PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yapma FİAT bu kadarı da Abartı Yani! :)

narkoz30
06/05/2009, 10:29
Arkadaşlar başlıktaki gibi

Geçenlerde istanbul kemer contry de işim oldu giderken arabanın altından ses geldi yolda birşey var üstünden geçtim diye bakmadım ama aklıma da takılmadı değil hani 30 dakka sonra geri gelirken tam orta şeritte fiat GP nin ön pancurunu gördüm arabalar yanlarından geçiyorlardı orada çöp gibi duruyordu.

Şüpheye düştüm sağa çektim bi baktım benim aracımn pancur ammaaaannnn hemen gittim aldım neyse ki fazlaca kırığı yok klips kısımlarından çıkmış her nedense ortadaki mavi yuvarlak fiat amblemi ise çatlamış ama görünmüyor yakına gelince biraz farkediliyor o kadar.

Titiz bir insanım bu plastik pancurun yerinden çıkmasına kıl oldum gerçi yerine oturttum ama yine de esneme yapıyor bir süre sonra o da düşer neyse yenisini takayım bari alt tarafı plastik bi parça dedim gittim fiat servisine sefaköy polis okulunun karşısındaki fiat servisi ismini hatırlayamayacam yedek parça bölümünden parça fiyatlarını sordum aldığım kesin ve net cevaları sizinle paylaşayım diyorum.

GP ön pancur = 274 TL
GP ön logo = 81 lira
GP arka logo = 54 lira
GP ön dreksiyon logosu tek satılmadıgı için airbağ ile fiyatı = 884 lira

İşte böyle arkadaşlar FİAT ın markasına verdiği değer LOGO fiyatına da yansımış. Ben duyunca oha dedim 10 liraya yan sanayisini almak varken 8-9 katını niye vereyim üstelik yan sanayileri de oldukça başarılı.
Siz ne diyorsunuz tepkiler neler. Bi yorum yazın fikir şeyedelim. Saygılar
:)

usermm1
06/05/2009, 10:57
orta direk arabası olan fiat, parça fiyatlarında lüks markalarla yarışıyor.

plastro
06/05/2009, 11:14
Gerçekten çok fazla abartmışlar

sait onur
06/05/2009, 11:19
baba bu kadar olmaz gerçekten...allah sonumuzu hayır etsin!

ABNEW
06/05/2009, 11:27
Geçmiş olsun Hakan Bey,

Araçlarımızın parçaları ne kadar ucuz olursa o kadar iyi olur bizler için.Ancak eğerki ön panjur 207nin, Corsanın, Fiestanın, Clionun ön panjurlarıyla yaklaşık aynı değerdeyse bence bu fiyat normal.Sonuçta aynı sınıfta ve aynı kalitede araçlar.Tabi hepsinin kendine göre iyi ve kötü yanları da var.

Türkiye de Fiat, hala eski Tofaş Kuş serileri gibi görülüyor bu yüzden de yedek parça fiyatları bizlere pahalı gelmekte.Ancak Fiat yedek parçalarının diğer markaların yedek parça fiyatlarıyla aynı olması çok normal,

Tabi bence de ön panjur için istenilen ücret çok fazla:) Ancak piyasa bu...

siromar
06/05/2009, 11:49
Gerçekten çok pahalı, ben de ön davlumbazı değiştirdiğimde 80 tl almışlardı (plastik bir parça sonucta)
ama işin bir de şu yönü var bu parçalar bu kadar pahalı olmasa diğer sanayi dükkanları ekmek yiyemezdi. Fiat ve diğer markalar istihdam sağlıyor :):)

femoli
06/05/2009, 12:13
Fiyatlar oldukça yüksek evet ama bunların sanayide her zman muadili bulunabiliyor .. Bu da aracımızı hala ortadirek arabası yapar :)

akin78
06/05/2009, 12:48
Wv'in jetta ön logosuna 420 TL civarı birşeyler istediğini duyduğum için 81 bana çok mantıklı göründü :) Ama gerçekten çok para be.Kelebek camının yanındaki plastik parçaya(şu minicik üçgen) 38 TL ödemiştim çok koymuştu.Sokakta görsem bir tekmede benim atacağım parça 38 liraydı :D

pdr42
06/05/2009, 20:50
yuh yuh. benzeri bi olay burada paylasmaıtım cdcalaarın ustu deforme oldu yenisni sordum komple degismesi gerekiyormus 900 tl cik

smartmavi
06/05/2009, 21:31
eh, mümkünse trafiğe çıkmayalım o zaman. her parça altın değerinde :P

Buremir
06/05/2009, 21:53
Bende şöyle bir şey paylaşayım bir gün bir arkadaşım için opel parçacısına gitmiştim raftaki parçaları incelerken gözüme doblo yazısı takıldı inceledim ve satıcısına sorduğumda bizim 1.3 lerin debriyaj setleri ile opel'lerinki aynıymış motorlarında aynı olduğunu biliyordum zaten
neyse uzatmayayım opel parçacıları bu tip aynı olan parçaları opel'den istemek yerine fıat'tan alıp daha karlı bir satış yapıyorlar opelde 450-500 tl olan parçanın aynısı bizim fiat'ta 350 tl gibi yani daha pahalı olan markalarda var...

feza33
06/05/2009, 23:22
sol arka kapı kolu:140 ytl (serviste yok getirtebiliyolar)

predator_ant
07/05/2009, 00:03
aslında ilk bakışta çok gibi geliyo ama fiat denilince insanın aklında ''alt tarafı fiat işte'' düşüncesi bulunduğundan kaynaklanıyor kanımca. Yani diğer markalara göre çok abartı değil fiyatlar bence.(direksiyon logosunun airbagle satılması mantıksızlığı hariç tabii)

ERDİ
07/05/2009, 00:05
Bence normal çünkü alırken italyada üretildiğini söylediklerinde direk parça fiyatları aklıma gelmişti hemen sormuştum diğer araçlara göre biraz daha tuzlu heralde diye onlarda malesef öyle biraz pahalı demişlerdi

OzzY
07/05/2009, 01:01
Bende şöyle bir şey paylaşayım bir gün bir arkadaşım için opel parçacısına gitmiştim raftaki parçaları incelerken gözüme doblo yazısı takıldı inceledim ve satıcısına sorduğumda bizim 1.3 lerin debriyaj setleri ile opel'lerinki aynıymış motorlarında aynı olduğunu biliyordum zaten
neyse uzatmayayım opel parçacıları bu tip aynı olan parçaları opel'den istemek yerine fıat'tan alıp daha karlı bir satış yapıyorlar opelde 450-500 tl olan parçanın aynısı bizim fiat'ta 350 tl gibi yani daha pahalı olan markalarda var...
evet bu durum çok komik dayım corsayı fiata götürüyodu yarı yarıya fark ediyodu(işçilik ödemiyo fiatta)

bu arada logo fiyatında bi yanlışlık olmasın :) 1 ay kadar önce ön arka ABARTH logoya 81 vermiştim(%10 indirimle)

h k
07/05/2009, 16:49
nede olsa fiat parcasi ucuzdur mantigi herkeste var ama neden var ?

alirken biz bu arabalari ucuz diye aldik ve 2. el degerinin butun markalardan once dibe vuracagini bilerek . bu hep boyledir fiat marka arac 2. el piyasasinda cabuk ve cokcana deger yitirir.

durum boyleylen yedek parcaya cok para vermek bize mantiksiz geliyor. misal ismi lazim degil bayinin biri benim araca 13 bin lira teklif ediyor ama yedek parcayi da 1800 liraya satmaya kalkiyor. bre ey zindik tofas , degeri 13 bin olan aracin 1800 luk parcasi mi olur ? bu arac mercedes mi audi mi ? Allahin ucuz fiati iste , parcasi ucuz diye aldik biz bunu. yedek parcaya o kadar para vercek olsaydim gider vw opel alirdim.

femoli
07/05/2009, 16:56
Hüseyin bey yarıya haklısınız ama yan sanayisi en çabk oluşan gelişen firma fiattır ...

Örnek gp orj balata 120 tl iken opar 35 tl

gp jant kapağı 180 tl le civarında iken yan san 45 tl

polen filitresi 40 tl iken yan sanayisi 15 tl

Bu ve bunu gibi bir çok parçası yan sanayide mümkün yan sanayi araca zararmı veriyor akıllı alışverişte tabiki hayır :)Fiat yan sanayi bakımından en şanslı firma o yüzden parça alımındada en iyi fiat..Arma konusunuda şöyle dile getireyim kasko harici para ile alacaksanız. kesinlikle yan sanayi alın 10 lira ve aynı kalite ..

h k
07/05/2009, 17:02
Evet Mehmet Bey yan sanayide haklisiniz ama ozellikle TR de uretilen fiatlarda yan sanayi hizli gelisir. gp cok sattigi icin yerli yan sanayinin cikmasini beklerdim ama bence hala yeterli parca uretilmiyor. balata konusunda ben zaten albea balatalari ile geziyorum epey zamandir :)

ABNEW
07/05/2009, 22:51
Ben parça fiyatlarının araç fiyatıyla orantılı olduğunu düşünüyorum hala.Açıkçası ben de ne kadar ucuza parça bulursam o kadar sevinirim bunda hemfikiriz ama Fiat Önyargısı nedeniyle ucuz parça beklentisine karşıyım...

Buremir
07/05/2009, 23:56
Ben parça fiyatlarının araç fiyatıyla orantılı olduğunu düşünüyorum hala.Açıkçası ben de ne kadar ucuza parça bulursam o kadar sevinirim bunda hemfikiriz ama Fiat Önyargısı nedeniyle ucuz parça beklentisine karşıyım...

+1 aynı fikirdeyim 81 model golf'ün baskı balatası 450 tl olduktan sonra bedavaya geziyoruz bedava :)

femoli
08/05/2009, 09:05
eski model araçların her zman parçası pahalıdır :) Yeni çıkan araçların parça fiyatlarını her daim uygun satmayı planlarlar parça fiyatları satışa engel olmaması içiin ama üretimi biten ve eski modellerde tam yüklemem uygularlar . nasıl olsa araç satıldı ve nasıl olsa bu ürün alınacak renaul manager in km teli 190 tl arkadaşlar kapı bandı 240 tl.. :)

narkoz30
08/05/2009, 09:46
Parça fiyatları beni çok ilgilendirmiyor aslında neden mi? Çünkü araba alan herkes arabaya bakmak zorundadır parça fiyatlarını bilip aracı alırsınız sonradan yandım ben deme şansınız yoktur varsa da arabayı satarsınız olur biter genelde bu böyle olmuştur bizim türk halkı açısından bakarsanız.

Benim dikkat çekmek istediğim asıl şey plastik parçaların bu kadar pahalı olmasıdır ön ızgara 281 tl ya yemişim kıytırık bir plastik parça veriyorsunuz en ufak bişeyde kırılıyor ve 281 tl yap bakalım opel gibi mercedes gibi ızgara da öyle sat o zaman verelim biz de o paraları bu kadar kalitesiz ızgara ve plastik aksana bence normal parçadan daha fazla akıtırız arkadaşlar bundan 9 sene önce dogan kullanıyordum ve ön kapı tutma koları iç kollardan bahsediyorum her ay kırılıyordu. İllallah ettim sattım temelli kurtuldum 1 sene de arabaya binmedim o sinirle araç da almadım motorsikletle idare ettim sonra paramı biriktirip 2. el bir mazda 323 sedan almıştım gayet de iyi 2 sene kulandım problem yaşamadım binenler de parçasının pahalı ama konforunun çok yüksek oldugunu söylüyorlardı sene 2002 olmalı sanırsam. Eski anılarım aklıma gelince yazıyorum umarım sıkmamışımdır. :)

detay
08/05/2009, 22:39
Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Ben bahsedilen parçayı tam anlayamadım. Yani aracın önündeki biri üstte, biri altta olan, üsttekinde fiat logosu olan, ızgara dediğimiz parçalar mı? Eğer oysa gerçekten de pahalıymış. O fiyattan daha ucuza krom ızgara satıyorlar, ben aldım. Resmi altta. Şu an fiyatı da çeşitli sitelerde 150-200 tl arası.

femoli
09/05/2009, 09:25
Izgara konusunda evet haklısınız fiyatına göre çok ucuz bir malzeme ,ama tofaşın iç açma kollarını anlayamadım 6 sene tofaş kullanıcısıyım :)

narkoz30
09/05/2009, 09:31
Öncelikle geçmiş olsun diyorum. Ben bahsedilen parçayı tam anlayamadım. Yani aracın önündeki biri üstte, biri altta olan, üsttekinde fiat logosu olan, ızgara dediğimiz parçalar mı? Eğer oysa gerçekten de pahalıymış. O fiyattan daha ucuza krom ızgara satıyorlar, ben aldım. Resmi altta. Şu an fiyatı da çeşitli sitelerde 150-200 tl arası.
Evet krom ızgara daha ucuz ve daha güzel duruyor motora da nefes aldırıyor ama fiat logosu iptal oluyor. O da güzel modifiye araba gibi duruyor NFS edası katıyor araca :)
Ben sadece üstteki logo olan plastik parçayı kastedmiştim.

İç kapılarda dogan gurubu olanlardan bahsediyorum kuş grubu diye de geçer eski bi arabaydı zaten kapı kolu dayanmıyordu orjinal iç kapı kolu da üretilmiyormuş hep eklem yerinden kırılıyordu yan sanayileri.

femoli
09/05/2009, 09:39
Evet krom ızgara daha ucuz ve daha güzel duruyor motora da nefes aldırıyor ama fiat logosu iptal oluyor. O da güzel modifiye araba gibi duruyor NFS edası katıyor araca :)
Ben sadece üstteki logo olan plastik parçayı kastedmiştim.

İç kapılarda dogan gurubu olanlardan bahsediyorum kuş grubu diye de geçer eski bi arabaydı zaten kapı kolu dayanmıyordu orjinal iç kapı kolu da üretilmiyormuş hep eklem yerinden kırılıyordu yan sanayileri.

Hakan abi orj oparı 4 lira neden yan sanayisini alıyordunki sende :D

Benim bir kere başıma gelmişti oda bir akrabam güç denemesi yapmıştı ..