PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeni GP T-JET, Abarth kasasıyla mı satılacak ?

orhanokay
19/04/2009, 00:45
https://www.mundoautomotor.com.ar/web/2008/10/15/fiat-punto-t-jet/

ayrıca bir video:

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (https://www.youtube.com/watch?v=6WO923sX5L4)

Ziyaretçi047
19/04/2009, 00:50
Koltuklar göstergeler egzoz vs. hepsi çok hoş gerçekten...

orhanokay
19/04/2009, 00:57
:) evet bencede. Abarth modifiye yapmaya gerek kalmadı, tjet çıkınca istediğimiz renkte parça almak yeterli olacak :D

SRKN
19/04/2009, 01:53
keşke gelsede dedğiniz gibi sadece renk seçip alsak süper olur ama kanımca fiat bunuda tr ye sokmaz:agiskavgasi:

bu arada video nun linkini göremiyorum

orhanokay
19/04/2009, 02:41

Youtube a girebiliyorsanız görmeniz gerekli

https://www.youtube.com/watch?v=6WO923sX5L4&eurl=http%3A%2F%2Fforum.grandepuntotr.com%2Fgenel% 2F11164-yeni-gp-t-jet-abarth-kasasiyla-mi-satilacak.html&feature=player_embedded

DeNNis
19/04/2009, 02:50
brezilyada satışa sunulan t-jet 152 hplik versiyonu, türkiyeye geleceğini sanmam, orda 152 hplik t-jet ve 150 hplik 1.9 atmosferik linea da var satışta

OzzY
19/04/2009, 03:58
keşke gelsede dedğiniz gibi sadece renk seçip alsak süper olur ama kanımca fiat bunuda tr ye sokmaz:agiskavgasi:

youtube. com/watch?v=6WO923sX5L4
boşlukları kaldırın :)
video adıda :
Fiat Punto T-Jet - QUATRO RODAS

Buremir
19/04/2009, 11:11
Geçen gün Fiat Motorspor Takım Direktörü ile kısa bir sohbetimden sonra abarth'a olan ilgim bir adım daha geri düştü zaten türkiye ye getirtme hayalimi yitirirken oda beni biraz daha soğuttu zaten getirtsen bile 25.000 euro'yu bulur dedi :) bir kaç küçük ip ucundan sonra tamamen vazgeçtim zaten :(

SRKN
19/04/2009, 12:32
O ipuçları nelerdir acaba bizlerlede paylaşırsan menun oluruz.

Buremir
19/04/2009, 13:51
Şöyleki abarth'larda 4 değil 2 çeker olduğu için çok bir şey farketmeyeceğini buna bizim yollarımızın güzelliğini de katarsak zevki zaten kalmayacak bir de süspansiyon olarak 1.4 tjet sport ların süspansiyonu ile arasında hiç bir fark yokmuş (esseesse kit olmayanlar için tabii) kaldı ki bu araçtan italya da bile kaç tane olduğu bile sayılıymış sözün özü g.puntoya o kadar para verilmez...

ABNEW
19/04/2009, 14:24
Geçen gün Fiat Motorspor Takım Direktörü ile kısa bir sohbetimden sonra abarth'a olan ilgim bir adım daha geri düştü zaten türkiye ye getirtme hayalimi yitirirken oda beni biraz daha soğuttu zaten getirtsen bile 25.000 euro'yu bulur dedi :) bir kaç küçük ip ucundan sonra tamamen vazgeçtim zaten :(

Şöyleki abarth'larda 4 değil 2 çeker olduğu için çok bir şey farketmeyeceğini buna bizim yollarımızın güzelliğini de katarsak zevki zaten kalmayacak bir de süspansiyon olarak 1.4 tjet sport ların süspansiyonu ile arasında hiç bir fark yokmuş (esseesse kit olmayanlar için tabii) kaldı ki bu araçtan italya da bile kaç tane olduğu bile sayılıymış sözün özü g.puntoya o kadar para verilmez...

Cengiz, Abarth ın Tr ye gelip gelmeyeceğini bilemem ama eğer Tofaş bu aracı Tr ye getirirse (anlaşmalı olarak) fiyatı kesinlikle 25000Euro olmaz.Belki sen özel siparişle (Yani Tofaş-Fiat Anlaşması dışında) getirtirsen oluşacak miktarı yazmışsındır.Araç zaten 1400cc, dışarıda bu araçla t-jet sport arasında ne kadar fark varsa yaklaşık olarak bu fark Tr ye gelirken de korunur bire bir olmasa bile.Benim tahminim rakam 40000TL olur yaklaşık,

Araç evet standart iki çeker.Ancak sürüş zevkini engelleyen bizim yollarımız dört çekere de yapacağını yapar :) Zaten önden çekişte güç kayıpları daha çok virajlarda yaşanmakta gerek esp gerekse aksın mekanik yapısı performans kayıplarına neden olmakta.Ancak 500 Abarth da bunu önleyen esp de bulunmakta.Yani virajlarda hız kesmeyi ve performansı kaybını azaltan yeni bir ek sistem var.Bu sayede araç viraj dışındaki tekerleğe daha fazla güç ugulayarak daha doğrusu buna tolerans göstererek performans kaybını bir miktar azaltmakta.Bu GP Abarthta da var muhtemelen,

Uzun lafın kısası GP Abarth Tr ye gelsin de gerisi önemli değil :)

civcivx
19/04/2009, 17:03
Ben de 25.000 Euro olacağını sanmam. Full aksesuar Alfa Romeo Mito bile 1.4 155 HP motor ile (sanırım Abarth'taki motor) 22.500 Euro + eğer istenirse 2.500 Euro Spor Paketi ile 25.000 Euro'ya satılıyor. (Hatta şu an vergi indirimiyle 2-3 bin Euro daha aşağı çekildi fiyatı) GPA büyük ihtimalle bu rakamdan daha aşağıya satılır, eğer getirilirse.

Buremir
19/04/2009, 18:26
Valla benim için hava hoş gelse ilk alacaklardan biriyim ama aldığım bilgi doğrultusunda söylüyorum tabii bunu tr ye gelmeyecek onu bilirim çün ki öyle bir girişim de bulunmak istemişler tabii araba abarth olunca ona özel showroom ve bölüm ayırmak zorunda tofaş maliyetini hesapladıklarında vazgeçmek için hiş de düşünmemişler :)şu anda italya da ki satış fiyatı da 23.000 euro civarındaymış zaten

Arda bey 4 çeker ile söylemlerinize zaten katılıyorum

Cem bey gp ile mito arasındaki benzerlikleri saysam heralde şaşırırsınız :)
Mito yu güzünüzde büyütmeyin sakın
ama aracın kontağını açtığınızda gösterge ibrelerinin dansına da bayılıyorum laf aramızda.

ABNEW
19/04/2009, 20:38
Cengiz, zaten Mito dan bahsetmemiştim ben:) Mito GP dan türetilen bir model.O yüzden GP hep önce gelir bana göre:)

Buremir
20/04/2009, 22:28
(yanlış isim)arda bey padon kafa kalmadı ki bu sıralar :)

ED 088
20/04/2009, 23:01
Aslında nasıl diğer firmalar ( ford st, peugeot rs, vw gti, renault ...) spor modelleri getiriyorsa, siparişle de olsa imaj için bu işi yapmalı fiat !!!

SRKN
21/04/2009, 01:52
Aslında nasıl diğer firmalar ( ford st, peugeot rs, vw gti, renault ...) spor modelleri getiriyorsa, siparişle de olsa imaj için bu işi yapmalı fiat !!!

Esasında doğru söylüyorsun ama şölede bir durum var o arabayı getirdiği zaman belli bir oranda yedek parça bulundurmak zorunda yasal olarak ayrıca o araca bakacak babayiğit bi serviste olması gerekli ustalarını o araç için eğitmeli buda masraflı olduğu için haytta tofaş elini taşın altına koymaz kanımca.

civcivx
21/04/2009, 09:32
Demek ki, Tofaş diğer markalar kadar olamıyor? Tofaş kendisine yönelik önyargıları biraz kendisi mi yaratıyor nedir.

Ancak ben bu durumun eğitim, servis, masraf vs. ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Yine konumuzda lafı geçen ve güncel bir model olan Mito'ya dönersek, o araç ta Tofaş'ın kanatları altında. Sonuçta o da pek rağbet gören bir araç değil ve servis imkanları da kısıtlı. Fiyatı da 50 bin TL civarında. O halde onu niye getiriyor da, GPA'yı getirmiyor?
Benim aklıma tek birşey geliyor. O da; Abarth'ın isim hakkı verme ve işletme politikaları daha sert ve daha sıkı kuralları var. Tofaş ta bunlarla başedebileceğini düşünmüyor olsa gerek. Yani yine en başta sorduğum soruya döndük.

İleride arabamı değiştirme zamanının geldiğini düşününce, büyük ihtimalle şu ankinden daha yüksek güçlü bir araca bakacağım ve Tofaş'ın bu düşünce tarzı devam ettiği sürece, elindeki potansiyel müşterilerden birininin avuçları arasından nasıl kayıp gittiğini büyük ihtimalle farketmeyecek bile.

Buremir
21/04/2009, 22:34
[Ancak ben bu durumun eğitim, servis, masraf vs. ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Yine konumuzda lafı geçen ve güncel bir model olan Mito'ya dönersek, o araç ta Tofaş'ın kanatları altında. Sonuçta o da pek rağbet gören bir araç değil ve servis imkanları da kısıtlı. Fiyatı da 50 bin TL civarında. O halde onu niye getiriyor da, GPA'yı getirmiyor?
Benim aklıma tek birşey geliyor. O da; Abarth'ın isim hakkı verme ve işletme politikaları daha sert ve daha sıkı kuralları var. Tofaş ta bunlarla başedebileceğini düşünmüyor olsa gerek. Yani yine en başta sorduğum soruya döndük.

Cem bey tam olarak öyle değil dediğim gibi o arabayı getirirse tofaş ona özel satış ve aksesuar gibi bölüm ayırmalı ki bu yaklaşık 5-6 milyon dolar civarı bir maliyet ortaya çıkarmış bunu duyan tofaş'ta (zaten italya da bile kaç tane varki )çok gerek görmeyerek vaz geçmiş çünki onlar da çok iyi biliyor ki 22.000 tl ye aldığı puntodan bile binlerce şikayeti olan o parayı çok gören (herkes için söylemiyorum) insanlar o parayı ABARTH'a hayatta vermez.

Mito örneği için daha erken yeni çıkan bir araç
Ve alfanın hemen hemen her modelinin GTA sı var ancak onlarda türkiye'ye gelmiyor sebep çoklukla maliyet..

ABNEW
21/04/2009, 22:45
Biz ümidimizi kesmeyelim, ben hala Tr ye gelebileceğini düşünüyorum bu Abarth ın :) Zaten motor T-Jet, araç %90 GP, parçalar istenirse şimdiki gibi servis kanalıyla gelebiliyor, geriye biraz eğitim, biraz aksesuar ve bolca ''Vizyon'' gerekiyor Tofaşta olmayan :)

Buremir
21/04/2009, 22:58
Ben asıl esseesse kit'ini merak ediyorum içerisinde jant lastik yay gibi ilaveler var ama tam olarak hepsini bilmiyorum ama normal abarth tan daha hızlı onu biliyorum

vizyon derken ?? tofaşın bir televizyonu var ama onu kasdetmediniz sanırım :)

ABNEW
21/04/2009, 23:33
Esseesse kitinin sonradan alınırsa 5000Euro gibi bir fiyatı vardı.Fren+yay sistemi, turbo ve yazılım içermekte.Araca katkısı ise +25bg :) Ben standart 155bg lik Abarth a çoktan razıyım,

Tofaş, sadece maliyet kaygısı güderek Tr de aleyhine gelişen Fiat Önyargısını kesinlikle silemez.Zaten bu Abarth konusunda bahse girerim maliyet kaygısı kadar bilgisizlik de mevcuttur.Bir çok Tofaş çalışanının (üst düzey dahil) Abarth ın ne olduğunu bile bilmediğine eminim:)

Piyasada rekabet ettiği birçok markanın (VW, Ford, Peugeot, Opel, Renault, Seat...) kendi segmentlerinde spor versiyonları gelirken Tofaş hala yerinde saymakta.İnsanlara Fiat Grubunu, tarihini en basitinden Abarth ı tanıtmazsanız onlar da markaya en azından hakettiği değeri bile vermezler.Tofaşın, Tr de 1 tane bile Abarth satamasa bile yine de buraya getirmesi marka prestiji açısından bence kaçınılmaz bir durum.Zaten hiçbir markanın spor modelleri kendi model yelpazesi içinde önemli bir orana sahip değil.Tofaş elini taşın altına koymadıkça Fiat Marka değerini kesinlikle arttıramaz, değil arttırmak mevcut değeri bile korumakta yetersiz kalıyor bence, bütün bunlara vizyon ya da vizyonsuzluk diyebiliriz:)

Bakın VW e.Bence güzel araçlar üretiyor, yani standart.Ancak Tr deki marka değeri o kadar yüksekki aracın ötv indirimli fiyatı önceki fiyatından bile yüksek :)

Cengiz, yanlış anlama sakın sözüm genel...

civcivx
21/04/2009, 23:33
esseesse kiti 92 adet parçadan oluşuyormuş. Komple egsoz da değişiyormuş. Bilindiği üzere 2 sandıktan oluşuyor. İş bitince eski parçaları bu sandıklara koyup size geri veriyorlarmış :)
İngiliz Abarth forumunda, GP'nin bagajına sığıyor mu bu sandıklar, yoksa bir kamyonet mi kiralayayım diye soranlar vardı :D

Bunlar esseesse kitinin ana parçaları:

- Springs: Brembo performance
- Brake pads: Fedoro Racing
- Brake discs: Brembo Performance
- Wheels: Brembo Performance
- Turbo: Garrett
- Air filter: BMC Air Filter
- ECU: Bosch

Bu linkte Assetto (daha makul bir kit :)) ve esseesse kitinin genel içeriği ve bazı fotolar var. Ayrıca sonunda perf. artışı ile ilgili grafik var. Döküman Almanca.

https://www.fiatauto.at/downloads/Abarth/Information_esseesse.pdf

Bu linkte ise kitin tüm parçaları ayrıntılı olarak listelenmiş ama maalesef bu da Almanca.

https://www.fiatauto.at/downloads/Abarth/GP_esseesse_Teile.pdf

Burada da İngilizce olarak Abarth tanıtım broşürü var.Kitlerin içeriği ve teknik özellikler gibi şeyler, güzel bir broşür.

https://www.myabarth.co.uk/wp-*******/uploads/2009/02/grande-punto-abarth-leaflet.pdf

***** çıkan yere con.tent ekleyin ama aradaki . işaretini kaldırın, sanırım bu sözcük için engelleme var.

Buremir
21/04/2009, 23:45
Yok arda bey yanlış anlayacak bir durum yok haklısınızda zaten kaldı ki abarth'ın fıat'la hiç te hafife alınmayacak bir mazisi var ve inanıyorumki şimdi getirse sadece istanbul'da 5 adet kesin satar ama maalesef :(
1- cengiz AKYOL

mczaga
27/05/2009, 23:26
nasıl ki 207 RC varsa hatta ve hatta RC Le Mans bile var ise Fiat ın Abarth'ı neden olmasın ki Türk şampiyonumuz bile oldu zamanında bu araçlarla düşünün.