18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Amortisörlerimi Değiştirdim

Necati Üstündağ
    necust - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 4

Standart Amortisörlerimi Değiştirdim

Selam Arkadaşlar.
    2007 model 1.4 starjet 50.000km de olan aracımın ön ve arka amortisörlerinin sertliğinden pek memnun değildim. Bu zamana kadar hiç değişmemiş olmasından dolayı artık iyice sertleşmiş olabileceğini düşünerek değiştirmeyi epey zamandır kafama koymuştum. Dün patlayan farımı değiştirmek için girdiğim serviste şeytana uyup önce ön amortisör takozlarını değiştirelim dedim sonra şeytan durmadı ön amortisörleride değiştirelim bari bir daha bir daha işçilik ödemeyelim dedim. Önler başka arkalar başka olmaz değiştimi hepsi değişsin dedi şeytan, eyvallah dedim onlarda siparişe dahil edildi. Amortisörlerin markası modeli monroe original bu arada. "Usta arkalarda değişse nasıl değiş olur" dedim, "pamuk gibi olur abi o zaman araban" dedi. "Oh oh iyi iyi" dedim kendi kendime. Aracın başından ayrılmadım 3 saat boyunca sonunda aracı aldım ufak bir tur attık. Konfor hayallerim suya düştü. Sertlik olarak çıkan amortisörlerden en ufak bir yumuşama yoktu aksine daha sıkı oldu. Takozlardan gelen ses gitmişti o kadar. Hele arkalar iki kat sert oldu. Özellikle asfalttan yapılan tümseklerde daha çok belli ediyor, önceden kasisten inince hafif bir yaylanma ile darbe yumuşardı şimdi arabanın arkası hop kalktım abi hop inidim abi yapıyor bu arada bende iç organlarımın varlığını hissediyorum. Yaylanmayı hissetmek için hızlı girmek gerekiyor kasise. Dün 100km yol yaptım şehir dışı uzun yolda da en ufak yol detayını hisseder oldum (önceden de hepsini hissediyorum sanıyordum yanılıyormuşum), eski aracımı mumla arıyorum desem yeridir. Acaba abartıyormuyum, belki psikolojiktir dedim bu gün tekrar yola çıktım test amaçlı, test güzergahı olarakta servisin yolu tutarak seçtim. Yok arkalar eskisinden sert. Önler motorun ağır olduğu için daha iyi durumda fazla sertlik farkı yok ama arkalar hala sert geliyor. Servise ulaştım, ustayla tur arttık, "2-3 hafta kullan sonra bakalım biraz çalışsın amortisörler, bana çok sert gelmedi normal gibi" dedi.
    Bu 2-3 hafta bana oyalama gibi geldi. Ne dersiniz yeni amortisör ilk başta sert olup zamanla yumuşuyor mu?

Bu arada fren disklerini ve balatalarını geçen ay brembo ile değiştirmiştim. Diskler ve balatalar on numara fakat balatalar hafif fren yapıldığında ıslık çalıyor. (bunu söylemek için ayrı konu açmayım dedim araya sıkıştırdım
    Konu necust tarafından (13/04/2014 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir.

ismail çakır
    ckrckrckr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    16R9382
    Edilen teşekkür: 30

Yeni amortisor bu kadar cok sert olmamasi lazim.takozlar ve amortisorler ne kadar istediler ve diskler ne kadar odedin servistemi degistirdin

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Bende değiştirmiştim amantisorlerimin dordunu ve araba da inanilmaz konfor artisi olmuştu. Ben sanayiden aldim taktirdim ayrica. Ucuz olanlardan. Arkalar cifti 60 tl idi galiba. Size takılan amantisorun markasindan kaynakli bir sey olabilir bu durum. Belki de bir iki hafta sonra hafifler.

Fren otme sesi bende disk ve balata degistik ten sonra olmuştu. Arabadan sogmustum. Cozememislerdi. Umarim sizinki kesilir ben arabayi sattim kurtuldum
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Necati Üstündağ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Takozlar 85tl on amortisör 190tl arka 100tl adet. Bunları özel serviste değişitirdim. Fren disklerini internetten alıp fiat servisinde değiştirdim. Diskler 200 balatalar 120tl yanlış hatırlamıyorsam.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Necati Üstündağ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Genelde yorumlara bakarak konforun artacağı düşünerek değiştirdim bende. Ki değiştirmeden önce de sorudum ustaya, pamuk gibi olur deyince iyice ikna oldum. Sonuç hüsran tabi. Balataların ses yapmasına çok takmıyorum, bagajda ses yapmayan bosh marka balatalarım yep yeni duruyor. onları takarım olmazsa. Brembo disk ile balatanın uyumunu merak ettiğim için özellikle sipariş vermiştim ama normal balatadan bir farkı yok. Çok toz atıyor ve ıslık çalıyor. Başkaları da almayı düşünürse fikir versin diye yazmak istedim.

Çağatay E.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Valla ne diyim. Ben son derece keyif almistim degisince. Benimkiler patlakti tabi ondan da olabilir. Aldigim amantisorlerden ciss ciss diye esneme sesini duyuyordum. Konfor degismisti baya.
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

Necati Üstündağ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Bu gün, arada deneme için 100km hızla ve yusuf yusuf nidalarıyla daldığım bir virajdan 110km hızla çıktım, tabi amortisörlerin serleşmesine güvenerek bastım gaza. Yan koltuğa kaymama ramak kalmıştı ama araç salmadı kendini. Yok dedim bu kadar yol tutuş bana yeter fazlası kalpten götürür. Yumuşak olsa amortisörler o hızla girmem mümkün değil. Neyse bir ara servise uğrayacam yine.

Çağatay E.
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Alıntı necust Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu gün, arada deneme için 100km hızla ve yusuf yusuf nidalarıyla daldığım bir virajdan 110km hızla çıktım, tabi amortisörlerin serleşmesine güvenerek bastım gaza. Yan koltuğa kaymama ramak kalmıştı ama araç salmadı kendini. Yok dedim bu kadar yol tutuş bana yeter fazlası kalpten götürür. Yumuşak olsa amortisörler o hızla girmem mümkün değil. Neyse bir ara servise uğrayacam yine.
    Bir süre deneyin bakalım. Memnun kalmazsanız iade edersiniz. Sonuçta garantili mal bu. İade edip başka marka istersiniz. Önler nasılsa işinizi görmüş. Bence bir süre sonra biraz daha esneme olacak.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Bence de. Metal ve özellikle süspansiyonda yeni takılan parçanın,arabanın bütününe alışması gerekir. Bu yaylar esnedikçe açılacaktır. Tahmin tabii bu. Olur da yaylar yumuşamazsa gider ustanıza değiştirtirsiniz.
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Puntonun süspansiyon sisteminin orjinali sert zaten.Bence punto için üretilmiş yeni eski amortisörlerin hepsi serttir.Ama ben bu aracın bu yönünü çok seviyorum.5 kişi ile birlikte giderken bile araç tek kişi gibi rijit ve gayet stabil.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Ziyaretci046 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 0

inşallah orjinallerin yerine güzel grandepunto amortisörü taktırmışsınızdır. genelde önlere fiorino linea arkalarada linea amortisörü takıyorlar aynı diye sağlıklı olmuyor vurma yapıyor.

amortisör değişse punto genel olarak sert lastik alırken yumuşak lastik almakta fayda var continental michelin tercih edin beşik gibi olmaz ne yapılsada

Serdar Y
    usermm1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 169

her ustaya ve ustanın her dediğine güvenme kardeşim.
    Dünyada bir tane dahi çocuk mutsuz olduğu sürece, büyük icatlar ve ilerlemeler yoktur. A.Einstein

Evren İskent
    evren iskent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 43

Pamuk gibi olma deyimi goreceli. Eger amortisor bozuksa gercekten degistiginde konforu hissedilir. Ancak karakteristik olarak sert bir amortisor kullanan araca yumusagini taktirmak dinamikleri bozar. Kanimca zaten amirtisorlerinizde sorun yokmus. Bu nedenle konfor namina degisiklik olmamis. Monreo tercihi guzel ama bu markanin ozelligi konfordan cok guven vermesidir. Ben daha cok arac dizayn asamasinda muhendislerin dizayn ettigi tasarimda olan orjinal amortisorlerden yana kullanirim tercihimi. Bence sorun etmeyin. Zaten denemesini yalmissiniz guvenligine iliskin olarak. Gun gelir sert amortisorler daha cok isinize yarar. Yumusama ise mumkun degil. Hele ki Monreo. Zaten bu amortisorler ilk takildigi sekilde uzun sure hizmet vermek icin tasarlanirlar. Amortisorlerin sertligini istege gore yapan firmalar var. Genelde patlak amortisoru tamir ederken tercihinize gire hareket ederler ama problemi ommayana da islem yaparlar. Sizin icin bu da artik cok gec. Sahsen yepyeni monreolari actirmak ya da yerine daha onceden islem gormus amortisor taktirmak mantikli degil.

Saygilarimla.

SM-N9000Q cihazımdan gönderildi

cengizhan özden
    cengizhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Alıntı necust Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Necati Bey, aracınızı denemek için böyle riskli sürüş yapmayın lütfen. Hayatınız sözkonusu olabilirdi. Ya bir aksilik olsaydı ? Böyle bir risk almaya kesinlikle değmez.

cengizhan özden
    cengizhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 58

Alıntı cdogu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence de. Metal ve özellikle süspansiyonda yeni takılan parçanın,arabanın bütününe alışması gerekir. Bu yaylar esnedikçe açılacaktır. Tahmin tabii bu. Olur da yaylar yumuşamazsa gider ustanıza değiştirtirsiniz.
    Cenk, o yayların kolay kolay yumuşayacağını hiç zannetmiyorum. Özel alaşımlı çelik ve ısıl işlemden geçiriyorlar. Bir yayın yumuşaması istenilen en son şeydir.

Cenk Doğu
    Müzisyen cdogu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 977

Alıntı cengizhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cenk, o yayların kolay kolay yumuşayacağını hiç zannetmiyorum. Özel alaşımlı çelik ve ısıl işlemden geçiriyorlar. Bir yayın yumuşaması istenilen en son şeydir.
    Abi yay yumuşaması değil benim bahsettiğim. Hareketli parçaların birbirine alışıp daha rahat hareket etmesi durumundan bahsediyorum.Aşınma gibi. Tabii ki olasılık bu. Tıpkı 3.5 veya 5 lik yay alıp düşmeyen üyelere yapılan "2-3 haftaya düşer biraz daha" tavsiyelerine ithafen böyle bir olasılık kuvvetli.

LG-D802 cihazımdan gönderildi
    2006 Fiat Grande Punto 1.4 Fire Active Vals Mavi
    2008 Peugeot 2.0 HDi Gümüş Gri
    2013 Nissan Qashqai 1.5 dCi Platinum Sedefli Beyaz

Punto Forum - www.grandepuntotr.com

Necati Üstündağ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Evren beyin söyledikleri mantıklı geldi, bende pamuk gibi oldu diyenlerin patlak amortisörden normal amortisöre geçenler tarafından yapılan yorumlar olduğunu düşünüyorum.
    Her ne kadar yumuşayacağına ümidim olmasa da kasislerden geçerken daha hızlı girerek gözlem yapıyorum. 4-5 günlük kullanımda pek hissedilir bir yumuşama olmadı, daha çok ben alışmaya başladım sertliğe. Önceden amortisörlerden "tıs tıs" sesi geldiğini hatırlamıyorum, şimdi sert girilen kasislerde bu ses geliyor, genelde vw grubu araçlardan geliyor bu ses.

cengizhan bey, önerinizin tamamen duyarlılığınızdan ve iyi niyetle olduğunun farkındayım fakat birebir katılmıyorum, kullandığımız araçları iyi tanımamız limitlerini bilmemiz gerek, bu viraj
    kabiliyeti için de geçerli, yol türüne ve hava koşullarına göre fren performansı için de geçerli.
    Zaten viraja birden bire 110km hızla girmiyorum, kontrollü olarak viraj içinde hızlanarak test ediyorum. Bunları boş yolda ve araçta sadece kendim varken yapıyorum. Elbette tehlikeli bir yönü var fakat ilerde oluşabilecek gerçek bir tehlike ile karşılaştığım nasıl davranmam gerektiği konusunda kendimi eğitmiş oluyorum. Bir nevi tatbikat yani. Güvenlik benim için önemli, ve araçtaki en büyük güvenlik açığı acemi bir şofördür.

Necati Üstündağ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri

Bu arada tatbikat yapma konusu gerçekten önemli. Örneğin yol boş olduğunda sanki önüme birisi çıkmış gibi fren yapıp abs vururken hedefe yaklaştığımda sağa sola manevra yapıyorum. Direksiyon tepkileri hiç kafanızdaki gibi olmuyor, araç direksiyonu çevirdiğinizden daha az yön değiştiriyor, frende aracı yönlendirmek başlı başına mesele. Ve manevra yapma refleksinizin gelişmesi için bu alıştırmaları yapmak gerekiyor. Yoksa tekerlekleriniz kilitlenmiyor ama siz kilitlenip kalıyorsunuz. Sadece manevra yapmak değil, frene dokunduğunuz anda alternatif kaçış noktalarını tespit etmeniz, aynaları kontrol etmeniz gibi anlık davranışlarda var. Bu kadar işi deneyimsizken iç güdüsel olarak yapmak çok zor.

21. Bu mesaj için teşekkür edenler: