PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : City Motor Arızası Nedeniyle Tofaş'a Yollanan Mail

unforgiven980
23/04/2009, 11:50
Arkadaşlar 2006 model aracımda aynı sorunları yaşıyorum. Aşağıdaki maili Tofaşa gönderdim..

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

2006 yılı Temmuz ayında satın aldığım Grande Punto 1,3 Multijet Dynamic aracımın 2 yıllık garanti süresi sona ermiştir. Bu süreç içinde bütün periyodik bakımları yetkili servis tarafından yapılmıştır.

Aracımı aldığım ilk günden beri üyesi olduğum www.grandepuntotr.com (https://www.grandepuntotr.com/) forum sitesine üye olan bütün punto sahipleriyle çeşitli organisazyonlara imza attık. Yüzlerce punto sahibi bu platformda araçlarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunmaktalar.

Aracımda geçen hafta bir direksiyon sorunu yaşamaya başladım. Araç stop halindeyken direksiyon sola doğru dönüyor, ayrıca direksiyondan sesler geliyordu. Konuyu araştırdığımda bu araca sahip olan çoğu kişide bu şikayetler yükselmeye başladı. Aracımı servise götürdüğümde sorunun direksiyonla ilgili olduğunu ve benim gibi bir çok araç sahibinin bu servise bu şikayetle uğradığının da altını çizdiler. Maliyetinin 1.950 TL olduğunu ilettiler. Benim bu fiyata itirazım neticesinde ise Tofaş ile görüştüklerini Tofaş’ın 1000 TL gibi bir kısmını kendilerinin karşılayacağını benim ise 950 TL vermem gerektiğini söylediler ancak bu şekilde yapabileceklerini söylediler.

Şimdi şunu sormak istiyorum! Tofaş bu şekilde masrafın yarısını karşılama lüksünü nereden buluyor. Masrafın yarısını karşılıyor ise bu araçla ilgili üretim hatasını kabul ediyor mu demek oluyor bu ?

Bu arıza görüştüğüm bir çok araç sahibinin karşılaştığı genel bir sorundur. Fabrika hatası olan bu durumun firmanız tarafından karşılanması gerekirken üstüne ayrıca para talep ediliyor. Kaldıki aracın kullanımı ile ilgili olarak bu şekilde bir arızanın oluşacağı bile bildirilmediği gibi kullanım kitabında da bundan bahsedilmemektedir. Herkesin aynı sorunu yaşadığı servisleriniz ve özellikle sizler tarafından açıkça bilinirken araçların geri çağrılmamasını anlamak mümkün değildir.

Sayın Yetkili,

Yukarıda kısaca bahsettiğim konu ile ilgili gereğinin acilen yapılmasını, serviste bulunan aracımın bir an önce ayıplı hatasının giderilmesini talep ediyorum.
Aksi halde konu ile ilgili başta Bursa Cumhuriyet Savcılığına, Tüketiciyi Koruma Derneğine, Tüketici Hakları Derneğine, Türk Standartları Ensititüsüne ve gerekli görülen her platforma, her internet mecrasına şikayetlerimi yazılı olarak yapacağımı bildiririm.

Sorunumun çözülmemesi halinde, aynı sorundan muzdarip olan ve bu konuda mutabakata vardığımız arkadaşlarla birlikte, alenen basına bilgi verilmesini de sağlayacağız.

""""Servisten aradılar ücretsiz şekilde işlmei yaptılar tek kuruş ödemedim"""" bilgilerinize...

mm_isik
23/04/2009, 12:13
güzel seviyeli bi yazı. umarım tofaş bu mailine karsılık sorununu halleder. tofas bu konuları cok kulak arkası edıyor. ınsallah sızın sorununuz halolur.

attserkan
23/04/2009, 12:27
bu maile cvp vermezse bence hiç bir şeye vermez bence gayet güzel olmuş hakkımızı arayalım okadar para veriyoruz dişimizden tırtağımızdan artırıyoruz bu para bedavadab gelmiyor ellbette sorunlarımızı çözecekler biz bu ülkede her dedikoduya rağmen fiatı seçiyoruz onlarda biraz bizi düşünsünler herkese ii günler diliyorum.

ocean_1919
23/04/2009, 12:52
Ben aracımdan gayet memnunum ama bu direksiyon olayı beni huzursuz ediyor. Allah korusun ama böyle bir durum olsa şu an bunu karşılayamam şahsen. Demek ki bu olay er yada geç herkesin başına gelecek kaçınılmaz bir durum.
Aynı zamanda masrafın bir kısmının karşılanmasının teklif edilmeside bir tuhaf. Üretim hatasıysa hepsini karşılamalılar. Zaten üretim hatası olmasa garanti kapsamındakileride değiştirmezlerdi bedavaya!!!.
Bu durumda olan herkes birlik olmalı herkesin garantisi bir gün bitecek ve çok maliyetli bir parça. Bu tür siteleri okuyan binlerce insan var ve bunlar markanın imajını direkt etkiliyor. Güneş balçıkla sıvanmaz hata varsa vardır kabul etmeliler.

Phaser
23/04/2009, 13:02
Öncelikle Çok güzel bir yazı olmuş umarım en kısa sürede geri dönüş olur bende 2 haftadır müşteri hizmetleri ile telefonda uğraşıyorum ancak halen bir çözüm bulamadım. bakalım geri dönüş ne zaman yapacaklar.

h k
23/04/2009, 13:08
bu işte bir standartta yok sanırım.

bende 1800 tl net istediler , burada niye 1950 istiyorlar ?

bu arada takasa vereyim linea alayım dedim araca takasta 13.ooo verdiler . tamam aracın değeri düştü anladık ama düşük değerli arabanın 1800 liralık parçası mı olur ya ?

kukart
23/04/2009, 13:46
öncelikle geçmiş olsun...

Bu sorun tüm GP kullanıcılarının tümünün başına gelebililecek kronik dediğimiz sorun , kaldıki serviste (fiat ta) bunun farkındaki fiyatta indirime gitmiş..

Anladığım kadarıyle FİAT bu sorunu bireysele indirerek kronik ve ayıplı mal muamelesi görmek istemiyor ... bu mail sonunda çözümde bireysel olarak kapanacak ve biz bu platformda sadece güle eğlene deneyimlerimizi paylaşmakla yetineceğiz...
Bence böyle bir platformu, lehimize olan bi olayda iyi değerlendirmemiz gerekiyor , şahsen benim aracoımda böyle bi sorun (henüz) yok Ama hergün ölecekmiş gibi yaşamak gibi birşey bu, Paranoyak olduk çıktık... :)

Aynı mail veya ortak belirleyeceğimiz bir metni FiAT a mail olarak veya posta yoluyla birlikte hareket ederek (sendikal...) bu olayı gerçekten tümden çözecek bi sonuç elde edebiliriz.. Kanuni olarakta haklılığımızı ispat edecek kadar elimizde argumanlar mevcut, sanırım sitemizde üye avukat ve benzeri iş kollarından arkadaşlarımız vardır onlar daha iyi bilir..

ne dersiniz birlikte bişiler yapalımmı..?

xcruelx
23/04/2009, 14:01
öncelikle geçmiş olsun...

Bu sorun tüm GP kullanıcılarının tümünün başına gelebililecek kronik dediğimiz sorun , kaldıki serviste (fiat ta) bunun farkındaki fiyatta indirime gitmiş..

Anladığım kadarıyle FİAT bu sorunu bireysele indirerek kronik ve ayıplı mal muamelesi görmek istemiyor ... bu mail sonunda çözümde bireysel olarak kapanacak ve biz bu platformda sadece güle eğlene deneyimlerimizi paylaşmakla yetineceğiz...
Bence böyle bir platformu, lehimize olan bi olayda iyi değerlendirmemiz gerekiyor , şahsen benim aracoımda böyle bi sorun (henüz) yok Ama hergün ölecekmiş gibi yaşamak gibi birşey bu, Paranoyak olduk çıktık... :)

Aynı mail veya ortak belirleyeceğimiz bir metni FiAT a mail olarak veya posta yoluyla birlikte hareket ederek (sendikal...) bu olayı gerçekten tümden çözecek bi sonuç elde edebiliriz.. Kanuni olarakta haklılığımızı ispat edecek kadar elimizde argumanlar mevcut, sanırım sitemizde üye avukat ve benzeri iş kollarından arkadaşlarımız vardır onlar daha iyi bilir..

ne dersiniz birlikte bişiler yapalımmı..?

Katılıyorum sana daha aracım gelmeden sıkıntısı içime düştü. Vazmı geçsem demeye başladım. Bu tarz konularda ne yapılır pek bilmem. Lakin Tofaşın içine sıkca giren biriyim. Ordan birilerine denk geldimi bu konuyu söylemeye sormya çalışırım ama çok yüksek birileri olmadıgından çözüm yapabilen kimseler değildir. Birde adamlar sanki askerdeki gibi genaral geldi kacın şeklinde üstlerinden çekiniyolarlar.
Bencede tofaş sorunu bireyselde halletmeye çalışıyor çünkü eğer hatayı kabul etse birileri dava açıp arabanın iadesini yada tazmina ta götürebilir olayı diye çekiniyorlar. Birde bence çözümünü bulamıyorlar. sadece yenisiyle değiştiriyolar. Yeniside ne zaman arıza yapar kimbilir şeklinde sanırım. Bu nedenle kronik hatayı kabul etse aynı arızadan 3 defa yaptı diyelim. sen 7 sene sonra dava acıp ayıplı malla madur ettiniz arabayı değiştirin diyebilir diyemi düşünüyor olabilirler. Tabi bu konuları en iyi avukat arkadaşlar bilir. ben yorum yapmayım en iyisi.

kukart
23/04/2009, 14:14
berkkk´isimli üyeden Alıntı https://forum.grandepuntotr.com/designs/cyborg-red/buttons/viewpost.gif (https://forum.grandepuntotr.com/10473-fiata-davayi-aciyorum-tek-eksigim-yardimlariniz-post213959.html#post213959)
.....
Arkadaşlar Fiat'ın satış sonrası müşteri memnuniyeti denilen bir kavramı yok.Ben ve birkaç puntocu arkadaşım ile yarından itibaren "Bu araç sürekli arıza yapıyor" yazısıyla İstanbul trafiğinde dolaşacağız.Belki bu şekilde dikkat çekeriz ve ötv indirimini fiat"a dezavantaj olarak kullanabiliriz.Bundan sonra sorunlarımızı dinlerler umarım.sizlerinde katkısını bekliyorum.

Bu biraz bize de zarar verir AMA şöyle bi slogan sticker halinde kampanya oluşturabiliriz (destek olursa yeni bi topikte gerçekleştirebiliriz?)

"Araç Mükemmel ama Servis yaramaz"
"Böyle bir araca böyle distirübitör"
"Ah birde Logomuzda Yıldız olsaydı"
falann (fikri olan yazssın)
:)
aracı kötülemektense aracı satanla derdimiz, hepimiz araçlarımızı seviyoruz sorunumuzun birmot Tofaş veya daha ilerisi Fiat ...

ABNEW
23/04/2009, 14:25
City Motor Arızasıyla ilgili birçok başlık bu bölümde mevcut.Ancak konunun içeriği teknik yardımdan çok Tofaş a gönderilen mail olduğu için ve sözkonusu problemin de sıkça yaşanmasından dolayı konuyu Genel e taşıyorum,

Zafer, sonuç hakkında da bilgi verirsen seviniriz...

unforgiven980
23/04/2009, 16:43
SEVGİLİ ARKADAŞLAR,

FİAT müşteri hizmetleri aradı konuyla ilgili detaylı çalışma yaparak döneceklerini ilettiler.

Ancak dikkatlerinizi çekmek istediğim konu şu; Teknomak bursa servisinden aracımı almaya gitim bugün çünkü 950 TL verecek kadar zengin değilim. Aracımı çalıştırdım hareket haline geldim ve başka bir usta ıslık çalmaya başladı. Hemen durdum ve indim bir de baktım ki araç kaputu açık. Açtık bir de ne görelim motor kapağı yok, bağlantı parçaları yok borular yok. Hemen beni hareket ettiren elemana sistemde bulundum. Bu şekilde beni nasıl gönderirsin diye. Ayrıca direksiyon ( city ) hatası ile gelen aracın neden motor kapağı sökülür dedim. Cevep vermeyi bırakın kekeleyen servis elemanları vardı karşımda. Servis müdürü geldi ancak servis müdürü tam facia çirkin diyaloglara giren bisiklet tamircisindan farksızdı.Aracı aldım ve geldim şu an aracım tamire muhtaç fiat müşteri hizmetlerinden telefon beklemekte.YANIT GELİR gelmez paylaşacağım.

Ancak arkadaşlar bakın bu konuları dile getiren arkadaşları bende burda okudum bana birşey olmaz da dedim. Ama oldu! Şayet 2000 tl verecek kadar zenginseniz sorun yok. Ben bu konuları herkesin fiat müşteri hizmetlerine maik ve faks göndermesini rica edeceğim. faKS NUMARASI : Fax : 0212 275 39 88
yukarıdaki mailimden alıntılar yapabilirsiniz..

Saygılar...

narkoz30
23/04/2009, 20:18
Benim direksiyon sıfırı ile değişmiş olarak aldım ve 8000 km city açıkken kullandım fakat artık city i kapalı tutuyorum korkmaya başladım çünkü malum türkiyede yollar çok düzgün değil hele istanbulda :) araç her an arıza verebilir diye city i kapattım sadece park yaparken kullanıyorum acaba bu biraz da olsa çare olur mu bu arada yakıt tüketimim de bayaa düştü nerede ise %10 buna eminim. City kapalı iken %10 daha fazla gidiyorum yakıtım opet euro diesel.

silentscream
23/04/2009, 21:51
İyi akşamlar herkese..Hasta olan bir yakınımızı kaybettiimiz için forum ile ilgilenemdim epeyce bir süredir...

Zafer Beyin kullandığı bir cümleyi dikkatle okudum...

"""Direksiyon ( city ) hatası ile gelen aracın neden motor kapağı sökülür"""

Açıkcası benim servislere güvenim zayıf..üstelik aracı içeri götürüp "efenim siz bekleme salonunda bekleyin" deyip sözde müşteri memnuniyeti yapmacıklığı ile işleri yürütmeye çalışan servislere güvenim hiç yok...Hepsi böyle mi değil.(umarım)
4.Levent oto sanayi de olan bir Fiat servisinde aracımın yağ eksilttiğini farkedip bir göstermek istedim.(yaklaşı 9500km de idi)Çalıştığım firmanın araöları da orada servis görüyorlar..Biz haber verelim zaten yakınsızın dediler..Aracımı almaya gittiğmde teşekkür ederim arabayı güzelce iç-dış yıkamışlar AMA ön camın dikiz aynasının dış kısmı yaklaşık 6-7 cm lik bir avuç dolusu çizikle dolu...Aynı zamanda sol kapa A sütünundada aynı çiziklerden var...Bu ne deyince de önceden vardır belki dediler....

Afedersiniz fazla mı oldumm?? :)))

xcruelx
24/04/2009, 00:40
Benim direksiyon sıfırı ile değişmiş olarak aldım ve 8000 km city açıkken kullandım fakat artık city i kapalı tutuyorum korkmaya başladım çünkü malum türkiyede yollar çok düzgün değil hele istanbulda :) araç her an arıza verebilir diye city i kapattım sadece park yaparken kullanıyorum acaba bu biraz da olsa çare olur mu bu arada yakıt tüketimim de bayaa düştü nerede ise %10 buna eminim. City kapalı iken %10 daha fazla gidiyorum yakıtım opet euro diesel.
Bir şey diyeceğim. City mode lu yada modsuz aynı sitem yokmu direksiyonda. Sonuçta servo motor. City sadece bize destek veren bir mode. Yani city kullan kullanma arıza yaparsa yapacaktır diye düşünüyorum. City nin etksini adam akıllı acıklıcak biri yokmu? 1 de zaten belirli hızdan sonra devre dışı kalıyorsa %10 kadar yakıta nasıl etki eder anlamadım.

dmRy
24/04/2009, 11:25
Bir şey diyeceğim. City mode lu yada modsuz aynı sitem yokmu direksiyonda. Sonuçta servo motor. City sadece bize destek veren bir mode. Yani city kullan kullanma arıza yaparsa yapacaktır diye düşünüyorum. City nin etksini adam akıllı acıklıcak biri yokmu? 1 de zaten belirli hızdan sonra devre dışı kalıyorsa %10 kadar yakıta nasıl etki eder anlamadım.

haklısın, daha önce City mode'u hiç kullanmayanların bile arıza yaşadığını okumuştuk forumda ;)

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kaldırım kenarlarına v.b. park ederken dikkat etmek. Yani lastiği döndürürsünüz ve kaldırım taşına değer, o vakitten sonra lastik daha dönmeyecektir, ancak siz farkına varmayıp direksiyonu döndürmeye devam ederseniz, destek motoru da çalışacak ancak lastik hareket etmeyeceği için yanıt veremeyecek ve yüklenme sonucu bozulmasına neden olacaktır.

Yani benim anladığım bu.. Ancak anlamadığım ise şu; bu araç üzerinde her türlü teknoloji mevcut, eğer lastik bir engele takılıp dönmüyorsa motora belli bir yük binmesi gerekiyor. Emniyetli bir maks. bir yük seviyesi alınır, eğer onun üzerinde motor zarar görecekse, bu yüke gelindiğinde motor pasifleştirilir vb. hiç mi böyle birşey olabilme ihtimalini hesaba katmamışlar acaba :)

memox
24/04/2009, 11:44
Yani benim anladığım bu.. Ancak anlamadığım ise şu; bu araç üzerinde her türlü teknoloji mevcut, eğer lastik bir engele takılıp dönmüyorsa motora belli bir yük binmesi gerekiyor. Emniyetli bir maks. bir yük seviyesi alınır, eğer onun üzerinde motor zarar görecekse, bu yüke gelindiğinde motor pasifleştirilir vb. hiç mi böyle birşey olabilme ihtimalini hesaba katmamışlar acaba :)

Arkadaşlar, Teknik bölümünde ilgili konu altında bulduğum bilgileri toplamaya çalışmıştım.
Link: https://forum.grandepuntotr.com/216913-post98.html

Orada son bölümde şu açıklama mevcut ve bana çok mantıklı geldi. Fakat bunlar düşünülse bile bir problem varki arıza yapıyor bu motor. Detayını bilmesekte çözülmesi kolay birşey olsa şimdiye çözülürdü..

