Sayfa 3/3 İlkİlk 123
53 sonuçtan 41 ile 53 arası

Konu: Alınık Dizel ya da T-Jet Sport Punto

Alper Özbilgin
    alper944 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 2

Alıntı dicaser Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her zaman derim cahillik basa bela diye hayır mars ediyorum gene yok ;

Gel bidaha mars edeyim iyi izle (ama lutfen artık mars olmaktan bık )

-koltukların nubuk olmadıgını soyledin , nubuk oldugunu gösterdim mars oldun bi eline bu bilgiyi bi al

-tjet araclarında bulunan fpt ecu ; icerisindeki map sayesinde motorun yakıt , hava , silindir avansı , turbo avansı , basıncı , retarı gibi önemli degerleri belirleyerek tjet motorunun optimal düzeyde calısmasını saglar.. tjet motoru turbo basıncı orinal halde 0.7-1.0 arası yol egim düzeyine göre peak yapar.. (umarım peak'in ne oldugunu biliyosundur) ancak tjet motoru rakım yuskek yerlerde ve yol tjet motorunu yoracak düzeyde diklikte ise tjet motoru üzerindeki var olan orjinal yazılımla 1.0-1.3 üst limit deger denilen limite cıkar ve zorlandıgı an tjet turbosu 1.1 , 1.2 , 1.3 degerleri görebilir.. ve bunu üzerindeki var olan yazılımla yapar ; tjette kullanılan fpt ecu bosch markasının üretmis oldugu bir ecudur ve tjet ecusu üst limit degerleri gecen herhangi bi malzeme olursa aracı anında safe moda atar.. ve bu kontagı kapatana kadar boyle devam eder.. buda demektirki tjetin turbosu bozulsada yada fazla hava bassada tjetin motoruna eline alamazsın.. cunku üst limit degeri gectigin an arac safe moda girer.. bunu gunumuzdeki 2007 cıkıslı tum araclar yapar bunu bilemeyecek cahilsen senin hakkında yapabilecegim bir sey yok demektir.. bu bilgiyide bosta kalan obur eline alırsın artık
    dostum şimdi deniz hava alanından arkadaşını almaya gitti. Arabada şu an ,kendisiyle blue&me vasıtasıyla konuşuyoruz da eve geçince sana envanterindekilerle cevabını vercekmiş haydin selametle...
    Konu alper944 tarafından (13/10/2014 Saat 22:47 ) değiştirilmiştir.

erhan yildirim
    dicaser - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 LN 308
    Edilen teşekkür: 182

Alıntı alper944 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dostum şimdi deniz hava alanından arkadaşını almaya gitti. Arabada şu an ,kendisiyle blue&me vasıtasıyla konuşuyoruz da eve geçince sana envanterindekilerle cevabını vercekmiş haydin selametle...
    Su yazılara bak tobe est.. neremle gulem acaba

Alper Özbilgin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz

Su yazılara bak tobe est.. neremle gulem acaba
    auuuu kıyamaaam

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Bu ne böyle? Sidik yarışına mı girdiniz? Yok nubuk koltuklardı yok Subaru bilmemne. Tartışmayın arkadaşlar...

Siz de ne yapmaya çalışıyorsunuz anlamış değilim ama,bu saçmasapan tartışmayı gazlayan birisi olarak henüz 6 mesajınız var iken,yani daha yeni üyemizken ve sizi tanımıyorken,ya kötü tanınacaksınız,ya da ban yiyeceksiniz. Lütfen yapmayın.

Moderatörler de görür,uyarılarını yaparlar,yoksa konu kilitlenir elbet.
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

okan atak
    okan atak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 RUD 78
    Edilen teşekkür: 183

Yonetime bir sorum olucak konu neden kitlenmiyor milletin birbirine dalmasinimi kufur etmesini bekliyorsunuz ricamla onlem alip konunun kapatilmasidir saygilarlar iyi geceler ...

alperen atilla
    aLpinepro41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1

foruma dün üye oldum , böyle bir manzarayla karşılaşacağım hiç aklıma gelmezdi ,
    ilk okul seviyesine inmiş ve mevzu amacını aşmış ve hala da gırtlağı aşmaya devam
    ediyor , arkadaşın dediği gibi konunun kilitlenip tartışma mesajlarının silinmesi
    herkes için en hayırlısı olacaktır .
    Olduğu Kadar ...

Deniz Hamamcioglu
    denizhamamcioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..
    Edilen teşekkür: 114

Alıntı aLpinepro41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    foruma dün üye oldum , böyle bir manzarayla karşılaşacağım hiç aklıma gelmezdi ,
    ilk okul seviyesine inmiş ve mevzu amacını aşmış ve hala da gırtlağı aşmaya devam
    ediyor , arkadaşın dediği gibi konunun kilitlenip tartışma mesajlarının silinmesi
    herkes için en hayırlısı olacaktır .
    İlk okul seviyesi demeyin hocam, adam 29 yaşında saygı ve yaştan falan bahsedip "boş olan el" muhabbetlerine falan geldi. Azıcık daha dürtüklesem küfür kıyamet devam edecek. Aşağıda da yazdığım gibi, bilgisine güvenmeyen, herşeyden tehlikelisi doğru bildiğini sanan ama eleştiriye kapalı olan gerçek cahil insan her zaman sıkıştığında hakarete başvurur. Yüz yüzeyken de genelde bağırır böyle tipler.

Her zaman derim cahillik basa bela diye hayır mars ediyorum gene yok ;

Gel bidaha mars edeyim iyi izle (ama lutfen artık mars olmaktan bık )

-koltukların nubuk olmadıgını soyledin , nubuk oldugunu gösterdim mars oldun bi eline bu bilgiyi bi al

-tjet araclarında bulunan fpt ecu ; icerisindeki map sayesinde motorun yakıt , hava , silindir avansı , turbo avansı , basıncı , retarı gibi önemli degerleri belirleyerek tjet motorunun optimal düzeyde calısmasını saglar.. tjet motoru turbo basıncı orinal halde 0.7-1.0 arası yol egim düzeyine göre peak yapar.. (umarım peak'in ne oldugunu biliyosundur) ancak tjet motoru rakım yuskek yerlerde ve yol tjet motorunu yoracak düzeyde diklikte ise tjet motoru üzerindeki var olan orjinal yazılımla 1.0-1.3 üst limit deger denilen limite cıkar ve zorlandıgı an tjet turbosu 1.1 , 1.2 , 1.3 degerleri görebilir.. ve bunu üzerindeki var olan yazılımla yapar ; tjette kullanılan fpt ecu bosch markasının üretmis oldugu bir ecudur ve tjet ecusu üst limit degerleri gecen herhangi bi malzeme olursa aracı anında safe moda atar.. ve bu kontagı kapatana kadar boyle devam eder.. buda demektirki tjetin turbosu bozulsada yada fazla hava bassada tjetin motoruna eline alamazsın.. cunku üst limit degeri gectigin an arac safe moda girer.. bunu gunumuzdeki 2007 cıkıslı tum araclar yapar bunu bilemeyecek kadar cahilsen senin hakkında yapabilecegim bir sey yok demektir.. bu bilgiyide bosta kalan obur eline alırsın artık
    cahil ve kafası basmayan adam her zaman sıkıştığında terbiyesizliğe ve hakarete başvurur. bu sebeple beni hiç şaşırtmadın.

Gelelim çok bildiğini sandığın yazılım olaylarına;
    Araçların ECU'ları tune edilirken bu saydığın 3-5 değerden çok daha fazla parametre dikkate alınır ve ona göre araçlara map atılır. Bu haritalar hazırlandıktan sonra dünyanın en soğuk yerlerinden en sıcak yerlerine, deniz seviyesinden, yüksek rakımlara kadar yerlerde test edilir, parametreler buna göre belirlenir daha sonra da seri üretim olarak araçların tümüne atılır.

Araç kendi avans değerlerini bir çok parametreyi hesaba kattıktan sonra otomatik değiştirebilir, BELLİ LİMİTLER içerisinde correction uygulayabilir. Uygulanan bu correctionlar demek değildir ki bu araçlarda motor kırmak imkansızdır. Herhangi bir pistonda oluşabilecek olan detonasyon anlık bir knock ile de olabilecek bir hadisedir.

"Bu alet zaten load altında 1.3 bara kadar peak vuruyor, ben bunu manuel olarak açayım." mantığı yanlış. Peak'in anlamını biliyorsundur inşallah diyorsun da kendin bilmiyorsun sanırım. Bir turbo basıncının ANLIK olarak 1.3 bara vurup 1.1 barlarda continuous yürümesiyle sürekli 1.3 barda yürümesi arasında farklar var. Yazılım atılırken kullanılan benzinin kalitesi, yazılımın yapıldığı andaki havanın sıcaklığı, mevcut rakım bile etkili olurken her devir ve load altında kapsamlı olarak log almadan, her devirde ve her vitesteki load'a göre bir avans ayarı yapmadan, IAT, enjektör duty cycle ları, intercooler ve yakıt pompasının kapasitesini göz önüne almadan basınç açarsan motorunu eline alır, sanayide "halbuki load altında 1.3 bar görüyordu, noldu ki?" diye gezinirsin. Yazılımsal olayları tamamen geçtim, intercooler'ına giren ve çıkan hortumların daha yüksek basınca ne kadar dayanacağını bile bilmeden iş yapıyorsun. Hadi onu da geçtim, araçta bir wideband bile takılı değil, full boost altında kaç afr ile yürüdüğünden bile bi habersin, hala safe map falan diyorsun.

Ha temennim bu söylediklerimi dikkate almadan her cahil insan gibi inada binmen ve basınç açmaya devam etmen tabii ki, orası ayrı mesele. Senin gibi tiplerin çeşitli forumlarda açtığı motor kırma öykülerini okumaya bayılıyorum çünkü.

Hala çok biliyor gibi gözükmeye çalışıyorsun fakat verdiğin bilgiler tanımdan öteye gidemiyor ne yazık ki. Bir de 2007'den sonraki çoğu araçta var diyip gene bilmişlik taslamaya yeltenmişsin, onun hakkında da ufak bir bilgi vereyim. Kafadan içeri girmez ama bir umut benimkisi. 1997 model gc8'imde bile vardı safe map olayı. 2007 yılından sonra bilgisini tamamen yanlış biliyorsun. Hatta Mercedes S serileri gibi daha gelişmiş araçlarda daha önceki yıllarda bile kullanılıyor olabilir.

IAT, duty cycle falan kafanı karıştıracak büyük ihtimal. Gene nubuk koltuğa ya da "ama kardeş benim arabada safe map var" laflarına geri döneceksin.

Şu an kendime kızıyorum açıkçası. İlk sidik yarıştırmaya çalıştığın anda "hı kardeş" diyip geçseydim ne gecenin 01:30'unda sinirim bozulmuş sana bir şeyler anlatmaya çalışıyor olacaktım, ne de insanlar bu yazılanları okumak zorunda kalacaktı. İmam Gazali ne güzel söylemiş "Cahillerle tartışmayın, çünkü ben hiç galip gelemedim" diye. Hata benim, kaale alıp uğraştım. Başka başlıklarda başka insanları da çıldırtmışsın. Karakterini ve algı gücünü ikinci mesajında anlamış olmam gerekirdi. Başka sıkıntın olursa özel mesajla gönder, milletin başını ağrıtmayalım şeker kardeşim (boşta olan el muhabbetinden sonra benden daha küçük olduğunu düşündüğüm için artık sana kardeş diye hitap edeceğim.).

Tüm forumdan özür dileyip bu başlıkla olan bağımı kesiyorum. Herkese iyi geceler.
    Konu denizhamamcioglu tarafından (14/10/2014 Saat 01:42 ) değiştirilmiştir.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Koray Gül
    japon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 75

Hayirli olsun karsim benimki daha da "full" bu arada ahhahaha ne adamlar var ya
    Alper arkadaşım,Deniz kardeşimle tanıştık biraz muhabbetimiz var espri yapıp ortamı yumuşatmak istedim. Benimki harbiden full derken onu kastettim.

Alper Özbilgin
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı japon07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alper arkadaşım,Deniz kardeşimle tanıştık biraz muhabbetimiz var espri yapıp ortamı yumuşatmak istedim. Benimki harbiden full derken onu kastettim.
    Sana bi gonderme degildi kardesim o ya. Kusura bakma oyle anlasildiysa. Denizle okuldan arkadasiz biz de

GT-I8160 cihazımdan gönderildi
    Konu alper944 tarafından (14/10/2014 Saat 01:55 ) değiştirilmiştir.

Koray Gül
    japon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 75

Sana bi gonderme degildi kardesim o ya. Kusura bakma oyle anlasildiysa. Denizle okuldan arkadasiz biz de

GT-I8160 cihazımdan gönderildi
    Tahmin ettim Tamamdir eyv o zaman

okan atak
    okan atak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 RUD 78
    Edilen teşekkür: 183

Deniz arkasim kimsenin kalbi kirilmasin kimse uzulmesin forumda rica ediyorum her ikinizdende birnizle atismayin lutfen forumun eglencesini cikaralim

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ziyaretçi78
    Ziyaretçi Ziyaretçi78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yav bu ne çekememezlik ya konuya müdahil olmayayım diyorum ama tutturulmuş bir nubuk olayı gitmiş.
    Öncelikle Deniz kardeşim aracın hayırlı olsun tekerine taş deymesin.

Ve diğer arkadaşa ricam bu olayı daha uzatmamasıdır.
    Ortada bir taraf olarak alınan araca hayırlı olsun denir ve alan kişide teşekkür eder biter.
    Yok şu yok bu çocuk gibi tartışmaya gerek yok.
    Bu platforum'u kavga meydanına çevirmeyin lütfen.

H.KURU Saygılarımla

16. Bu mesajı için 2 kişi Ziyaretçi78'ye teşekkür etti:

Deniz Hamamcioglu
    denizhamamcioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Siyah
    Plaka
    ..
    Edilen teşekkür: 114

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim, size de keyifli, kazasız, belasız, cezasız sürüşler

18. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Sayfa 3/3 İlkİlk 123