12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: 2011 dizel 75 hp Puntom 29 kuruş yakıyor

Eren GENÇ
    Puntology - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

Standart 2011 dizel 75 hp Puntom 29 kuruş yakıyor

Merhabalar Arkadaşlar,

Arabam 2011 model 1.3 dizel 75 hp G.punto. Geçen hafta Cuma sabahı arabamı aldım ve sürekli şehir içi kullanıyorum. 6.6 litrenin altına düşüremedim. Klimayı hiç açmadım, 90'ı geçmedim, gaza ağır ağır basıyorum ve vitesi 2500- 3000 devir aralığında kullandım ama düşmüyor bir türlü. Km'de 29 kuruşa gelior yani.
    Araba 73 binde. Sizce yanlış olan nedir ?
    Puntolojik Aşk...

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: 2011 dizel 75 hp Puntom 29 kuruş yakıyor

gerçekten çok fazla yakıyor. mutlaka forumda yardımcı olacak arkadaş vardır. inşallah probleminiz çözülür

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

İlk olarak yakıtı hangi istasyondan alıyorsunuz. Bu çok öenmli. aracın bakımları ne zaman yapıldı. kullanılan yağ markası nedir. Aracınızın km orjinal olduğundan eminmisiniz. Aracınız olduğu yerde dururuken araçlar dip gaz yaptığınızda duman seviyesine bakın video çekebiliyorsanız video çekin..

Şimdi gelelim sebeplerine.

Aracınızın filtreli tıkalı oalbilir. Yan sanayi filtreler takılı olabilir. Özellikle Mazot filtresi ve hava filtresinin kontrolü gerekiyor.

Aldığınız yakıt Petrol -opet yada BP ise az km yapar. Total Excellıum -Türkiye petrolleri -Shell ve son zamanda denediğim GO petrolin mazotları çok iyidir. Km olarak aracı daha uzun götürüyor. Tabi Mazotu devamlı aynı yerden almanız lazım. 2 yada 3 depodan sonra farkı görürsünüz.

Aracınız debriyaj durumunada bakmak lazım. Debirıyaj hor kullanıldı ise sertse setin değişimi gerekebilir. Bu da yakıtı etkiler.

Aracınızda kullanılan yağ da yakıtı etkiliyor. Bakımlarda Mobil 1 ESP 5-30 kullanın. Aracın sesinin azaldığı çekişinin arttığı ve yakıtta ki km artışiını fark edeceksiniz.

Aracınızda ki dumana göre EGR ve MAP sensörü temizliği gerekebilir.

Bunların dışında aracınızn ne kadar yaktığını Depoyu fulleyip 200-300 km gittikten sonra tekrar fulleyerek aldığını yakıt mıktaına göre km bakmanız daha net hesabnı ortaya koyar. Aracınızdaki ortalama yakıt net olmayabilir. Öyle 50 -100 tl yakıt alarak testler tam net olmuyor.

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Eren GENÇ
    Puntology - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 7

Yakıtı Shellden alıyorum, nitro olandan. Km orjinal olduğuna eminim. Pc ye bağladık herşey normal. Geriye filtreleri ve bujiyi kontol etmek kalıyor.Yağ olarak Selenium 5-40 kullanılmış. Dip gaz yaptım duman atma yok. Fakat araba normalden sarsıntılı çalışıyor. şirkette 2015 model linea var ona biniyorum benzinli araba gibi. Benim punto traktör gibi. hem ses hem sarsıntı var.
    Puntolojik Aşk...

Alper T.
    heondan999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Edilen teşekkür: 3

sürekli şehir içi kullanıyorsan bide kısa aralıklarda kullanıyorsan bence yakıtı çok düşüremessin

Talha Tunaboylu
    Tunaboylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 111

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. 75 hp olduğuna göre dizel aracınız. Bujilere bakıcam demişsiniz en son dizel araçta buki olmaz. Filtrelerin değişimiyle bir miktar düşecektir. Asıl sorum debriyaj balatası ne zaman değişti ya da değişti mi?

Huseyin Metin
    Hmetin11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 26

Şehir içinde normalde kaç yakıyor?
    Bana çok anormal gelmedi.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Alıntı Puntology Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakıtı Shellden alıyorum, nitro olandan. Km orjinal olduğuna eminim. Pc ye bağladık herşey normal. Geriye filtreleri ve bujiyi kontol etmek kalıyor.Yağ olarak Selenium 5-40 kullanılmış. Dip gaz yaptım duman atma yok. Fakat araba normalden sarsıntılı çalışıyor. şirkette 2015 model linea var ona biniyorum benzinli araba gibi. Benim punto traktör gibi. hem ses hem sarsıntı var.
    Aracınızın sarsınıtısının fazla olması tamamen kullanılan yağla ilgili bir durum. Mobil1 ESP 5-30 geçin sarsıntı bariz azalacaktır. Aracınızın debriyaj setinin ve filtrelerin kontrolünü sağlayın. Yakıt olarakta Total excellıum geçmenizi tavisye ederim. Şehir içi 25-27 krş yakması normal ama 29-30 viraz fazla bunuda filtre değişiminden ve totale geçtiğinizde bu seviyelere düşer.

sinan turgut
    SinanTR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 421

bugün android telefonuma yakıt hesaplama programı yükledim uzun yolda klima full açık ara sıra trafiğe girerek 45km ortala hız ile 100kmde 4,9lt ile 19 kuruş yakmış şehiriçi son hesaplamamda ise 16 km ortalama hız 100km de 7,6lt ile 28 kuruş yakıyor bence ortalama hızınızıda yazın bide depoyu fulleyip çeyrek çizgisine geldiğinde tekrar full yapın yaptığınız kilometreyi aldığınız yakıt miktarını alıp hesaplayın daha net bi hesap olur ama bence eğer ortalama hızınız benimki gibiyse bence anormal bi durum yok
    G.Punto 2008 1,3 m.jet dynamic

yusuf akkaya
    yusuf28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 43

İstanbulda bostancı sanayinde ÇINAR DİZEL var fiat yetkili servis bayilerinin enejktör ayarı anlaşmalı kurum enjektör ayarlarınıza baktırın en son 150 tl idi ondan sonra filitreleriniz değiştirin zaten enjektörde veya başka bir sıkıntısı var ise çınar dizel size söyleyecektir.

Emrey Zorunlu
    Emre9110 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Sormak istediğim bir konu var. Benimde yakıt konusu açılmışken.

45 dk Mahmutbey gişeler dur kalk trafiğinden sonra Tekirdağ Çorluya vardım 49 km/saat ortalama hızla araç 4 kişi klima açık 4.8 lt/100 km yaktı.

Dönüş yolu sıfır trafik 95 km/saat ortalama hızla 120 nin altına düşmeden İstanbul'a geri döndüm 3 kişi klima hiç açılmadı. 7,2 lt/100 km yaktı.

Dönüş yolunda bu kadar yakması normal mi ?

hikmet çelik
    happy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 5

Merhaba; genel olarak araba hakkında bilgi sahibi olmadığımı belirterek kendi aracımdaki gözlemlerimden bahsetmek istiyorum bu konuda. Son 9 aydan beri aracı işe gidip gelmek için kullanıyorum. Gidiş dönüş toplam yol 16 km ve ortalama hızım da 16km/saat. Aracı aldığımdan beri toplam 6000 km kadar yol yaptım ve bunun yaklaşık 1000 kilometresi uzun yolda geçti. Şu ana kadar aldığım toplam yakıtın parasal miktarını yaptığım kilometreye bölünce tam 25 kuruş çıkıyor. Litre hesabı yapmayı maalesef en başta akıl edemedim ve aldığım yakıt tutarından hesapladım. Bu arada aldığım yakıtları genellikle periyodik zamanlarda almışım yani son 9 ayın mazot ortalama fiyatı hesaplanırsa yaklaşık toplam litre de elde edilebilir. Emin olduğum bir şey var ki; yol bilgisayarı ya hatalı gösteriyor ya da hileli. Bu arada arabayı 40 bin de aldım, kilometre orjinal ve bakımları hep serviste yapıldı. Yağ selenia kitapçıkta belirtilen yağ. Deneyimlerim sonucunda aracın dur kalk trafikte ve otoban gibi yüksek hızlara çıkılan yollarda kullanılmıyorsa eğer şehir içinde yaktığı değerlerin yukarıda yazdığım gibi olduğunu gördüm. Ancak şehir dışında uygun devirlerde kullanılırsa çok daha düşük bir tüketim var. Bu arada şehir içi 1800-2200 devir bandında tutmaya çalışıyorum aracı. 29 kuruş nispeten fazla olabilir ancak bu şartlarda tüketim bence bu seviyelerde. saygılarımla.