersen kendini yorarsın...

Ziyaretçi047
09/05/2009, 21:15
Üstünde bekletiyorum modundaki arkadaşlar bazen basıyorsunuz farkında değilsiniz. Kendinizi 1-2 kez aa fazla basmışım diye yakalarsanız anlayacaksınız.

Yavaşlamak için her zaman motor freni kullanırım fren balatalarım çok aşınmaz ama baskı balatam çok aşınıyor aslında. Her frene ayak gitmesinde debriyaj köklemek iyi bir hareket de değildir aklınızda olsun. Araba vitesteyken yavaşlamak hayat kurtarır.

Stalker
10/05/2009, 00:52
ben de Cihan'a katılıyorum, ani frenlerden sol ayaktan destekn almak gerekiyor ve eğer debriyaj üstünde ise muhtemelen sonuna kadar basıp dibe vurduğu yerden destek alcaksınız. Bu durumda fren mesafesi artar ve özellikle yokuş aşağı giderken kontrol kaybına yol açabilir, balatanın ömrü de cabası.

Bu arada bende motor fren acayip kullanırım ama mevcut vitesten 2 vites aşağı atarak motor fren yapmıyorum artık, balatayı ucuruyor walla :)

ferojan
10/05/2009, 01:54
Tek bildiğim vites değiştirirken debriyaj pedalının köküne kadar basmak ve işlem bittikten sonra ayağı debriyajda tutmamak! Yukarıda arkadaşlarında dediği gibi zamanla siz farkında olmadan balatanızı sıyırıyorsunuz. İlk araba kullanmaya başladığımda babamdan ense köküme doğru bunun yüzünden şaplak yemiştim hala unutmuyorum:) Trafik kazalarının çoğunun sebebi budur bence gaz firen debriyaj karışımı ayağınızı debryj üzerinde tuttuğunuzda ilk vereceğiniz reflekste kayıba sebep oluyor. Sizce?

Buremir
10/05/2009, 09:22
Bence hiç basmıyorum diyen arkadaşlar yalan söyler :) çünki siz aracınızı sürme modundayken ayağınızı unutursunuz ki buda istemeden havada ve kasıntıda bulunan ayağınızı istem dışı basmanızı sağlar

Bizim ve bir çok markanın debriyajı artık hidrolik sistem olduğu için nasıl ki frene dokunur dokunmaz kavradığı gibi (fren pedalı debriyajdan sert olduğu halde) debriyajda rahatlıkla sıyırır
Debriyaj balatasının ömrünü km ile bağdaştırmamak lazım daha ziyade devirli ve sık debriyaj kullanımıyla alakalıdır

merve
12/05/2009, 22:23
ben de sürekli üstünde tutuyorum. hatta frene basacağım zaman da vites değiştirmesem bile otomatikman debriyaja basıyorum. başka türlü yavaşlayamıyorum.

kesinlikle bende de aynı şekilde sanki her an bişey olacakmış gibi debriyaj da kötü bi alışkanlık hakkatan nasıı engel olunur bu duruma....

Ziyaretçi047
12/05/2009, 22:49
Kesinlikle hiç basmıyorum. Vites attıktan sonra pat diye sol ayağımın döşemeye geldiğini duyarsınız. 10 kere vites değişecek olsam bile tamamen bırakırım debriyajı ayağımı koyarım yerine. Bu çok çok çok önemli bir alışkanlıktır. Belki normal trafikte çok soruna yol açmıyordur ama yarış modundaysanız bu yüzden ayaklarınızı birbirine dolayabiliyorsunuz...

ae3494
08/07/2009, 19:34
Merhaba,

Yaklasik 2 aydir sifir G. Punto kullaniyorum, 1.3 Mjet 75hp Dynamic. Aracimi 3'ten 4'e ya da 4'ten 5'e gecirirken eger ayagimi debriyajdan hizla cekersem, arabanin devri yuksek yani devrini almis bile olsa motordan ya da sanzimandan tok bir ses geliyor ve araba hizlanmaya devam ediyor. Bu problemi/tok sesi/ ayagimi debriyajdan yavas yavas cekersem hissetmiyorum. Sizce bu neyin sonucu olabilir?

Tesekkurler,

Saygilarimla

Ziyaretçi047
08/07/2009, 20:06
Merhaba,

Yaklasik 2 aydir sifir G. Punto kullaniyorum, 1.3 Mjet 75hp Dynamic. Aracimi 3'ten 4'e ya da 4'ten 5'e gecirirken eger ayagimi debriyajdan hizla cekersem, arabanin devri yuksek yani devrini almis bile olsa motordan ya da sanzimandan tok bir ses geliyor ve araba hizlanmaya devam ediyor. Bu problemi/tok sesi/ ayagimi debriyajdan yavas yavas cekersem hissetmiyorum. Sizce bu neyin sonucu olabilir?

Tesekkurler,

Saygilarimla

Sürücü kursuna gittiniz mi?

azenn
08/07/2009, 20:11
bendede bu alışkanlık hat safhada bazen o debrıyaj boşluguna kadar geldıgını hıssedıyorum ayagımın:D ne komik bişi yanlış oldunu düşündüğümüz birşeyi istemsiz yapmak ve itiraf etmek:D itiraf ediyorum diger alışkanlığımda sağ elim :D tabıkı sol olcak hali yok sürekli el freninde bunun nedenini çözemedim ,arkadaşlarım fark edince çekiyorum ama şimdiye kadar hiç çekmedim:D yani ani bir durum içinde deil nedeni belli diil ama bilinç altı nedenini araştırıyorum kışın bi dönsem öyle sanırım geçicek hevesmi ne:d:dj:

Delidavsan
08/07/2009, 20:54
bendede bu alışkanlık hat safhada bazen o debrıyaj boşluguna kadar geldıgını hıssedıyorum ayagımın:D ne komik bişi yanlış oldunu düşündüğümüz birşeyi istemsiz yapmak ve itiraf etmek:D itiraf ediyorum diger alışkanlığımda sağ elim :D tabıkı sol olcak hali yok sürekli el freninde bunun nedenini çözemedim ,arkadaşlarım fark edince çekiyorum ama şimdiye kadar hiç çekmedim:D yani ani bir durum içinde deil nedeni belli diil ama bilinç altı nedenini araştırıyorum kışın bi dönsem öyle sanırım geçicek hevesmi ne:d:dj:

bu el frenini tutma aliskanligi bir arkadasimda da vardi. Panik frenle birlikte el frenini cekip o saskinlikla gaza yuklenince durduk yere kaza yapmistik. Refleksle el frenini cekebilirsiniz, bir an once vaz gecin o aliskanliginizdan.

ae3494
08/07/2009, 21:51
Sürücü kursuna gittiniz mi?

Merhaba,

Surucu kursuna gittim :) . Demek istedigim, bu durumla Ford Focus, Linea ya da Mitsubishi'de karsilasmadim. O arabalarda cok hizli da ceksem arabadan gelen o cok kisa sureli sesi ya da hareketi hissetmiyordum. Aslinda cok onemli bir durum degil ama G.Punto yeni oldugu icin, acaba arabanin fabrikasyon sorunumu var onu merak ettim. Aslinda burada hizli cekmek kisiden kisiye degisiyor. Yani her zamanki kullanimimdaki gibi kullaniyorum Punto'yu, digerlerinde problem yokken bu arabada oluyor. Ben debriyajdan supheleniyorum ama araba daha 1100km'de.

Saygilarimla,

Ziyaretçi047
08/07/2009, 22:32
Aracınızda hiçbir problem yok. Gönül rahatlığı ile kullanınız.

Ryu06
08/07/2009, 23:07
bu kadar onemlı bısı deıl arkadaslar ya eger kı oyle rahat araba kullanıorsanız bırakın oyle kullanın 25.000 km gıdıcenıze 23.000 km gıdersenız. eger ayaganız debrıjaın uzerınde rahat duruosa cok fazla bı oynama yapmaz. tmm tutmasanız daha ıyı de . bu sefer ayaklarınza dıkkat edıceksınız dıe kaza yaparsanız. bu kadar onemlı bısı deıldir.

Ayrıca motor frenii ıle yavaslasmak gercektenden aracı guvenlı bır sekılde durdumak ıcın de buyuk faktordur . fren debraj durmaya calıstııgınız kontrolu kaybetme olaganız yuksek aarac vıtes de ıken yola daha ıyı tutunur. motor freni sık sıkda kullabılırsınız hıc bır sakıncası yoktur

Romeo_er2
09/07/2009, 01:08
abi balata değilde ayak bileğin bayağı bi aşınır bence :D ağrıyo benim trafikte hemen..

style07
10/07/2009, 09:26
Selam cihan araba vitesteyken yavaşlamak hayat kurtarır demişsin bu nasıl oluyor?

safajk
13/07/2009, 14:08
Benim bildiğim aracı ani frenlerde sadece frene basmak yerine debriyaj+fren yapmanın daha kısa mesafede durdurduğu

Doğru mu ki:D

Ziyaretçi047
13/07/2009, 16:21
Selam cihan araba vitesteyken yavaşlamak hayat kurtarır demişsin bu nasıl oluyor?

Bunu denemeden göstermeden anlatmak zor. Çok yüksek hızda çok kısa mesafede durmaya çalış. Bir frenle durmaya çalış bir de motor freni + frenle.,

Demek istediğimi anlayacaksın.

Bunun dışında arabanın viteste olması ve ayağın debriyajdan çekili olması arabanın daha stabil yol almasını sağlayacaktır. Diferansiyel devrede olacaktır. Çekiş tekerlekleri bağımsız değil aynı anda aynı hızda dönecektir. Bu da aracınızı savrulmalardan spinlerden büyük ölçüde koruyacaktır.

Bundandır ki sürücü kurslarında üstüne basa basa aracı boşta kullanmayın derler.

caglayans
13/07/2009, 17:09
Daha önce bir programda ve Ntvmsnbc'nin internet sitesinde okumuştum, trafikte doğru sanılan yanlışlar diye. Bunlardan bir tanesi de
"Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak, motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede durur" bunun yanlış bir yöntem olduğu doğrusunun "En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren anında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir."

Ziyaretçi047
13/07/2009, 17:13
O dediğin durma anına yakın yapılan harekettir. Motor arabayı tekrar götürmeye çalışmasın diye. En doğru yavaşlama araç vitesteyken sadece frene basılarak durmaya yakın tehlike geçtikten sonra debriyaja basılarak yapılandır.

Not: Arabanın bulunacağı vites önemlidir. Vites küçülterek debriyajı bırakıp yapılan hareket en doğrusudur.

Ayrıca ben sürekli aynı anda frene basarak debriyaj bırakma hareketi kullanırım. Frene fazla ihtiyacım olmaz. Debriyajı yarım yarım bırakarak arabayı yormadan en güzel yavaşlamayı elde ederim.

ABNEW
13/07/2009, 17:24
Daha önce bir programda ve Ntvmsnbc'nin internet sitesinde okumuştum, trafikte doğru sanılan yanlışlar diye. Bunlardan bir tanesi de
"Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak, motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede durur" bunun yanlış bir yöntem olduğu doğrusunun "En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren anında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir."

Motorun aracı ilerletmeye çalışması ancak rolanti devirlerinde ve altında mümkündür.Zaten gazdan ayak çekilince devir hemen azalmaya başlar ve vitesteki aracı motor yavaşlatır.Rolantiye gelince motor durmamak için gaz miktarını arttırabilir rolanti regülatörü sayesinde bu esnada motor itici bir güç uygulayabilir sadece.Zaten bu aşamada da debriyaja basılmış olunur ya da olunmalı.Ancak bu aşamaya kadar yapılması gereken şey viteste frene basmaktır.Tabi çok sert ve ani frenlerde debriyaj ve fren uygulanmalı...

batuhann80
13/07/2009, 17:32
denemesi basit...
daha rahat hissetmeniz için bu farkı,yokus asagı 70 km ve 3 viteste inin inerken frene dokunun(durduracak kadar degil yavaslatacak kadar) az bir mesafe aldıktan sonra debriyaja basın....debriyaja bastıgınızda basar basmaz arabanın freninde bir zayıflık hissi olusur...yani arabayı aynı sekilde yavaslatmak için biraz daha frene çökmelisiniz...DİKKAT bu cabuk ve hızlı yavaslamadır...bahsettiginiz olay ise panik frendir ve debriyaj kullanmalıdır yoksa bu sefer siz kitleyince diskleri komprasör gücünü yavaslatma yerine ataklastırma olarak kullanır...(cihan dostumun bahsettigi gibi)

kuvalya
13/07/2009, 17:32
Merhaba;

... Bir frenle durmaya çalış bir de motor freni + frenle ...

Araba kullanmayı yeni öğreniyorum da, aklım karıştı şimdi.
Motor freni derken neyi kastediyorsunuz tam olarak? Vites küçültmeyi mi yoksa sadece debriyajsız fren kullanmayı mı?

batuhann80
13/07/2009, 17:45
ayagınızı gazdan cektiginizde zaten motor freni baslar...
motor freni nedir dersek;
normal araba calısma devri rölanti yani 900 ile 1100 arası özel ayar yapılmamıssa budur..
siz gaza bastıgınızda patlamaların hızı ve siddeti artar,güç patlama odasından cesitli parcalar ve ekipmanlarla lastige ulasır...biz gazdan ayagımızı cektigimizde ise patlama azalır güç düser bu sefer lastigin momentinden alınan güç hareketli parcalarla pistonlara iletiler ve patlama minumum oldugu için tüm sistem kasıntıya girer ve lastigin momentini azaltmaya baslar...(cok kabaca anlatmak istedim)işte bu momenti düsüren bir güc varken bizde frenle yardımcı olmaktayız...yalnız 900 ile 1100 gibi rakamlara gelmeden vites düsürmeliyizki motor freninin devamlılıgını saglayalım...dikkat edilecek hususlardan digeride yüksek devir de olan motor frenini vites kücültüp deviri asmamalıyız...buda ara ekipman ve parcaların zarar görmesini saglar...

rodopian16
14/07/2009, 10:56
arkadaşlar nasıl rahat ediyorsunuz debriyaj üzerinde yan taraf gayet konforlu bence bu konfora alışın.

nazmidogan
04/08/2009, 22:04
Ben de debriyajın üzerinde tutuyorum genelde ayağımı, istanbul trafiğinde sürekli gerekli oluyor. Uzun yolda yan tarafa koyuyorum ayağımı, tabiki daha rahat oluyor. Bu arada aracım 30.000 i geçti ve balata ile ilgili bir sorunum yok. Ayrıca ayağın debriyaj üzerinde tutulması daha güvenli diye biliyorum ben, sıkıkışık trafikte ani frenlerde özellikle.

castro33
25/06/2010, 17:33

aynı sorun bendede var? araç vitesteyken debriyaja basmadan frene basarsak stop eder mi ?

hsyn28
25/06/2010, 17:41
frene basmadan önce debriyaja basmak aracın bir anda boşa gecip hızlanmasına sebep olmaktadır önce fren(ani bile olsa) daha sonra debriyaja basmak mantıklı olanıdır.bu alıskanlık bendede var ve önce debriyaja bastıgımdan dolayı toyota avensis aracımla panelvan minibüse arkadan carptım ve aracın şasesi iki parmak kaydı.hızım max 20km idi sıkısık trafikte bir anlık dalgınlıkla refleks olarak ilk debriyaja bastım. debriyaja basınca anlık tepki cok farklı oluyor.

ZAK1980
25/06/2010, 23:44
Merhaba;

Araba kullanmayı yeni öğreniyorum da, aklım karıştı şimdi.
Motor freni derken neyi kastediyorsunuz tam olarak? Vites küçültmeyi mi yoksa sadece debriyajsız fren kullanmayı mı?
3 vıteste 3000 devırde ve 60 km ıle gıderıken baktım 300 mde kırmızı yanıyor ayagını gazdan cek ama arac halen 3 vıeste olsun devırın yavas yavas duser 1800 de falan (2000 devırde dusururısen vıtesı 2 vıtese attıgında bu sefer devır 3000-400 ne fırlaya bılır araba yıgılır) gelınce vıtesı 2 ye al devırın 2200 falan olur oda yıne devır 1800 cıvarı oldugunda yıne devır duser arac hızıda duser sende ısıklara cok yaklasmıs olursun ve neredeyse arac 10-20 km kadar duser ozamnada hafıften frene basarak durabılırsın boylece fren balatalarının omtu uzar.Bu verıdıgm 1800 devır mısal ben ara sıra dalıyorum 3 ten 2 ye 2200 devırde attıgımda devır cıkıyor 3000 ne falan ama ayagım debrıyajda oldugundan yıne 3 e takıyorum devır uygun olunca ıkıye cekıyorum genelde 2000 devırın aldına dusunce kucultuyorum 1700-2000 arası yanı

StrawBeeRy
26/06/2010, 00:13
aynı sorun bendede var? araç vitesteyken debriyaja basmadan frene basarsak stop eder mi ?
aracı tam durdurmayacak şekilde basarsanız stop etmez ama tavsiye etmem debriyaja basın bence ayağınız alışmasın öbür türlü

rubin_e
27/06/2010, 10:46
vallahi o alışkanlık bende de vardı yeni yeni bırakabildim ama bırakmadan önceki arabamla 100.000 km yaptım baskı balata hiç problem çıkarmadı..

edelsang
27/06/2010, 12:22
araba kullanmayı öğrendiğim zamanlarda dayım sayesinde bu özelliğim hiç olmadı :D ama çok duydum bu şekilde kullananları,arabaya zarar verdiği doğrudur

Du Hast
27/06/2010, 13:17
diyelim önümüzde 400 mt ötede kırmızı ışık yandı. ayağımı gazdan çekiyorum cute off sistemi devreye giriyor ve yakıt yakmıyor araç. devir 1000 devire yaklaştığı zaman vites küçültüyorum (yüksek devirde sakın vites küçültmeyin gerekli olmadıkça) ve hafiften frene dokunuyorum. yine aynısını tekrarlıyorum devir düşünce. ışığa yaklaşınca zaten hız baya azalmış oluyor sonra frene basıp duruyorum. bu şekilde viteste yavaşlarken 900 devrin altına düşmezseniz hiç bir sorun olmaz merak etmeyin, korkmayın. niye bir zararı olsunki yani? hem aracın teknik özelliklerini hesaba katıp düşünürsek hemde kanıtlanmış birşey olmadığını varsayarsak ?

ayrıca anlattığım şekilde kullanırsanız hem balata tasarufu hemde yakıt tasarufu sağlarsınız. hergün kaç kere kırmızı ışığa duruyoruz. bunu yıla hesabı yaparsak az çok kar etmiş oluruz..

atalayx
27/06/2010, 13:57
diyelim önümüzde 400 mt ötede kırmızı ışık yandı. ayağımı gazdan çekiyorum cute off sistemi devreye giriyor ve yakıt yakmıyor araç. devir 1000 devire yaklaştığı zaman vites küçültüyorum (yüksek devirde sakın vites küçültmeyin gerekli olmadıkça) ve hafiften frene dokunuyorum. yine aynısını tekrarlıyorum devir düşünce. ışığa yaklaşınca zaten hız baya azalmış oluyor sonra frene basıp duruyorum. bu şekilde viteste yavaşlarken 900 devrin altına düşmezseniz hiç bir sorun olmaz merak etmeyin, korkmayın. niye bir zararı olsunki yani? hem aracın teknik özelliklerini hesaba katıp düşünürsek hemde kanıtlanmış birşey olmadığını varsayarsak ?

ayrıca anlattığım şekilde kullanırsanız hem balata tasarufu hemde yakıt tasarufu sağlarsınız. hergün kaç kere kırmızı ışığa duruyoruz. bunu yıla hesabı yaparsak az çok kar etmiş oluruz..

sizin dediğiniz yöntemle baskı balatayı daha çabuk bitirmezmiyiz ,freni daha çabuk değiştirmeyi tercih ederim malzeme fiyatı ve işciliği düşünürsek, fren malzemeleri daha ucuza mal olucaktır.bence saygılarımla

Du Hast
27/06/2010, 14:21
sizin dediğiniz yöntemle baskı balatayı daha çabuk bitirmezmiyiz ,freni daha çabuk değiştirmeyi tercih ederim malzeme fiyatı ve işciliği düşünürsek, fren malzemeleri daha ucuza mal olucaktır.bence saygılarımla
yarım debriyaj yapmıyoruz, aracı aşırı kompresöre bindirmiyoruz haliyle zorlamıyoruz. baskı balataya zararı olmayacaktır :)

Moosty
27/06/2010, 21:13
diyelim önümüzde 400 mt ötede kırmızı ışık yandı. ayağımı gazdan çekiyorum cute off sistemi devreye giriyor ve yakıt yakmıyor araç. devir 1000 devire yaklaştığı zaman vites küçültüyorum (yüksek devirde sakın vites küçültmeyin gerekli olmadıkça) ve hafiften frene dokunuyorum. yine aynısını tekrarlıyorum devir düşünce. ışığa yaklaşınca zaten hız baya azalmış oluyor sonra frene basıp duruyorum. ....

Otomatik vites (dualogic) de aynen bunu yapıyor. Yakıt tasarrufu açısından işe yarıyor. İçerideki yolcular rahatsız olmuyor. Gayet yumuşak, konforlu ve tatlı bir kullanım tarzı. +1

bvulgari
28/06/2010, 00:31
Benim alışkanlığım aracı sürekli viteste kullanmak ve eğer durucak gibi değilsem kesinlikle debriyaja basmam en son dururken debriyaja basarım..Zaten her frende debriyaj köklenirse araba atar..En güvenli fren motor freni..Zaten boştayken araçların yakıtıda artıyo..Viteste tutmak arabayı en iyisi..

CEYDAD3
03/08/2010, 12:38
merhabalar.. benım dıkkatımı çeken bı şey var aracımda..ben (maalersef) nerdeyse devamlı debrıyajla bırlıkte araba kullanıyorum..çok yokuşlu bır yerde oturuyorum ve süreklı kavramada araç kullanıyorum..frene basmadan önce debrıyaja basıyorum..ışıklara yaklşatıkça debrıyaja sonuna kadar basıp öyle yavaşlayorum...bunu yaparken dıkkatımı bışey çektı..gaza basmıyorum ayağım debrıyajda tam basılı bıgısayarda yakıt tüketımım 2ye düşüyor yol meyıllı olduğundan araç bıraz hızlanıyor ben de frene dokunup çekıyorum işte tam bu arada gaza hıç basmammama rağmen yakıt tüketım anlık mıktar 4lere fırlıyor.ayağım debryajda, gaz yok, frene basıp ayağımı çekınce yakıt tüketımın artmış gösterıyor.. aynı işlemi sadece gaz frenle yaprasam yanı debrıyaja basmassam 2 yıne 2 olarak kalıyor..bu ne demek???aracımı izmirde tüvden sertıfıkalı araç muayene ıstastyonuna soktıum araçta problem yok bunun dışında izmir izcar da 80bın bakımı yaptırdım özellıkle bunu da anlatıp debrıyaja bakmalarını söledım problem yok dedıler..

krakercocuk
03/08/2010, 12:52
bencede bir sorun yok..anlık tepkime sonucu o değerler ekranda oluşuyor diye düşünüyorum

servogp
03/08/2010, 12:56
Aslında bu bir sorun deil. neden oluyor biliyomusunuz..

Arac düz yolda boşta iken depodaki mazot sabit duruyor ve şamandıra normal okuyor.
Ama yolda giderken frene bastığınızda dpodaki mazot sallanıyor ve şamandıra anlık tüketim miktarını yanlış okuyor.

krakercocuk
03/08/2010, 13:01
bende onu demek istemistim:)

cesur
23/01/2011, 21:57
bende acemiyim ve iyice şaşırdım birisi diyor önce debriyaj fren birisi diyor fren dururken debriyaj hangisi doğru acaba aklım karıştı iyice .birde bu debriyajla ben anlaşamıyoum kırmızı ışıkta sürekli stop ediyorum arkamdaki araçlar korna basıyor belkide küfrediyor bayan sürücü görünce zaten huzursuz oluyorlar bende malzeme veriyorum :(((

sezerism
24/01/2011, 00:19
merhaba araçı kullanırken sakin ol .Araba senin isteklerini yapacak debriyajı gerektiği kadar kullan , sanırım şehir içinde debriyajı fazla kullanıyorsunuz .Ama bence ortama ve duruma bakın mevcut kompozisyonu anlayın bu sizin elinizde sakin olun bu durumun üstesinden gelirsiniz .DEBRİYAJA BASMAN GEREKİRSE BAS AMA LAZIM OLMADIĞI ZAMAN KULLANMA .

ErdmG
24/01/2011, 01:01
Babam banada çok kızardı o zamanlar kartalımız vardı hep üzerinde tutardım indirirm aşşağıya çek ayagını derdi :D Ama cidden araca baya bi zararı dokunuyormuş sonradan anladım. Puntolarda ayak dayama yeri mevcut ve bence çok yararlı insanın ayağı rahatlıyor orda. Biran önce bu alışkanlığınızdan vazgeçmeye çalışmalısınız.

evo_dynmc
25/01/2011, 16:19
benim oturduğum yer de biraz yokuş ve inerken debriyaja basıyorum, kaldırmak istediğimde bir yerden sonra titreme oluyor, ben de tam değil ama hafif basmaya calısıyorum, umarım doğrusunu yapıyorumdur?

cesur
26/01/2011, 10:22
anladığım kadarıyla ben gibitedirgin araba kullananlarda hep sorun var. aracımı sevdiğim içinona zarar vermek istemiyoum ama zavallı daha beter zarar görüyor

crozwise
12/02/2011, 16:22
ben de Cihan'a katılıyorum, ani frenlerden sol ayaktan destekn almak gerekiyor ve eğer debriyaj üstünde ise muhtemelen sonuna kadar basıp dibe vurduğu yerden destek alcaksınız. Bu durumda fren mesafesi artar ve özellikle yokuş aşağı giderken kontrol kaybına yol açabilir, balatanın ömrü de cabası.

Bu arada bende motor fren acayip kullanırım ama mevcut vitesten 2 vites aşağı atarak motor fren yapmıyorum artık, balatayı ucuruyor walla :)

Motor freni ile debriyaj arasındaki ilişkiyi nedir acaba

ZAK1980
12/02/2011, 18:33
bende acemiyim ve iyice şaşırdım birisi diyor önce debriyaj fren birisi diyor fren dururken debriyaj hangisi doğru acaba aklım karıştı iyice .birde bu debriyajla ben anlaşamıyoum kırmızı ışıkta sürekli stop ediyorum arkamdaki araçlar korna basıyor belkide küfrediyor bayan sürücü görünce zaten huzursuz oluyorlar bende malzeme veriyorum :(((
Kırmızı ısıga yaklastıgında ve hızında oldukca dusuk ıse debrıyaja bas aracı bosa al bu sırada arac one atak yapacagından dolayı ayagın frende olsun ve aracı frenle durdur boylece acıl bır durumda yanlıslıkla gaza bassanda arac hareket etmeyecektır

askin
12/02/2011, 21:49
biraz farklı bir soru olacak ama

ayak dayama yerine aparat takan var mı hiç?? hani şu krom kaplama ayak dayama aparatları varya onlardan...

ZAK1980
12/02/2011, 21:52
biraz farklı bir soru olacak ama

ayak dayama yerine aparat takan var mı hiç?? hani şu krom kaplama ayak dayama aparatları varya onlardan...
Askın bende var Femolıden aldım vıdalı ama delmedım cıft taraflı bant ıle yapıstırdım aylardır kullanıyorum boylece kısın ayagımın pısı ıslagı dosemeye zarar vermıyor gorunusude cok guzel

ozdem
12/02/2011, 22:12
anladığım kadarıyla ben gibitedirgin araba kullananlarda hep sorun var. aracımı sevdiğim içinona zarar vermek istemiyoum ama zavallı daha beter zarar görüyor

Mehtap, bırak korna basanlar bassın. Kulaklarını tıka, aldırma...
Heyecana heyecan katmaya, tedirgin etmeye bayılırlar onlar...
Sonuçta kimse annesinin karnın da öğrenmedi ya bu meredi.
Şu an yaşadığın sadece acemi tedirginliği ve emin ol bir iki ay
sonra insanlara sen korna basmaya başlayacaksın. :)
Ön yargılı insanlara kulak asarak, cesaretini kırma...
Aracına da zarar falan gelmez, panik yapma. Gelse bile
senden kıymetli değil ya, bırak cana gelmesin... ;)

askin
12/02/2011, 22:50
Mehtap, bırak korna basanlar bassın. Kulaklarını tıka, aldırma...
Heyecana heyecan katmaya, tedirgin etmeye bayılırlar onlar...
Sonuçta kimse annesinin karnın da öğrenmedi ya bu meredi.
Şu an yaşadığın sadece acemi tedirginliği ve emin ol bir iki ay
sonra insanlara sen korna basmaya başlayacaksın. :)
Ön yargılı insanlara kulak asarak, cesaretini kırma...
Aracına da zarar falan gelmez, panik yapma. Gelse bile
senden kıymetli değil ya, bırak cana gelmesin... ;)

yazdıklarının sonuna kadar katılıyorum.:clapping::clapping:

fawori
13/02/2011, 02:59
ya çok kafanıza takmayın tabii dikkat etmek lazım ama ayağınızı üstünde tutmayın yeter ben 2. el aldım 90 binde sonra debriyajda sorun çıktı baskı balatayı 1.3 multijet 6 ileri 90 hp aracım 240 TL. ye değiştirdim ki 75 Hp likler daha ucuz 160 felandı galiba . Ammma bir arkadaşımda yeni kasa Toyota Yaris dizel var onda tam 1300 TL. ye değişiyor kafayı yedi kafayı benim değişme fiyatını duyunca ondada sorun var debriyajda. :) Bende sen git bi tane şahin al ucuza kurtar paçayı diyorum. Ayarıca elinizi de vitesin üzerinde sürekli tutuyorsanız kullanım dışında ya da tak tuk diye zorluyorsanız işte o çok zarar veriyor diyor abim ( Kendisi makine yüksek mühendisi) ve şanzuman değişimine kadar gider diyor ki bu da 6 -7 Bin TL. demek ALLAH göstermesin hiçbirimize.

cesur
13/02/2011, 19:08
malesef sorunlar bitmyor ki bugün de yama yukarı çıkarken kamyonet geliyordu yukardan aşağı bende yukarı çıkıyordum normalde bana öncelik tanıması gerekmezmi ama adam bastı üzerime geliyo sağ sol araba park edilmiş durumda ondan kurtarıyım derken az daha sağda park eden bir arabaya vuruyodum . bide şoförlük taslıyo aciz herif .bu arada tşk özlem ve diğer arkadaşlar umarım bu sorunları yaşamayız bidaha.

GRDEDE
13/02/2011, 19:21
malesef sorunlar bitmyor ki bugün de yama yukarı çıkarken kamyonet geliyordu yukardan aşağı bende yukarı çıkıyordum normalde bana öncelik tanıması gerekmezmi ama adam bastı üzerime geliyo sağ sol araba park edilmiş durumda ondan kurtarıyım derken az daha sağda park eden bir arabaya vuruyodum . bide şoförlük taslıyo aciz herif .bu arada tşk özlem ve diğer arkadaşlar umarım bu sorunları yaşamayız bidaha.

Kesinlikle haklısın yukardan gelen aracın sana yol vermesi lazım ama biliyorsunki her aracı kullanan insan değil bazen yaratıklarda araç kullanıyor malesef. Özdem'in yazdıklarına tamamen katılıyorum.Siz azimle devam edin.Biliyorsunuz ki öğrenmenin temeli merak,heves,çaba ve bunların sizde olduğunu görüyorum. Ben çok seri araç kullanırım ve dikkatli olduğuma da inanıyorum ama bunlar bir günde olmadı. İlk aracımı aldığımda otoparktan çıkarıp nasıl giderim diye kara kara düşündüğümü gün gibi hatırlıyorum. Ufak tefek kazalar önemli değil allah ölümcül kaza vermesin...Moralinizi bozmayın usanmadan devam...GURURDEDE.

cesur
09/10/2011, 19:05
arkadaşlar benim daha komik bir sorunum var debrijayla ilgili ben bu debr. ı okadar seviyorum ki arabama binip anahtarı çevirirken el frenini çekerken falan bile debriyaja basıyorum yanlış demi bu yani anahtarı çevirmeyle yada el frenini çekmeyle debriyajın ne ilgisi v ar debriyajın tek görevi vitesle alakalı değilmi birde aracı yavaşlatmak için ben çok acemiyim çok ...

tayfux
09/10/2011, 19:36
en çok yapılan hata sol ayak debriyajın üstünde duruyor çoğu zaman basmıyorum deseniz de o debriyaja zarar veriyor malesef..

yavuzal
09/10/2011, 22:03
sol ayağımı debriyajda tutmuyorum ama benim de kötü alışkanlığım sağ elim hep vites topuzunda. ne işi var anlamıyorum. fark ettiğimde çekiyorum ama bir sonraki vites değişiminde elim yine orada kalıyor.

Negotiator
09/10/2011, 22:12
nasıl olur ben de hala inanmıyorum ama otobanda hatırı sayılır bir hızla giderken inişte debriyaja basıp vitesle oynarken 1'e geçtiğinde yanlışlıkla ayağını debriyajdan çeken birinden bahsetmişlerdi. sonuç malum, araba doğruca servise... aslında alışmamak lazım ama tek elle direksiyon tutmayı çoğumuz seviyor, diğer el de boş durmuyor işte...

fawori
10/10/2011, 01:57
nasıl olur ben de hala inanmıyorum ama otobanda hatırı sayılır bir hızla giderken inişte debriyaja basıp vitesle oynarken 1'e geçtiğinde yanlışlıkla ayağını debriyajdan çeken birinden bahsetmişlerdi. sonuç malum, araba doğruca servise... aslında alışmamak lazım ama tek elle direksiyon tutmayı çoğumuz seviyor, diğer el de boş durmuyor işte...

senkromeç denen parçanın devre göre vitas geçirmeye mekanik bir sistemle ayalama yaptığından ben o şeyin kolay olacağını sanmam ancak çok fazla zorlaman lazım ee tabi olursa felaket baskı balata yanar volan dişlisi zarar görür belkide şanzıman dağılır pövvvv

cesur
12/01/2012, 19:23
ben kırmızı ışığa yakın dururken vitesi boşa alıyorum mesela boşa aladan önce 4.üncü vitesteyim diyelim tam durmadan yeşil ışık yanınca bende boşa aldım ya direk bire alıyorum araba fırlıyo öne bayılıyor.önce 3 e mi almak lazım ki acaba

FeyyazYavuz
12/01/2012, 19:32
ben kırmızı ışığa yakın dururken vitesi boşa alıyorum mesela boşa aladan önce 4.üncü vitesteyim diyelim tam durmadan yeşil ışık yanınca bende boşa aldım ya direk bire alıyorum araba fırlıyo öne bayılıyor.önce 3 e mi almak lazım ki acaba
2 ye alırsanız daha iyi olur 3 ağır gelir

ersan16
12/01/2012, 20:14
debriyajımla ilgili şöyle bir prombem/şüphem var son günlerde.

vites değiştirirken debriyaja bastm diyelim . küçük bir çıtırt sesi geliyor. debriyajtan ayağımı kaldırırken ayağımı kompe debriyajdan kaldırmaya tahminen 1cm kala debriyaj daha çok hafifliyor ve ayağımı kaldırığım an o çıtırtı yine geliyor. yani debriyajımda sanki bir cm lik bir boşluk var. o yüzden debriyaja basarken ve çekerken bir çıtırtı meydana geliyor. sesi evlerdeki elektrik prizlerimizi açıp kaparken gelen sese de benzetebiliriz. prizin düğmesine basıyormuş gibi fakat daha ince bir ses.

neden kaynaklanıyor olabilir. bir problemin habercisi olabilir mi, yoksa benim paranoyaklığım mı acaba ?

cesur
12/01/2012, 22:58
yani 4 ten 3 e değilde 2 ye almak dahamı mantıklı yani bire alıca sakıncalımı oluyor

Luc
12/01/2012, 23:33
yani 4 ten 3 e değilde 2 ye almak dahamı mantıklı yani bire alıca sakıncalımı oluyor

Aracin o anki hizina uygun vites hangisi ise ona almak mantikli.. Arac tamamen durmadan 1'e atarsan ziplar evet.

Sent my GT-I9100 using

Luc
12/01/2012, 23:35
Konuya doneyim; :)

Atraksiyon yaparken cok vites degistiriyorsun zaten, orada solda cok az zaman geciriyor ayak :D

Normal kullanimda sadece vites degisirken debriyajda olmali ayak kanimca :)

Sent my GT-I9100 using