PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Alternator

zep
14/01/2009, 10:37
selam arkadaşlar,
1-2 hafta önce yağan yağmurda tekerleklerin yarısı seviyesine kadar olan bir su birikintisinden geçtim.ertesi günden itibaren sanki motora fare koyulmuşda ciyaklıyomuş gibi bir ses çıkıyordu.servise götürdüğümde alternatörün bozulmuş olduğunu söylediler ,1 buçuk haftadır parçanın gelmesini bekliyorum bu süre zarfında çıkan ses baya arttı ve yarın uzun yola çıkmam gerekiyor.bilgili arkadaşlara bir kaç sorum olacak,

alternatörün bozulmasında su birikintisinden geçmem etkili midir eğer değilse bozulmanın sebebi nedir

seyir halindeyken tamamen bozulursa bir tehlike yaratır mı

cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

ugurozer
14/01/2009, 12:23
alternator arac calışırken aracın kullandıgı elektrigi ve akunun eksigini tamamlayan bir elektrik uretecidir, bozulması halinde en iyi ihtimalle akunuzun icerisindeki elektrik bitene kadar yol alırsınız, akunuz biter arac stop eder akuyu sarj ederseniz calistirip bir miktar daha yol alabilirsiniz randımansız olarak, çok gerekmiyorsa yola çıkmayın yola çıkacaksanız muhakkak bir aku sarj kablosu yanınıza alın, varsa dolu yedek bir akude olabilir.

ABNEW
14/01/2009, 18:19
Hüseyin, şarj motoruna kolay kolay su girmez bence ama yarım tekerlek boyundaki su karter seviyesini de geçeceği için su almış olabilir.Alternatör bozulduysa motor zaten ikaz verir.Belli bir süre sonra ise araç elektrik üretemez ve yolda kalırsınız.Bence şarj motorununu değiştirip (Eğer arızalı parça kesinlikle bu ise) uzun yola öyle çıkmalısın...

femoli
15/01/2009, 11:37
Ben de hepinize karşı bir şey söyleyeyim :) Alternatör bozuksa akünüz bitene kadar diye bir şey yoktur alternatör bozuk olsa dahi araç benzin bitene kadar çalışır hatta size bir deneme aracı çalıştırın ve akünüzü sökün bakın hala aracınız çalışacaktır hatta ve hatta altenatörüde sökün(dizel ) hala çalışacaktır akü sadece motorun ilk calışmasındaki etkiyi verecek olan marş motorunu start etmeye yarar .. :)

Alternatörün bozulmasını anlayamadım su dahi girse bilyalar ,burç yada yastıklarda sorun çıkmıştır bunun içinde parça beklemeye değmez piyasadaki bir çok aracın burçları vede bilyaları bizim araçlara olur yani parça heryerde madenm garantiden yapılmayacak keşke güvendiğin bir sanayiya gidip işlerin çabuçak yaptırsaydın şimdi senin arızalı parça yerine komple alternatörünüde değiştirebilirler ama buna ses engel diyorsan muhtemelen bilyalardan yapıyordunr yinede bakmadan bir şey söyleyemeyeceğim :)

OzzY
15/01/2009, 13:36
Mehmet abi bujilere nerden elektrik gidicek? Beyin, sensörler, elektronik aksam nasıl çalışıcak?

Stalker
15/01/2009, 14:15
Mehmet abi bujilere nerden elektrik gidicek? Beyin, sensörler, elektronik aksam nasıl çalışıcak?

+1

Ayrıca, alternatörsüz araç kullanırken aküyü bitirdinmi aküyü kurutabilir ve bide 2. bir akü almak ile uğraşabilirsiniz.

femoli
15/01/2009, 17:52
bujilere elektriği veren akü değildir ozan altenatörden doğan güç verir aaa bu değildirki sorunsuz çalışacak elbetteki çoğu yere zarar verir beyin sensörler felan gibi ,Ama çalışır istersen bir dene ;)

+1

Ayrıca, alternatörsüz araç kullanırken aküyü bitirdinmi aküyü kurutabilir ve bide 2. bir akü almak ile uğraşabilirsiniz.

şarj dinamosu şarz etmez ise şarz lambası yanardı zaten ,Akü tamamen ölmez ama süresini azaltır..

Stalker
15/01/2009, 22:01
Ben buraya eski olan aracımla yaşadıgım komik bir anımı anlatayim de gülün...

İş çıkısı araca bir bindim akü bitik...arkadaşa rica ettim kablo getirdi şöyle bir 5 dakka doldurduk sonra bindim araca çıkardık kabloyu, açtım farları (aksamüstü gibi) güm istop etti meret. Sonra anladım ki akü öyle bir bitmiş ki alternatör anca bir kaç saniye idare etcek kadar sarj edebiliyor... Neyse 2. kere çalıştırdık aracı, ben aracta hicbir elektronik aksama dokunmadan çıktım yola ( bu arada baya eski modeldi, öyle sofistike beyin felan yok onda :D) Çıktım Eskişehir yoluna gidiyorum, akü o kadar saçmaladı ki frene basınca yanan stop lambaları bile aracın motorunu saniyelik durduruyor daha sonra dönmekte olan motor aksamları ayagımı frenden cekince motoru tekrar çalıştıryordu.. Tabii hızı düşünce tehlikesi vardı, motor çok yavaş döndüğünden tekrar kendi kendini çalıştıramabilirdi. Zaten mesai trafiğine takıldıydım.. ODTÜ'nün ordan taa öveçler Toyota servisine kadar frene minimum miktarda basarak, el freni ile gittim :D. Serviste aracı bir durdurdum, sağ kol uyuşmuş stresten harap olmuş bir haldeyim..
Bu yüzden, akü ve destek ünitelerinde sorun varsa kardeş, bırak uzun yolu kısa yola bile çıkma, rezil olursun aracınla bi de gider cekiciye para bayılırsın sonra.

OzzY
15/01/2009, 22:49
bujilere elektriği veren akü değildir ozan altenatörden doğan güç verir aaa bu değildirki sorunsuz çalışacak elbetteki çoğu yere zarar verir beyin sensörler felan gibi ,Ama çalışır istersen bir dene ;)

ben zaten senin mesajına dayanarak yazdım :) alternatörü sökün hala çalışır yazmışsın... ama bence çalışmaz sırf bujiden değil diğer elektronik aksamlar çalışmadığından da çalışmaz. eğer alternatör ve akü olmadan çalışıyosa kontak kapalıykende çalışabilir ozaman...

femoli
16/01/2009, 11:07
alternatörden endüksiyon bobinine gelen elektrik,15000-20000 volt arasına yükseltilir. buda distrbitor üzerinden bujilere "kıvılcım çakma" elektriğini verir.... bi diğer yandanda, alternatörden konjektöre gelen elektrik doğrultulup, aracın diğer elektrik aksamları için kullanılır....

Kısaca özetleyeyim Bizim puntolar malesef çalışmıyor nedeni ise otomatik benzin pompası :D( Bu detayı atlamışım kimseninde aklına gelip sölemedi ) Şarz dinamosunun amperi malesef otomatiği çalıştırmaya yetmiyor yani eski tip olanlar çalışır şahin doğan toyota vs ama yeni araçlarda malesef..

bujilerdeki elektriği şarz dinamosunun verdiği akım karşılıyor bu sebepten dolayı çalışabiliyor, Ama dizel olanlarda aküde olmasa çok rahat bir şekilde çalışabiliyor nedeni ise buji olmayıp sıkıştırma ile çalışabiliyor olması :)

utku952
16/01/2009, 11:27
yolda giderken dinamo elektriği sağlıyor diye biliyorum. lastiklerden alıyor kinetik enerji elektriğe ceviriyor. akü mehmet abinin dediği gibi ilk çalıştırmada devreye giriyor...

ugurozer
16/01/2009, 14:41
mehmet abimiz biraz bu konuda yanılmış. akude çıkık olsada alternatorde çalışmasa arac bi kere çalıştıysa çalışmaya devam eder demiş. Motorlarımız alternator haricinde baska bir unite ile elktrik uretimi yapmıyor olarak biliyorum ben. Ayrıca çoğu kaynakta aynı parça gibi bahsediliyor bu sayfadada surekli karışıp durmuş şarj dinamosu ile alternator aynı amac icin çalışsada aynı parçalar değildirler. Biri dogru akım digeri alternatif(alternator) akım uretir. Alternatör arac devri dustugu an cok az elktrik uretir arac bu esnada akuden destek elektrik çeker. Benzin otomatiklerine alternatorun elektriginin yetmedigi an motorun dusuk devirle çalıştığı andır. Hiçbir zaman yetmiyor olsaydı araçlarımız harcadıgından daha az elektrik uretiyor ve surekli akuden yiyor olurdu bu yuzden de akulu araba gibi her yolculuktan sonra şarj etmemiz gerekirdi.

femoli
16/01/2009, 15:24
Uğurcum dedğim ikiside olmasa lafım sadece dizeller için geçerli ateşlemem gerekmeyen araçlarda ateşleme gereken araçlarda ise alternatör (şarj dinamosu bunlar aynı şeyler farklı bişi değil ) akü olmasa bile aracın çalışmasını sağlayabilir ama randıman açısından akü şarttır farlar vs vs için bu asla denenmeyecek bir şey çünkü araç aküsüz çalışmada şarj dinamosunun diodlarını patlatır ..

Alternatör şarj dinamosunun diğer adıdır :)

ugurozer
16/01/2009, 19:20
hayır mehmetcim, cogu ustalar ve halk arasında aynı olarak bilinsede farklıdır, ayrıca bizim dizellerin elektrige ihtiyac duymadan çalışacagını hiç sanmıyorum lombardini mi bu :)))

alıntı:
Dinamolar ve alternatörler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüler. Dinamolar doğru akım (d.a.) üretirken, alternatörler alternatif akım (a.a.) üretirler.

Alternatörler ve dinamolar aynı prensiple elektrik üretirler. Yani, bir iletkenin etrafındaki manyetik alan değişince iletkende bir akım oluşur. Modern tipik bir alternatörde rotor denilen mıknatıslar demir cevherine sarılmış olan stator denilen sabit iletken sargıların etrafında dönerler. Mekanik enerjinin rotorları döndermesiyle iletkenler etrafındaki manyetik alan değişir ve elektrik akımı üretilmiş olur.

Alternatörlerle dinamolar arasındaki fark, statorun zaman içindeki pozisyonunun rotora göre değişik konumlarda olmasıdır. Dinamolarda değişik konumlardan alınan akım dalgaları doğru konumda üstüste bindirilerek doğru akım elde edilir. Alternötörlerde ise başka bir konfigürasyonla alınan akım dalgaları alternatif akım elde etmek için kullanılır.

Sinan Erdem
.:TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi:. (https://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=13&soru_id=4667)

femoli
17/01/2009, 09:58
uğur dinamolar önce konjektöre iletip könjektörlerde doğru akıma çevirdikten sonra iletirler bütün sarj dinamolarında konjektör vardır direkt olarak doğru akım üreten bir araç yoktur bütün araçlarda ya harici könjektör yada dahili konjektör vardır ...

Dizel araçlarda ilk hareketi altıktan sonra pistonlar sayesinde yakıtı sıkıştırma ile çalıştırır yani aküye gerek duymaz motoru akü değil yakıt çalıştırır :) Benzinlide elektrik ihtiyacı sadece bujilerdir ama dizelde bunada gerek yoktur çünkü püskürtme enjektörler vardır elektrik gereksinimi yoktur .. Arkadaşlar iyice araştırın gözünü seveyim :D Sistem budur burada motor toplanırken motoru dışarıda çalıştırırlar ve akü ile çalıştıktan sonra isterlerse sökerler çümkü ilk hareketi almış durumdadır ve gazı kesmediğin müddetce çalışmaya devam eder...

bu olay 4 pistonlu araçların her bir pistonu içinde gerçekleşir
1. devir emme piston aşşağı iner içeriye benzin ve hava emer
2. devir sıkıştırma piston yukarı kalkar ve içerdeki hava ve benzini sıkıştırır
3. devir patlama içerde sıkışan benzin ve hava patlar ve pistonu iter
4. devir ise egzoz dur buda piston tekrar kalkarak içerdeki karbondioksitin ve kalan artıkların atılmasıdır.

bunda elektrik gereksinimi vardır başka hiç bir şey çalışmaz ise bujilere verecek olan elektriği alternatör karşılar...

ugurozer
17/01/2009, 11:15
mehmet abi iyi guzel soyluyorsunda konjektor alternator un adı ustunde alternatif yani degisken guc uretecinin motor devirlendigi zaman voltajı 14 virgul kusur bilmemkacta sabitleyen birimdir. Bu gunun teknolojisi ile uretilmis bir araç yakıt karısımı subapların zamanlamaları aracın egimi benzinin kalitesi birim hacimdeki oksijen miktarını ve sayamadıgım bir cok faktoru hesaplamak icin ecu sistemi ile max verim icin didinir durur. Bu sistemde cok iyi biliyoruzki elektirik enerjisi ile çalışmaktadır. Lombardinimi bu benzetmemde ona istinadendi cek ipi tak tak tak yakıt kesilene kadar çalışsın dursun :))))

femoli
17/01/2009, 11:44
nam-ı diğer regülatör (https://www.itusozluk.com/goster.php/reg%fclat%f6r).. arabanın motoru içindeki alternatörden üretilen elektrik akımının voltajını ayarlar..ayrıca akü şarj olup dolduktan sonra aküye gelen şarj akımını keser..

Şimdi uğurcum Altenatörle şarj dinamosu aynı şey yani başka yerde bilmem ama araçlarda bu böyledir.. Senin dediğin motor ecu felan bunlar güç içindir Çalışma performansı içindir ,artık yeni araçlar gaz teli olmadığı için bilgisayar sistemi ecu ile gazı otomatik ayarlıyor bunlarda belki sorun yaşanabilir performanslı olmaz ama sarj dinamosunun ürettiği güçle araçlar aküsüz de çalışabilir .. Bunun denemesini yapabiliriz buradan eğer sorun çıkarmayacak eski bir araç bulursam videoya çekerim buraya koyarım ...

Biz reno toros marka bir aracı takviye kablosu olmadığı için başka bir aracın aküsünü söküp taktık aracı çalıştırdık ve kutup başlarını sökerek aküyü çıkardık aaaa birde ne görelim araba hala çalışıyor :D sonra eski aküsünü tekrar takıp sanayiye getirdik :)

ABNEW
17/01/2009, 12:52
Arkadaşlar doğru akım ya da değil bu ayrıntı çok önemli değil bence.Alternatör ya da dinamo yerine ''otomobilde elektrik üreten parça'' diyerek devam edelim bence:)

Aküsü olmayan ya da şu meşhur parçası:) olmayan bir araç çalışmaya bir süre devam edebilir ama benzinli motorun çalışmaya devam edebilmesi için elektriğe ihtiyacı vardır.Motor çalıştıkça her sıkıştırma zamanı sonrası buji elektrik yardımıyla ateşleme yapar.Otomobildeki bujilerin özelliği budur.Ancak farklı bujiler de var tabi.Örneğin içten yanmalı model araçların bujileri farklıdır.Dizellerin kızdırma bujilerine benzer.Motor çalıştıktan sonra elektrik ihtiyacı kalmaz...

Ben de dinamo ve alternatörü aynı olarak biliyorum.Bu parçanın ürettiği elektrik regülatörde dengelenerek araca sunulur.Sanıyorum genel anlamda bilinmesi gereken bu, gerisi biraz ayrıntı...

ugurozer
17/01/2009, 13:46
Mehmet abicim alternator ve regulatorun calışması hakkındaki goruslerine katılıyorum zaten. Ayrıca yazdıklarım toros konusunda da aynı noktaya geliyor sanıyorum. sarj dinamosunun arac ureticileri tarafından sessiz sedasız alternatore geçtigini sanıyorum ama tamam aynı parça diyelim diyorsanız oyle diyelim amaç aynı :)

femoli
17/01/2009, 14:01
Elimizdeki şarj dinamolarının üstünde alternatör yazıyor şimdi baktımda evet aynı şey :)

Akü olmadan çalışmaya devam eder ama ne kadar sürer onu bilemem ,Birde gazı kestiğinizde alternatör yetiştiremediği için otomatik olarak stop ediyor denendi :D

ugurozer
18/01/2009, 13:06
evt cunki alternator bunlar sarj dinomosu diil :))) offf dovun beni dayak istiyorum biliyorum :)))

golden3458
16/10/2010, 20:30
benım arcta aku ısıgı yanıyodu alternator bozuk olabılır dedıler altornotor govdesı catlamıs yenısı bayagı pahalı yan sanayi 250 gıbı alternator degıstıren arkadas varmı yada bu catlak onarılabılıyomu bilgilerınıze

OzzY
16/10/2010, 20:59
ilginç bi konu olmuş istemedende olsa bi kısmını test etmiş oldum :D

dizel bile olsa bi araba aküsü ve alternatörü olmadan çalışmaya devam edemiyo. test edildi onaylandı.

cmaxin alternatör seyir halinde iken bozuldu 10 dakika kadar daha akü ile çalıştı ondan sonra stop edip kaldı. akü tamamen bitmiş durumdaydı. kontak açılmıyodu hatta bagaj bile açılmıyodu...

Du Hast
16/10/2010, 21:50
ilginç bi konu olmuş istemedende olsa bi kısmını test etmiş oldum :D

dizel bile olsa bi araba aküsü ve alternatörü olmadan çalışmaya devam edemiyo. test edildi onaylandı.

cmaxin alternatör seyir halinde iken bozuldu 10 dakika kadar daha akü ile çalıştı ondan sonra stop edip kaldı. akü tamamen bitmiş durumdaydı. kontak açılmıyodu hatta bagaj bile açılmıyodu...
ecu ya sahip dizel araçlarda, benzinli gibi bir süre sonra bitirir aküyü alternatör olmazsa :)
neticede ecu, sensörler, elektro enjektörler v.s. v.s. hep elektirik çekiyor
düz dizeller yani eski tip dizellerde bitirir ancak uzun sürer akünün bitmesi

OzzY
16/10/2010, 22:31
o seviyede bitmesine çok şaşırdım.

nurtepeli
16/10/2010, 22:56
araç fazla elektirik üreteceğinden araçta yangın çıkarabilir.bence tehlike sonuna kadar arz edr. derste görmüştük.ordan yani.

phyevren
17/10/2010, 10:18
arkadaşın sorusuna gelirsek o fare sesi alternatöre giren suyun alternatör bilyalarının tüm yağını yıkaması sonucu bilyaların yağsız kalmasından yapar.(2002 model clio da başıma geldi;farlara kadar suya girip çıktıktan sonra dinmeyen bir cıykıltı vardı.)
Eğer sorun sadece ses ise bilyadandır;komple alternatör değiştirmeye gerek yok.
Devamlı kullanırsan hemen birşey olmaz ama uzun zaman sonra alternatör elde kalabilir.
Geçmiş olsun.

tedirgin_08
20/12/2010, 12:28
benim yeni dikkatimi çekti..bu konu ...arkadaşlar..alternatorün bozulması durumunda ...biliyorsunuz ki puntoların çoğu aksamı elektrik ile bağlantılı bu yüzden ABS--- ASR---HAVA YASTIKLARI--AKÜ---GİBİ çalışan aksamların hepsi ikaz lambası yakar..hatta direksiyonunuzda ağırlaşır...araç çalışır ancak bu durumda yola gitmek zahmetlidir...direksiyon ağır.. abs çalışmıyor..hava yastığı yok gibi gibi ...benim gecen gün arkadaşımın puntosu arızalandı...dinamonun kapağı çatlamış..şaşırdık nasıl çatlamış dedik ama kimse bi yorum yapamadı...onunla geçmiş olsun..

italyan__atesi16
10/12/2013, 09:02
konuyu hortlatmak lazım ustu tozlanmıs baya:D
uzun sureden beri alternatorden cık cık sesleri geliyodu. elektrikciye goturdum abi su anlık sıkıntı yaratmaz dedi. pazar gunu izmite giderken yalovada araba cekişten dustu acayip acayip sesler cıkmaya basladı butun uyarı lambaları yandı allah ne verdiyse:D en sonunda aku işaretide yanmaya basladı . direksiyon şahin direksiyonuna döndü farlar söndü. kısacası elektrik aksamı devre dısı kaldı . bide mavi duman atmaya basladı.
sonuç: 860 lira sıkısmış motora. alternatör , alternatör rulmanı , kayışı ve akü değişti.

halils2
10/12/2013, 11:00
geçmiş olsun. Aslında sorun çıkartmaya başladı mı hemen yaptırmak lazım bu tarz şeyleri.

italyan__atesi16
10/12/2013, 12:30
boyle bi durum olusacagını bilseydim o sesi duyar duymaz caresine bakardım ama yapacak bişey yok artık şemsiye misali kulagımıza kupe olur bundan sonra