9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Yakıt Tüketimim Nasıl , Üstadlar İçeri

Erdem Eren
    Apar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

Standart Yakıt Tüketimim Nasıl , Üstadlar İçeri

Herkese merhabalar dostlar ,

aslında yakıt tüketimi full depo üzerinden hesaplanır ama depoyu fulleme şansım olmadı.Sizden ricam 50 100TL Mazot alanların yorumlarını öğrenmek.

Aracım 2007 Model 1.3 Multijet 90 HP model.

100TL yakıt ile 280 KM anca yapabiliyorum ortalama yakıt tüketimi ise 5.3 ile 5.8 arası şehiriçi değişiyor.Bundan önce gazlı aracım vardı 100TL ile 350km'e kadar şehiriçi yapabiliyordum.Sonrasında onu satınca tekrar puntoya döndüm ama mazot fiyatları malum.Sizce yakıt normal midir ?
    Keyifli Forumlar

Huseyin Metin
    Hmetin11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 26

Standart Cevap: Yakıt Tüketimim Nasıl , Üstadlar İçeri

Ort. Hızınız kac?Trafik durumu nasıl?Egimli yol mu vb bunların hepsi yakıtı etkiler.Bence Ankara ici 5.8-5.5-5.3 Muhtesem degerler , benim dusunceme gore 7 LT altı Dizel yakıyorsanız S. İcinde cok iyi yakıt tuketimi vardır.
    Genel Olarak Turbo Benzin 8.5 ve Atmosferik Benzin yogun trafikte 10 Lt yakar.

Normalde LPG 3.5 TL ama bircok yerde 3 TL ile 3.40 TL arasında satılıyor.Sizin 3TL den aldıgınızı dusunsek 33LT LPG ile 350KM yapar.Bu da yaklasık 9.8LT LPG yapar.Benzini de koy Duz 10LT yapar.
    Mazotun 5,5-6LT yaktıgı yerde LPG ile 10LT yakmıssınız.Ki son derece de normal bir tuketimdir.Arada %40-45 tuketim farkı var.LPG deli gibi yakan bir yakıt ve normal Benzinden %20 fazla tuketimi var.
    Buna ragmen fark nerden geliyor diyorsanız Mazot 5.72 TL ve İndirimle de olsa 5.50 den assagı alamazsınız.Ama LPG denen yakıt cinsi 3.5 TL ama 2.90 ile 3.50 arasına ve sıklıkla 3TL ye bulunabildigi icin aradaki kabaca 2 kat fiyat farkından dolayı tuketim yarı yarıya da olsa LPG ile daha az TL oduyorsunuz.

Normal Sartlarda Yogun Trafikte Bence
    Mazot 6-7 LT civarı
    Turbo Benzin 7-8.5 LT civarı
    Atmosferik 10 LT civarı
    LPG de 12 LT civarı yakar.
    Tabi deidigim İstanbul,kopru trafigi,yogun trafik gibi yerler icin...

Saygılar

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

hocam şehir içi aracınız 35 krş. yakıyor ki bence normal hatta puntonun 90 lıklarına göre gayet iyi. neden derseniz ben de 90 lığını ve 75 liğini kullandım. 90lık larının şanzıman aralığı sebebiyle şehir içi biraz fazla yakıyor. şu anda Astra h kasa var bende ve aynı motora sahibiz. Astra punto nun 90 lığına göre şehir içi daha az yakıyor çünkü şanzıman aralıkları şehir içine daha uyumlu. ben de sürekli 50 liralık alırım. geçenlerde 100 liralık mazotla İstanbul-Edirne gittim geldim ve Edirne'nin içinde de 20 km kadar yol yaptım.

Fatih Bulut
    Fatih9sekiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    06DD
    Edilen teşekkür: 2

Merhabalar, ben geçen hafta Fethiye > istanbul ( feribotla geçişli) 820 km ve 245 tl lik mazot ile , uzun yol ve rampa , klima dahil 5.0 ile geldim. 2009 grande 1.3 dizel

onur bazarbaşı
    OnurBazarbasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    34KK0856
    Edilen teşekkür: 20

merhabalar ,

öncelikle aracım 1,3mjet 75 bg punto lounge.

şehir içinde 4,9-5,1 lt yakıyorum ortalama hızım 30-35 km hız malum trafık hep..

bir çok kez şehir dışı yaptım ortalama 4,1-4,3 klima açık ortalama hız 100-105-110 km cruise control varsa dolu depo ile 850-950 km arasında yol yaparsınız ben yaptım.

bayramda büyük bir tur yapacağım istanbuldan çıkıp izmir-muğla-datça-marmaris-fetihye-antalya-adana tekar dönüş istanbul. bu rotada genellikle 90-100 km hızla cruise control ile gideceğim. oluşacak değerleri buradan tekardan yazarım.

konuya tekrar dönersek eğer dizel araç şehir içinde 5,0-5,5 lt arası yakması gayet güzel şehirler arası hız yapmazsanız 4,0-4,3 arası yakar.

gaza ne kadar çok basarsanız o kadar çok mazot yakarsınız.

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 73

1.3 75 bg.
    Samsun'dan İstanbul'a ( 740km ) cc açık hızım pek 110 km/s i geçmedi 140 TL ye geldim.
    (tek kişi, bagaj yok, klima kapalı. yaklaşık 600km frene dokunulmadı suyunu çıkardım yakıtın

Erdem Eren
    Apar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı Hmetin11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ort. Hızınız kac?Trafik durumu nasıl?Egimli yol mu vb bunların hepsi yakıtı etkiler.Bence Ankara ici 5.8-5.5-5.3 Muhtesem degerler , benim dusunceme gore 7 LT altı Dizel yakıyorsanız S. İcinde cok iyi yakıt tuketimi vardır.
    Genel Olarak Turbo Benzin 8.5 ve Atmosferik Benzin yogun trafikte 10 Lt yakar.

Normalde LPG 3.5 TL ama bircok yerde 3 TL ile 3.40 TL arasında satılıyor.Sizin 3TL den aldıgınızı dusunsek 33LT LPG ile 350KM yapar.Bu da yaklasık 9.8LT LPG yapar.Benzini de koy Duz 10LT yapar.
    Mazotun 5,5-6LT yaktıgı yerde LPG ile 10LT yakmıssınız.Ki son derece de normal bir tuketimdir.Arada %40-45 tuketim farkı var.LPG deli gibi yakan bir yakıt ve normal Benzinden %20 fazla tuketimi var.
    Buna ragmen fark nerden geliyor diyorsanız Mazot 5.72 TL ve İndirimle de olsa 5.50 den assagı alamazsınız.Ama LPG denen yakıt cinsi 3.5 TL ama 2.90 ile 3.50 arasına ve sıklıkla 3TL ye bulunabildigi icin aradaki kabaca 2 kat fiyat farkından dolayı tuketim yarı yarıya da olsa LPG ile daha az TL oduyorsunuz.

Normal Sartlarda Yogun Trafikte Bence
    Mazot 6-7 LT civarı
    Turbo Benzin 7-8.5 LT civarı
    Atmosferik 10 LT civarı
    LPG de 12 LT civarı yakar.
    Tabi deidigim İstanbul,kopru trafigi,yogun trafik gibi yerler icin...

Saygılar
    Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim hocam , dediğiniz gibi aslında araçlarımız yakmıyor fakat mazot fiyatından dolayı kuruş hesabına vurunca 30-40 kuruş arasında dolaşıyor.Bugün denemek için Bp'den depoyu fulledim bakalım tam depo kaç km yapacak araç.

Alıntı tayfux Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam şehir içi aracınız 35 krş. yakıyor ki bence normal hatta puntonun 90 lıklarına göre gayet iyi. neden derseniz ben de 90 lığını ve 75 liğini kullandım. 90lık larının şanzıman aralığı sebebiyle şehir içi biraz fazla yakıyor. şu anda Astra h kasa var bende ve aynı motora sahibiz. Astra punto nun 90 lığına göre şehir içi daha az yakıyor çünkü şanzıman aralıkları şehir içine daha uyumlu. ben de sürekli 50 liralık alırım. geçenlerde 100 liralık mazotla İstanbul-Edirne gittim geldim ve Edirne'nin içinde de 20 km kadar yol yaptım.
    Yorumunuz için teşekkür ederim hocam , dediğiniz gibi bendede 2 yıl kadar önce 75lik multijet vardı sonrasında golf maceram oldu ve parçası ucuz diye tekrardan multijete döndüm , dönmüşkende 90lık alayım dedim.Birince vites çok hantal ve kısa olduğu için yakıtı ciddi derecede arttırıyor , birde birşey farkettim 90lık 75 e göre daha geç devirleniyor ve sanki turboyu daha geç açıyor gibime geldi.

Alıntı Fatih9sekiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, ben geçen hafta Fethiye > istanbul ( feribotla geçişli) 820 km ve 245 tl lik mazot ile , uzun yol ve rampa , klima dahil 5.0 ile geldim. 2009 grande 1.3 dizel
    Yorum için teşekkür ederim hocam bende bu ay sonu ankara - antalya olympos yapacağım bakalım kaç km gidecek.aracı istanbuldan alıp ankaraya geldim , usta trigerde ses var dediği için ankaraya kadar 80'e sabitleyip geldim tüketim 4.3 gösteriyordu.Giderken 110'a sabitleyip gitmeyi düşünüyorum bakalım kaç km yapacak.

Alıntı OnurBazarbasi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    merhabalar ,

öncelikle aracım 1,3mjet 75 bg punto lounge.

şehir içinde 4,9-5,1 lt yakıyorum ortalama hızım 30-35 km hız malum trafık hep..

bir çok kez şehir dışı yaptım ortalama 4,1-4,3 klima açık ortalama hız 100-105-110 km cruise control varsa dolu depo ile 850-950 km arasında yol yaparsınız ben yaptım.

bayramda büyük bir tur yapacağım istanbuldan çıkıp izmir-muğla-datça-marmaris-fetihye-antalya-adana tekar dönüş istanbul. bu rotada genellikle 90-100 km hızla cruise control ile gideceğim. oluşacak değerleri buradan tekardan yazarım.

konuya tekrar dönersek eğer dizel araç şehir içinde 5,0-5,5 lt arası yakması gayet güzel şehirler arası hız yapmazsanız 4,0-4,3 arası yakar.

gaza ne kadar çok basarsanız o kadar çok mazot yakarsınız.
    Öncelikle teşekkür ederim hocam , benim dezavantajım aracımın 90'lık olması 1. vites çok kısa ağır olduğu için şehir içi daha fazla yakıyor.

Alıntı Ceyhun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.3 75 bg.
    Samsun'dan İstanbul'a ( 740km ) cc açık hızım pek 110 km/s i geçmedi 140 TL ye geldim.
    (tek kişi, bagaj yok, klima kapalı. yaklaşık 600km frene dokunulmadı suyunu çıkardım yakıtın

Teşekkür ederim hocam ay sonu bende deneyeceğim.
    Keyifli Forumlar

Ceyhun Ş.
    Ceyhun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    KCT
    Edilen teşekkür: 73

iyi yolculuklar kazasız belasız inşallah.

mesut nmlky
    gpmesud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 65

Arkadaslar normalde lpg de aracımla 40 liraya 140 km'ye yakın yol yaparken bu ara 115 km ye kadar düstü. Ayrıca ilk defa aracı çalıstırınca stop etti. 2. yi denedim yine etti 3. denememde ise biraz gaz verdim dahada etmedi. Sizce sorun neyden kaynaklıdır. Ayrıca yoğun kokuda gelmeye basladı aracın içine. Özellikle ilk çalıstırdığımda biraz beklerim ben ısınsın diye.Şuan bariz hissediyorum bazen yolda giderken dahi alıyorum kokuyu.