Sayfa 2/2 İlkİlk 12
39 sonuçtan 21 ile 39 arası

Konu: Araç yıkama konusundaki hatam!

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Alıntı erdiyilmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cem abi dediğini ben aLmıştım ancak boyana yazık edersin vs. demişLerdi bana. (turtLe wax - extreme nano-tech formuLa, poLishing wax yazıyor üstünde) bunun pLatinium serisi (precision wax yazan koyu yeşiL şişeLi) iLe extreme serisi arasında fark var mıdır?

O yorumu yapanların, ne tür denemeler yaparak boyaya yazık olduğunu tespit ettiklerini bilmek güzel olurdu aslında.

Koyu yeşil olan Platinum serisi daha önce çıkan bir ürün grubu. En iyisi olarak lanse edilmişti. Nano teknolojideki gelişmeler paralelinde açık yeşil renkli kutulara sahip olan Nano-tech serisi daha sonra üretildi.

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

civcivx bu senin bahsettiğin nano tech aynı zamanda aşındırıcı diye biliyorum ben..

Cem Cebeci
    civcivx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 932

Araçta çizikler varmış. Normal cilalar bunu yoketmez ki? Extreme Nano-tech'i zaten o yüzden tavsiye ettim.

Çizik vs. kalmayınca Platinum serisinin cilası rahatlıkla kullanılabilir.

ufuk bakal
    ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41 EU 361
    Edilen teşekkür: 122

Alıntı uzman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracın metalik olduğu için bezde boya kalıntısı göremezsin,çünkü boyanın üzerinde şeffaf saydam vernik var, boya artığı için önce bu verniğin bitmesi gerekir,bu arada pasta ile çiziklerin kaybolması,esas boya yüzeyinin inceltilerek çiziklerle aynı seviyeye inmesi,getirilmesi ile açıklanır ki,bu da boyanın incelmesi demektir,sadece kullanılan pastanın kalınlığına ve çiziklerin derinliğine göre bu incelme işi farkeder.
    desene hevesim kursağımda kaldı:confused:

Deniz K
    uzman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

Alıntı ufuk61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    desene hevesim kursağımda kaldı:confused:
    o kadar karamsar olma,anladığım kadarı ile ince pasta kullanılmış,sorun olmaz,gerekmedikçe kullanmazsan ileride telafi olur,dert etme.:icon_rolleyes:

Gökhan GENÇ
    Electronics Engineer gokhan_genc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    59 SD 470
    Edilen teşekkür: 3

O yıkama aletlerinde aracı hiçbir zaman yıkatmadım,yıkatmam.Gerçekten tam bir çizik kaynağı.Her zaman kendim özenle yıkadım aracımı.
    ...because failure is not an option.

Elektronik Mühendisi @ BOTAŞ

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

Alıntı civcivx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Araçta çizikler varmış. Normal cilalar bunu yoketmez ki? Extreme Nano-tech'i zaten o yüzden tavsiye ettim.

Çizik vs. kalmayınca Platinum serisinin cilası rahatlıkla kullanılabilir.
    tamam ben de aynı şeyi söylüyorum.. aşındırıcı olduğu için boyadan katman alıyor yani zararlı.. herzaman kullanılacak birşey değil diye o yüzden dedim erdiye ben

Emre Ayvaz
    shoparr_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 AE 6232
    Edilen teşekkür: 85

anladığım kadarıyla ciladan önce cem abinin bahsettiği ürünlerle sonuç almaya çalışmalıyım.çünkü her ne kadar boyaya zararı olsa da cilada daha çok zarar çıkabiliyor ve 0 araba için cila erken..eğer doğru anladıysam şu turtle wax ürünü alıp serviste yaptırayım..doğru anladım değil mi arkadaşlar?cem abi?

Cemal ERTAYLAN
    ^^CyCoThRuN^^ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Emre aracında genel olarak çizik mi var yoksa sadece kaput üst ve bagaj gibi yerler mi en çok dikkatini neresi çekiyor?
    :ok: :s19: :bigdance2:

Emre Ayvaz
    shoparr_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 AE 6232
    Edilen teşekkür: 85

genel..çünkü o lanet makinalar her tarafı yapıyor çizik her yerde var oval şekilde genel olarak.

11. 18/04/2007, 18:22

MURAT BAŞARAN
    lasgue - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 FAT 01
    Edilen teşekkür: 0

çaresi 5 ytl lik pronto ister inan ister inanma

yusuf topaloglu
    yusuf_1977 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2

nacizane bildiklerimi paylaşayım
    bu konuyu uzun süredir araştırıyorum.
    aracınızın üzerinde clearcoat denilen katmanda yanlış yıkama sonucu scratch ve daha doğrusu swirl denilen hafif çizikler oluşmuş.Benim aracımda aldığımdan beri hiç fırça kullanılmamasına rağmen aşırı soğuklarda süngerle uğraşamadığımdan 3 veya en fazla 4 kez fırça ile yıkattım(makine değil).Dediğiniz çiziklerden oluştuğunu geçen hafta farkettim.Korkulacak birşey yok çünkü aracınızın boyasında bir zarar olduğunu düşünmüyorum.Bunlar güneş altında belli olan çizikler boyaya kadar inmemiş clearcoat ta oluşmuş çizikler.Yapmamız gereken wax veya sealant kullanmaktan önce polishing işlemini gerçekleştirerek çizikleri bir nebze ortadan kaldırıp ardından wax veya sealant uygulamak olmalı.terimleri ingilizce kullanıyorum çünkü ürünlerin üzerinde bu terimler var .sonax turtlewax ve meguiars ürünleri amatorce uygulanabilir.ardından wax veya sealant mutlaka uygulanmalı tabiki.hangi ürünler derseniz ondada yazmaya çalışıtım birşeyler.

toofun toofun
    Tufan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 46

geçmiş olsun bu tür yıkamadan uzak durun hatta fırçayla yıkamayın aracınızı.

yapıcağın şey autoglym SRP uygulamak varsa polisaj makinesiyle yoksa elle onun üstünede wax atmak.

onu bulamazsan yapı marketlerde turtle wax Scratch & Swirl Remover var onu uygular üstüne wax ve gloss guard atarsan iyi olur.

türkiyede bu işe skodacı bir arkadaş var irfan adında.google yazarsan çıkar forumlarda çok yardımcı oluyor ona sorarsan hem ürün temini hem çok detaylı tavsiye verir sana.
    geçmiş olsun

Yasemin ŞENŞATIR
    JASMINE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    35 EF 585
    Edilen teşekkür: 4817

Alıntı yusuf_1977 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nacizane bildiklerimi paylaşayım
    bu konuyu uzun süredir araştırıyorum.
    aracınızın üzerinde clearcoat denilen katmanda yanlış yıkama sonucu scratch ve daha doğrusu swirl denilen hafif çizikler oluşmuş.Benim aracımda aldığımdan beri hiç fırça kullanılmamasına rağmen aşırı soğuklarda süngerle uğraşamadığımdan 3 veya en fazla 4 kez fırça ile yıkattım(makine değil).Dediğiniz çiziklerden oluştuğunu geçen hafta farkettim.Korkulacak birşey yok çünkü aracınızın boyasında bir zarar olduğunu düşünmüyorum.Bunlar güneş altında belli olan çizikler boyaya kadar inmemiş clearcoat ta oluşmuş çizikler.Yapmamız gereken wax veya sealant kullanmaktan önce polishing işlemini gerçekleştirerek çizikleri bir nebze ortadan kaldırıp ardından wax veya sealant uygulamak olmalı.terimleri ingilizce kullanıyorum çünkü ürünlerin üzerinde bu terimler var .sonax turtlewax ve meguiars ürünleri amatorce uygulanabilir.ardından wax veya sealant mutlaka uygulanmalı tabiki.hangi ürünler derseniz ondada yazmaya çalışıtım birşeyler.
    Alıntı Tufan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun bu tür yıkamadan uzak durun hatta fırçayla yıkamayın aracınızı.

yapıcağın şey autoglym SRP uygulamak varsa polisaj makinesiyle yoksa elle onun üstünede wax atmak.

onu bulamazsan yapı marketlerde turtle wax Scratch & Swirl Remover var onu uygular üstüne wax ve gloss guard atarsan iyi olur.

türkiyede bu işe skodacı bir arkadaş var irfan adında.google yazarsan çıkar forumlarda çok yardımcı oluyor ona sorarsan hem ürün temini hem çok detaylı tavsiye verir sana.
    geçmiş olsun

Bilgilendirme için teşekkürler arkadaşlar ancak Emre aradan geçen 3 yıl içerisinde sanırım çözümü çoktan bulmuştur.
    Konu JASMINE tarafından (21/03/2010 Saat 01:28 ) değiştirilmiştir.

bbrh kkk
    burhankutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    46***60
    Edilen teşekkür: 306

aracımı ne zaman yıkamacıya versem kesin bir yeri pırtıyor. bi kez gittim kapı otomatiği bozuldu verdi, bi kez gittim 15 gun oldu o yandaki stickermıdır nedir baktım o yoktu, bi kez gittim kapı acayıp kapama uzakdan kumanda bozulmuş bidahada tövbe ettim.

Aydın KUTAY
    aykutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    09K0909
    Edilen teşekkür: 4

Standart Servisi dene

Fiat SERVİS lerinde Mart ayı sonuna kadar komple boya koruma + motor temizliği + İç detaylı temizlik 290+KDV .. Benim konuştuğum servis Kredikartına 5 taksitle 270 TL ye kadar düştü..Bence kaçırmayın derim..

GÖKHAN ANKAY
    gankay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 17

bu boya koruma ve temizlik kampanyası tüm servislerde var mı?

Cem SAKARYA
    theblight - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 37

Yasemin Abla haklı soruyu soran arkadaşım muhakkak ki yanıtını bulmuş kendince bir çözüm üretmiştir ancak okuduğum kadarıyla sonuç burada paylaşılmamış benzer soruları olan arkadaşlar için ben de naçizane bir kaç kelam etmek isterim.
    Öncelikle bir Törkiş Tıransleyşın yapayım !

Clearcoat: Vernik Tabakası
    Polish: Pasta
    Wax: Cila
    Scratch: Çizik
    Swirl: Hare

Gelelim bu tarz bir problemin muhtemel çözümüne , bu konuya ilgim derin şimdiye dek öğrendiğim ve tecrübe ettiğim kadarıyla böyle bir sorun yaşayan arkadaşımızın eğer uygulamayı kendi yapacaksa seçebileceği 2 yolu var.

1-)Çiziklerin içini doldurmak görüntüyü kurtarmak.Bu iş için AutoGlym firmasının Super Ressin Polish SRP de denilen bir ürünü var dolgu maddesi içerir bunu boyaya uygulayarak çiziklerin içini doldurup ardından uygun bir wax kullanmak suretiyle görüntüyü kurtarmış olursunuz.
    2-)Çizik durumuna göre ki bence ince pasta işinizi görücektir boyaya polisaj yaparak çizikleri boya yüzeyinden tamamen arındırmak ardından yine wax uygulayarak işlemi tamamlamak.

Turtle Wax ürünlerinden Scratch&Swirl Remover ürünü belkide en çok severek kullandığım işini en iyi yapan TW ürünüdür diyebilirim fakat maalesef bu ürünü tüm araca uygulayamayız bu ürün lokal işlerde çok başarılıdır.
    Elle uygulama için Meguiar's ın SwirlX isimli ürünü böyle bir durumda denenebilir.Bu ürün tarafımdan hiç test edilmemiş Meguiar's markasının amatör ürün gamında bulunan elle uygulamaya izin veren piyasada başarılı yorumlar alan bir ürünüdür.Denenebilir.
    Herkese çiziksiz ışıl ışıl ve kazasız sürüşler dilerim,kusur ettiysek affola

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Fırat Serhat
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. demon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 234

Alıntı aykutay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fiat SERVİS lerinde Mart ayı sonuna kadar komple boya koruma + motor temizliği + İç detaylı temizlik 290+KDV .. Benim konuştuğum servis Kredikartına 5 taksitle 270 TL ye kadar düştü..Bence kaçırmayın derim..
    Nasıl yapıyorlar peki Yaptırdınızmı Güzel yapıyorlarmı

Sayfa 2/2 İlkİlk 12