PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arac Güvenliği (Hırsızlık olaylarına karşı)

xcruelx
17/04/2009, 00:13
ARkadaşlar, daha evvel eski bir arabam olduğuna sallamadığım birkonu olan çalınma konusu yeni arac gelmesi yaklaşırken aklıma takıldı. Bu araçlarda çalınmaya karşı bir şey varmı? İmmobilizer li araçları bile götürebiliyorlerken kafama takıldıda. Alarm konusu hakkında fikirleriniz nedir? Kullanan varmı tavsiye edebilieceğiniz marka ve alarm varmı. Açıkçası yeni aracı da öyle sağını solunu deldirmekte istemiyorum. Ama kafam daha gelmeden rahat değil. Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ziyaretçi047
17/04/2009, 00:22
Immo lu aracı nasıl götürüyorlar? Buna harcayacak vakitleri var ise mercedes bmw götürmeliler bence. Tıra yükleyeceklerse çok bir çaren yok gibi. Alarm senin için en iyi çözüm olabilir.

xcruelx
17/04/2009, 00:31
Immo lu aracı nasıl götürüyorlar? Buna harcayacak vakitleri var ise mercedes bmw götürmeliler bence. Tıra yükleyeceklerse çok bir çaren yok gibi. Alarm senin için en iyi çözüm olabilir.

Alıntıdır.....

Otomobilin motorunu kilitleyen 'immobilizer' teknolojisinin nasıl aşıldığını, oto hırsızı 'İmmobilizer Müslüm' anlattı...

Oto hırsızları, immobilizerleri (elektronik motor kilidi) 2.5 dakikada etkisiz hale getirip 'çalınması imkânsız' denilen son model otomobilleri kolaylıkla çalıyor.
İstanbul'da son 6 ayda yaklaşık 7000 otomobil çalındı. Bunların arasında lüks otomobillerin bulunması, sürücüler kadar otomobil üreticilerini de şaşırttı.
Polisin bugüne kadar bu tip hırsızlık olaylarıyla ilgili çökerttiği çetelerin başında da Müslüm Yılmaz adlı sabıkalı oto hırsızı geliyor.
Motor kilidi olan otomobil çaldığı için 'İmmobilizer Müslüm' lakabıyla tanınan Yılmaz, polisteki ifadesinde hırsızlığın inceliklerini şöyle anlattı: "Hırsızlık için 3 adet immobilizer beyni gerekiyor. Fiyatları hurdacılarda 200 - 300 milyon, yedek parçacılarda ise 15 milyon liraya kadar çıkıyor. Biz bu beyinleri yedek parça satıcılarında kolayca buluyoruz. İlk olarak otomobilin bagajını açıyorum. Buradan arka koltuğu eğerek otomobile giriyorum. Ön panelde bulunan orjinal 3 beyni çıkarıp yerine yanımızda getirdiğimiz beyinleri takıyorum. Böylece elektronik kilit devre dışı kalıyor. Daha sonra varsa beyinlere uygun bir anahtarla veya düz kontak yaparak otomobili çalıştırıyorum. Bunlar 2.5 - 3 dakika sürüyor. Otomobil üreticileri tekniklerini geliştirdikçe, biz de yeni yöntem geliştiriyoruz."

femoli
17/04/2009, 09:42
uğur bunlar biraz abartmaca ,hiç bir prof un imomblizeri 2,5 3 dakkada çözebileceğine inanmıyorum o kadar basit anlatmışki olayı okuyanda aa ne basitmiş hadi bizde bir kaç tane çalalım o zaman diyecek :D

Yok böle bişi arkadaşlar immoblizer öyle kolay ulaşılabilecek bir yerde değil bunun için direksiyon altablasını sökecek direksiyon mafsalından girecek immoblizere ulaşacak bloke olmadan çıkarıp kendinkini takacak .ve sonra bunlar en zoruymuş gibi birde kontağı açmaya çalışacak :D bunlar biraz zor yapılamaz değil ama zor ..

Bizim araçlar için bu kadar risk alacaklarını zannetmiyorum ..eğer çok istersen baton kilit tak en prof hırsızın dahi korktuğu bir şey ;)

memox
17/04/2009, 10:54
Benimde ilk kez immobilizer'lı aracım olacak. Daha önceki araçlarımda hep eski model olduğu için takmamıştım hırsızlık konusunu. Şimdi araç immobilizer'lı olunca ekstrem durumlar dışında araç çalınamaz mı oluyor? Sonuçta bir şekilde kapı kilidini açıp düz kontak gibi bir yöntemle açılamıyormu? kapsamı nedir immobilizer'ın? bilenler varsa biraz anlatabilirlerse çok sevinirim.

Birde teyp konusunu merak ediyorum. Aracın orijinal teybi çalınamazmı? Şifresi falanmı var? nasıl korunuyor?

Son olarak, kaskomuz varsa niye alarm ile uğraşalımki? zaten immobilizer'ı çözen alarmı haydi haydi çözer ya :) onuda geçtim, çalınsa kasko bulur yada öder zaten.. neden dert ediyoruz? :)

xcruelx
17/04/2009, 11:41
immobilizer, anahtar çıkarıldıktan sonra bazı elektriksel devreleri keserek motorun elektronik olarak kilitlenmesini sağlayan bir tür kilit sistemidir. sistemin amacı aracın çalıştırılarak kaçırılması önlemek. motorun tekrar çalışması için mutlaka kendi anahtarının kullanılması gerekiyor.immobilizer bulunan araçlar ile ilgili bir başka hatırlatma da bu tür araçların anahtarlarının immobilizer bulunmayan araçlara göre çok daha pahalı olduğudur. bu tür anahtarlar sıradan bir anahtarcıya gidip kopyalatılamıyor. bu yüzden anahtarlarınızı kaybetmemenizde fayda var. https://www.otoinceleme.com/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif

Ama bunu bile aşabiliyormış.

narkoz30
17/04/2009, 13:55
Mercedes BMW gibi araçları çekici ile çalıyorlar. Bu immobilizer ile uğraşmaktan daha kolay. :)

memox
17/04/2009, 14:04
Anlaşılan anahtarın görünen mekanik bölümü dışında içinde elektronik bir alıcı-verici devre yada RFID gibi bir sistem var heralde? Bu durumda yedek anahtar immobilizer'ı devreden çıkarabiliyormu ama? Yedek anahtarında pahalı olması lazım... Ben biraz araştırayım bari :)

ABNEW
17/04/2009, 14:18
Mehmet, her iki anahtar da immoblizer bulunmakta.Yani her ikisi de aracı çalıştırır...

xcruelx
17/04/2009, 15:05
Anlaşılan anahtarın görünen mekanik bölümü dışında içinde elektronik bir alıcı-verici devre yada RFID gibi bir sistem var heralde? Bu durumda yedek anahtar immobilizer'ı devreden çıkarabiliyormu ama? Yedek anahtarında pahalı olması lazım... Ben biraz araştırayım bari :)

Dediğin kısım değişiyor kimisinde kızıl ötesi kimisinde radyo kontrol kimisinde ufak bir metal değiyor bilezik kısmında. Değişken yani. Vede pahalı.

xcruelx
17/04/2009, 15:51
Mehmet Karşılayan Kardeş sende benim gibi Bursa dan aynı zamanda sipariş vermişiz. :) Birmottanmı Banotodanmı ? Ben Birmot u bıraktım açıkçası .

memox
17/04/2009, 17:15
Mehmet Karşılayan Kardeş sende benim gibi Bursa dan aynı zamanda sipariş vermişiz. :) Birmottanmı Banotodanmı ? Ben Birmot u bıraktım açıkçası .
Bursa Birmot hakkaten müşteri düşmanı bir yer, aradığım yerler arasında bana en pahalı fiyatı veren ve en az ilgilenen yer orası oldu. Banoto'dan verdim siparişimi.. henüz tarih konusunda gelişme yok ama malesef..
Burada konuyu çok dağıtmayalım, ilgili konudan devam edelim yazışmaya
link: https://forum.grandepuntotr.com/genel/11043-puntolarimiz-ne-zaman-geliyor-3.html

poyraz_o
17/04/2009, 18:45
mmobilizer bulunan araçlar ile ilgili bir başka hatırlatma da bu tür araçların anahtarlarının immobilizer bulunmayan araçlara göre çok daha pahalı olduğudur. bu tür anahtarlar sıradan bir anahtarcıya gidip kopyalatılamıyor. bu yüzden anahtarlarınızı kaybetmemenizde fayda var. https://www.otoinceleme.com/wp-includes/images/smilies/icon_smile.gif

Ama bunu bile aşabiliyormış.

immobilizer li anahtarlarıda kopyalıya biliyorlar...:busted_b: