Sayfa 1/5 12345 SonSon
86 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: %88 e varan yakıt tasarrufu ! Gerçek ;)

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

Standart %88 e varan yakıt tasarrufu ! Gerçek ;)

Arkadaşlar uzun yollarda ve trafigi duzenli akan otobanlarda cogu kez uyguladığım bir taktir vardır senelerdir. Ben nerededyse fabrika sehir dısı verilerini yarı yarıya dusurdum. Arkadşları çoğu kez sen delisin dedi bazıları saçmalıyorsun başka bi sebebi vardır dedi vs buyuk tartışmalar yaşadık bu konuyla ilgili. Kısa keseyim bana inanmayan arkadaşlarımdan biri bu konuyla ilgili araştırma yapmış bir programı dinlemiş ve beni aradı oglum haklıymışsın hemde %88 e varan tasrruf etmk mümkünmüş dedi )

Olayı anlatacağım sabredin ancak şunu söyleyim bu tehlikeli bir uygulama ve araç kullanımınızdaki dikkatiniz hat safhada olmalı gerçek bir profesyonel olmalısınız !!

Bildiginiz gibi sabit hızlarda giderken yakıtlarımızın cogu aracın rüzgar surtunmesine harcanır. Bu surtunmenin olmadıgını düşünün aracı sanki bir kriko ile kaldırmışsınız gibi gaza ayagınız deydirdign halde 100-140 km hızları gorecektir tekerlekleriniz. Peki ama oto yolda bunu yapmak nasıl mümkün?

Sabit hızla giden akıllı giden bir otobusun arkasına sokularak bunun ruzgar tüneline girmekle!!

Zaten onun arkasında götürdüğü o hava akımına girdiginizde bunu gaz pedalınızda ve aracınızın hızlanmasında bariz bir sekilde hissedeceksiniz. Bu boslukta giderken pedala dokundugunuzda arac resmen saha kalkıyor. Camlarınızı açtığınızda dahi arac duruyormuş gibi ruzgar olmadıgını goreceksiniz ) Ancak cok dikkatli olun arada sırada onunuzdeki aracın onunu kontrol edin. Tabiki %88 kar etmek ondeki buyuk araca 1m mesafede giderek oluyormuş buna sakın kalkmayın. 7-10 m mesafedeki kar size yeterde artar bile

Ben trafikte cok iyiyim zevk almanın farklı yollarını arıyordum artık dikkatimi daha fazla zorlayacak seyler istiyordum bunu sevdim diyorsanız buyrun. Yok aksini dusunuyorsanız 3-5 YTL için deymez denemeyin sadece bilmekle kalın.

Bilgilerinize..
    (Not: ben bunu trafigin olmadıgı zamanlarda İstanbuldan-Zonguldak'a gidip gelirken cok uygulardım (Düzce-İst otoban) Hakan bilir aracla ne kadar sık gidip geldigimi )

2. Bu mesajı için 8 kişi ugurozer'ye teşekkür etti:

hikmet şekerlioğlu
    şekerlioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tokat
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    07kg993
    Edilen teşekkür: 662

otobüsün önünü nasıl görüyosun merak ettim.yanlış anlama gerçekten merak ettim

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

peki bu uygulamada yuzde 88 diyosun bunu olctun herhalde kusuratlı dediğinegore ama yinede ne kadar usta olursan ol denencek bir yöntem değil. ustelik arabanın hıznı kendine göre değil otobuse gore ayarlıyosun bu bana hiç sevk vermez cogu kimseyde vermeyecekktir.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

yollar genelde saga sola kıvrımlı oluyor sende aracın solunda oldgn icin ve otobusun yaklasık 10 m arkasında oldugun icin aci olayı ile gorebiliyorsun duzluge cıktıgında ise arada bir otobusun araclara ulasacak mesafesini hesaplayacak sure kadar aracını arkaya ve sola cıkarırsan halledebiliyorsun bunu. Profesyonellik gerekiyor derken ciddi bir arac hız mesafe tahmin muhakemeside isin icine giriyor gordugunuz gibi.

Yazdığım yazı okundugunda benim ölçmediğim açıkça anlaşılıyor sanırım

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Otobüs şöförünün rahatsız olacağı kesin.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

bende bunu okula giderken birkaç kez denedim, ama farkında olmadan kırıkkaleye giden otobüslerin takografı ile oynandığı için polis radarına girse bile takograf normali gösteriyor. otobüslerde bunu fırsat bilip ankara-kırıkkale yolunda 120-130 km hızla gidiyolar. bende radara yakalanmamak için bu şekilde otobüsün dibinden gidiyordum. Yakıtta düşüş olduğunu farkediyordum ancak bu sebepten olduğunu bilmiyordum doğrusu
    ayrıntılı açıklaman için ayrıca teşekkür ederim Uğur...

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Kesinlikle 120 civarında gidiyorlar. Rahatsız olanlar oluyor Cihan hatta bazen saga cekip yavaslaynlar oluyor o zaman ısrarcı olmayıp arkadan gelen otobusu bekleyip onun pesine takistigim oluoyor

Can rica edrm ben tsk edrm dinledgn icin..

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

mantıklı olabilir... ama riksli.. zaman varsa ortamda müsait se ve rahatsız olan otobusde yoksa yapılır ama her zaman nerden otobus bulacağız..

yanlız burda kuçük bir husus var.. ben genelde kamyonlara ve buyuk ve yuklu araçların arkasına fazla sokulmam yada peşinden gitmem.. onların arkasından küçük taş parçaları ve toz bulutu çıkar... cama zırıl zırıl düşer bazende buyuk taş parçaları gelir hep ön camınızı hemde ön kapartayı elek gibi yapar.. bence bana göre kapartanın ve ön camın puslanmış görüntüsüne değmez.. ben yakmasını tercih ederim...
    Konu dejavu tarafından (09/04/2008 Saat 00:50 ) değiştirilmiştir.
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

otobüsün altına girersek o zaman toptan bi ekonomi yapmış oluruz sofradan bi tabak eksilince..
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

13. Bu mesajı için 20 kişi SteinGP'ye teşekkür etti:

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

Alıntı SteinGP Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    otobüsün altına girersek o zaman toptan bi ekonomi yapmış oluruz sofradan bi tabak eksilince..
    sanıyorum bu yaşanmış bir hikaye...... ::((((((
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

Ozan K
    OzzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    35HK***
    Edilen teşekkür: 2813

ne kadar profosyenel olursan ol nekadar dikkatli olursan ol. bir anlık dikkat kaybı hayatına mal olabilir. değer mi? bence kesinlikle hayır

ekleme: ayrıca 1 metre tamamen intihar bence. o mesafede giderken şöför retardera dokunsa otobusle bütünleşirsin.
    Konu OzzY tarafından (09/04/2008 Saat 17:26 ) değiştirilmiştir.
    Ne Mutlu Türküm Diyene!

16. Bu mesajı için 7 kişi OzzY'ye teşekkür etti:

Can M. İmregün
    Moderatör SteinGP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1776

yok benim etrafımda böyle bir hikaye yaşayan yok çok şükür ama Uğur arkadaşım da sakın bana kızmasın fikrim için bence bu iş çokk gereksiz..Ha isteyen tabiiki yapar belki tasarruf eder %88 az yakar ama otobüslerin frenlerinin en az bizim araçlarımız kadar iyi tuttuğunu,hatta retarder le beraber otobüsü yere çaktığını bilen bi insan olarak ben bu hareketi yapmam..100 km/s hızla giderken öndeki aracın fren lambalarına tepkime verme süreniz 0.5 saniye ve bu süre içinde 20 metre yol gitmiş oluyorsunuz..aradaki fark 7 metre olacaksa hadi biri bana anlatsın bakalım bu işin ekonomisini,camları kapat lastik havasına bak filtreyi temiz tut 90 ı geçme filan deseniz anlarımda,hayattan çalarak ekonomi olmaz gibi geliyor bana..
    İmkansız bir gerçeklik değil, bir görüştür. İmkansız bir iddia değil, meydan okumaktır. İmkansız potansiyeldir. Geçicidir. İmkansız yoktur.
    Muhammad Ali Clay

SEAT LEON 1.4 TSI FR + FULL LED + SUNROOF + 18"

18. Bu mesajı için 10 kişi SteinGP'ye teşekkür etti:

Kemal Özsu
    plastro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    33 VEN 90
    Edilen teşekkür: 786

Bencede çok tehlikeli yapılmamasını tercih ederim, hayatımdan olma riski varken iki katı fazla yakmayı tercih ederim doğrusu

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Aydın. Beygul
    Fire 1.4 77Hp Tit.Grisi the_Algn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ardahan
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 197

otobüsün ortalama 100km hız ile gittiğini varsayarsak , bu hızlarda ben 5.0litre tutturuyorum yol düz veya aşağı eğimli ise , 5 litrenin %80i 4 litre yapar düşersek bunu 5-4=1 litre ortalama mı tututracağız:?? yoksa hesabı ben mi yanlış anladım........

Hakan Demiray
    dmRy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 269

ehehe ey gidi ey Uğurcum. bilmem mi seni

Bu arada Uğur'un dediği kesinlikle doğru bir olay. Gerçek hayatta en güzel örneğin Formula 1'de yaşanıyor.

F1'i uzunca süredir takip edenler bilirler. Bunu ilk defa Ferrari takımı uygulamıştı diye hatırlıyorum. Hızlı tur attırmak istedikleri araçlarını, ikinci takımı pilotunun aracının hemen arkadasından start düzlüğüne kadar getiriyorlardı. Böylece araç start düzlüğünden, tek başına hızlanabileceğinden çok daha süratli bir şekilde geçiyordu. Bunun nedeni öncelikle öndeki aracın hava direnci kırması ve hemen arkasından gelen aracın öndeki kadar hava direncine yakalanmaması. Ayrıca önden giden arkadan geleni yaratmış olduğu çekim kuvveti ile peşinden sürüklemesi de buna neden. start düzlüğüne birkaç metre kala öndeki aracın bir anda çekilmesi ile arkadan gelenin gaza yüklenmesi son süratini bile arttırabilir. Ki bunu Ferrari birçok kez uyguladı ve her seferinde de işe yaradı. Bu örnekte öndeki aracın çekim kuvveti ile arkadakinin hızının artması sağlandı.

Bir diğer ancak sanal örnek ise sanırım NFS Carbon'da vardı. Hatırlarsınız illa, bir tuşla aktif ediliyordu. Öndeki takım arkadaşınız giderken arkasından uzun bir şerit oluşuyordu. O şerit peşinden giderseniz, öndekinin çekimine giriyordu aracınız. Böylece geniş açılı virajları çok daha hızlı şekilde alabiliyordunuz. Burada da, öndekinin çekim kuvvetiyle virajları daha süratli alabileceğiniz anlatılıyordu.

Son olarak gelelimn Uğur'un örneğine. Uğur'da öndekinin çekim kuvvetinden yararlanarak ekonomi yapabileceğinizi örnekliyor. Öndekinin hızıyla giderseniz ona çarparsınız illa. Çünkü kendisi bir çekim kuvveti yaratıyor ve hızınız + o çekim kuvvetinin size katacağı hız olacak. bu nedenle hızını biraz düşürerek öndekinin sizi taşımasını sağlıyorsunuz. Gayet mantıklı ama kesinlikle riskli bir yöntem

23. Bu mesajı için 3 kişi dmRy'ye teşekkür etti:

Ahmet Hakan
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. jkn20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34jkn20
    Edilen teşekkür: 157

Ben otobus arkasını genelde FSM köprü geçişlerinde kullanıyorum;o kadar güzel yol alıp sana da trafikle uğraşmadan köprü geçişi sağlıyorlarki)

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Evet bu genel olarak bilindik bişi vede sıkca rastladığım bişi uzun yolda muhhakkak otobüslerin peşinden giden bir kaç araç görebilirsiniz. Ama gerçekten çok tehlikeli üç kuruş hs için bence değecek bişi değil ..

26. Bu mesaj için teşekkür edenler:

kayhan öztürk
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. efekayhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Derin Mavi
    Plaka
    34 bt 0208
    Edilen teşekkür: 220

arkadaşlar manşukiye konvoyunda önde giden arkadaş yandı desenize sıranın en sonundan gelen az yakıtla gelecek tahminimiz 20 arac var istanbuldan

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

iyide ben bu yontemle ekonomi yapmayı kimseye tavsiye etmek icin yazmadım. Buda benim arasıra yaptığım bişey herseyi musait olarak gordugumde maçama guvendiğimde uyguluyorum olay bundan ibaret olay ekonomi diil biraz zevk meselesi benim icin. otobusun arkasından cıktıktan sonra 190-200 lerle otobanı tamamlamazdım sırf ekonomi yapmak icin taklalar atacak olsam. Bom boş otobanda 110 la gişelere kadar giden otobuslerin arkasına arada sırada takılmanın tehlikeli olup olmadıgını o anı arabanın içinde olmadan pratiklere dayanmadan burdan tahmin edemessiniz arkadaşlar. Bu araclar 110 dan 90 a dusmek icin icindeki yolcular icin 5 saniye geciriyor...

29. Bu mesajı için 2 kişi ugurozer'ye teşekkür etti:

Selman Atlandı
    akin78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Bunu eskiden motosikletçiler yapardı belki halen yapıyorlardır.Çok tehlikeli bir iş aman dikkat.

Sayfa 1/5 12345 SonSon