16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Aşırı yakıt tüketimi

Kerim Demirkan
    KerimDemirkan34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Plaka
    34UJ8261
    Edilen teşekkür: 0

Bilgilendirme Aşırı yakıt tüketimi

Arkadaşlar 2011 model grande punto aracımın çok yaktığımı düşünüyorum ort yakıt tüketimi yol bilgisayarında 8 lere kadar çıkıyor işin kötü yanı şu baskı balatayı yenı değiştirdim ondan önce 6.7 lerdeydi ben yakıtın düşmesini beklerken tam tersine bir durum oldu depoyu baskı balatadan sonra fulledim suan 130 km yol yaptım ve deponun 4/1 bosaldı bunun nedeni ne olabilir arkadaşlar ben baskı balatayı yaptırmadan önce bir depo mazotla 700 km yol yapıyordum bu normalmi sizin aracınız ne kadar yakıyor şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim

Tamer ARSLAN
    Melankolistt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    45EA
    Edilen teşekkür: 19

Standart Cevap: Aşırı yakıt tüketimi

Bende alırken az yakıyor diye aldım benimde 1.3mj 75hp İstanbul trafiğinde 8 civarı yakıyor 6.9 u görünce amatör ısındıkça mutlu oluyorum ama genelde 7 ve üzeri yakıyorum 😠

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

kış zamanı ve istanbul trafiği normaldir. dur kalk ister istemez fazlasıyla oluyor. doğru hesap uzun yolda daha iyi anlaşıılır. canınızı sıkmaya değmez.

onur bazarbaşı
    OnurBazarbasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    34KK0856
    Edilen teşekkür: 20

son zamanlarda yakıt tüketiminin fazla olduğunu söyleyen epeyce punto sahibi görüyorum ve katılıyorum kış ayı fazla yakar dediğiniz eskiden 6.0 şimdi 8,5 arada ki bu fark kış ayı için imkansız olsa olsa 6,5 olur o zaman eyvallah derim. 1,3 mjet 75 bg efsane fazla yakıyor malesef bende bu konu şikayetciyim. puntodan evvel 2013 i20 vardı 1,4 75 bg di aynı şehir aynı trafik en fazla ki yine kış ayında 5,5 gördüm şimdi 6,0-6,5-7,0 bu arada gidip geliyorum. bu yakıt tasarufu için yazılım düşünüyorum araç 90-95 bg olursa o zaman belki az yakabilir ayrıca araç 100 km hızı geçince aşırı derece de bağırıyor motor az gelıyor 120-130 hele sıkıntı uzun yol çekilmez. yazılımı 2cr ümit bey ile yaza doğru yapmayı planlıyorum. bakalım nasıl olacak.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Kış ayında aracınızda kullandığınız yağın yakıt tüketimen etksi büyüktür. Bu nedenle kullandığınız yağın kaliteli olmasına dikkat edin. Bu işte yok ucuz olsun şu olsun bu olsun spefikasyonlar karşılıyorsa marka kalite önemli değil demek ile iş bitmiyor.

Motul-Mobil-1.Castrol edge gibi kaliteli yağları tercih edin. Ben kulandım fayda etmedi diyenler mutlaka olacaktır.

Diğer bir konuda multijet gerçekten kısa mesafede dur kalkta fazla yakar.

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kış ayında aracınızda kullandığınız yağın yakıt tüketimen etksi büyüktür. Bu nedenle kullandığınız yağın kaliteli olmasına dikkat edin. Bu işte yok ucuz olsun şu olsun bu olsun spefikasyonlar karşılıyorsa marka kalite önemli değil demek ile iş bitmiyor.

Motul-Mobil-1.Castrol edge gibi kaliteli yağları tercih edin. Ben kulandım fayda etmedi diyenler mutlaka olacaktır.

Diğer bir konuda multijet gerçekten kısa mesafede dur kalkta fazla yakar.
    aynen katılıyorum. söylendiği gibi 1.3 ler devirli kullanmazsan hele hele biraz basarsan anında ikiye katlıyor. 120 ler 130 km ler çok fazla tüketimi etkiliyor.
    volkan ınıda dediği gibi yağda büyük etken. hatta hiç önemsemediğimiz lastik havası dahi yakıt için birer etken.
    bunların hepsi kitaba uygun ama yine çok yakıyor eskisinden diyorsanız araçta ciddi problem var demektir.

Kahraman Poyraz
    Kahraman5222 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

İstanbul trafiğinde çok kalıyorum , 1 km mesafeyi 50 dk geçtiğim oluyor. Genelde hep 8 ve 8,4 seyrediyor.

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

istanbul trafğinde ve kış ayında 8-9 lu ortalama tüketim gayet normal.

serhat taş
    8888t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

aracım 1,3 2013 mulijet dizel yakıtı 5,15 tl den aldım hesap yaptım 39 kuruş çıktı bana çok fazla geldi istanbul da kısa mesafade kullanılıyor araç. herhangi bir servise götürmeme gerek var mı yoksa normalmidir.

süleyman Ş
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR

Alıntı 8888t Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aracım 1,3 2013 mulijet dizel yakıtı 5,15 tl den aldım hesap yaptım 39 kuruş çıktı bana çok fazla geldi istanbul da kısa mesafade kullanılıyor araç. herhangi bir servise götürmeme gerek var mı yoksa normalmidir.
    şehir içi bu değer bu havalarda normal. hiç bir şey yapmanıza gerek yok. sağlıklı ölçüm yazın uzun yolda belli olur. aracınıza iyi bakın yeter.

serhat taş
    8888t - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok

Alıntı edll Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şehir içi bu değer bu havalarda normal. hiç bir şey yapmanıza gerek yok. sağlıklı ölçüm yazın uzun yolda belli olur. aracınıza iyi bakın yeter.
    teşekkürler

Serkan Tultak
    serkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 40

Litre fiyatları sürekli artış eğiliminde olduğu için km hesabımız hep yüksek çıkıyor. Benim araç 1.4 benzinli ş.içi 6.8 lt, ş.dışı 5.6 lt. civarlarında. Benzinin litre fiyatı hep yüksekti. Tabi Mazotun da önceki avantajı kalmadığı için şuan daha çok hesap yapılır hale geldi diye düşünüyorum.

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı serkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Litre fiyatları sürekli artış eğiliminde olduğu için km hesabımız hep yüksek çıkıyor. Benim araç 1.4 benzinli ş.içi 6.8 lt, ş.dışı 5.6 lt. civarlarında. Benzinin litre fiyatı hep yüksekti. Tabi Mazotun da önceki avantajı kalmadığı için şuan daha çok hesap yapılır hale geldi diye düşünüyorum.
    2006 yılında araçlarımız ilk çıktığında piyasanın en az yakan arabalarından biriydi. Çünkü o dönemde yaygın olarak kullanılan araçların birçoğu ortalama 10 litre yakıt tüketiyordu ve bu normal görülüyordu. Bunun yarısını yakan multijetler veya multijet kadar olmasa da fire motorlar çıkınca haliyle dönemi için ekonomik olduğu algısı oluştu. Akaryakıt fiyatları da şimdikine nispetle daha makuldu. Araçların yakıt tüketiminin göze fazla batmamasının bir diğer sebebi bu olmalıdır. Ancak günümüzde ilerleyen teknolojiyle birlikte daha büyük ve ağır araçlar puntolar kadar hatta daha az yakmaya başlayınca yakıt tüketiminin fazla olup olmadığı sorgulanmaya başlandı. Özellikle peugeot ve renault grubundaki araçlar yakıt tüketimi bakımından akla gelen ilk markalar olarak ön plana çıkmaktadır. Aşırı soğuk ve kısa mesafe kullanımlarında yakıt tüketimi haliyle artacaktır ve rasyonel bir ölçü vermeyecektir. Uzun yol sabit hızda aracın yakıt performansını gözlemlemek daha net bilgi verecektir.

