PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Otomobil brandası

rodopian16
18/04/2009, 19:59
Arkadaşlar branda kullanan var mı? Branda boyaya zarar verir mi?
Ben 3 aydır arada bir giydiriyorum arabayı ama bir iki yerde 6-8 cm çapında boyada bir değişim var gibi geliyor bana. Bu kadar kısa sürede brandadan kaynaklanmış olabilir mi?

ocean_1919
18/04/2009, 20:08
Branda kesinlikle kullanma...

tklx
19/04/2009, 00:21
Bu branda isini Fiat servisine sordugumda kesinlikle kullanmamam gerektigini, boyayi yakacagini soylediler. On konsolu korumak icin pencerenin onune guneslik karton koymak yeterliymis.

Buremir
19/04/2009, 11:28
Branda kaliteli ise ve yazın değil kışın kötü hava şartlarında kullanacaksanız bence sorun yaratmaz ama sıcak ve güneşli havalarda kesinlikle tavsiye etmem.

poyraz_o
19/04/2009, 13:26
biz beyaz tempra da yıllarca kullandık. hiç bir sorun yaratmadı..
ama metalik boyalı araçlarda boyaya aşırı derecede zarar verdiğini biliyorum.
seninkide tit. gri. olduğu için... :(

narkoz30
19/04/2009, 16:06
Branda boyaya zarar verir ama ayrıca branda örttünüz aracı nerede park edeceksiniz biri tekme vursa veya bir acemi yanaşırken aracınıza çarpsa göçük izini aracı kullanacağınız zaman görebilirsiniz böylelikle soruşturma vs de yapamazsınız çünkü aracınıza vuran sarı çizmeli mehmet ağa kaybolur gider. :) Ancak brandanız yok ise zaten otoparkta komşularınız falan en azından gören biri olur da ihbar eder adamın yakasına yapışırsınız. Benim araca oldu da aynısı ondan söylüyorum. Neyse ki ufak bi göçük belli bile olmuyor.

femoli
20/04/2009, 16:47
Hakan abi acaip bir konuya parmak basmışsın ....:D:D:D İnek içti ,dağa kaçtı ,yandı bitti kül oldu :)

Branda kullanın ama her gün havalandırın ben yazında kışında kullanırım hiç bir sorun lmadı şimdiye kadar.. aracım 2006 model ;) Yanlız branda nın içi elyaf dışarıdan su geçirmeyecek ve boyayı terletmeyecek olacak ;)

alperyonar
20/04/2009, 18:44
bende su geçirmeyen bi branda var. ilk başlarda kullanmaya özen gösteriyordum. branda nın üstünde 4 güne bi havalandırmam söyleniyor. ben 2-3 güne bir havalandırmama rağmen boyada bir kuruma hissettim. bence kullanmayın

qwertasdf
20/04/2009, 19:04
uzun süre branda kullanımı aracın boyasına zarar verir. bir süre sonra boyada matlaşma meydana gelir.kullanmamanı tavsiye ederim.kullanacaksanda belirli aralıklarda havalandırman gerekiyor.özellikle boyayı terletmeyen ve nemi tutmayan brandalardan kullanırsan herhangi bir zararını görmezsin diye düşünüyorum.

xcruelx
20/04/2009, 23:25
Benimde ekleyeceğim bir şey var. Özellikle yüksek noktada yaşısanlar için. (tepe dağ gibi) geceleri ayaz gündüzleride yakıcı sıcak olur. mesela gündüz yada aksama dogru ıslanan branda gece soguktan donmakta.(özelikle ıslananlar) aracın yüzeyi ile branda yüzeyi donmaya farklı tepki vermekte ve azda olsa branda kaymakta. Buzda zımpara etkisi yapmaktadır. Bazı arkadaslar kışın kullan demişte kışında böyle sorunlar oluşuyor.

ocean_1919
20/04/2009, 23:32
Brandaların metalik ve opak boyalardaki etkileride farklı olabilir. Metalik boya için daha zararlı sanki.

narkoz30
21/04/2009, 09:13
hakan abi acaip bir konuya parmak basmışsın ....:d:d:d inek içti ,dağa kaçtı ,yandı bitti kül oldu :)

:):):)

femoli
21/04/2009, 09:33
ben 2006 dan beridir her sene yaz kış demeden kullanırım beni bilenler bili tam 3 adet branda eskittim çoğu çıkarıp takarken yırttım :D Ama aracımın boyasında en ufak bir bozulma çizilme yada renk değiştirme meydana gelmedi düzgün kullanımda boyayı korursunuz bozmazsınız..

Kaliteli içi elyaf su geçirmez branda alınır ve örtülür iki günde bir yada hergün 5 dakika havalandırırlır .. Tozlu kirli iken asla branda takılmaz.. Yağmurdan sonra branda kurumadan asla çıkarılmaz kuruması 10 dakika..

Benim araç en az kar gören araçtır :D

musisi
12/05/2009, 19:18
senelerce kullandım ama bir zararını görmedim,ancak branda kaliteli olmalı ve 2 günde bir havalandırma yapmalı.

okn53
12/05/2009, 19:26
konu acılmışken söyliyim puntonun özel brandası armı tr'de?

femoli
13/05/2009, 09:13
Hayır orj gp brandası olarak sanmıyorum ama ona uygun brandalar var.. Hemen Hemen 3 tane eskittim Hepside tam oturuyor..