PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KREDİ KARTI KULLANANLAR DİKKAT: Kredi kartı yıllık ücreti ile ilgili.

narkoz30
29/04/2009, 09:26
KREDİ KARTI KULLANANLAR DİKKAT: Kredi kartı yıllık ücretinde en fazla parayı hangi banka alıyor?

https://www416.mackolik.com/Nethaber.Statics/Images/news/k/v/kredikartlariparmakta.jpg

İŞTE ÖNEMLİ ARAŞTIRMA:

Kredi kartlarında yıllık ücreti Mart ayı itibariyle en az 5 TL ile Halkbank, en çok da 40 TL ile Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) aldı.

Katılım bankaları hariç tutulduğunda en düşük akdi faiz oranı yüzde 3.96 ile Denizbank. En düşük gecikme faiz oranı yüzde 4.39 ile Vakıfbank'ta uygulandı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerinden yapılan belirlemeye göre, Mart ayı uygulamaları çerçevesinde, Turkland Bank ve Asya Katılım Bankası hariç tüm bankalar kredi kartından yıllık ücret talep etti.

En düşük ücreti 5 TL ile Halk Bankası, en yüksek ücreti 40 TL ile TEB aldı. Akbank, Garanti, Yapı Kredi, Fortisbank, Citibank, ING Bank, Tekstil Bankası, Finans Bank, HSBC, Eurobank Tekfen de 35 TL ile TEB'den sonra en yüksek yıllık ücret alan bankaları oluşturdular. Ardından 30 TL ile Vakıfbank ve Şekerbank, 25 Tl ile İş Bankası, 20 TL ile Millenium Bank, 15 TL ile Anadolu Bankası, 10 TL ile Ziraat Bankası, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans geldi. Albaraka Türk 8.40 TL alırken, Turkish Bank 10-20 TL yıllık ücret uyguladı.

EN DÜŞÜK AKDİ FAİZ DENİZBANK'TA

Faizlerde bankaların büyük çoğunluğu üst sınır olan akdi faizde yüzde 4.39, gecikme faizinde yüzde 5.14'ü uyguladı. An düşük akdi faiz yüzde 3.96 ile Denizbank'ta uygulandı. Ardından yüzde 3.75 ile Turkishbank geldi. Ziraat Bankası yüzde 4.30; Halkbank, Türkiye Finans, Asya Katılım Bankası yüzde 4.35 akdi faiz alırken, Albaraka ve Kuveyt Türk akdi faiz uygulamadı.

Vakıfbank, TEB, Akbank, Şekerban, Garanti, İşbank, Yapı ve Kredi, Fortis, Citibank, ING, Millennium, Turkland, Tekstil, Finans, HSBC, Eurobank Tekfen, Anadolu yüzde 4.39 akdi faiz uyguladı. Gecikme faizini en düşük uygulayan banka yüzde 4.39 ile Vakıfbank oldu. Katılım bankaları hariç tutulduğunda Vakıfbank'ın ardından yüzde 4.71 ile Denizbank, 4.88 ile Turkisbank, yüzde 5.09 ile İşbank, yüzde 5.10 ile Ziraat ve Halkbank geldi.

TEB, Akbank, Şekerbank, Garanti, Yapı Kredi, Fortis, Citibank, ING, Millennium Bank, Turkland, Tekstil, Finans, HSBC, Eurobank Tekfen yüzde 5.14 gecikme faizi aldılar. Albaraka yüzde 2.40, Kuveyt Türk yüzde 3.75, Türkiye Finans yüzde 4.35 gecikme faizi alırken, Asya Katılım gecikme faizi uygulamadı.

Kredi Kartı Uygulamaları(Mart)

Akdi faiz(%) Gecikme faizi(%) Kart ücreti(TL)

Ziraat 4.30 - 5.10 - 10

Halkbank 4.35 - 5.10 - 5

Vakıfbank 4.39 - 4.39 - 30

TEB 4.39 - 5.14 - 40

Akbank 4.39 - 5.14 - 35

Şekerbank 4.39 - 5.14 - 30

Garanti 4.39 - 5.14 - 35

İşbank 4.39 - 5.09 - 25

Yapı Kredi 4.39 - 5.14 - 35

Fortis 4.39 - 5.14 - 35

Citibank 4.39 5.14 35

Turkisbank 3.75 - 4.88 - 10-20

ING Bank 4.39 - 5.14 - 35

Millennium Bank 4.39 - 5.14 - 20

Turkland Bank 4.39 - 5.14 -

Tekstil 4.39 - 5.14 - 35

Finans 4.39 - 5.14 - 35

HSBC 4.39 - 5.14 - 35

Eurobank Tekfen 4.39 - 5.14 - 35

Denizbank 3.96 - 4.71 - 35

Anadolu 4.39 - 5.14 - 15

Albaraka - 2.40 - 8.40

Kuveyt Türk - - 3.75 - 10

TürkiyeFinans 4.35 - 4.35 - 10

Asya Katılım 4.35 - -

plastro
29/04/2009, 14:40
Benim Akbank'ın wings kartından geçenlerde 55 tl kart ücreti almışlardı müşteri hizmetlerini aradım kart ücretinin iadesini talep ettim anında bir iki işlem yaptı ve kart ücretini tekrar karta geri girdiler

memox
29/04/2009, 14:57
Finansbank'da Gold karttan (ben özel olarak talep etmedim, gold vermişlerdi durduk yere) 45TL yıllık ücret kesmişti. Aradım, kartınızı 6 ay iptal ettirmeyeceğinizi taahhüt ediyorsanız iade ediyoruz deyip iade ettiler..
Çok dolandırıcı bunlar, her banka iptal ediyor arayınca..

narkoz30
29/04/2009, 15:16
ben hsbc platinium kart kullanıyorum 7 yıldır benden 55 ytl çatır çatır aldılar bir de üstüne üstlük her ay 4 ytl hesap işletim ücreti ödüyorum zaten benden yeteri kadar kazanan banka iyicene suyunun suyunu çıkarıyor. Sonra efendim bizim bankanın kartını kullanın size 2 sene aidat almayalım falan aslında limiti yüksek müşteriyim kartı iptal ettiriyorum desem kesin geri ararlardı da ben tenezzül etmedim ancak geçmiş yıllarda telefon açarak iadeyi sağlıyordum bu sene sağlıyamadım. Tekrar şansımı deneyebilirim 55 ytl ile nereden baksan 400 km lik yol yaparım diesel ile :D

ABNEW
29/04/2009, 15:44
Ben 8 senedir Vakıfbankın kartını kullanıyorum ama şimdiye kadar hiç kart ücreti almadılar.Sanıyorum kredi kartı çıkartıp hiç kullanmayanlardan alınmakta bu ücret...

OzzY
29/04/2009, 20:47
arda abi kartı aktif olanlardan alıyolar(özel kişiler hariç)

ABNEW
29/04/2009, 22:28
Anlamadım Ozan? Aktif derken kartını kullananlardan almıyorlar diyorsun değil mi?

Linos
29/04/2009, 22:31
Anlamadım Ozan? Aktif derken kartını kullananlardan almıyorlar diyorsun değil mi?

Tam tersi Arda. Kullananlardan alıyorlar... Kartını hiç kullanma, git 5-10TL. alışveriş yap, kart ücreti kesiyorlar! Lakin kartını çok kullananlarla -bazen- özel müşteri muamelesi yapıp, kart ücreti talep etmeyebiliyorlar... Ya da bankayı arayıp, "ben iptal etmek istiyorum" dediğinde....

Yani kısaca, kimin kime gücü yeterse artık! :D

halilim
29/04/2009, 22:38
Evet müşteri hizmetlerini arayarak kart ücretlerini iade alabilirsiniz ve benim bildigim kadarı ile gelecek dönemlerinde alınmasını durdurabiliyorsunuz diye biliyorum.

Benim kredi kartım yok almayıda hiç düşünmüyorum en güzelinin bu olduguna inanıyorum, sürekli banka ve kredi kartının içindeyim biliyorsunuz işim nedeniyle magdur olan bir çok insan görüyor ve duyuyorum, cebimde param varsa harcarım.Cebinde kredi kartı olan sürekli borçlu kalıyor :D

Benim anlamadıgım normal banka hesaplarda alınan dönemlik paralar, işbankası hesabına sürekli para yatıyor, ben parayı çekene kadar paramı kullanıyor ve 6 ayda bir 35 TL kesiyor benden.

OzzY
29/04/2009, 22:43
hayır abi, şimdi sistem şöyle sen bi kart talebinde bunundun veya banka kendisi gönderdi ancak bu kart pasif bi kart. ancak sen bunu ufacık bir işlemde kullandın kart aktif hale geliyo ve süresi dolana kadar veya iptal edilene kadar aktif olarak kalıyo. bu aktif olduğu süre içersindede normalde ne kadar harcarsan harca veya harcama kart ücreti alıyolar. ancak yazıldığı gibi telefonla vs iptal edilebiliyo. bunun haricinde mesela bi çok banka öğrenciden almıyo, bazısı kelime oyunu ile alıyo. başka bi ayrıcalık ise işyeri ile anlaşma şeklinde oluyo mesela.

detay
29/04/2009, 22:48
Finansbanktan 35 tl kart ücreti yansıtmışlardı. Aradım, kartı iptal ettireceğimi söyledim, 6 ay içinde iptal etmezsem ve şu anda da yıllık aidatı yatırırsam ücreti iade edeceklerini söylediler ve 35 tl'yi kartıma iade ettiler. Yani nabza göre şerbet veriyorlar.

halilim
29/04/2009, 22:59
Sanırım iadeleride puan olarak geri iade ediyorlar dogrumu ?

Yani mecbur kılıyorlar onu harcamana ?

ABNEW
29/04/2009, 23:30
Tam tersi Arda. Kullananlardan alıyorlar... Kartını hiç kullanma, git 5-10TL. alışveriş yap, kart ücreti kesiyorlar! Lakin kartını çok kullananlarla -bazen- özel müşteri muamelesi yapıp, kart ücreti talep etmeyebiliyorlar... Ya da bankayı arayıp, "ben iptal etmek istiyorum" dediğinde....

Yani kısaca, kimin kime gücü yeterse artık! :D

hayır abi, şimdi sistem şöyle sen bi kart talebinde bunundun veya banka kendisi gönderdi ancak bu kart pasif bi kart. ancak sen bunu ufacık bir işlemde kullandın kart aktif hale geliyo ve süresi dolana kadar veya iptal edilene kadar aktif olarak kalıyo. bu aktif olduğu süre içersindede normalde ne kadar harcarsan harca veya harcama kart ücreti alıyolar. ancak yazıldığı gibi telefonla vs iptal edilebiliyo. bunun haricinde mesela bi çok banka öğrenciden almıyo, bazısı kelime oyunu ile alıyo. başka bi ayrıcalık ise işyeri ile anlaşma şeklinde oluyo mesela.

Anladım.Ancak dediğim gibi Vakıfbankın Kredi kartını 8 senedir aktif olarak kullanıyorum hiç kart ücreti ödemedim :)
Geçen senelerde bana gelen world kart vardı.Bunu hiç kullanmamıştım.1. senenin sonunda yanlış hatırlamıyorsam 12TL kart ücretini gösteren ekstre gelmişti bana, ben de hemen iptal etmiştim:)

siromar
29/04/2009, 23:55
Ben de baya kart oldugu icin tek tek yazayım
citi ( hay almaz olaydım en dandik kart)- 30 tl kart ucreti istedi- kartı iptal edin dedim paramı iade etti ve 50 tl chippara yukledi :D
akbank axess (zorla aldırdılar ama memnunum)- 45 tl aldı aradım iade etti.
Teb Bonus (İnşaat muhendisleri odası otamatik gonderdi): 40 tl istedi aradım geri verdi. ayrıca 31.5 tl zurich sigorta gordum extremde aradım onu da iade etti (adinin biri onayım olmadan sigorta satmıs)
Hsbc (ilk kredi kartım campus devam ediyor): ne para istedi ne geri verdim
finansbank : bu seni talep etmedi
asya (çeşit olsun :)): hic etmiyor zaten

femoli
30/04/2009, 09:07
Bende platinum bonus ve premium bonus var ,Platinum a 60 tl premium 50 tl istediler bir keresinde aldılar ama artık alamıyorlar başka kart ta çıkardım sıkıyorsa alın anında iptal ederim diyorum ,artık bonus olarak yüklüyorlar parayı...

Yapı kredi çok iyi önce kesiyor sonra bir dahaki ay geri veriyor her sene böyle :)