10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Yakıtlar arası fark?

Ahsen Okyay
    Ahsen34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 F 6215
    Edilen teşekkür: 30

Gülen Yüz Yakıtlar arası fark?

2008 model olan aracıma bu zamana kadar shellden nitro+ mazot almaktayım. günlük toplam gitgel 250 km yol yapıyorum. geçen gün Kocaeli çenesuyundaki starpette indirim olmuş. normalde 3.94 tl'den verdikleri mazot 3.81'e düşmüştü. kafamda vardı ucuz yakıt malum son zamlarla iyice pahalıalştı. tüm cesaretimi toplayıp aldım bir depoda 25 TL fark etti yaklaşık.

bunun yanında menzil 65-70 km daha arttı ama. Shell daha kısa gidiyor starpete göre. aracın çekişi shele göre daha iyi ama motor sesi daha fazlalaştı. bazen turbodan gelen ses olur ya. mesela o şuan çok az geliyor. Toplamda edilen kâr ve menzilin uzaması günlük yaptığım km de hesaba katıldığında gzl geldi bana. aya vurunca 1 depoya yakın aynı parayla fazladan mazot almış oluyorum.

ama kafamda soru işaretleri var. farklı ve diğer firmalara göre bilinmedik bir firma starpet. acaba devam etsemmi yoksa bildiğimden şaşmasammı bilemedim.
    bu arada benzinliğe girdiğimde 2 tane son model Mercedes yakıt dolduruyordu. ben çıkarken de audi geldi yine son model yanaştı. dedim bunlardamı burdan alıyor

ÖMER YALÇIN
    punto1414 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 165

Standart Cevap: Yakıtlar arası fark?

şu an baktım pompa fiyatlarına starpet 3.65 shell nitro 4,24 opet 4,24gerçekmi bu

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Hiç düşünmeden almaya devam et. Bende starpet olsun alpet olsun ucuz olan yerden alıyorum. 2.5 senedir bir sorun yaşamadım. Bende pahalı olanın daha az gittiğine şahit oldum. Neden daha az km ye daha fazla odeyeyim. Önemli olan hep aynı yerden almaya özen göstermek ve aldığını belgeleyeblecegin yakıt aldigin plaka yazılı fişi almak. Yarın birgün sorun çıkarsa ki dediğim gibi 2.5 senedir bir sorun yaşamadım, elinde belge olsun.

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

aslında bu işler hesap işi siz 2,5 senedir sorun çıkmadan biniyor ve yaptığınız ekonomiye değiyorsa ne ala ama daha sonra yakıta bağlı olarak araca bi takım masraf açılırsa ve yaptığınız ekonominin mislini tamire öderseniz o zaman mantıksız

konu sahibi arkadaşın yaptığı ekonomiye göre bence ucuz yakıt alması kesinlikle mantıklı çünkü ettiği kar ciddi bi rakam ama mesela ben ve benim gibi kullanıcı arkadaşların ayda 1 - 1,5 en fazla 2 depo yakıt kullanıp ucuz yakıt alması ne kadar mantıklı soru işareti...
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Shell nitro'dan sonra İki depo BP kullandım, üç dört defa ilk marşta gecikme yaptı. Ancak motor sessizleşti ve 50km kadar fazla gittiği halde tekrardan nitroyla fulledim.
    Aracın sessizliğini mazotun içinde ki yağ oranına bağlıyorum, çünkü başka hiçbir bileşen sessizleştiremez!

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Yasin GÖKDOĞAN
    occupyist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 55

Evet, Ezeldenberi'ye katılıyorum. Motor yağı o olayda önem sahibi. Aracımın benden önceki sahibi yetkili serviste yaptırdığı bakımlarda servisin anlaşması olduğu Shell marka 5w-30 yağ kullanmış. Ancak ben bu yağı yeterli bulmadığım için bendeki ilk yağ bakımında Mobil 1 ESP 5w-30 yağını kullandım. Aracın yağı değişir değişmez motordan gelen sesin azaldığını bariz hissettim. Ancak şöyle bir durum da var. Birçok kullanıcı O/Pet A.Ş.'nin Ultraforce eurodiesel veya ecoforce eurodiesel ürününü araca koyduğunda araçta uzun menzil vermesine karşın motor sesinin arttığını, duman atma olayını yaşadıklarını forumda beyan etmiştir. Ben de bunu yaşadım. Sadece 2 depo O/Pet A.Ş.'nin ultraforce eurodiesel ürününü kullandım ve duman atma olayını yaşadım. Sonrasında Shell Petrol A.Ş.'nin V-Power Nitro+ diesel kullandım. Bu yakıta geçer geçmez O/Pet A.Ş.'nin ultraforce eurodiesel ürününü kullandığımda motordan gelen sesin daha yüksek olduğunu fark ettim. Uzun bir süre V-Power Nitro+ diesel kullandıktan sonra Total Oil Türkiye A.Ş.'nin Excellium eurodiesel ürününe geçtim. Bu yakıt menzil olarak V-Power Nitro+ diesel ile aynı idi. Yani 945 km. Menzil veriyor ikisi de. Fakat bulunduğum yerde Total Oil Türkiye A.Ş. ve Shell Petrol A.Ş.'nin kendi işlettikleri istasyonlar yerine şahıs istasyonları olduğu için bir de Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin kendi işlettiği bir istasyonun bana yakın bir mesafede olduğunu öğrendikten sonra çekinerek de olsa Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin Optimum Eurodiesel ürünü ile depoyu doldurdum. Gördüm ki bu yakıt da 945 km. Menzil veriyor, duman atma yaşatmıyor ve performans olarak da V-Power Nitro+ diesel ve Excellium eurodiesel ile aynı etkiyi gösteriyor. Ayrıca Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin kendi işlettiği istasyonlarda haftanın belirli günleri "halk günleri" oluyor. Bu günlerde piyasada 4.25 TL. olan katkılı eurodiesel ürünü bu Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş. istasyonlarında 3.98 TL.'den satılıyor. Yani işin özü yakıtı Shell Petrol A.Ş. ve Total Turkey Pazarlama A.Ş. ile aynı menzili veren Aytemiz Akaryakıt Dağıtım A.Ş.'nin eurodiesel ürünü hem halk günlerinde iskontolu hem de diğer iki firma ürünleri ile aynı performans ve menzile sahip. Motor sesinin minimum düzeyde olması da aynı. Aynı yakıta ultraforce eurodiesel alıp daha çok para verip bir de motor sesi, duman atma yaşayacağıma gidip halk günlerinde Optimum eurodiesel alıyorum kafam da rahat cebim de.

11. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ahsen Okyay
    Ahsen34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    16 F 6215
    Edilen teşekkür: 30

yorumlar bilgiler için teşekkürler, benim cevaplarda kafamı karıştıran yakıt değişikliğinde ses azalıyorsa içinde yağ oluyor mu demek. bu kısmı netleştiremedim. ben Shell nitro+ alırken araba duman atıyordu ilk çalıştığında durduğu yerde. mesela starpet almaya başladım hemde yolda hemde durduğu yerde duman atmıyor. bazıları duman atması aslında faydalı içerdeki kurumu pisliği temizliyor diyor ama benim pek mantığıma yatmıyor. bunun dışında yine nitro+ dan daha az ses var. 3.depoyu fulledim starpetle herhangi sıkıntı yok ve araç motor sesi çok bariz azaldı. işler karışık bakalım

Kemal Hacı
    Evoque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 8

Evime yakıt olduğu için genellikle Bp den alırdım mazotu. Sonra bir defa Opet den aldım ve araç isteksiz gitmeye ve fazla ses yapmaya başladı. Depoyu tam doldurduğumda sarı ışık yanıncaya kadar 500 km civarında yol yaparken PO dan aldığım yakıtta 640 km yaptım. Hala sarı yanmadı ama çok yaklaştı yanmasına.

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

osman yağmur
    messi78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 111

Aracımı aldığım günden(2013 şubat) beri depoya Opet harici mazot koymadım. Ne tekleme gördü araç ne de siyah duman. İlk çalıştırmada belki biraz sesli çalışıyor ancak onun haricinde sıkıntısını pek görmedim. Diğer yakıtlar açısından yorum yapamayacağım çünkü hiç kullanmadım. Ancak ucuz mazot kullanıp 1 yıl içinde enjektörleri eline alanı çok gördüm Ankara da. Şahsi görüşüm yakıt istasyonlarının ismini baz alarak değil güvendiğiniz bildiğiniz benzinliklerden mazotunuzu alın.

Zafer Han
    Ezeldenberi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Evo Granit Gri
    Plaka
    Evo 1.3 ss 75bg
    Edilen teşekkür: 617

Osman bey, bende sizin gibi yakıtı surekli opetten alıyordum. Aracın DPF cok sık devreye girmesiyle , shell nitroya geçtim ve son bir senedir nitro kullanıyorum. Hem aracın fuldepo menzili arttı, hemde DPF temizleme sıklıgı opete göre çok azaldığını gözlemledim. İsterseniz bir depo deneyip sonucu paylaşabilirsiniz.

17. Bu mesaj için teşekkür edenler: