PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acemi Şoför ve Grande Punto

NitroCharger
05/02/2009, 14:39
Merhaba .
Siteye şu an üye oldum. Acemi bir şöförüm henuz 2nci vitesde 60 km hıza ulaşmış değilim . Yaş 25 ve çalıştığım şirketin israrları nedeniyle (otomotiv firmasi) ehliyet almayı karar verdim. Çalıştığım firmadan 17,5 ytl ye 2007 model 50 bin km yapmış grande punto almak üzereyim. Bu araba benim gibi şöförlüğe ilk adımını atacaklar için zor bir modelmi. Seçimim yanlışmı olur. Bir acemi olarak Aracın ncapta 5 yıldız alması satın almamı doğrudan etkiledi :) . Aracın kullanımı benim gibilere göre zormudur. Teşekurler

husso
05/02/2009, 14:50
öncelikle aramıza hoş geldin seçimin hiçde yanlış değil gp kullanmak ayrıcalıktır iyi günlerde kullanman dileğiyle

oguzhan ozcan
05/02/2009, 15:06
Bence gayet iyi bir seçim olmuş kullanımı rahat ve kolay olan bir araç çünkü...

femoli
05/02/2009, 15:34
merhabalar acemilik çıkarmak için enteresan bir seçim :) sizin acemilik için aldığınız araca biz biniyoruz ve gerçekten güzel ama bana sorarsanız acemilik için daha hs lı motoru debriyajı daha az hasarla kurtarabileceğiniz ve parçası ucuz bir araç almanızdır ..

Stalker
05/02/2009, 15:35
Bana göre ilk araç için üst sınıf bile sayılabilir eğer full paket alırsan :) . İleride kendi çocuklarıma ve yakınlarıma vereceğim tavsiyeyi sanada veriyim.
İlk aracını ek özelliksiz al derim. Buna her araçta olmayan sürüş destek sistemleri de dahil.

Öncelikle manuel al (Bunu üç aşağı beş yukarı herkes tavsie eder zaten :P), Otomatik ile başlarsan tersi zor olur ayrıca debriyaj ve manuel vitesteki zevki tatmak lazım derim ben.

ABS endüstri standardı olduğu için hemen hemen yeni her arabada var ondan artık yeni öğrenenlerin ABS olan arabalarda öğrenmesi ok. Yoksa ABS ile yağmurlu bir yolda güvenle durmaya alışan biri ABS'siz araçtaki sonuçları tahmin edemeyebilir, gerisini sizin hayal gücünüze bırakıyorum...

Bizim araçlarda verilen esp+asr+hillholder paketini alma. Bunların hepsi çok kullanışlı ve verilen paraya değer özelliklerdir ANCAK ilk defa kullanacak birinin bunlara alışarak araç sürmesi bu fonksiyonları eksik olan araçlara binince sıkıntı yaşamasına sebep olur. Örnek vermek gerekirse, ESP olan bir araçta virajlara hangi süratla gireceğin seni yanıltabilir, bu sistemler olmadan normalde bir aracın ne tür durumlara ne tip tepkiler verdiğini/vereceğini daha rahat öğrenirsin, böylece yaptığın hataları daha rahat görür/anlarsın. (Sonuçta kimse bu işte kusursuz başlamıyor, amaç hatalardan kaçınmak engellenemeyenlerden ders çıkarmak)

Aracın direksiyonunu "city" mod kapalı iken sür. (En azından birkaç ay). Bu sayede normalde diğer araçlardaki direksiyon sertliğine alışırsın. City mod açık kullanmaya başlayınca "Vaayyy be" dersin arabaya daha da bi seversin :D

Mümkünse benzinli olsun ilk aracın (Zaten ileride bir şekilde dizel kullanacaksın ve alışınca benzinliyi genelde pek aramazsın :D).

Park sensörü taktırma ya da varsa da ilk birkaç ay servisten devre dışı bıraktır, aynaları ve tecrübeni kullanarak park etmeyi öğrenirsin. (aracın göremediğin kör noktalarının nerde bittiğinin içgüdüsünü kazanırsın, sıkışık trafikte bile insanı daha rahat manevra yapma imkanı tanır ilerde)

Cruise kontrol taktırma. Bırak kendin araca hükmet, gazı ayarlayarak kadrana bakmadan hızını belli bir değerde tutmaya alışırsın.

Yukardakiler tamamen benim faydalı olduğuna inandığım kendi görüşlerimdir. Amaç piyasada belli bir güvenlik seviyesinde olan (NCAP 5 yıldız gayet iyi), yalnız sürüş destek sistemleri minimum seviyede bir araçla bu işe başlayıp işin her boyutunu iyi öğrenmek, destekleyici sistemler olmadan da araca hakim olmak ve daha sonra bu sistemler sayesinde daha keyifli/rahat/güvenli bir şekilde araç kullanmaktır.

ABNEW
05/02/2009, 22:09
GP nun en önemli dezavantajı diğer modern araçlar gibi görüş sorunu.Özellikle kalın c sütunu sonucu arka görüş oldukça kısıtlı.Ön görüşte de alışana kadar problem yaşanabilir.Tabi bunlar özellikle aracı tanımayan ve acemi sürücüler için geçerli, hayırlısı olsun...

plastro
06/02/2009, 00:40
Aramıza hoşgeldiniz kullanım olarak çok güzel bir araç tavsiye ederim.

onurcan
06/02/2009, 00:48
iyi bir karar vermişsin ama gp acemi için fazla özellikleri olan bir araç umarım en kısa sürede şöförlüge alışırsın birazda hevesli olman lazım gp için iyi düşünmüşsün aracımız aynı klasman araçlara göre daha iyi durumda şimdiden hayırlı olsun..:Ç

GaladrieL
06/02/2009, 10:25
park ederken aracın burnuna aman dikkat, arabayı kendi vücudun gibi hissedene dek biraz zorluk çekebilirsin..

Little F.K
06/02/2009, 18:53
İyi bir tercih Allah korusun acemilik hali tehlikeli durumlarda güvenlik konusunda sıkıntınız olmaz.

Motor olarak nedir bilmiyorum acemilikte biraz fazla yakıt tüketimi olabilir,gp benzinli yada dizel az yakan motorlara sahip oldugu ıcın sıkıntı yaratmaz.

City motorlu direksiyon bence park ve manevra için mükemmel bir olay.

Parçası ve servisi ucuz çarpsanız da ufak tefeklerde çok üzmez.

OzzY
06/02/2009, 23:44
Öncelikle manuel al (Bunu üç aşağı beş yukarı herkes tavsie eder zaten :P), Otomatik ile başlarsan tersi zor olur ayrıca debriyaj ve manuel vitesteki zevki tatmak lazım derim ben.

yeri gelmişken yazayım
bunun tam tersini düşünüyorum :D

bence otomatik şanzımanda öğrenmek daha kolay ve rahat çünkü araç kullanımı trafikte seyretme vs sırasında yapılması gereken bir iş olan vites değiştirme tamamen aradan çıkıyo buda öğrenmeyi ve alışmayı daha kolay yapıyo. sonrasında ise istenirse sadece debriyaj ve vites olayı öğrenilebilir. ben bu şekilde öğrendim ve gayet rahat oldu çevremdekilerede bu şekilde tavsiye ediyorum.

Stalker
07/02/2009, 13:30
yeri gelmişken yazayım
bunun tam tersini düşünüyorum :D

bence otomatik şanzımanda öğrenmek daha kolay ve rahat çünkü araç kullanımı trafikte seyretme vs sırasında yapılması gereken bir iş olan vites değiştirme tamamen aradan çıkıyo buda öğrenmeyi ve alışmayı daha kolay yapıyo. sonrasında ise istenirse sadece debriyaj ve vites olayı öğrenilebilir. ben bu şekilde öğrendim ve gayet rahat oldu çevremdekilerede bu şekilde tavsiye ediyorum.

Hmm, yürürken nefes alıp almadığımızı düşünüyormuyuz..hayır, debrijay ve viteste aynen bu şekilde öğrenilip (özellikle debriyaj) düşünmeden otomatik olarak yaptığımız işlerdir. Kendi fikrim, bunlar kesinlikle insanda öğrenildikten sonra ekstra dikkat gerektirmez. Ehliyet sürüş kurslarının amacıda (en azından olması gereken) trafiğe çıkmadan bu temel fonksiyonları sürücüde spontane hale gelmesini bi nebze olsun sağlamaktır.
Benim annemin aracı otomatik ve onu araçla belli bir süre dolaştıktan sonra (1-2 hafta) kendi aracıma geçince ilk 5 dakka sıkıntı. Çünkü sol ayağım tembelliğe alışıyor. İlk aracı otomatik olan birinin çok daha fazla sıkıntı çekceğini düşünüyorum. Sen yeteneğinle bunun üstesinden gelebiliyor olabilirsin ama maalesef herkes araba kullanma konusunda aynı yeteneğe sahip olmayabilir :)

OzzY
07/02/2009, 13:58
Hmm, yürürken nefes alıp almadığımızı düşünüyormuyuz..hayır, debrijay ve viteste aynen bu şekilde öğrenilip (özellikle debriyaj) düşünmeden otomatik olarak yaptığımız işlerdir. Kendi fikrim, bunlar kesinlikle insanda öğrenildikten sonra ekstra dikkat gerektirmez. Ehliyet sürüş kurslarının amacıda (en azından olması gereken) trafiğe çıkmadan bu temel fonksiyonları sürücüde spontane hale gelmesini bi nebze olsun sağlamaktır.
Benim annemin aracı otomatik ve onu araçla belli bir süre dolaştıktan sonra (1-2 hafta) kendi aracıma geçince ilk 5 dakka sıkıntı. Çünkü sol ayağım tembelliğe alışıyor. İlk aracı otomatik olan birinin çok daha fazla sıkıntı çekceğini düşünüyorum. Sen yeteneğinle bunun üstesinden gelebiliyor olabilirsin ama maalesef herkes araba kullanma konusunda aynı yeteneğe sahip olmayabilir :)
Koyu yaptığım kısıma katılıyorum ancak başlangıç için bu şekilde değil dediğim gibi başlangıçta vites olayı hariç öğrenilip daha sonra vites öğrenilirse daha rahat olur bence. yani öğrenme aşamasında yapılması gereken iş sayısı azaltılmış oluyo. ben şuanda otomatik ve manuel kullanıyorum 2si arasında sıkıntı olmuyo ancak bence bu yetenek değil alışkanlık.

ABNEW
07/02/2009, 15:09
Ben manuelle başlanıp hep manuelle devam edilmesinden yanayım:)

hakangursu
07/02/2009, 15:38
İnsanlar 20 li yaşlarda otomatik arabaları kullanmayı kesinlikle istemezler, çünkü kan deli akar yerinde durmaz, vitesle sürekli oynamak ister.

Ancak 30 lu yaşlara gelindiğinde benim gibi, ve özellikle trafikte isen otomatik arabalara sıcak bakmaya ve araştırma yapmaya başlarsın.

siromar
07/02/2009, 15:58
Ben manuelle başlanıp hep manuelle devam edilmesinden yanayım:)

İnsanlar 20 li yaşlarda otomatik arabaları kullanmayı kesinlikle istemezler, çünkü kan deli akar yerinde durmaz, vitesle sürekli oynamak ister.

Ancak 30 lu yaşlara gelindiğinde benim gibi, ve özellikle trafikte isen otomatik arabalara sıcak bakmaya ve araştırma yapmaya başlarsın.

Arda'ya aynen katılıyorum elini vitesden hic ayırmayıp, dakikada 20 kere vites degistiren biri olarak otomatik vitesli arabaları sürmekten hic keyif almıyorum.

Ama Hakan'ın dediği de bir gerçek, özellikle 30 ve üstü insanların genellikle söylediği birşey.

Acemiliğe gelince, bence şanslısın kendi arabanda öğreneceksin araba kullanmayı.
Benim gibi babası yanında kaşlarını çatmış birşekilde, bir eli el freninde diğer eli havada size kızarak birşeyler anlatırken, araba kullanmasını öğrenmek gerçekten senin öğrenmenden çok daha zordur :D:D:D

Ve şunu da söyleyim bana araba kullanmayı biri öğretmedi. Babamın arabanın anahtarını vestiyere koymasından faydalanıp geceleri onlar uyuduktan sonra büyük bir haytalıkla kaçıra kaçıra öğrendim araba sürmeyi:)

Şimdi Kendi arabamda bile hatta altıma ferrari F50 verseler bile arabayı kacırdıgımda aldıgım keyfi ve heyecanı duymuyorum :D