* Koruma Modu: Direksiyonun tam çevrili konumda uzun süre durması halinde elektrik motorunun üzerinden çok akım geçmesini ve çok ısınmasını engeller.

Direksiyonun tam çevrili konumda uzun süre tutulması Elektrikli Direksiyon Kontol Modülünün (Power Steering Control Module, PSCM) EPS motoruna tam yükte akım göndermesine neden olur. Eğer direksiyon bu konumda uzun süre tutulursa sistem kendini korumaya alarak motorun aşırı ısınmasını engelleyecektir. Koruma modunda iken PSCM motora giden akımı belli bir değerde sınırlandırarak direksiyon yardımını azaltacaktır.

PSCM 'nin aşırı ısınma tespit etmesi ve koruma haline geçmesi durumunda sistem aşırı ısınma arızası alacaktır. (bu arıza herhangi bir ışığın yanması anlamına gelmiyor olacakir, sadece bir iç arıza sinyalidir büyük ihtimalle) Bu konumda direksiyon daha ağır olacaktır ama işlevini görmeye devam edecektir.

Teknik detayları isterseniz teknik bölümünde https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/140-city-fonksiyonu-5.html#post216913 başlığı altında tartışmaya devam edelim. Burayı hukuki bölüme bırakalım derim :)

usermm1
24/04/2009, 14:17
problemlerle ilgili yazışabileceğimiz tofaşın mail adresi neydi acaba?

xcruelx
24/04/2009, 20:34
Arkadaşlar. Otomobil Tüketicileri derneğine sizlerin adına bu mesajı yazdım cevap bekliyorum. Duruma göre sizlerin yardımına belgelerine ihtiyac duya bilirim. Benden haber bekleyin.

Sayın yetkililer. Ben Oto yan sanayi olarak çalışan makina müh. yim. Ötv indirimden yaralanarak araç araştırmasına girmiştim ve zaten yan sanayisi oldugumuz Tofaş ın Grande punto aracında karar kılmıştım. Açıkçası aracımı beklerken yaptığım araştırmalar sonucunda aracı sınıfının iyilerindne oldugunu öğrendim. Fakat genel bir şakayet var ki oda elektro servo motor arızası halk arasında city modu arazası diye geçiyor. Daha evvel toyota ve huyndai nin başı gelen ve ömür boyu servo motor garantisi çıkartarak önlerine geçtikleri bir arıza aslında. Şu an bir çok kişi bundan şikayetçi. Çünkü servo motorlar Türkiye yollarında arıza yapma ihtimali yükseliyor. Ve bunu değiştiriyorlar. Granti kapsamında iken araç süper servis değiştiriyor. Fakat aracın garanti bitince bu günkü fiyatı ile 1950 tl gibi bir rakam istiyorlar. Eğer şikayet ederim mahkemye giderim derseniz parça fiyatını ödemeyi yalnızca işçiliği sizden istemeyi teklif ediyorlar. Madem fabrika hatası değiş neden böyle bişi yapıyorlar. Fabrika hatası ise neden recall yada hyundai gibi servo motorlara ömür boyu garanti verip tamamını karşılamıyorlar. Şikayetleri hep bireysel yoldan çözmeye duyurmamaya çalışıyorlar. Eğer ilglinenirseniz bu sıkıntı yaşamış kişilerin görüşlerini ve ellerinde kanıt ve evrakları size iletmelerini sağlıyabilirim. Bende aracımı alınca ilerde belki bu sıkıntı yı yaşıyacağım. Sırf araçların Türkiye modifikasyonunu düşünmediler diye ben neden para ödeyip sakıntı cekiyorum? Bu konuyu değerlendirmenici bir çok madur olan veya olacak insan adına sizden rica ediyorum. İyi günler.

usermm1
25/04/2009, 15:47
kronik arızalar, garanti süresi zamanaşımı ile sınırlandırılamaz (4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun. madde:4/paragraf:4) tofaş, bu arızanın kronik olduğunu kabul edip üstlenmiyorsa, bir kişinin alacağı mahkeme kararını emsal göstermek suretiyle, tüm arıza sahipleri sorunu ücretsiz çözebilir. şuan yapılacak en iyi seçenek bu.

xcruelx
25/04/2009, 22:57
Zaten o nedenle bir kişinin bile dava açmasına izin verdirmiyorlar. İşi dava açılmadan bitirmeye çalışıyorlar. En son öderiaz möderiz şeklinde bağlıyoar işi. Benim bir dostum vardı. 1 sene önce clio hb almıştı. 10 cu ayında viteste sorun yaşadı. sıkıntı verince servise götürdü. Servis de ona demişti şanzıma su kaçmış sistemi bozmuş kullancı hatası şeklinde rapor çıkatmışlar. Arkaşta ben aracın şanzımanın nerde oldugunu bile bilmem nasıl su kaçırcam oraya. Siz açarken kaçırmadısanız yada şanzımanınızın yalıtımı iyi değilse benim problemim niye oluyorki. ARaçla kaza yapmamışım bişi olmamış. Adamlar yok mok diyin aldı aracı servisten. Avukat arkadası vardı. Ondan bilgi aldı direk olarak renault firmasına dava açtılar.2 ay önce sonuclanmıştı dava. kazandı bizimkiler. 0 Araba veriyorlar şimdi. Üretimde oldugu için beklemek zorunda kalmıştı ban sana satıyım artık renault tan sogudum. diyordu. Bu sorunu yaşıyan bir kişi davasını açıp sonuna kadar götürse belki olucak bu iş.

Stalker
26/04/2009, 03:37
Aracın yol güvenlik sistem beyni bile bu city motoru ile aynı komplede bulunmakta. Ben aracı tekerden kaldırıma çarpıp aksa zarar vermiştim herşey yenilendi tek city motor zarar görmemiştir diye onu yenilememişlerdi.
Araca bir bindim ne göreyim. Esp, hillholder, asr özellikleri çalışmıyor, bilgisayara bağladılar uğraştılar epey ve sonunda city motorda olması muhtemel hasardan dolayı bahsettiğim güvenlik paketi sisteminin devre dışı kaldığını söylediler.
Uzun lafın kısası biraz fazla komplike bir parça tasarlamışlar ve eğer bir parça bu kadar sıklıkla sorun çıkartıyorsa kullanıcı hatası yada yıpranma değil, tasarım/üretim hatasıdır ve düzeltilmelidir. (piyasada benzer örnekler gösterilebilir)
2008 ve sonrası araçlarda sorun daha azaldı denilse de bu araçların daha az km yaptıkları da unutulmamalı. Eğer bu model ve sonrasında sorun bariz bir biçimde azalmış ise bu ilk seride olası bir soruna işarettir ve sorumluluk gene firmanın üstündedir.

Ufak bir önerim olacak. En azından sorunum hallolsun/araç bana lazım (sonuçta bu şekilde araç kullanmak güvenli değil) diyerek bu tip bir girişimin sonucunu beklemeden yaptırsanız bile faturasını saklayın, belli olmaz burası Türkiye bir bakarsınız ileride bir şekilde firma hatasıdır bu denir ve sizde ödediğiniz tutarı faizi ile geri alırsınız.

ince5757
27/04/2009, 08:38
Uğur benim ablamda 2008 clio hb var ve bizim alette daha 8 aylık.Bizim arabanında şanzumanında sorun var araba 10000 de.Vitesler zor geçiyor ki bu olay daha önce yoktu.Servisin dediği bunun olabileceği ve ilk bakıma kadar arabayı bu şekilde kullanmamız gerektiği idi ama araba bu arada fazla yakmaya başladı.İlk bakıma kadar sorun düzelmez ise artık geregini yapacaklarmış.Üzerine düşmek lazım bu konunun.

xcruelx
27/04/2009, 10:06
Uğur benim ablamda 2008 clio hb var ve bizim alette daha 8 aylık.Bizim arabanında şanzumanında sorun var araba 10000 de.Vitesler zor geçiyor ki bu olay daha önce yoktu.Servisin dediği bunun olabileceği ve ilk bakıma kadar arabayı bu şekilde kullanmamız gerektiği idi ama araba bu arada fazla yakmaya başladı.İlk bakıma kadar sorun düzelmez ise artık geregini yapacaklarmış.Üzerine düşmek lazım bu konunun.
Her vites e zor geçme sanzımandan olacak diye bir şey yok. Devraj kavramasıyla ilgili durumda olmuş olabilir. Eğer vites arada boşa atıyorsa kendini ozaman sıkıntı olabilir. Bencede gösterin. İlk bakıma kadar beklemekte ne oluyormuş. Sorunun varsa halledicekler. ozman kadar aracta daha büyük hasar olursa ne olucak? Bencede zorla.

narkoz30
27/04/2009, 10:17
whalla city i artık korkmadan aktif olarak kullanıyorum gerekli hukuksal bilgileri de aldım ancak sen aracını 2. el aldın birşey iddia edemezsin diye bir şart koşmazlar herhalde çünkü aracın kazası yok ve 1 kere cepten para verilerek city motoru değiştirilmiş. üstelik garantisi yeni bitmiş 2 yaşında araç.
Eğer bende de arıza yaparsa anında fiat a davayı acıcam üstelik servislerinden de soğudum bir dolu bilgisiz insan var aracın torpido kapağını onardılar bu sefer de çakmak soketi çalışmıyor hadi buyur burdan yak bir kere çakmak soketi kendi etrafında 360 derece nasıl olur da döner ya kıl küy şeyler önemli değil ancak arabada yangın çıkarabilir bu çakmak soketi önemli şey gidip baktıracam tekrar.

unforgiven980
27/04/2009, 13:03
Arkadaşlar servisten aradılar az önce aracınızda ASR var mı dediler. Bende var dedim..

2006 MODEL DYNAMİC DİZEL

VARMIDIR ? DOĞRU MU ?

Yarasa
27/04/2009, 14:15
Orta konsolda dörtlü flaşör butonunun sağında buton varsa ASR mevcuttur aracınızda yoksa yoktur

ABNEW
27/04/2009, 14:17
Zafer, 2006 nın ilk modellerinde standart değildi.Daha sonra dynamic starjet ve mjtd 90bg de standart hale geldi.Muhtemelen senin aracında olmayabilir.Orta konsolda flaşörün yanında asr tuşu varsa güvenlik paketi de vardır...

solak333
28/04/2009, 19:22
merhaba arkadaşlar. aynı sorun bendede var. 63bin km deyim. garantim bitti ve benim aracımda 2006 model. yaptığım ufak bir araştırma sonucunda bu modellerin çoğunda bu arızanın olduğunu gördüm. bu hafta aracımı tarsus taki fiat boranlar servisine götürüp direksiyon motoru denilen parçasını değiştirecem. 1900 civarı rakam verdiler. onarımdan sonra bende dava açmayı düşünüyorum.işe aracımla gidip geldiğim için davanın sonuçlanmasını bekleyemeyceğim. servisten aldığım belgelerle ve forumun adresinide dilekçeme ekleyerek il hakem heyetine başvuracağım. bir kaç hukukçu arkadaşımla paylaştım konuyu kazanma ihtimalin çok yüksek dediler. sonuç olarak ayıplı bir mal bu. daha önce dava açan yada onarım yaptıran arkadaşlar varsa burdan haberleşirsek tüm madur arkadaşlarımıza ön ayak olmuş oluruz.

unforgiven980
29/04/2009, 13:01
merhaba arkadaşlar. aynı sorun bendede var. 63bin km deyim. garantim bitti ve benim aracımda 2006 model. yaptığım ufak bir araştırma sonucunda bu modellerin çoğunda bu arızanın olduğunu gördüm. bu hafta aracımı tarsus taki fiat boranlar servisine götürüp direksiyon motoru denilen parçasını değiştirecem. 1900 civarı rakam verdiler. onarımdan sonra bende dava açmayı düşünüyorum.işe aracımla gidip geldiğim için davanın sonuçlanmasını bekleyemeyceğim. servisten aldığım belgelerle ve forumun adresinide dilekçeme ekleyerek il hakem heyetine başvuracağım. bir kaç hukukçu arkadaşımla paylaştım konuyu kazanma ihtimalin çok yüksek dediler. sonuç olarak ayıplı bir mal bu. daha önce dava açan yada onarım yaptıran arkadaşlar varsa burdan haberleşirsek tüm madur arkadaşlarımıza ön ayak olmuş oluruz.

Sevgili arkadaşım bu şekilde o parayı alamadığın gibi dava masraflarıyla uğraşmak zorunda kalacaksın.
Dün itibariyle gönderdiğim maillerin ve faksın meyvesini aldım. Servisten aradılar ve tek kuruş ödemeden city motorunu değiştirdiler. Nne işcilik ödedim ne de parça ücreti sadece 40.000 km bakım ücreti ödedim o da ghayet cüzzi miktara. ( 310 TL )
Sizlere tavsiyem kuzu olmayın yoksa 2000 TL gibi ücretleri ödemek zorunda kalırsınız.

Saygılarımla...

ABNEW
29/04/2009, 15:20
Gözün aydın Zafer,

Gelen cevap sadece sizin araçla ilgili sanırım.Genelle ilgili bir çalışma yok anlaşılan şu an için.En azından bireysel olarak bu şekilde bile durumun üstüne gidilince olumlu sonuç almak sevindirici...

xcruelx
29/04/2009, 23:30
Hayırlı olsun. İnş bir daha başına gelmez. Bende bursa dayım. Arabam gelince inş bizimde başımıza gelmez. Ama her türlü atraksiyona varım

alpirma
16/05/2009, 17:00
arkadaşlar bu konu çok hassas, geçen gün direksiyon kilitlendi ve eşim kaza yapıyordu . Müşteri ilişkilerinden nil hanım paşa paşa 2279 tl verip yaptırmam gerektiğini 4 yaşında arabam olduğunu ve 34.000 km bir önemi olmadığını söyledi. Bende Zafer Dindar arkadaşımızın mailinden esinlenip aşagıdaki yazıyı fax çektim. Sizden isteğim kimler bu sorundan muzdarip ve para ödemiş ise belgeleriyle bana yollamaları. Madem bizi önemsemiyorlar bende önemsemelerini ve müşterinin haklarını nasıl alacağını göstereceğim avukatımla görüştüm hakem heyetine başvuruyorum. Sizlerinde belgeleriyle olayı daha iyi anlatabileceğimi biliyorum.Tofaş grubuyla bayağı bir uğraşacağım.:whip0000:

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş.

2004 yılı Mayıs ayında eşimin adına satın aldığım Punto 1,3 Multijet Dynamic aracımın 2 yıllık garanti süresi sona ermiştir. Aracım 34.000 km olup bu süreç içinde bütün periyodik bakımları yetkili servis tarafından yapılmıştır.

Üyesi olduğum www.grandepuntotr.com (https://www.grandepuntotr.com/) forum sitesine üye olan bütün punto sahipleriyle bu konuyu görüştüm. Yüzlerce punto sahibi bu platformda araçlarıyla ilgili bilgi alışverişinde bulunmaktalar.

Aracımda şubat ayında bir direksiyon sorunu yaşamaya başladım. Araç stop halindeyken direksiyon sola doğru dönüyor veya hareket halindeyken direksiyon kitleniyor ve kitlendiği konumdan bir daha geri alamadığınız gibi sürüş esnasında tehlikeli bir şekide yol güzargahında arabayı durdurup yeniden çalıştırmam gerekiyor . Aracımı Ankara Birmot yetkili servisine götürdüğümde aracın calibrasyonunun yapılıp düzeldiği söylendi. O dönemki city motor düğmesinin fiyatı 1350 TL olarak tarafıma bildirildi. Konuyu araştırdığımda bu araca sahip olan çoğu kişide bu şikayetler yükselmeye başladı. Son olarak aynı arızayı hemde çevre yolunda giderken yaptı çok zor bir durumda aracı kitlenen direksiyonu kitlendiği istikamette ilerlerken durdurabildim.Aracımı tekrar servise götürdüğümde sorunun direksiyonla ilgili olduğunu City motorunun arızalı olduğunu 2 ay önce yapılan calibrasyonu ile halledilemediği değişmesi gerektiği ve maliyetinin 2.240 TL olduğunu ilettiler. Benim bu fiyata itirazım neticesinde ise 1.740 TL ye yapabileceklerini söylediler.

Şimdi şunu sormak istiyorum! Tofaş bu şekilde masrafın bir kısmını karşılama lüksünü nereden buluyor. Masrafın bir kısmını karşılıyor ise bu araçla ilgili üretim hatasını kabul ediyor mu demek oluyor bu ?

6 Mayıs 2009 tarihinde 4442255 numaranızı arayarak bu sorunun garanti kapsamında çözümlenmesi talebimi ve bu parçanın stoklarınızda olmadığını 20 gün içerisinde geleceğini öğrendiğimi aracımın yıllık muayenesinin Mayıs ayı sonuna kadar biteceğini ve aracımı bu sorundan dolayı parka çektiğimi ilettim.

15 Mayıs 2009 tarihinde müşteri hizmetlerinden bu sorunla ilgili Nil hanımdan gelen cevap aynen şöyledir;
Aracımın 5 yaşında olduğu garanti kapsamında olmadığını garanti kapsamında bu parçanın değiştirelemeyeceğini kaldı ki elektronik bir arızanın 5 yıllık bir araçta olabileceğini aracın km sinin hiçbir önemi olmadığını 2.240 TL ye aracımı yaptırabileceğimi iletmiştir.

Aynı tarihte yine müşteri hizmetlerinizi bir kez daha aradım verilen cevap aynen şudur;
Nil hanımın üst yetkili olduğu ve bu kararın şirket kararı olduğu ve değiştirilemeyeceğidir.

Sayın Yetkili,

34.000 km bir araç yaşından önce ne kadar az kullanıldığının göstergesidir. City düğmesi fonksiyonunu aracımda hiç kullanmama rağmen bozulduğunu ve Türkiyede kaç araçta bu sorunun olduğunu ve kaç aracın city motorunun değiştirildiğini bunun ne kadar vahim kazalara yol açabileceğinin tarafınızdan bilindiği halde bir çözüm yoluna gitmediğinizi bu parça ile ilgili fiyat konusundaki tutarsızlığınızı, müşteri memnuniyeti kavramınızın olamadığını yaklaşık 20 yıldan bu yana tofaş ve fiat marka araçlarınızı kullandığım halde müşterilerinizi servis ile karşı karşıya getirdiğinizi belli müşterilerinizde (Örnek : Zafer Dindar – Bursa) garantisi bitmiş olmasına rağmen bu parçayı ücretsiz olarak değiştirdiğinizi biliyorum. Bunun bir emsal olduğunun farkında olmanıza rağmen servisimin müşteri memnuniyeti adı altında garanti kapsamında bu parçanın değiştirmesini istemesine rağmen çifte standart uygulamanız da bana size dava açma hakkımı doğuruyor. Kaldıki City motor diye bilinen elektro servo motor arızası halk arasında city modu arızası diye geçiyor. Daha evvel toyota ve huyndai nin başına gelen ve ömür boyu servo motor garantisi çıkartarak önlerine geçtikleri bir arıza aslında. Şu an bir çok kişi bundan şikayetçi. Çünkü servo motorların Türkiye yollarında arıza yapma ihtimali yüksek. Bu kadar çok arızanın olmasıda Fiat açısından düşündürücü. Kronik arızalar, garanti süresi zaman aşımı ile sınırlandırılamaz (4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun. madde:4/paragraf:4) Şu an aracımda ikinci kez olan bu arıza kronik bir arızadır ve ayıplı mal statüsündedir.

Yukarıda kısaca bahsettiğim konu ile ilgili gereğinin acilen yapılmasını, parkta kullanılamaz halde bulunan aracımın bir an önce ayıplı hatasının giderilmesini talep ediyorum.

Aksi halde konu ile ilgili başta Ankara Cumhuriyet Savcılığına, Tüketiciyi Koruma Derneğine, Tüketici Hakları Derneğine, Türk Standartları Ensititüsüne ve gerekli görülen her platforma, her internet mecrasına şikayetlerimi yazılı olarak yapacağımı gerekirse dava hakkımı kullanarak aracımın üretildiği fabrikaya yollanmasını ve bilir kişi tarafından incelenmesini de isteyeceğimi bildiririm.

Sorunumun çözülmemesi halinde, aynı sorundan muzdarip olan ve bu konuda mutabakata vardığımız arkadaşlarla birlikte, alenen basına bilgi verilmesini de sağlayacağım.

Hamdi Alp Doğ
0533 526 06 06
06 ASB 57 ARAÇ PLAKASI

h k
16/05/2009, 21:34
bende dün akşam mail atarak başvurdum ve ücretsiz değişim istedim , bakalım ne olacak.

ansaid
29/05/2009, 11:43
selam arakdaş ortayaa attığın fikre tamamen katılıyorum ve bunu gerçekten faaliyete geçirmemiz için ne gerekiyorsa yapalım diyorum ...

lagaluganet
29/05/2009, 13:23
hocam hayırlısı olsun.. mail i hangi adrese attınız tam olarak? aracınızın motor no vs ve kendi numara bilgilerinizi maille birliktemi attınız yoksa onlar size dönüpmü istedi mail olarak. yardımcı olursanız hepimizi mağdur olmaktan kurtarırsınız... tekrardan geçmiş olsun bidaha olmaması dileği ile..:melek:

aslans77
20/01/2010, 19:58
Arkadaşlar aynı problem benim arabamdada meydana geldi bütün bu yazıları okuduktan sonra ben bile sorunun kronikliğine inandım ayrıca servistede inkar etmiyorlar bunu bir çok aracın gelerek bunu garantiden ücretsiz olarak yaptırdığını söylüyorlar ancak garantisi bitmiş araçlara bir şey söyleyemeyeceklerini dolayısıyla ücretsiz yapamayacaklarını belirtiyorlar benden 1500 tl istediler vede bu halde kullanmamın direksiyonun hareket halindeyken kitlenmesine bile yol açabileceğine deyinerek acil bir arıza olduğunu söylüyorlar hayırlısı bakalım nasıl yaptıracağız desteğinizi bekliyorum arkadaşlar.

Raistlin
20/01/2010, 20:04
Arkadaşlar aynı problem benim arabamdada meydana geldi bütün bu yazıları okuduktan sonra ben bile sorunun kronikliğine inandım ayrıca servistede inkar etmiyorlar bunu bir çok aracın gelerek bunu garantiden ücretsiz olarak yaptırdığını söylüyorlar ancak garantisi bitmiş araçlara bir şey söyleyemeyeceklerini dolayısıyla ücretsiz yapamayacaklarını belirtiyorlar benden 1500 tl istediler vede bu halde kullanmamın direksiyonun hareket halindeyken kitlenmesine bile yol açabileceğine deyinerek acil bir arıza olduğunu söylüyorlar hayırlısı bakalım nasıl yaptıracağız desteğinizi bekliyorum arkadaşlar.

ilk olarak sorununuzu okumak yerine sizi tanısaydık daha iyi olmazmıydı acabaa ?

cann
20/01/2010, 21:53
arkadaşlar bir konuyu hiç anlayamıyorum,bu başlık altında açılan bütün mesajlarda anlatmıştım,tekrar anlatıyorum
"2006 model 35 bin km deki garantisi de biten aracımın,direksiyonundaki arızadan dolayı city motor u değişmesi gerekti.malumunuz olduğu üzere serviste bunun maliyetinin 1900 tl olduğu söylendi,ancak bu hatanın kullanıcı kaynaklı olmayıp ARACIN AERO DİNAMİĞİ İLE İLGİLİ olduğu için fiatla görüştüler.hiçbir bakımını yetkili serviste yaptırmadığım için normal 30 bin km bakım ücreti karşılığında problemi hallettiler.bence buradaki sorun fiat ın kendisinden değil SERVİS in olaya yaklaşımından kaynaklanıyor.

GPS2
21/01/2010, 11:00
::) HELAL OLSUN SERVİSE ...kendilerini hava kuvvetleri k. ana jet bk. ve tdrk. üssü mü zannediyorlar.? :) :) ama haklılık payıda var sanki haziran 2009 arabamı teslim alıp eve geldiğimde komşum olan bir arkadaşta honda cıvıc*ini teslim almıştı yan yana park ettik ve adam başladı *havalanmaya* yer uçağı mubarek fln fln... bende ... eh benimkide yer helikopteri o zaman *sikorski* ne diyeyim :):):) işgüzarlar (art niyetli servisler...iyileri tenzih ederim ki çoğunluktadırlar...) ...kesinlikle pabuç bırakmamak lazım...ama bilinçli tüketici olarakta en azından garanti süresi içerisinde yetkili serviste bakım görmek daha faydalı olacak gibi...

ahmetkarakaş
21/01/2010, 11:05
Konunun iyi niyet garantisi doğrultusunda değerlendirildiği kanaatindeyim.

KaGaN
21/01/2010, 12:26

Öncelikle sakın para verip yaptırmayın..Az buz bir para değil.Fiat bu hatasını biliyor ve birçok kişiye ücretsiz değişim hakkı sağlıyorlar.İyi niyet kapsamında..Öncelikle başka bir servise danışın olmadı fiat müşteri hizmetlerini arıyarak sorununuzu dile getirin.Biran önce çözüme kavuşması dileğiyle..Geçmiş olsun..

Tanışma - Grande Punto | Punto Evo | Bravo (https://forum.grandepuntotr.com/tanisma/)

:)

Honor COOPER
22/01/2010, 16:53
Benim anlamadığım bu kadar sıkıntı var.
Daha senin neyine servo motor evoyada koymuşlar servo motoru lineadaki gibi karadüzen hidrolik olsa bence daha iyi olurdu.

aslans77
22/01/2010, 22:23
Bu girişimlerden bir sonuç alindimi şu ana kadar arkadaşlar lütfen bilgi

seysey37
22/01/2010, 22:41
""""Servisten aradılar ücretsiz şekilde işlmei yaptılar tek kuruş ödemedim"""" bilgilerinize...

arkadaşlar arkadaşımız yazmış en altına not düşmüş bu şekilde..tek kuruş ödemeden hallettim diyor..herkes sormuşta alttaki notu görmemiş kimse galiba :) dikkat çekmek istedim

aslans77
23/01/2010, 19:47
iyi niyet kapsamında bu değişimlerin yapıldığını söylüyorlar ancak dava açanların durumu veye aldıkları aşamalar nelerdir acaba

albay_alpay
19/08/2011, 19:47
bu aralar kimse bu sorunu yaşamıyor herhalde...

muratpunto16
27/10/2011, 16:39
arkadaşlar adı üzerinde tofaş herşey satıncaya kadar sattıktan sonra herşey bitiyor yüzüne bakmıyorlar

muratsuzen
30/11/2011, 21:57
aynı km deyım bendede aynı sorun var hakem heyetıne basvuru ıcın ne lazım yardımcı olurmusunuz

ZAK1980
30/11/2011, 22:36
aynı km deyım bendede aynı sorun var hakem heyetıne basvuru ıcın ne lazım yardımcı olurmusunuz
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/30583-city-direksiyon-hatasi-mahkeme-evragi-2.html

Ben bırseyler yazmıstım yardımcı olabılır sıze

levan34
01/12/2011, 02:53
sayın yöneticilerden rica...bu CİTY MOTOR ARIZASI topicini lütfen sabit yapın,hatta bu konu ile ilgili tüm açılmış başlıkları toplayıp-derleyip kategori yapın...onlarca konu açıldı,her yeni üye bir topic açıyor bilmediği için...tüm city motor konularının biraraya toplanması faydalı olur...eski city motor başlıklarına link verme eziyeti son bulsun,hayır duası alırsınız...punto var olduğu sürece bu konu hiç bitmeyecek..

not: arama kısmına city motor yazıldığında onlarca açılmış gereksiz konuyu görebilirsiniz.

erdiyilmaz
01/12/2011, 11:15
sayın yöneticilerden rica...bu CİTY MOTOR ARIZASI topicini lütfen sabit yapın,hatta bu konu ile ilgili tüm açılmış başlıkları toplayıp-derleyip kategori yapın...onlarca konu açıldı,her yeni üye bir topic açıyor bilmediği için...tüm city motor konularının biraraya toplanması faydalı olur...eski city motor başlıklarına link verme eziyeti son bulsun,hayır duası alırsınız...punto var olduğu sürece bu konu hiç bitmeyecek..

not: arama kısmına city motor yazıldığında onlarca açılmış gereksiz konuyu görebilirsiniz.
teknik yardim forumu altinda iki tane konu sabitlendi, her konu kategorisi altina city konularini sabitlememiz mumkun degil. iyi gunler

levan34
01/12/2011, 14:54
teknik yardim forumu altinda iki tane konu sabitlendi, her konu kategorisi altina city konularini sabitlememiz mumkun degil. iyi gunler

city arızası başlı başına ayrı bir kategori olmalı demek istedim,tüm konular city içinde olmalı ve city konusu açana ilgili link verilip konu kilitlenmeli...iyi günler.

NHTTRTMZ
09/12/2011, 16:51
tofaşın hangi mail adresine göndereceğiz yazımızı ??