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2006 yılında araçlarımız ilk çıktığında piyasanın en az yakan arabalarından biriydi. Çünkü o dönemde yaygın olarak kullanılan araçların birçoğu ortalama 10 litre yakıt tüketiyordu ve bu normal görülüyordu. Bunun yarısını yakan multijetler veya multijet kadar olmasa da fire motorlar çıkınca haliyle dönemi için ekonomik olduğu algısı oluştu. Akaryakıt fiyatları da şimdikine nispetle daha makuldu. Araçların yakıt tüketiminin göze fazla batmamasının bir diğer sebebi bu olmalıdır. Ancak günümüzde ilerleyen teknolojiyle birlikte daha büyük ve ağır araçlar puntolar kadar hatta daha az yakmaya başlayınca yakıt tüketiminin fazla olup olmadığı sorgulanmaya başlandı. Özellikle peugeot ve renault grubundaki araçlar yakıt tüketimi bakımından akla gelen ilk markalar olarak ön plana çıkmaktadır. Aşırı soğuk ve kısa mesafe kullanımlarında yakıt tüketimi haliyle artacaktır ve rasyonel bir ölçü vermeyecektir. Uzun yol sabit hızda aracın yakıt performansını gözlemlemek daha net bilgi verecektir.
    Tespitlerinize katılıyorum. Şunu eklemek isterim; araçlarımız hala ekonomik bir yakıt tüketimine sahip. Ben henüz LPG düşünmedim; ancak LPG li düşündüğünüzde bu 30-35 kuruşlar bir anda 18-20 kuruşlara inecek. İşte tam da burada yine karşımıza az yakmak değil (ki LPG daha çok yakar) litre fiyatı karşımıza geliyor. Dediğiniz gibi koşullar elbette önemli bir husus. Birde kullanım şekilleri buna da ektir. Kazasız belasız sürüşler dilerim.

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Hür General
    feyzullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 653

Alıntı serkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tespitlerinize katılıyorum. Şunu eklemek isterim; araçlarımız hala ekonomik bir yakıt tüketimine sahip. Ben henüz LPG düşünmedim; ancak LPG li düşündüğünüzde bu 30-35 kuruşlar bir anda 18-20 kuruşlara inecek. İşte tam da burada yine karşımıza az yakmak değil (ki LPG daha çok yakar) litre fiyatı karşımıza geliyor. Dediğiniz gibi koşullar elbette önemli bir husus. Birde kullanım şekilleri buna da ektir. Kazasız belasız sürüşler dilerim.
    Çok yaksa da litre fiyatından dolayı lpg şuan oldukça avantajlı. Benzinle lpg fiyatları arasındaki denge her zaman %40-50 aralığında bir oranla belirleniyor. Eskiden lpg ilk çıktığı zamanlarda daha ucuz ve avantajlıydı dizelde olduğu gibi. İlerleyen süreçte benzin ile dizel arasındaki makas daraldığı gibi aynı şekilde lpg'deki tasarruf oranları da düşebilir. Şuan resmi istatistiklerin raporlarına göre piyasada dolaşan iki araçtan biri lpg'li. Lpg, dizel, benzin, elektrik vs. hepsi kişisel tercih ve kullanım zevkiyle alakalı konular. Esas olan kazasız belasız sorunsuz sürüşler

Serkan Tultak
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Kar Beyaz

Alıntı feyzullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok yaksa da litre fiyatından dolayı lpg şuan oldukça avantajlı. Benzinle lpg fiyatları arasındaki denge her zaman %40-50 aralığında bir oranla belirleniyor. Eskiden lpg ilk çıktığı zamanlarda daha ucuz ve avantajlıydı dizelde olduğu gibi. İlerleyen süreçte benzin ile dizel arasındaki makas daraldığı gibi aynı şekilde lpg'deki tasarruf oranları da düşebilir. Şuan resmi istatistiklerin raporlarına göre piyasada dolaşan iki araçtan biri lpg'li. Lpg, dizel, benzin, elektrik vs. hepsi kişisel tercih ve kullanım zevkiyle alakalı konular. Esas olan kazasız belasız sorunsuz sürüşler
    Arabam 2017 Aralık çıkışlı, 1.4 benzinli. Henüz LPG ye karar vermedim. Bu konuda kararsız kaldım. Evet dediğiniz gibi avantajları var ama sorunları da var. Tasarruf yaparken artılara ve eksilere göre karar vermek lazım. Ancak ne olursa olsun bir süre sonra bende lpg ye döneceğim. Montaj, ruhsat+muayene 2 bin tl; ama aracın hali hazırda hem 2,5 yıl muayenesi var hem de garantisi. Bunları hesap edince zarar ederim gibi geliyor. Sanırım biraz daha bekleyeceğim ama yarın belki takmış olurum Sizlere de kazasız belasız sürüşler.