16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Aracımın fazla yaktığını düşünüyorum lütfen yol gösterin

Serkan Güryalçın
    puntoevo2012 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 0

Bilgilendirme Konusu Aracımın fazla yaktığını düşünüyorum lütfen yol gösterin

İyi günler Aracım 1,3 punto evo dualogic aracımın fazla yaktığını düşündüğüm için bugün depoyu doldurduktan sonra sayacı 0 ladım 85,6 km yol yaptım ve yol sonunda göstergeye baktığımda 5,6/100 yazıyordu. 4,67 tl den doldurdum bu da hesabı yanlış yapmadıysam yol boyu 22tl yaktığımı gösteriyordu. yaptığım hesap (5,6/100)*4,67=0,26 0,26*85,6=22,36 eğer hesabım doğruysa ne yapmam lazım. bu arada ortalama hızım da 80 gösteriyordu

Naim Karatas
    Nkaratas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay
    Rengi
    Evo Siyah
    Edilen teşekkür: 15

Standart Cevap: Aracımın fazla yaktığını düşünüyorum lütfen yol gösterin

Yolun durumuna göre değerlendirmek lazım lastik basınçları ve bakım durumu da etkiler.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

gayet iyi bence yakıtı.

gok ten
    timbaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Yurtdışı
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 503

O ortalamada 1.4 Fire dan fazla gibi...

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

ne yakacak km hesabına vurduğunda 0,25 krş yapıyor..ortalama tüketim de bana göre gayet normal..kaç kere uzun yola gittim hiç 5 in altına düşmedi..5 in altına düşenlerde heralde sürekli 2000-2250 devir bandında sürüp 100 ü 110 u geçmeyenlerdir.

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Bundan az yakanı motosiklettir herhalde

nasıl fazla yaktığını düşünüyorsunuz
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Eğer aracın ortalama (5.6) tüketimi doğru ise; 80 km ortalama hıza göre, yüz kmde 5.6lt yakıt tüketimi fazla. Fakat aynı tüketimi manuel araçla yapıldığında, tüketim daha az olduğunu, çok yakın zamanda formdan ( İsmail bey) ispatladı.

Alıntı igny Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben şöyle bir kıyas yaptım aynı araç kayınçoda var . benim araç servisteyken 2 gün bende kaldı.Bu güzergahı onun araç ile yaptım aynı şartlarda onun araç ile 4.3 lt yaktım.Hal böyle olunca kafaya takıyorum.aynı hava koşulları aynı yol aynı yük.Tek fark onunki manuel 75 lik.benimki 90 lık otomatik.Normal şartlarda gücü yüksek olan az yakar mantığıvar(Şehir içi olarak konuşmuyorum şehir içinde daha fazla yakabilir kabul).Ama aramızda 1.5 litre fark var.
    https://forum.grandepuntotr.com/chip...ml#post1006747

Ayrıca 80km ortalama hızın nasıl elde edildiğide önemli. 120-140 kmlerle elde edildi ise tüketim o zaman normal olabilir.
    Konu Ezeldenberi tarafından (20/02/2017 Saat 14:32 ) değiştirilmiştir.

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

Uzun yolda bu araca az yaktırmak istiyorsanız 90-95 km hızın üzerine çıkmayacaksınızki 5 litrenin altına düşsün..

Dikkatli kullanımda 4.2 - 4.3 yakarsınız gözünüz ibrede habire

90 - 110 civarı git geller ara ara ufaktanda basarım derseniz 5 litre gibi bi uzun yol tüketiminiz olur

uzun yoldada malum ufak arabaya kalabalık binilip bagaj dolduruluyor araba yakmasında ben mi yakayım
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

İsmail Günay
    igny - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 21

Standart Aracımın fazla yaktığını düşünüyorum lütfen yol gösterin

Bence bizim araçların durumu bu benim denemediğim yol kalmadı yakıtı düşürmek için ama düşmüyor malesef aracı satışa çıkartıcam bu hafta sonu kızdırma bujisi yaptırayım .bıktım artık yaktığı kadar sorunsuz olsa hadi katln ama bi bitmedi sorunları yaptırdıkç a yenisi çıkıyo .4. Arabam ama bunun kadar sorunlusu yok bi daha fiatmı aman Allah korusun

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

Alıntı igny Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bizim araçların durumu bu benim denemediğim yol kalmadı yakıtı düşürmek için ama düşmüyor malesef aracı satışa çıkartıcam bu hafta sonu kızdırma bujisi yaptırayım .bıktım artık yaktığı kadar sorunsuz olsa hadi katln ama bi bitmedi sorunları yaptırdıkç a yenisi çıkıyo
    O sizin aracınızın ya bakımsızlığı ya da sıfırdan hastalıklı bir araç denk gelmiş

Bahsettiğiniz kadar değil yani mevzu

Bende 75lik dizel var iken 12 litre mazota ( vaktinde 50 TL idi ) 230 - 250km yol yapıyordum şehir içi ki bu km'nin yarısı motor ısınmadan yapılmış yol kısa mesafede..

Yakıtınız ne alemde acaba merak ettim? Birde ne gibi sorunlarınız var genel olarak yardımcı olmaya çalışayım? Elimden 4 dizel punto geçti, bi servis ustası olmasamda puntonun elime almadığım civatası kalmamıştır
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

İsmail Günay
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Alıntı Birkan61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O sizin aracınızın ya bakımsızlığı ya da sıfırdan hastalıklı bir araç denk gelmiş

Bahsettiğiniz kadar değil yani mevzu

Bende 75lik dizel var iken 12 litre mazota ( vaktinde 50 TL idi ) 230 - 250km yol yapıyordum şehir içi ki bu km'nin yarısı motor ısınmadan yapılmış yol kısa mesafede..

Yakıtınız ne alemde acaba merak ettim? Birde ne gibi sorunlarınız var genel olarak yardımcı olmaya çalışayım? Elimden 4 dizel punto geçti, bi servis ustası olmasamda puntonun elime almadığım civatası kalmamıştır
    Hocam sorunlarımın hepsini gerçi açmıştım forumda ama 75 lik iki tane araç yakın çevremde var onlarda bir sorun yok dediğiniz gibi ama bu 90 lık otomatiklerde butün kronik sorunlar toplamış yada ben bahtsız bedevi misali bana denk geldi.
    başına gelenler Kısaca
    -city
    -airbag çatlağı
    -sinyal kolu sargısı
    -havalandırma ızgarası
    -kappı gergileri
    amortisörler,takozları
    -direksiyon mili
    -kaynayan buji
    -otomatik vites yorunları,
    -robot problemi
    vs
    ..... ufak tefek sorunları yazmıyorum bile

Ayrıca aracım bakımsız vs değil aksine 10 bin olmadan bakımlarını yaptırırım ve sürekli yetkili servis bakımlıdır.Yetkili servisten servis kayıtlarını istedim geçen tam 22 sayfa bence bu araba hatalı üretilmiş olabilir.
    Konu igny tarafından (20/02/2017 Saat 14:46 ) değiştirilmiştir.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

City, Airbag çatlağı, sinyal kolu sargısı, amortisör takozları kronik en çok görülen hastalıklar puntoda doğrudur.. Hepsinin sizde peş peşe gelmesi cidden kötü şanssızlık olmuş

Kapı gergileri zamanla bozulacak haliyle sürekli kullanılıyor, eminim ki sorun yokken kimsenin aklına gelipte şu gergileri bi yağlayayım dememiştir bunu sorundan saymamak lazım

Havalandırma ızgaralarına biraz sert davranılmış zannediyorum

Diğerleri biraz kullanıma bağlı dediğim gibi hor kullanılmış belliki

Fiatın otomatik şanzumanlarını bende hiç beğenmiyorum açıkçası, düşmanıma bile tavsiye etmem

90'lıkların bazı parçaları 75'liğe göre dahada pahalı oluyor

Siteminizde haksız değilsiniz esasen fakat ama her araçta olabilecek şeyler başınıza gelmiş ( şanzumanı tenzih ediyorum ) yinede ardı ardına gelmesi hoş olmamış

Hayırlısı olsun diyelim, bir dahaki alacağınız aracı mutlaka sıkıca araştırın böyle kendi forumlarından mutlaka faydasını görürsünüz

Ekleme ; Aracı tanımadığım için tahmini olarak konuştum tabiki.. Söylediğiniz gibi o tip bir araç denk gelmişte olabilir Allah beterinden korusun diyelim..
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

İsmail Günay
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Işıltılı Siyah

Daha önceki araçlarımın hiç birinde formuna girmek zorunda kalmamıştım aslında.Çünkü hiç sorun çıkarmamışlardı.Ama bunun bile bir artısı oldu birçok insan tanıdım hatta bursa grubunda buluşmalara bile gider oldum Yani eksiside var ama en azından bikaç iyi noktasıda var

Mustafa KORKMAZ
    MuCo4141 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    41___8
    Edilen teşekkür: 0

2010 model Grande Punto 1,4 Fire Dynamic aracım var. Tüpsüz kullanıyorum. Ortalama tüketimim 9,1 Lt gözüküyor. Sizce genel anlamda yorumlarınız nedir? Tüp taktırmak gerekir mi ? Şimdiden teşekkürler.

Birkan GENÇ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS

Alıntı MuCo4141 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2010 model Grande Punto 1,4 Fire Dynamic aracım var. Tüpsüz kullanıyorum. Ortalama tüketimim 9,1 Lt gözüküyor. Sizce genel anlamda yorumlarınız nedir? Tüp taktırmak gerekir mi ? Şimdiden teşekkürler.
    otopark gibi sorununuz yoksa lpg'ye çok uyumlu bir motorunuz var, neredeyse yarı yarıya fark edecektir

ben tavsiye ederim

dizelde olsa 2.0 dizel 1.5 tonluk bi araç ile şehir içi ortalamam 8.4 ki basa basa
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

şimdi öncelikle ortalama hızın 80 km olması iyi hoş ama 100 km den sonra yakıt artmaya başlıyor eğer biraz sıkıştırarak kullandıysanız sonuç normal bencede

her kıyas örneğinde verdiğim bi veriyi paylaşayım aracım 2008 euro4 motor dizel 1,3m.jet 75hp istanbul bursa arası gidip geldim bursa ve istanbulda trafikte 1 saat kadar dur kalk yaptım toplam yapılan yol 300 km ortalama hız 45km ve yakıt ortalaması 5,1 sakin kullandım 90 km yi pek geçmeden ve bence dur kalka girmesem 5 in altınada rahat düşerdi bence yakıt ideal yola çıkmadan depoyu fulledim yoldan gelince tekrar fulledim 63 liralık mazot aldı

ayrıca konu altındaki yorumlarada şunu diyebilirim ki ufak tefek şeylerle bende her puntocu gibi uğraştım ama yinede benim kullandığım araçlar içinde parasının hakkını veren araçlardan biridir benim gözümde ailem ile birlikte yaşarken toyotası hondasından eski kasa bmw sinden tutun 7-8 model araç geçti elimizden hepside neredeyse çok minimum kilometrelerdeydi ve şuan efsane denilen araçlarda bile sorunlarla karşılaştık ciddi maddi kayıplarımızda oldu yakıt konusunda da gayet memnunum aracımdan
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic