PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çözülemeyen City Motor Sorunum

xborsaci
24/02/2009, 12:06
2005 model FİAT PUNTO 1,2 dualogic aracımı sıfır olarak BANOTO’dan aldım.Plakam 16 EZ 016.Fakat aracı aldığım ilk günden beri aracımla ve aldığım yer olan BANOTO’nun servisiyle problemler yaşıyorum.Aracımda vitesleri ayarlayamama(çekiş),saatin geri kalmasıyla ilgili, direksiyonumun ağırlaşması ve bir tarafa çekmesiyle ilgili problemler oluştu.Bende bu şikayetlerimi yetkili servisiniz olan BANOTO’ya bildirdim.Bir çok defa aracımı işyerime gelerek,servis yetkilileri alıp servise götürdüler.Her defasında saati göstergeden ayarlayarak bana geri verdiler.Çekişinde de bir problem olmağını direksiyonunda normal olduğunu belirttiler. Bir defasında saati göstergeden kendileri de ayarlayamadılar.Arızayı da görerek aracımı bir yerinden bilgisayara bağlayarak saatini ayarladılar.Fakat bir türlü aracımın saati verimli bir şekilde çalışmadı sürekli geri kalıyordu.Aracımın vitesleri de ya devrinde geçmiyor yada devrinden fazla geçerek araç boğulup stop ediyordu.Örnek;ben namazgah yokuşunu normalde 1 yada 2.vitesle cıkmam gerekiyorken vitesler devrinde atmıyor 4 ile çıkarak araç boğulup ve stop ediyor yada o yokuşu inerken bir türlü araç 2. vitese geçmiyor motor sürekli bağırıyordu.
Bende bu şikayetler üzerine BANOTO’nun eski yerine defalarca giderek sorunlarımın giderilmesini istedim. Tekrardan saat problemimi çözmek için bilgisayara bağlayarak oradan müdahale ettiler.
Çekiş problemimi anlattığımda öyle bir problemin olmadığını ve beraber test sürüsü yapalım dediler. Test sürüsüne çıktığımızda direksiyonun CİTY modunda olmasına rağmen çok ağır olduğunu belirterek benim direksiyonumda bir problem olduğunu bizzat sürüşte görerek aracımı tekrardan servise alınmasına karar verdiler.Aracımın bazı yerleri resetlediklerini belirterek bana aracımı geri verdiler.
Fakat bir türlü benim bu şikayetlerim giderilmedi.Ben saat bozuk diyorum bunlar bana saati ayarlayarak geri gönderiyorlar.Bu arada direksiyonum sürekli kitlenmeye başladı ve ekranda arıza lambası yanmaya başladı.Servise götürdüğümde arızayı CİTY MOTOR’unu resetleyerek giderdiklerini bundan sonra tekrar etmeyeceğini belirterek bana aracımı geri verdiler.Fakat bu arıza sürekli olmaya başladı.Haftada bir araç seyir halindeyken 1-2 dk aracın direksiyonu inanılmaz derecede ağırlaşıyordu.Servise götürdüğümde de bir arıza bulamıyorlardı ve resetledik diyerek bana aracı geri gönderiyordu.Aracın arızasını bir türlü ispat edemiyorduk.Bu arada bu reset olayını da defalarca yaptık ve bir türlü çözüm bulamadık.Böyle bir olayla ilk defa karşı karşıya kaldım.Servise bir türlü derdimi anlatamadığımı bende FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ni arayarak ve mail atarak bu durumu oradaki yetkililere izah ettim.
Bu olaydan sonra İstanbul’a gidiyorduk.Aracı eşim kullanıyordu ve hızı ortalama 90 km hızla aracımın direksiyonu ağırlaşmaya çekmeye başladı.Bende cep telefonumdan aracın giderken (km saatleride görülecek bir şekilde) arıza ışığının yandığını cep telefonuma çekerek belgeledim ve araç bu arızayı düz yolda yapmayıp virajda yapsaydı kesin takla atardık.Bu çektiğim foto ile servise gitmeden öncede FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ni arayarak veya mail atarak bildirip aracı servise götürdük.Servis müdürü İsmail Bey’e durumu anlattık ve resmimizi gösterdik..İsmail Bey aracımızı yaparak bize geri verdi.
Fakat 1 ay içinde tekrardan bozuldu.Ben tekrardan servise götürdüm ve siz FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ni aradım.Bu arada bana başka bir yetkili aracın garanti kapsamından çıktığını garantiden yapamayacaklarını söylediler. Bu durumu servis müdürü İsmail Bey’e aktardık.Servis müdürü bizi haklı görerek tekrardan ücretsiz olarak yaptılar.Servis direksiyonu resetledi ve saati ayarladı.2 hafta sonra tekrar bozuldu tekrar yaptılar.araçla 80 giderken direksiyonun ağırlaşması sonucu kaza atlattım ve siz FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ni aradım.Durumu şikayetimi mail ve telefon aracılığıyla bildirdim.Müşteri hizmetlerinden aracınız oldu mu? diye sürekli bana geri döndüler,olmuştu o an için fakat 1 ay için de araç problemi tekrarladı.Eşimin bir tanıdığı BANOTO’nun sahibini tanıyormuş.Arkadaşından BANOTO’nun sahibini aradı ve durumu kendisine bildirdik.Eşime;
-bir problem olduğunda direk kendisinin yanına gelmesini söyledi….

Fakat araçla tekrardan kaza atlatınca aracı bu sefer Eşim ,Kardeşim ve Babam götürdü. BANOTO’nun sahibiyle görüşmek istediler.Oradaki görevli arkadaşta sahibinin burada olmadığını oğlunun burada olduğunu belirtince ailem ismini hatırlayamadığımız bu kişi ile görüştüler.Eşim kendisine;
-Aracımızı bir türlü yapamadıklarını,bu durumu FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ne bildirdiğimizi aracımızı bir daha bozulmayacak bir şekilde yapılmasını istedi
eşim o kişiye böyle söyleyince de eşimin üzerine yürümüşler ve;
-Sen kim oluyorsun da servisimi kötülersin,bizi suçlayıcı konuşursun diye eşimi,babam ve kardeşimin önünde dövmeye kalkmış.
Bu sırada İsmail Bey’i telefonla arayarak yapın bu adamın arabasını demiş ve eşime bağırmış çağırmış …Bu durum karşısında oradaki yöneticinin eşimi dövmek istediğini;eşim ve ben tarafından FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ne defalarca bildirdik.İsmail Bey serviste bana o parçayı değiştireceklerini ama fakat parçayı garantiye sokmalarına rağmen isçilik alacaklarını belirterek bizden işçilik parası aldılar ve bende işçilik parasını kredi kartımdan çekerek verdim.
Daha sonra FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ bana dönerek arızanın giderilip giderilmediğini sordu.Bende yapmışlar dedim.Daha 2 hafta geçmeden bu araç gene arıza yaptı .Bende tekrar götürdüm.Bu aracı böyle istemediğimi yapılması gerektiğini söyledim.Bu arada bana ve eşime yeni punto verelim bunlar İtalyan değil.Bu yeni çıkanlar Türkiye’de yapıldı bunlarda sorun yaşamazsınız dediler.Pazarlığa oturduk fakat anlaşamadık .İsmail Bey’de aracımı yeniden yaptıklarını söylediler.Bende İsmail beye;
-İsmail bey araç sizde kalsın 1 hafta kullanın eşimle de haftaya Cumartesi bir test sürüsü yaparsınız öyle alırız dedim.İsmail bey aracımı 1 hafta kullandı eşimle test sürüşüne cıktı ve aracı teslim etti.Aradan 1-1.5 ay geçti direksiyon tekrardan bozuldu ve siz FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ni gene aradım.Servisede size son defa getiriyorum aksi halde mahkemeye vereceğim sizi dedim.Aracımı yine restetlediler.Daha sonra servise gidip iş kağılarımı buradaya kaç defa geşdiğimi belirten bir kağıt istedim avukatıma verecektim.Fakat bana;
-Yeni yerlerine geçerken bilgisayarlarında bir problem olduğunu bütün eski bilgilerin yok olduğunu söylediler.Hatta beni aradıklarını,bana garanti süresinin uzatalım demişler bende uzatmayalım demişim.Bende böyle bir şey olmadığını belirttim.Bana bilgilerimi gösterdiklerinde telefon numaralarının yanlış olduğunu benle alakasız telefonların orda olduğunu gördüm ve siz FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ni arayarak bunuda belirttim.
Müşteri hizmetlerini tekrar aradım bu durumun ne olacağını sürekli ben gidip gelecek miyim? diye sordum.Bana aracta bir daha sorun çıktığında BİRMOT’a gitmemi söylediler.Bende bunun üzerine BİRMOT’a gittim.Aracımı gösterdim.Merkezden de BİRMOT’u aramışlar.Konuyu bildikleri için hemen benle ilgilendiler.
Servisten bir yetkili bana;
-Aracın şu an BANOTO tarafından yapılmış olduğunu,bir daha problem olduğunda direk bize gelin biz gerekenleri yaparız dediler.
-Bende araç sizde kalabilir bir hafta siz kullanın,araç ara sıra arız a yapıyor ve bilgisayarda da çıkmıyormuş dedim.
-Yetkilide servislerinde şuan tadilat olduğunu aracın burada kalmasına gerek olmadığını araç arızayı yaptığı gibi gelin ben yardımcı olacağım dedi.
Aracımı artık gönül rahatlığıyla kullanamaz oldum.Araç ara sıra arıza yaptı.Tam servise götüreceğim araç düzeliyor yada gece kitliyor aracı bırakıyorum sabah birsey yok.
En son olarak aracımı Yalova yolunda iken direksiyon kitledi ve BİRMOT yakın olduğu için hemen servise götürerek arızayı gösterdim.Yetkili arkadaşta arabayı ve beni tanıdı ilgilendi ve arızaları buldu.
BİRMOT’a göre araçta;
1-CİTY MOTORU
2-ELEKTRİK DESTEK ÜNİTESİ
3-KOMPLE GÖSTERGE bozukmuş.

Şimdi lütfen soruyorum size……Ben bu durumda ne yapabilirdim.Yetkili servisinize defalarca gittim siz FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ni defalarca aradım ve mail attım.Söyleyin lütfen ne yapabilirim.

Aracımın km 18,000.. 3 senede doğru dürüst kullanamadım bile.Sürekli serviste.Diyorum ki kendi kendime bunlar arızayı biliyordu garantiden çıkmamı beklediler,oyaladılar beni şimdi masrafları cıkartıyorlar.Çünkü kayıtlarımın olmaması da bir garip?Benle aynı bu aracı alan bir arkadaşımın başına gelenlerin aynısı da benim başıma geliyor.O kişide punto aldı garantideyken BANOTO’ya bildirdi.Garanti sonunda arızalar çıktı.Kaza yapıp aracı pert oldu.BANOTO’yu mahkemeye verecekken kayıtlarının olmadığını gördü.Bu kişi defalarca siz FİAT MÜŞTERİ HİZMETLERİ’ni aramasına rağmen ve BANOTO’ya gitmesine rağmen bir sonuç alamadı.Gerekirse isim ve plaka verebilirim.
Fakat ben bir finans kurulusunda çalışıyorum ve sizler gibi telefonlarımız kayıt altına alınıyor.Elimde konuşmalarım mevcut.Benim ne kadar şikayetlerimi yazmasalarda ben bunları ispat edebilirim.
BİRMOT’ta arıza kesin olarak bulunmasına rağmen niye Banoto sürekli reset olayına gitti garantide değiştirme olayına gitmedi.Saati sürekli ayarladı niye göstergeleri değiştirmedi.Artı bana parçayı değiştirdik diye benden para aldılar.Bunun değişmediği de suan Birmot tarafından ortaya cıktı.Yeni yerlerindeki sikayetlerimi sisteme girmişler ama yinede hepsini değil.Bunlar neden girilmemiş.

Ben şu an BANOTO’ya gitsem gene ücret alınmadan aracımızı yapacaklarını belirttiler ama nereye kadar.Ben artık aracıma gönül rahatlığıyla binmek istiyorum.Hem aracımızı kullanamıyoruz km den de anlaşılacağı gibi hem de servise gittiğimizde üzerimize yürünüyor.

Bu sebeple;haklarımı sonuna kadar kullanacağımı bildirip, garanti kapsamında yapılamayan aracımın aldığımdan beri olan bu arızasını garanti kapsamına alınarak yapılmasını rica ederim.Saygılarımla…

----------------------------------------------------
Yukarıdaki bu maili defalarca Fiat Müşteri Hizmetlerine eşimle gönderdik ve en az 20 defada saatlerce görüştük.Hatta özetle İngilizceye çevirip italyada fabrikasına mail attım.Buda olmadı arkadasımın arkadası TOFAŞ ta çalışıyordu ve İtalya’da eğitime gidecekti.Ona mektubu vererek İtalyadan fabrikaya posta ile gönderttim.ama hersey nafile….Bende Bursa’da özel bir servise gittim.Bana verilen Birmot tarafından ekspertis raporunu sundum.Usta bu parçalar değişecek başka yolu yok dedi.Bende dışarıdan
City motorunu ve City destek ünitesini getirtdim.Fabrikadan bu parçaları parçacıya çektirttim.yaklaşık 1,200 ytl ye mal oldu.Faturaları ve çıkan parçalar hala elimde.Fakat sonuç…ÇOK KOMİKKK:….çünkü değişen hiçbirsey yok arıza gene eski arıza…Bende Fiat Müşteri hizmetlerini tekrar aradım.Bana dedikleri şu….
Yetkili servisimize takdırsaydınız sorun çıkmazdı.yanlış takmışlar belli ki…yaa kardeşim ben gördüm üç vida bir soket bunun nesini yanlış takacaksın.sonrada bosh arıza tespit cihazından adaptasyon olay bu…
Büyük bir maduriyet yaşadık ve biz hala bu cahil laftan anlamaz dolandırıcı Fiat Müşteri hizmetleriyle hala görüşüyoruz…Bize araba demeye şahit isteyen bu hurdayı sattılar ve ortadan kayboldular…
Birde kafa yapar gibi 6 ayda bir arayıp müşteri memnuniyeti anketini yapıyorlar..bizde her zamanki gibi maili gönderiyoruz 1-2 ay yazışmalar sürüyor sonrada olumsuz kayıdınız yok deyip kapatıyorlar…Hayır elimde ses kayıtlarda var servisin ama mahkemelik olsak ne olur.5 sene mahkeme harç parası avukat parası parçayı al daha iyi.Bu çakallarda bunu bildikleri için mahkemeye başvurabilirsiniz deyip geçiştiriyorlar…Suan bile yetkililerle göruyorum.(19/02/2009)..Her defasında ilginç ilginç tekliflerle geliyorlar…Bugünkü teklifleri %30 işçilik indirimi…..%20 de parçada indirim….

Sonuç…Kimseye servis sonrası hizmetten dolayı FİAT ı tavsiye etmiyorum..Allah özellikle Punto alanın yardımcısı olsun..2005 de 24.500 ytl verilen para 20,000 km de otoparkta yatan pislik içinde bir araba…..Aslında bunlara yazılacak çok şey varda …form kuralları ve ailemden aldığım terbiye nedeniyle yazamıyorum….

Peugeot’a dava açan arkadaşım ve yaşadıkları davanın 7 sene sürmesi gibi etkenleri göz önünde aldığım için mahkeme açmıyorum ama onlara çok güzel bir süprizim olacak…Ben F-1’i Paddock te izliyorum.Geçen sene anneler gününe denk geldiğinden ve yeni evli oluşumuzdan dolayı Paddock a fiatla ilgili İngilizce olarak (FİAT-TOFAŞ DOLANDIRIILIĞI BIRAK!!!) afişimi asamamıştım.Bu sene görürseniz afişimi bilinki o benim… Çünkü bu ve bunun gibi Türk halkının sırtından sülük gibi kanını emen kuruluşları uluslararası arenada rezil etmedin mi akılları başlarına gelmiyor…saygılarımla…

ilkersezgin
24/02/2009, 12:35
merhabalar. benim anlayamadığım olay şu: önceki puntolarda da baş gösteren cıty motor fantazisini fıat yeni puntolardada devam ettiriyor. yenilerindede çok proplem yaşayan arkadaşlarımız oldu ben dahil servis bir şekilde halletti. durumunuza bir tüketici olarak çok üzüldüm heleki eşinizi dövmeye kalkmaları çok terbiyesizlik. fıat ın kendini bazı yönlerden geliştirmesi gerekiyor artık kullanıcı profili seski şahin ,doğan kullanıcısı değil punto kullanıcıları benim forumdan takip ettiğim kadarıyla bilimsel araştırmayı seven, sorgulayıcı,çözüm yollarını gösteren bir kitle fakat bazen servisler bizden daha ağır kalıyor yada o şaekilde işlerine geliyor ben kendi arabamın bazı sorunlarını servise fikir vererek yaptırdım. 'bu arabalar böyle, bunlar mecedes yada bmw değil ki ' gibi sözler le fıat şirket olarak bir yere varamaz yazacak çok şey var ama başka konularda da görüşmek dileğiyle demeden önce selam ediyorum çetin kardeşim sana allah kaza bela vermesin selamlar saygılar

06kaymak
24/02/2009, 13:11
inanın cok üzüldüm...ne diyecegımı bılemıyorum bır servıs sahıbı olarak...

anvil
24/02/2009, 13:35
Yazıyı baştan sona soluksuz okudum. Gerçekten tüylerim ürperdi. Ama hata sizde de var. Keşke aracı bir de başka servise gösterseydiniz. Çünkü tofaşta servisten servise inanın çok büyük değişiklikler var. Araç garanti içindeyken bir şekilde sorunlarınızı çözecektiniz. Dediğiniz gibi garanti dışına çıkana kadar geçici çözümlerle servis sizi oyalamış. Kolay gelsin size. Umarım sorununuz geç de olsa çözülür.

ABNEW
24/02/2009, 13:47
Geçmiş olsun, gerçekten talihsiz bir durum.Fiat-Tofaş ın bununla ilgilenmesi gerekiyor.Garanti kapsamında iken sorunların olduğu belli ve servis beceriksizliğinden hiçbir şey yapamamış.Umarım tüm sorunlarınız garanti kapsamında çözülür...

civcivx
24/02/2009, 14:17
Geçmiş olsun. Ne yazık ki, Fatih'in dediğine katılıyorum. Artık sizin için bir anlamı olmasa bile, hala garantisi devam eden ve aracındaki çeşitli problemler belli bir servis tarafından halledilemeyen arkadaşlara, başka servisleri denemelerini tavsiye ediyorum. Cidden farklı bir şekilde yaklaşabiliyorlar duruma.

xborsaci
24/02/2009, 14:32
inanın cok üzüldüm...ne diyecegımı bılemıyorum bır servıs sahıbı olarak...
sagolun artık burda bir çözüm yolu üreteceğiz...

Yazıyı baştan sona soluksuz okudum. Gerçekten tüylerim ürperdi. Ama hata sizde de var. Keşke aracı bir de başka servise gösterseydiniz. Çünkü tofaşta servisten servise inanın çok büyük değişiklikler var. Araç garanti içindeyken bir şekilde sorunlarınızı çözecektiniz. Dediğiniz gibi garanti dışına çıkana kadar geçici çözümlerle servis sizi oyalamış. Kolay gelsin size. Umarım sorununuz geç de olsa çözülür.

Aslında başka servise götürmeyi çok düşündük.BİRMOT bursanın biraz dışında.araç bırakıldıgında dönüş çok problemli ve trafik yoğun oldugundan açıkcası uzak geldiğinden oraya götürmedik.aracı hem BAN OTO dan aldığımızdan hemde yakın olmasından dolayı tercih ettik.Araçta problem çıktığında kendileri gelip alıp kendileri bırakıyordu.ben iş yerimde çalışırken işlemlerin olduğunu zannediyordum.nerden bilebilirdim BANOTO nun böyle bir düzenbazlık yapacağını..

xborsaci
24/02/2009, 14:55
Geçmiş olsun, gerçekten talihsiz bir durum.Fiat-Tofaş ın bununla ilgilenmesi gerekiyor.Garanti kapsamında iken sorunların olduğu belli ve servis beceriksizliğinden hiçbir şey yapamamış.Umarım tüm sorunlarınız garanti kapsamında çözülür...
sadece garantide bir girişim gözüküyor.diğer şikayetlerimin bilgisayara kayıdı yapılmamış.yani fıat müşteri hizmetlerine şikayette bulunduğumda bana girişiniz yok dendi.nasıl olur serviste herkes tanıyor arabayı.ben bir borsa şirketinde çalıştığım için telefonlarımızın ses kayıt özelliği mevcut.bu sebeple orda bulunan kişiye soruyorum aracım oldumu diye karsımdaki sahıs oldu diyor.bende ses kayıtı mevcut sistemim de var.fakat onlarda giriş yok..yani bir aracı kaç kere yapamadıklarının beceriksizliğini kanıtlamak için kayıt almamıslar.
tabi bu belgeleri sunduğumda fiat musteri hizmeteleri tık yok...hemen yönetime gönderiyoruz dosyanızı diyerek oyalayıp sonrada kalkıp garanti kapsam dışı diyorlar....
mahkemeye vereceğim dedim sizi.resmen buyrun verin dediler..çünkü biliyorlar ses kayıtlar sadece noter huzurunda alınırsa yada savcılık tarafında ozaman delil olarak sayılıyor....

artı bu kadar terbiyesiz bir müşteri hiz.ilede karsılasmadım.23 subat 2009 da saat 16:02 de 16 ez 016 plakalı arac için aradım.telefonu açan HASAN BEY benle ilgilendi fakat yaptıkları tek sey sikayeti almak üst birime bildirmek..ben dedim bu olayları 3 senedir anlatıyorum bunu bana tekrarlatmayın beni üst birime baglarmısınız diye sorunca olumsuz yanıtlar verdi ve sanki birdaha aramamam konusunda beni uyarır gibi konusmaya basladı.haliyle bende sinirlendim.sesimi biraz yükselttim ve karsı tarafın son sözü
-alo alo sesim gliyormu? deyip kapattı.

hiç yılmadan bir daha aradım hemen.bu seferde karsıma çıkan ERTURUL BEY hemen konuya bakıyorum falanca arkadasım konusmus sizle bir dk dedi.bekledim sonra bana aynı soruları sordu.bende anlatmaya baslayınca arkadan gülme sesleri.....adam resmen benle dalga geçiyor gülüyor.o güldükce ben kızdım en sonunda gül gül....bende olsam bende gülerim diye kapattım....

olay sinir savasına gördü...bu arabayı inanın o kadar hevesle almıştık kii...fakat inanın servis sonrası o kadar pisman olduk ki..ellerimiz kırılsaydıda almasaydık...

ABNEW
24/02/2009, 15:42
Peki sizin elinizde bir belge yok mu bilgisayar kaydı yapılmamış işlemlerle ilgili? Servis şikayet esnasında bunu kaydedip size de bir nüshasını vermek zorunda bildiğim kadarıyla.Bence mahkeme ve basın yolu etkili bir yöntem.Bu davalarda mahkemeler mağdur müşteri odaklı hareket etmekteler.Bence ne söylenirse söylensin yine de mahkemeye intikal etmesi gereken bir durum, geçmiş olsun...

xborsaci
24/02/2009, 16:36
Peki sizin elinizde bir belge yok mu bilgisayar kaydı yapılmamış işlemlerle ilgili? Servis şikayet esnasında bunu kaydedip size de bir nüshasını vermek zorunda bildiğim kadarıyla.Bence mahkeme ve basın yolu etkili bir yöntem.Bu davalarda mahkemeler mağdur müşteri odaklı hareket etmekteler.Bence ne söylenirse söylensin yine de mahkemeye intikal etmesi gereken bir durum, geçmiş olsun...
ewet açmışlar ama birtane onun haricinde işçilik faturaları var ve üzerinde city motoru temizlendi yazıyor...sadece bu.örnek:araçı bırakmısım demişimki çekişinde-saatinde-direksiyonunda problem var
iş kayıtına yazmışlar...vites kutusu arızası yapıldı diye not tutmuşlar.şu ana kadar bütün kayıtlarımı istiyorum dedim.bilgisayarlarda problem oldu bazı bilgiler silindi dediler...
dedim siz beni garantiyi uzatmak için neden aramadınız.diyorlar bana aradık siz kabul etmediniz.ya kardesim dedim yalanmı söyliyeceğiz aramadınız dedim bizmi yalan söyleyeceğiz dediler....sonra bana ben sizin eşinizle su numaradan konustum kendisi kabul etmedi dedi.bende orda hangi numara diye sordum.baktı numarayı söyledi.fakat o numaralar bize ait değildi...yani gülermisin ağlarmısın hersen bastan bozuk...

xborsaci
24/02/2009, 16:59
müşteri hizmetleri ile telefon konuşma kayıtlarım :):):)

09-04-2007 aygül hn
12-04-2007 aygül
23-08-2007 aygül
03-09-2007 aygül
16-04-2008 ergin
16-04-2008 çiğdem
18-04-2008 ergün
18-04-2008 tuğba
24-04-2008 tuğba
26-04-2008 ahmet
29-04-2008 çiğdem
30-04-2008 çiğdem
12-02-2009 burcu
13-02-2009 eda
13-02-2009 burcu
18-02-2009 filiz
23-02-2009 hasan
23-02-2009 ertuğrul
24-02-2009 hasan
bunlar konuşma tarihlerim.aralıklı şikayetlerimin sebebi arızanın aralıklarla yapmış olması.

Muhendis06
24/02/2009, 20:31
Sayin ercetin, basiniza gelen son derece trajik hadiseler gercekten hayret verici. Ancak, anlayisiniza siginarak sizin de musteri tarafinda bulunarak olaylarin gelisimi esnasinda zincirleme hatalar yapmis olmaniz; dolayisiyla hakli iken hakkinizi arayamayacak konuma suruklenmenizin soz konusu oldugunu vurgulamak istiyorum. Bu tip olaylar kullanicilar icin ibret olmali. Ornegin, siz aracinizi her defasinda sahsen kendiniz servise teslim etmis olsaydiniz, her defasinda teslim ederken is kayit formu actirsaydiniz ve bunlari saklasaydiniz, ayni ariza 3. defa tekrarladiginda muhattap oldugunuz servise ihtarname gonderseydiniz, esinize zor kullanmaya curet ettiklerinde konuyu adli makamlara tasisaydiniz, vb...vb... saniyorum cok farkli bir noktada da olabilirdiniz. Olaylar zincirleme olarak örtbas etme stratejisiyle ilerledigi icin, sinir bozucu bir durum ortaya cikmis ki gecmis olsun demekten öte akla pek birsey gelmiyor.

xborsaci
24/02/2009, 20:39
Sayin ercetin, basiniza gelen son derece trajik hadiseler gercekten hayret verici. Ancak, anlayisiniza siginarak sizin de musteri tarafinda bulunarak olaylarin gelisimi esnasinda zincirleme hatalar yapmis olmaniz; dolayisiyla hakli iken hakkinizi arayamayacak konuma suruklenmenizin soz konusu oldugunu vurgulamak istiyorum. Bu tip olaylar kullanicilar icin ibret olmali. Ornegin, siz aracinizi her defasinda sahsen kendiniz servise teslim etmis olsaydiniz, her defasinda teslim ederken is kayit formu actirsaydiniz ve bunlari saklasaydiniz, ayni ariza 3. defa tekrarladiginda muhattap oldugunuz servise ihtarname gonderseydiniz, esinize zor kullanmaya curet ettiklerinde konuyu adli makamlara tasisaydiniz, vb...vb... saniyorum cok farkli bir noktada da olabilirdiniz. Olaylar zincirleme olarak örtbas etme stratejisiyle ilerledigi icin, sinir bozucu bir durum ortaya cikmis ki gecmis olsun demekten öte akla pek birsey gelmiyor.
ewet haklısınız hatalarım çok...kimseye güvenmemem gerekirdi...

narkoz30
24/02/2009, 20:54
Geçmiş olsun.
Birmot zincirli kuyuda servise girdim o sırada yanımda bir kadın bitti ve aracının kitlendiğinden bahsediyordu benimle görüşen servis müdürüne adam daha baştan aracınızda bişey görünmüyor dedi ben baktım yan kapı ve çamurluk komple darbe almış kadın diyor ki aracım kitlendi ya daha nasıl anlatabilirim kaza geçirdim.
Sıkı durun yetkilinin verdiği cevap yokuş aşşağı giderken vitesi boşa almak çok tehlikelidir. :) Ben hiçbirşey anlamadım fazla yorum yapmıyorum sadece başıma geldi Allahtan city motorum yeni değişmişti aldığımda ha bu arada bugün itibari ile 90 000 km deyim.

yakupca
26/02/2009, 11:48
aynı problem benım aracımda mevcut durumda .
kazalı bir araç bulabilirsem çıkma alıp taktırmayı düşünüyorum . yenisi çok pahalı.

erhan0677
26/02/2009, 14:18
çok geçmiş olsun ailenize bu sekilde davranmaları cok çirkin ben sizin yerinizde olsam kesinlikle telofon kayıtlarıyla bereber mahkemeye başvururum su an bu gibi davalar en geç 4 ayda sonuçlanıyor

batuhann80
26/02/2009, 15:08
cok üzücü ve sinir bozucu bir olay,
bu arada city motora reset atma diye bir sistemin olacagını sanmıyorum..
belki bunu söyledigimde tuhaf gelebilir ama bilinen bir gercek....
bir arkadasım olan servis elemanı fiat merkezden servislere garantiden parca degiştirme kotası koydugunu söylemişti...
mesela her servis yılda garantiden 10 adet city motoru degiştirebilir gibi...
eger servis fazla degişim yaparsa problem yasıyormus fiatla...

ABNEW
26/02/2009, 15:16
Bence kesinlikle mahkeme kanılıyla uğraşılması gerekli.Her ne olursa olsun kullanıcı mağduriyeti var.

Daha dün tüketici mahkemesi Vectra sahibi bir arkadaşım lehine karar verdi.Vectradaki standart yol bilgisayarı hatasını keşfedip video kaydını bile çekip Almanya ya yollayan arkadaşım Opel i mahkemeye vermişti.Dün ise dava lehine sonuçlandı.Ben de kendisine verirsin kötü Vectranı yerine Insignia alırsın dedim :)

Dediğim gibi bence kesinlikle mahkemeye verilmesi gereken bir olay bu.Her ne kadar elde yeterli belgeler yoksa da telefon kaydı bile belki kullanılabilir bu olayda.Sonuçta tüketici mahkemeleri kesinlikle mağdur tüketiciyi kollamakta...

Fuzuli
26/02/2009, 22:00
Mühendis06'nın yazdıklarına katılıyorum...
Başınıza daha önce böyle bir olay gelmediyse ya da buna benzer şeyler duymadıysanız bu şekide davranmamış olmanız da normal aslında...
Bizler çok zeki olduğumuz için kullanma kılavuzu okumayan insanlar olarak tanıdıkla ya da güvenerek bu şekildeki işlemleri yapan insanlarız...

Ama bahsettiğiniz gibi eşinizin üzerine yürümeleri olayı apayrı bir boyuta taşımış...
Hala efendiliğinizi korumaya çalışıp sorunun çözümüne uğraşıyorsunuz...
Bunun için ayrıca tebrik ederim...İsterse 70 sene sürsün ben olsam bu olayı hem mahkemeye hem medyaya taşırdım...

Burası muz cumhuriyeti değil...Tüketici hakları diye basbas bağırıyor tvlerde ve Erman Toroğlu'na reklam yaptırıyorlarken ayıplı mala çözüm bulamayan ama daha da önemlisi ''Tehdit ve korkutma'' yöntemi uygulamaya kalkanlara cezaları kesinlikle çektirilmeli...

Ben olsam bu tehdit olayından sonra Ayıplı mal için Fiat'a, tehdit için servise, böyle bir servise yetki verdiği için Tofaş-fiat'a dava açardım...İsteyen ''Keçi sarhoş olunca dağa kurt aramaya çıkarmış'' desin...Benim canımı bilinçli yakan ve yakmaya çalışanın bende canını yakardım...

Geçmiş olsun...Umarım sorun çözülür ve yaptıkları terbiyesizlik için gerçekten üzülürler...

ansaid
29/05/2009, 13:41
Bulcum city sorununun çözümünü buldum arkadaşlar ucuz yollu bir çözümünü

h k
29/05/2009, 15:23

merakta birakmayip aciklasaniz :)

blackgrande
08/06/2009, 09:01
wala çok merak ettim city motor arızasının ucuz yollu çözümünü

ben de garantiden city motoru değiştiği halde sürekli acaba tekrar arıza yapar mı diye korkanlardanım,garanti de bitti yanarız wala

punto elx2001
08/06/2009, 11:29
eeeeee arkadaslardan birisi ortaya bir balon atti, ama ses yok, ha yok torg sensorunu degistirmek en ucuz cozum derse (ebay 70 euro satiliyor) kalibrasyon olayini hatirlatmak isterim, direksiyon torg sensorunun kalibrasyonunu yapmak her baba yigidin harci degil gibime geliyor, alet edavat lazim
Ama cozum onerisi baska birsey ise merakla bekliyoruz sayin ansaid
iki ayi gecti direksiyon BMC direksiyonu gibi (kollarimda acaip kas yapti bu arada) aciklayinda kurtarin beni ve pek cok arkadasi bu dertten

blackgrande
08/06/2009, 16:22
fiat;grande puntolarda görülen ve artık herkesin kronik olduğunu bildiği bu direksiyon motoru arızalarına karşı km ve yıl farkı gözetmeksizin bir çare bulmak zorunda..

arabayı satarken iyi,city modu var diye hava atarken çok iyi,ama ya sonra?

benim direksiyon motorum garantiden değişti bir süre onca,ama kim garanti edebilir ki bunun da bozulmayacağını

iğrenç bi durum velhasıl..

(ki ben city modunu hayatmda kullanmamışımdır..bazı arkadaşlar arızanın city modundan kaynaklandıını sanıyorlar,ama yanılıyorlar..)

xcruelx
08/06/2009, 19:40
fiat;grande puntolarda görülen ve artık herkesin kronik olduğunu bildiği bu direksiyon motoru arızalarına karşı km ve yıl farkı gözetmeksizin bir çare bulmak zorunda..

arabayı satarken iyi,city modu var diye hava atarken çok iyi,ama ya sonra?

benim direksiyon motorum garantiden değişti bir süre onca,ama kim garanti edebilir ki bunun da bozulmayacağını

iğrenç bi durum velhasıl..

(ki ben city modunu hayatmda kullanmamışımdır..bazı arkadaşlar arızanın city modundan kaynaklandıını sanıyorlar,ama yanılıyorlar..)
Burda bukadar teknik bilgiye rağmen böyle düşünen kaldısa bilemiyorum yani.

blue
09/06/2009, 10:08
bence bu fiat-tofaşın ne kadar karadüzen çalışan ne kadar beceriksiz bir kuruluş olduğunun kanıtıdır. yıllarca bunca insanın sırtından para kazanıp karşılığında bir servis hizmetini bile doğru dürüst veremiyorlar Türkiyenin neresine giderseniz gidin arabanızın taşıdığı FİAT amblemini gören ''fiat işte bu arabadan fazla bir şey beklenmez'' diyecektir halbuki bence Renault nun çoğu aracından daha iyi bir araçtır GP ama firmanın servis ağı ve müşteriye bakış açısı hala 1974 yılından kalma bu yüzden aracımı değiştirdiğim zaman ikincisi asla bir fiat olmayacaktır.
herkese saygılar

Stalker
09/06/2009, 15:49
Tüm yazıyı okuyamadım ama geçmiş olsun gerçekten can sıkıcı bir durum olmuş.. Benim anlayamadığım kanunen bir ürün yılda 4 kere aynı sorunu çıkartıyor ise veya firma bu sorunu çözemiyorsa tüketiciye aynı ürünün yenisi temin edilmek zorunda.

Eğer servise her gittiğiniz zaman aynı sorundan şikayetçi olur ve her seferinde servis kartlarını alıp saklarsanız 4. sorundan sonra mahkemeye başvurup hakkınızı arayabilirsiniz. Birebir denemedim ama kanun böyle diyor ve geçenlerde bir arkadaşımız bunu kullanarak aracının iadesini almıştı diye hatırlıyorum.

Serviste verilen kağıtların hepsini gerçi ben de saklamıyorum ama sorumlu bir tüketici olarak saklamak faydamıza sonuçta elimizde belge yokken yardımcı olacak firma sayısı o kadar az ki..

xborsaci
18/06/2009, 15:31
Tüm yazıyı okuyamadım ama geçmiş olsun gerçekten can sıkıcı bir durum olmuş.. Benim anlayamadığım kanunen bir ürün yılda 4 kere aynı sorunu çıkartıyor ise veya firma bu sorunu çözemiyorsa tüketiciye aynı ürünün yenisi temin edilmek zorunda.

Eğer servise her gittiğiniz zaman aynı sorundan şikayetçi olur ve her seferinde servis kartlarını alıp saklarsanız 4. sorundan sonra mahkemeye başvurup hakkınızı arayabilirsiniz. Birebir denemedim ama kanun böyle diyor ve geçenlerde bir arkadaşımız bunu kullanarak aracının iadesini almıştı diye hatırlıyorum.

Serviste verilen kağıtların hepsini gerçi ben de saklamıyorum ama sorumlu bir tüketici olarak saklamak faydamıza sonuçta elimizde belge yokken yardımcı olacak firma sayısı o kadar az ki..

arkadaslar....konuyu dava aşamasına taşıdığımız için başka bir topicte devam ettik....konunun ismi ((fiatta dava açıyorum tek eksiğim yardımlarınız)))

özetle aracım fiatın tarihinde ilk olarak 4,5 sene sonra garantiye alındı..
a'dan z'e herseyi yapıldı.şuan sapasağlam...
bende bunun karsılığında 500 ytl verdim...
yapılan işlerin garantisi verilmedi tabiki...bozulursa yeni bastan başlıyacagız artık.....

xcruelx
19/06/2009, 15:18
Gene aynı olay oldu. desene. Neyse Erkut kardeşimin olayı çözüldüğüne sevindim lakin gene sesi çıkanın işini halleledelim olay büyümesin mantıgı ile çözülmüş olması kötü.

flynn035
31/12/2010, 14:26

flynn035
31/12/2010, 14:26
kardeşim nasıl bir cözüm buldunuz yardımcı olurmusunuz..?

WiSTaRiA
31/12/2010, 15:29
cevabını bekliyoruz...

gokhanenli
03/01/2011, 18:15
bahsı gecen arızanın aynısını ben aracımda yaşadımm...
yolda sürüs halındeyken dıreksıyon sertlesmesı oldu sansım varmıs kı bısı olmadan ucuz atlattım... hemen aracı servıse goturdum ve aracın cıfy arızası oldugunu soyledıler ve hemen bana masraf cıkardılar 2400 tl+200tl işçilik toplam 2600 tl.
ben daha bısı demeden bu parcada ındırım oldugunu soyledıler.
parca 1700+200 işçilik :) fıyat yuksek oldugu ıcın hemen fıat ana bayııne maıl attım
2 gun sonra bana gerı donduler gereklı bılgılerı onlara da ılettım ve bı gun sonra benı bulundugum ıldekı yetkılı servıs aradı
aracı getırın bakalım dıye... aracı goturdum ve bana toplam 1900 tl masraf cıkardılar...
şikayette bulundugum ıcın bana masrafın %40 nın fıat tarafından karsılanacagını kalan kısmınında benım odemem gerektıgını soyledıler.
benım dusuncemde fıat bu masrafın %40 ı karsıladıgı ıcın arızayı kabullenmıs sayılmıyomu.. neden benden ucretın %60 ı talep edıyolar...arızayı ucretsız degıstırmezler ise bende gereklı mercılere gidecegimmm
bunuda fıat aılesınede altını cızerek belırtıyorumm
'MÜŞTERİ GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDECEK BİR HATAYA SAHİP BİR MALI PİYASAYA SÜRMENİN SUÇ OLDUGUNU' EĞER TALEBİ KARSILAMAMANIN VE YAPILAN MASRAFINDA GERI ALMAKLA KAYMAYIP BU İŞLER İLE UĞRAŞACAGIM...

ZAK1980
03/01/2011, 23:51
Araçtaki Arıza,Arızanın Tekrarı,Üretim Hatası,Gizli Ayıp, Zamanaşımı
T.C.
YARGITAY
Hukuk Genel Kurulu
Esas: 2004/4-29
Karar: 2004/83
Tarih: 18.02.2004
ÖZET: Araç satın alındıktan sonra ortaya çıkan arıza, serviste giderilmiş, ancak aynı daha sonra birkaç kez tekrar etmiştir. Bilirkişi raporuna göre de araçta üretim hatası olduğu tesbit edilmiştir. Bu durumda 2 senelik zamanaşımının dolduğundan bahsedilemez.
(4077 sayılı TKHK. m. 4)
KARAR METNİ:
Taraflar arasındaki "tüketiciyi koruma" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Ankara Birinci Tüketici Mahkemesince davanın zaman aşımı sebebiyle reddine dair verilen 16.05.2002 tarih ve 2001/1790-2002/742 s. kararın tetkiki davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 4.Hukuk Dairesinin 18.02.2003 tarih ve 2002/14811-2003/1502 s. ilamı ile; (...Dava, davacıların 11.07.1997 gününde "0" km olarak satın aldıkları Opel marka aracın direksiyonundan sesler ve gıcırtılar gelmesi üzerine çeşitli defalar imalatçı davalı firmanın yetkili servislerine götürüldüğü durumda ayıbının gizlendiği iddiasına dayalı arabanın yenisi ile değiştirilmesi olmadığı takdirde değer kaybının tazmini istemine ilişkindir. Mahkemece istek zaman aşımı sebebiyle reddedilmiş, karar davacı tarafından temyiz edilmiştir.
Davacılar aracı satın aldıktan sonra ilk defa 28.12.1998 gününde yetkili Opel servisine götürmüşler, aracın direksiyon kutusu ve pompası değiştirilmiştir. Şikayetlerin devam etmesi üzerine 23.11.1999, 06.02.2001, 22.05.2001 ve 14.06.2001 tarihlerinde aracın Opel yetkili servislerine götürüldüğü ve zararın devam ettiği dosyada bulunan iş emirlerinden anlaşılmıştır. Yine dosya kapsamına göre söz konusu ayıbın gizli olup imalat hatasından kaynaklandığı en son 14.06.2001 gününde yapılan parça değişimi ile anlaşılmıştır. Bu gün gözetildiğinde ve dava 20.06.2001 gününde açıldığından iki senelik zaman aşımı süresi dolmamıştır. Şu halde işin esası incelenip varılacak sonuca göre karar verilmelidir...) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle, yeniden yapılan yargılama sonunda, mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
TEMYİZ EDEN : Davacı vekili
HUKUK GENEL KURULU KARARI
Hukuk Genel Kurulunca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
Davacı asil Süleyman kendi adına asaleten sair davacı adına vekaleten 20.06.2001 günlü dava dilekçesinde: davalı şirket tarafından imal edilen 1997 model Opel Vectra Marka arabayı 11.07.1997 gününde satın aldıklarını; 28.12.1998 gününde 14500 KM de iken direksiyondan sesler geldiğinden yetkili serviste direksiyon kutusunun değiştirildiğini; ancak, arızanın devam ettiğini; her gidişlerinde servisin "yağladık geçer" diyerek kendilerini oyaladığını; 23.11.1999 gününde gittikleri aynı servisin gıcırtı olmadığını söyleyip, aracın sabah denenmesi gerektiğini belirttiğini; 06.02.2000 gününde tekrar şikayetlerini anlattıklarında serviste daha önce de bu şikayetlerin olduğu, direksiyon pompası ve kutusunun değiştiğini, yapabilecekleri bir şey olmadığını, fabrika ile görüşmesi gerektiğinin söylendiğini; imalatçı firmaya ilişkin fabrikadan görüştükleri bir müdürün bu şikayetin garanti kapsamı dışında olduğunu ifade ettiğini; direksiyondaki gıcırtı ve kırt kırt seslerinin artması ve direksiyonun ağırlaşması üzerine iyice muzdarip olduklarını, 22.05.2001 gününde bu kez aracı Opel'in sair servisi olan Opis'e götürdüklerini, aracı bırakmalarını istediklerini ve aynı akşam telefonla "sakın arabayı böyle kullanmayın, tehlike yaratır direksiyon kutusu ve powerin değişmesi gerekir. Bu da 1.500.000.000 TL tutar" dediklerini, bunun üzerine arabayı serviste bıraktıklarını; satın aldıklarından beri aynı şikayetlerinin sürmesi karşısında duydukları şüphe üzerine TMMOB Ankara Makine Mühendisleri Odasına 24.05.2001 gününde başvurarak araç üzerinde yaptırdıkları bilirkişi incelemesi sonucunda düzenlenen 30.05.2001 günlü rapor kapsamından aracın imalat hatasının olduğunun anlaşıldığını; 14.06.2001 gününde direksiyon kutusu ve sair ilgili aksamın değiştirilip, bedelinin kendilerinden alındığını; imalat hatasının imalatçı firmanın yetkili servislerince hile ile gizlendiğini, ifadeyle, arabanın yenisi ile değiştirilmesini veya değer kaybının telafisini ve 1.475.894.449 TL. tamir ücreti ile 40.000.000 TL bilirkişi ücretinin faizi ile davalı taraftan alınmasını istemiştir.
Davalı imalatçı firma vekili cevap dilekçesinde: Davacının dayanağı 4077 s. Yasanın 4. maddesinde zaman aşımı süresinin malın tüketiciye teslim gününden itibaren 2 yıl olup, zaman aşımı sebebiyle davanın reddini; ayrıca davanın davalının ikametgahı mahkemesi olan Torbalı'da açılması gerektiğini, bu sebeple de yetki itirazında bulunduklarını; değiştirme şartlarının oluşmadığını; bu güne kadar kullanılmasının haksız zenginleşme olacağını; sürekli kullanıma engel bulunmadığını; ellerinde 1997 model araç bulunmadığından fiili imkansızlık olduğunu; taleplerin iyi niyet kurallarına uymadığını; bir senelik garanti süresi içerisinde ikiden fazla arıza şikayeti olmadığını; araçtan yararlanmaya devam olunduğunu; BK.202 ve 205 maddelerinin nazara alınmasını; servise ödenen ücretin iadesinin istenemeyeceğini, davacı delili olan raporu da kabul etmediklerini, ifadeyle, davanın reddini savunmuştur.
Mahkeme; "Gerek aracın satın alınma gerekse arızanın ortaya çıktığı gün ile dava tarihi arasında geçen süre nazara alındığında, 4077 sk. 4/4 maddesinde belirlenen 2 senelik dava zaman aşımı süresinin geçirildiği; davacının dayandığı hile iddiası yönünden herhangi bir açıklama ve kanıt ileri süremediği; servisin tutumunu hile olduğu yönündeki davacı iddiasına itibar olunmadığı; davacı tarafın dört yıla yakın bir zaman hileye inanması ve davayı açmasının hileye bağlanamayacağı, gerekçesiyle davanın zaman aşımı sebebiyle reddine karar vermiştir.
Davacı tarafın temyizi üzerine Yüksek Özel Daire; dosya kapsamına göre söz konusu ayıbın gizli olup imalat hatasından kaynaklandığının en son 14.6.2001 gününde yapılan parça değişimi ile anlaşıldığı, bu gün gözetildiğinde 20.6.2001 gününde açılan davanın iki senelik zaman aşımı süresi içerisinde olduğu gerekçesiyle kararın bozulmasına karar vermiş; mahkemece önceki kararda direnilmiştir. Hükümü davacı ve davacı vekili temyiz etmiştir.
Dava, 4077 s. Tüketicinin Korunması Hakkında Yasaya dayanılarak açılmış, ayıplı araç imal edilmesinden ve tamirinden kaynaklanan malın aynıyla değiştirilmesi veya değer kaybının telafisi ve tazminat istemine ilişkindir.
Direnme yoluyla Hukuk Genel Kurulu önüne gelen uyuşmazlık; araçta bulunan ayıbın hile ile gizlenmiş "gizli ayıp" niteliğinde ve buna göre davalı yanın "zamanaşımı definin" yerinde olup olmadığı, noktasında toplanmaktadır.
İlkin, uyuşmazlığın temelinde yatan ayıp kavramı üzerinde durmakta yarar vardır;
"Tüketici kanunu ile ilgili ayıba ait düzenleme" 4077 s. Tüketicinin Korunması Hakkında Yasanın 4. maddesinde yer almaktadır. Anılan maddenin birinci fıkrasında; "Ambalajında, etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan veya satıcı tarafından vaat edilen veya standardında tesbit edilen nitelik ve/veya niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mal veya hizmetler, ayıplı mal veya ayıplı hizmet olarak kabul edilir."denilmekte, devam eden fıkralarda ise buna ait biçimsel koşullar sayılmaktadır.
Görüldüğü üzere; Borçlar Kanunundaki ayıp kavramı ile yukarda açıklanan 4077 s. Yasasının 4.maddesinde yer alan ayıp kavramları birbiri ile örtüşmektedir. Borçlar Yasaya göre; bir maldaki ayıp; satıcının zikr ve vaat ettiği vasıflarda veya niteliği gereği malda bulunması gereken lüzumlu vasıflarda eksiklik olmak üzere iki türde ortaya çıkabilecektir. Bunlardan ikinci tür olan yani lüzumlu vasıflarda eksiklik biçiminde ortaya çıkan ayıptan bunun varlığını bilmese dahi satıcı sorumludur. Ayıp, maddi, hukuki ya da ekonomik eksiklik biçiminde ortaya çıkabilir. Bunlardan yola çıkılarak ;satıcı ve dolayısıyla teselsül ilişkisi sebebiyle ithalatçıyı maldaki ayıptan sorumlu tutmanın maddi koşulları; ortada ayıp sayılan bir eksikliğin olması, ardından maldaki eksikliğin önemli olması ve ayıbın malın yarar ve zararının alıcıya geçtiği anda varolması, tüketicinin ayıbın varlığını bilmeden malı satın almış olması, olarak sayılabilir.
Yeri gelmişken belirtmekte yarar vardır ki, 4077 s. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesinin gerek davanın açıldığı tarihte yürürlükte bulunan /gerekse 4822 s. kanunla değişerek 14.06.2003 gününde yürürlüğe giren biçiminde satıcının /ayıba karşı sorumlu tutulanların daha uzun bir garanti süresi vermemesi /daha uzun bir süre sorumluluk üstlenmemeleri halinde ayıplı maldan doğan davaların/sorumluluğun ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye teslimi gününden itibaren 2 senelik zamanaşımına tabi olduğu, ancak, satılan malın ayıbı tüketiciden satıcının hile ile /ağır kusuru veya hile ile gizlenmişse 2 senelik zaman aşımı süresinden yararlanamayacağı, hükümü yer almaktadır.
Hemen burada somut olaya baktığımızda; davacıların satın aldığı ve davalı tarafından üretilerek satışa sunulan aracın satın alma tarihi olan 11.07.1997'den sonra direksiyon sisteminde arızanın varlığının davalının yetkili servisince tesbit edilip, parça değişikliklerinden sonra da aynı arızanın ortaya çıktığı, davacı tarafın aracı götürdüğü yetkili servisçe parça değişiklikleri ve yağlama gibi geçici tedbirlerle sorunun giderilmeye çalışıldığı ancak davacıların araçtan beklediği verimi almasını önleyecek ölçüde aynı arızaların tekrarladığı, davacıların bu kez fabrikaya başvurup, başka bir yetkili servise de aracını götürmesi ve bu serviste arızanın hayati öneme haiz olduğunun belirtilmesi karşısında araç üzerinde Makine Mühendisleri Odasınca belirlenen bilirkişiye yaptırdığı inceleme ve tespitle aracın üretim arızasının bulunduğunun belirlendiği, davalıya ilişkin yetkili serviste ücreti karşılığı yeniden parça değişikliği yapıldığı, mahkemece yapılan incelemede de bilirkişilerin üretim hatası tesbit ettikleri, hatta dava devam ederken araçta aynı arızanın 18.04.2002 gününde yeniden ortaya çıktığı ve yine serviste tamir yoluyla giderilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır.
Bu bağlamda; olayın açıklanan gelişimi ve deliller karşısında araçta üretim hatası bulunup, bunun gizli ayıp olduğunda kuşku yoktur. Zira, Davalı üretici onarımı yetkili servis istasyonları eliyle yapmaktadır. Bu istasyonlar satılan araçların teknik özellikleri itibariyle arıza ve ayıbı doğru ve tam teşhis edebilecek, en kısa sürede ve tam anlamıyla giderebilecek elemanlar bulundurmak zorundadır. Deneme yanılma ile aracı tamire çalışan ve parça değişikliği yoluna giden servis çalışanlarının serviste bulundurulmasının sonuçlarının tüketiciye mal edilmesi düşünülemez. Kaldı ki, üretim hatasının varlığını rahatlıkla tesbit edebilecek nitelikte olması gereken servisin tüketiciyi sonuç alınamayan tamirlerle oyalaması ve arızanın belirli periyotlarla tekrarlaması karşısında davada zamanaşımının varlığından da söz edilemez.
Şu halde mahkemece işin esası incelenip varılacak sonuca göre karar verilmesi gerekirken aksine gerekçelerle davanın zaman aşımı sebebiyle reddedilmesi bozmayı gerektirmiştir. Direnme kararı açıklanan sebeplerle bozulmalıdır.
SONUÇ : Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında ve yukarda gösterilen sebeplerden dolayı HUMK.nun 429.Maddesi gereğince BOZULMASINA, istem halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine, 18.02.2004 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

Kronokrator
04/01/2011, 01:47
ben bu sorunla ilgili olarak fiat in mühendislik hatasını kabul edip servislerde bu sorunu yaşayan kişilerden ücret alınmadan değişim yapıldığını duymuştum.

yalanmıymış yani bu olay?

Baron1
31/10/2016, 23:36
benim 2006 model aracımda bu arıza oldu bana ücretsiz değiştiremeyiz dediler bende 2400 tl vererek değiştirdim daha sonra servisten aldığım faturayla beraber tofaş'ı il hakem heyetine verdim ve karar lehime çıktı geçen hafta paramı geri aldım. Bu konuda isteyenlere ilgili dökümanları gönderebilirim

SinanTR
31/10/2016, 23:48
benim 2006 model aracımda bu arıza oldu bana ücretsiz değiştiremeyiz dediler bende 2400 tl vererek değiştirdim daha sonra servisten aldığım faturayla beraber tofaş'ı il hakem heyetine verdim ve karar lehime çıktı geçen hafta paramı geri aldım. Bu konuda isteyenlere ilgili dökümanları gönderebilirim

sizi tebrik ederim

aracı 10 yaşını doldurup bu şekilde değiştim yapıp parasını iade alan ilk kez okuyorum normalde kanunlara göre 10 yılı aşan mallardan üreticinin sorumluluğu kalkar diye biliyorum ve fiat bu kanuna göre bu yıl 2006 model araçlarda city arızası ile ilgili ücretsiz değişim yapmadı ve geri çevirdi siz benim okuğum ilk 2006 model kullanıcı oldunuz

elinizdeki belgeleri tarayıcıda taradıysanız sinan_1903_turgut@hotmail.com adresine gönderebilirseniz size çok minnettar kalırım aracım 2008 model ama ola ki 10 yılı doldurunca bu benimde başıma gelebilir bu konuda bende ihtiyaç sahiplerine farklı mecralarda bu belgeyi ulaştırabilirim adınıza gerçekten çok sevindim hayırlısı olsun

SinanTR
31/10/2016, 23:49
bu arada değişim talebini hangi tarihte açtırmıştınız detay verirseniz daha sağlıklı bi bilgi olur teşekkürler

Emre9110
01/11/2016, 00:44

emre9110@hotmail.com mümkünse bana da gönderebilir misiniz ne olur ne olmaz 2006 benim araç

halilimo
01/11/2016, 13:29
halilozgulen@hotmail.com bende alayim hocam

Brembo0129
01/11/2016, 22:30
Arkadaşlar bizim puntoların kronik sorunu olan city motor arızası yani direksiyon sertleşmesi olayı benimde başıma geldi, elektrikli direksiyon tamiri yapan bir işyerine gittim bana eğer sorun normal bir arıza ise 500 TL, city motor değişecek ise 1300 TL fiyat verdiler, Mıçılar fiat yetkili servisine gittim bugün arıza tespiti yaptırdım city motor arızası çıktı doğal olarak, bana fiat genel merkezle görüşeceklerini mail atacaklarını cevap gelince arayacaklarını söylediler bende eve gittim bi kaç saat sonra beni arayıp genel merkezden city motorun ücretsiz olarak değişimi için mail geldiğini söylediler yarın inşallah değişim yapılacak; city motor ile ilgili bilgilendirici paylaşımlarda bulunan arkadaşlara teşekkür ediyorum çünkü bu forumda çok şeyler öğrendim ve faydasınıda görüyorum. Ayrıca Fiat Mıçılar servise teşekkürler. (Araç: 2009 model 1.4 77hp fire dynamic ben 3. Sahibiyim.) iyi akşamlar

GPEMREE
02/11/2016, 08:14
Arkadaşlar aracım 2007 1.3 gp. Yazın basında akümün kutup bası sorunu vardı. Gevşeyip duruyordu. Bu esnada araç çalışmıyordu. Kutup basını sıkıştırınca haliyle düzeliyordu. Yine böyle bir zamanda city ışığı kırmızı yandı ve direksiyon sertleşti. Stop edip çalıştırınca düzeldi. Bir daha da olmadı. Zaten o sefer de ilkti. Sizce city sorunu icin servise gitmeli miyim? Şimdiden tesekkur ederim.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Brembo0129
02/11/2016, 10:26
Emre bey servise gidip arıza tespiti yaptırın kafanız rahat eder, şayet city direksiyon arızası çıkarsa üçretsiz olarak değişimini isteyin, şuan benim aracın serviste city direksiyon motoru üçretsiz olarak değişiyor.

GPEMREE
02/11/2016, 15:43
Emre bey servise gidip arıza tespiti yaptırın kafanız rahat eder, şayet city direksiyon arızası çıkarsa üçretsiz olarak değişimini isteyin, şuan benim aracın serviste city direksiyon motoru üçretsiz olarak değişiyor.

Su an bir problem olmasa bile kontrolde herhangi bir sıkıntı varsa
ortaya cikarmi?

Brembo0129
02/11/2016, 22:53
Su an bir problem olmasa bile kontrolde herhangi bir sıkıntı varsa
ortaya cikarmi?

Emre bey arıza tespitinde çıkması gerekiyor bence geç kalmadan araçı yetkili servise bir gösterin.

GPEMREE
02/11/2016, 23:20
Emre bey arıza tespitinde çıkması gerekiyor bence geç kalmadan araçı yetkili servise bir gösterin.

En kısa zamanda göstereyim o zaman Kenan Bey tesekkur ederim.

GPEMREE
07/11/2016, 16:04
Sadece bir kez otoparkta manevra esnasında yaşadığım city sorunu için; bu sabah aracın göğüsünü ücretsiz değiştirdiğim Kartal Fiat Kırmak Oto'dan randevu almıştım. İşten dolayı müsait olamadığım için aracı babam götürdü. Sorunu iletmiş ve aracı bırakmasını istemişler. Tofaşı arayıp sorgulayacağız demişler. Daha sonra aracın hazır oluğunu tofaşın ücretsiz değişimi onayladığını ve aracın city motoru değiştirilip 13:30 da alabileceğini iletmişler. Tabi değiştiğine dair herhangi bir evrak felan yok.
Şimdi benim kafama takılan. Bu işi bu kadar hızlı bir şekilde daha önce halleden var mı? Gerçekten city motoru değişmiş midir? Bunu anlamanın kesin bir yolu var mı?

arenas
07/11/2016, 17:04
Garantiden değişen parçalar için herhangi bi evrak verilmiyor ancak aracınızın servis kayıtlarında görünür.

Sent from my iPhone using

Ezeldenberi
07/11/2016, 19:31
Sadece bir kez otoparkta manevra esnasında yaşadığım city sorunu için; bu sabah aracın göğüsünü ücretsiz değiştirdiğim Kartal Fiat Kırmak Oto'dan randevu almıştım. İşten dolayı müsait olamadığım için aracı babam götürdü. Sorunu iletmiş ve aracı bırakmasını istemişler. Tofaşı arayıp sorgulayacağız demişler. Daha sonra aracın hazır oluğunu tofaşın ücretsiz değişimi onayladığını ve aracın city motoru değiştirilip 13:30 da alabileceğini iletmişler. Tabi değiştiğine dair herhangi bir evrak felan yok.
Şimdi benim kafama takılan. Bu işi bu kadar hızlı bir şekilde daha önce halleden var mı? Gerçekten city motoru değişmiş midir? Bunu anlamanın kesin bir yolu var mı?

Emre, yeni city motorun hayırlı olsun. Formda bazı arkadaşlarda senin gibi çok kısa sürede değişim yapıldığını söylemislerdi.

Brembo0129
07/11/2016, 19:52
Emre bey bende aracımı sabah saat 9:30 gibi verdim saat 12:00 gibi değişimi yaptılar, yapılan işleme dair evrak istediğimde
Evrak verilmediğini söylediler bende pek üstüne düşmedim benimde kafama bu konu takıldı ama bakalım inşallah ilerde aynı sorun çıkmaz araclarımızda.

GPEMREE
07/11/2016, 19:54
Garantiden değişen parçalar için herhangi bi evrak verilmiyor ancak aracınızın servis kayıtlarında görünür.

Sent from my iPhone using

Olmadı artık dediğiniz gibi bir ara servise kayıtlarından kontrol ettiririm.

GPEMREE
07/11/2016, 19:56
Emre, yeni city motorun hayırlı olsun. Formda bazı arkadaşlarda senin gibi çok kısa sürede değişim yapıldığını söylemislerdi.

Tesekkur ederim abi.

GPEMREE
07/11/2016, 20:02
Emre bey bende aracımı sabah saat 9:30 gibi verdim saat 12:00 gibi değişimi yaptılar, yapılan işleme dair evrak istediğimde
Evrak verilmediğini söylediler bende pek üstüne düşmedim benimde kafama bu konu takıldı ama bakalım inşallah ilerde aynı sorun çıkmaz araclarımızda.

İns Kenan bey bizler de dahil kimse bu sorunu yaşamaz. Siz ve sizin gibi çabuk halledenler varmış evet. En azından icim rahatladı.
Acaba diyorumki müşteri hizmetlerini arasam " servisle ilgili bi güven sorunu yaşadım deyip. Servisin Tofaş'la city motorumun ücretsiz değişimiyle ilgili bir istekte bulunup bulunmadığını sorsam " cevap alabilir miyim acaba? :)

GPEMREE
08/11/2016, 22:34
Anca bugün aracı kullanma fırsatı buldum. Ve city motorunun değiştiğini anlamış oldum. Direksiyon city modundayken eski halinden çok farklı. Eskisi kadar yumuşak değil. Ama normal sertlikt de değil. Güzel yani. Direksiyon kendi kendine çok daha iyi toparlıyor. Bu halini sevdim. Daha önce değişen arkadaslardan da duymuştum eskisi kadar yumuşak olmadığını. Acaba bu bir sorun teşkil eder mi?

cucuko
13/11/2016, 11:14
Arkadaşlar bizim puntoların kronik sorunu olan city motor arızası yani direksiyon sertleşmesi olayı benimde başıma geldi, elektrikli direksiyon tamiri yapan bir işyerine gittim bana eğer sorun normal bir arıza ise 500 TL, city motor değişecek ise 1300 TL fiyat verdiler, Mıçılar fiat yetkili servisine gittim bugün arıza tespiti yaptırdım city motor arızası çıktı doğal olarak, bana fiat genel merkezle görüşeceklerini mail atacaklarını cevap gelince arayacaklarını söylediler bende eve gittim bi kaç saat sonra beni arayıp genel merkezden city motorun ücretsiz olarak değişimi için mail geldiğini söylediler yarın inşallah değişim yapılacak; city motor ile ilgili bilgilendirici paylaşımlarda bulunan arkadaşlara teşekkür ediyorum çünkü bu forumda çok şeyler öğrendim ve faydasınıda görüyorum. Ayrıca Fiat Mıçılar servise teşekkürler. (Araç: 2009 model 1.4 77hp fire dynamic ben 3. Sahibiyim.) iyi akşamlar

Siz aracınızın bakımlarını Fiat serviste mi yaptırıyordunuz o arızaya kadar ? Yani bakımlarını teknik serviste yaptırmayanalara city motor değişimiyapmıyorlarmış diye duydum

Ezeldenberi
13/11/2016, 14:08
Siz aracınızın bakımlarını Fiat serviste mi yaptırıyordunuz o arızaya kadar ? Yani bakımlarını teknik serviste yaptırmayanalara city motor değişimiyapmıyorlarmış diye duydum

City arızası yaşıyor iseniz, yetkili servise giderek arıza tespiti ve ardından ücretsiz değişim talebinde bulunun. Servis bakımlı olmasına gerek yok. Formda bir çok örneği mevcut.

GPEMREE
13/11/2016, 16:47
Benim araç 2007 model 234000 km de ve servis bakimli değil. Arıza tespitinin yapıldığı gün ücretsiz olarak değişti city motoru.