Sayfa 3/12 İlkİlk 1234567 ... SonSon
224 sonuçtan 41 ile 60 arası

Konu: Ham petrol fiyatları son yılların en düşük seviyesinde ama tüketiciye yansımıyor

Ziya ziya
    arenas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 346

Yemin hammaddesini hatta samanı bile ithal edersen,hayvansal her ürünü pahalı yersin

Sent from my iPhone using

şükrü t
    punto57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 61

Kim ithal ediyor hükümet mi? Özel sektör mü? Yoksa ortada birilerinin samanı pahalı satma hevesi mi var. Bu limonda da oldu.

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Cevap vermeme gerek yok sen herhalde Özel sektörün fiyatlar ile oynamasından epey bıkmışsın. Hal yöneticileri ve aradaki aracılar seni kızdırmış.

Ayrıca gemilere yapkşan ötv indirimi neden sorun, tüm dünyada deniz ulaşımından vergi ayrıcalıkşarı var

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

A
    Konu punto57 tarafından (14/01/2015 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir.

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Atatürk konusunda ne demek istediğimi ya anlamadın ya da işine gelmiyor. Muhalefeti tutmuyorum ama benim rahat ferah geçinebilmem için iktidarın beni düşünmesi gerek muhalefetin değil. Ama sağ olsun düşünüyorlar işte: Türkiyede üretilip ihtac edilen her şey ama her şey dışarı 1. kalitede ve ucuza satılıyorken yurt pazarına 2. hatta 3. kalite yurtdışına giden fiyatlardan pahalıya veriliyor. Amasyada toplanan 2 yumruk büyüklüğündeki elmalardan ben yurt pazarına hiç girdiğini görmedim, ya da boğazlardan geçen veya geçmeyip milyon dolarlar verip yat alan marinada bekleyen zengin yatlarına satılan akaryakıtın litresi 2 tlyi bile bulmuyor. daha 2 gün önce tv de haber oldu : mandalina bahçede 25 kr tezgahta 2 tl diye. üreticinin canı çıkıyor mal üretip para kazansın diye arada toptancılar parayı kırıyor. Vatandaş da üretici de eziyet çekiyor. Bunları muhalefet mi düzenleyecek yoksa hükümet mi? İktidar beni düşünerek çalışmıyorsa buna muhalefet nasıl engel olsun? Sorularıma cevap verip zahmet etmeyin zaten ben sorularımın cevaplarını biliyorum, o yüzden hiç boşuna tartışma konusu oluşturmayalım. Size iyi günler diler savunma ya da eleştiri yaparken elinizi vicdanınıza koyu konuşmanızı umarım.
    Atatürk konusunda dediğinizi gayet iyi anlıyorum, ama sene 2015 ve Atatürk'ün kurduğu bir parti yada oluşum olmadığından şu anda ne yazık ki Atatürk'ün üzerinden yapılan konuşmalara iyi niyet temennisiyle bakabiliyorum. Sonuçta menderes ve bayarda chpli idi,<br/>

eski puntocu yeni lineacı
    halils2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 1276

Alıntı punto57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cevap vermeme gerek yok sen herhalde Özel sektörün fiyatlar ile oynamasından epey bıkmışsın. Hal yöneticileri ve aradaki aracılar seni kızdırmış.

Ayrıca gemilere yapkşan ötv indirimi neden sorun, tüm dünyada deniz ulaşımından vergi ayrıcalıkşarı var
    Türkiye'de yaşayıp milyon dolarlık yatlarla gezenler kısmını atlamışsın . Ama tabi onlar da deniz ulaşımına tabi.

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Yat kulanan holywood yıldızları zenfinler para harcamaya gelmesin di mi ülkeye, sırf avantajlı vergi için lüka tükerimde millet Türkiye ye geliyor. Yeni Zelanda hobbit filmi için işçi yasasında değişiklik yaptı. Ülke truzimden para kazanaın diye. Geniş düşünelim hemşerim, sen sanıyon ki zenginler için, ama oluşan sektörle kaç kişi ekmek yiyor. Balıkçı tekneleride zaten uçuyor onları da say. Balıkçılar ötv ödesin de

osman yağmur
    messi78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Edilen teşekkür: 111

Alıntı punto57 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen emekli maaşının kaç para olduğunu bilmiyon her halde. Ülke de ben ve benim gibiler ülkeden gitsin mi,? Kardeşim açıklamada yetmiyor mu sana. Hükümet benzini bedava mı dağıtsın amerikadaki gibi sübvanse mi etsin. İktisat mezunusun ama muhasebecisin her hal, kamu yönetimi mezunuyum ben Norveç ve abd dahil 40 ülke de bulundum memleketi terk etrim vaktinde 3 yıl Avustralya da yaşadım. Orda mazot benzinden pahalıdır oda ilginç, Almanyada bile mazot yeri gelir benzinden pahalı olur. Umarım gördüğün en uzak yer yandaki masa değildir. İktisat okumak, bir şey vermez adama keynes öldü, daha dinamik şeyler var ortada Yunanistan var bat mış, orda bile mazot 1.30, herkes vergisini tam ver se böyle olmaz o zamanda en fazla 1.35 olacak. Kur farkı var. Makaadın hükümete... ok atmaksa onu ben söyleyim. Doğru yerden gir. Benzin karşılaştırması yanlış. Hükümet kazanır oranlar ortada. Dünya daki oranlar ortada. Mazot enflasyon dan az artmış. Kur bazında. Hükümet e ok atcaksan. Yapılmayan yollardan, istanbukdaki trafikten at. Mantıklı ol benim güzel iktisatçı kardeşim, abim. Türkmenistanı örnek verme adam norveçi örnek verir. Gelir deme ruanda var, çek Cumhuriyeti var. Slovakya var. Ben grup kurdum İstanbul trafiğe isyan diye. İsyan eden bir benim yani.

Sen halil beyle beni karıştırmışsın galiba iktsatçıyım diyen benim. Muhasebeci değilim ancak bir muhasebeci de iktisat bilimiyle ilgilenebilir iyi bir iktisatçı veya ekonomi uzmanı olabilir. Hükümet benzini bedava dağıtsın demiyor arkadaşlar sadece vergi yükünü hafifletsin demekteler sen işi tamamiyle demogoji yaparak dağıtmaya çalışıyorsun lafları çarpıtıyorsun kardeş. Senin yurtdışını gezip görmen iyi birşey kendi adına sevindirici ancak bunun sana kattığı değerler(sadece bu konu için) SIFIR! Bak sana bir veri daha vereceğim iyi bak ama mazot o verdiğin ülkelerde daha mı ucuz iyi incele

Buyrun link : Dünyada dizel fiyatları, 12-Ocak-2015 | GlobalPetrolPrices.com

Ayrıca Yunanistan'ın battığı falan yok. Yunanistan bir Avrupa birliği üyesidir ve Avrupa birliği fonundan faydalanmaktadır. Avrupalıların krizde olan ülkeler için ne kadar para ayırdığını söylesem dudağın uçuklar güzel kardeşim. Ama açıklamayacağım az öncede yazdığım gibi boşa konuşmaktayım Benim Türkmenistan örneğini bile neden verdiğimi anlamamışsın helal olsun. Körfez ülkelerine bu kadar yakın olmamıza rağmen vergi yükünü en ağır çeken ülkelerden biriyiz. Bak sana Enerji Bakanımız Sayın Taner Yıldız Beyin açıkladığı verileri paylaşayım biraz oku buyrun link : Akaryakıttaki vergi oranı bakın ne kadar? haberi

Diyor ki 100 liralık benzinin 60 TL si vergi !

Bu arada Sayın Ali Babacan'ın uyguladığı ekonomide istikrar politikasını sonuna kadar desteklediğimi de eklemek istiyorum. Büyüme sadece inşaatla değil sanayii yatırımları ile olmalı diyor.
    Konu messi78 tarafından (14/01/2015 Saat 13:56 ) değiştirilmiştir.

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Alıntı messi78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sen halil beyle beni karıştırmışsın galiba iktsatçıyım diyen benim. Muhasebeci değilim ancak bir muhasebeci de iktisat bilimiyle ilgilenebilir iyi bir iktisatçı veya ekonomi uzmanı olabilir. Hükümet benzini bedava dağıtsın demiyor arkadaşlar sadece vergi yükünü hafifletsin demekteler sen işi tamamiyle demogoji yaparak dağıtmaya çalışıyorsun lafları çarpıtıyorsun kardeş. Senin yurtdışını gezip görmen iyi birşey kendi adına sevindirici ancak bunun sana kattığı değerler(sadece bu konu için) SIFIR! Bak sana bir veri daha vereceğim iyi bak ama mazot o verdiğin ülkelerde daha mı ucuz iyi incele

Ayrıca Yunanistan'ın battığı falan yok. Yunanistan bir Avrupa birliği üyesidir ve Avrupa birliği fonundan faydalanmaktadır. Avrupalıların krizde olan ülkeler için ne kadar para ayırdığını söylesem dudağın uçuklar güzel kardeşim. Ama açıklamayacağım az öncede yazdığım gibi boşa konuşmaktayım Benim Türkmenistan örneğini bile neden verdiğimi anlamamışsın helal olsun. Körfez ülkelerine bu kadar yakın olmamıza rağmen vergi yükünü en ağır çeken ülkelerden biriyiz. Bak sana Enerji Bakanımız Sayın Taner Yıldız Beyin açıkladığı verileri paylaşayım biraz oku buyrun link : Akaryakıttaki vergi oranı bakın ne kadar? haberi

Bu arada Sayın Ali Babacan'ın uyguladığı ekonomide istikrar politikasını sonuna kadar desteklediğimi de eklemek istiyorum. Büyüme sadece inşaatla değil sanayii yatırımları ile olmalı diyor.
    Olmamış şimdi 9 uncu sıraya gerilemişiz hiç bize yakışıyor mu pahalılıkta 1. Sıradan 9 a düşmek.

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Alıntı messi78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Kendinle tezatsın hoca körfeze yakın olunca bize bedava mı veriyorlar gazı, petrolü, şimdi onu söyle bizim dış ticaret açığımızın en büyük kalemi mi bu, ve onun cari açığa etkilerini düşün, hesapla konması gereken vergiyi düşün, bunun ekonomiye negatif etkilerini nasıl azaltırız o soru, ve cevabı vergilendirerek,

Kontrol ederek,

Şimdi iktisat okumuşsun ama boşa okumuşsun,

Ne makro mikro dengesi, ne cari açık, ne enfalsyonel baskı, arz talepi geçtim. Yakıta olan talepin çokluğu tüketime etkileri, ve istanbul trafiği, ve sürdürülebilir dış borç, bunların hepsinin akaryakıtın üzerinde etkisi var.

Gelirden bahsediyoruz Avrupa'dan üç kat pahalı arabalara binip, yahu yakıt niye avrupadan daha ucuz değil diye kızıyoruz.

Sonuçta elbette ucuz yakıtı bende isterim ama durum böyleyken böyle. Benim merak ettiğim Merkel benzine koyduğu vergileri neden azaltmadı! Kadın Bizim hükümettwn daha fazla vergi koymuş neden acaba, yunanistan'ı desteklemek için mi. Yunanistan batmadı değil mi? Batmadı batmadı. Ben Yunanistan'a 18 19 jantlar satardım, Mercedes Bmw jantları 10 sene önceki yunanistan Almanya ise şu anki yunanistan romanyadır. Ama işte forum ekranından ben boşa gezmişim diyebiliyorsun, terbiyesizce insanları ülkeden kovuyorsunuz.
    Ben ekonomide, bilgisayarda, vs vs okudum, hani sen iktisatçısın ya. Ben o arada ne oluyorum merak ettim.
    Benim dikkat çekmek istediğim vergi sathı boyunca indirimler geliyor, icabında üreticiler baskı altında tutuluyor ama şu anın şartlarında dramatik bir düşüş keşke olsa, ama olamıyor.

Kur ve uluslararası durum düşünülmeden yapılan paylaşımları çürütmek herhalde öyle paylaşımları yapmak kadar özgürlük dahilinde.

Evet kur 1.20 iken petrol 150 dolardı. Şimdi kur 2.30 ve petrol 50 dolar civarı. Bunu altına yazmak bile edeptir.
    Çıkın bi hava alın, oksijen iyi gelir.
    Not=Avrupadaki kriz ve Çin yüzünden işini kaybetmiş biriyim ben
    Konu punto57 tarafından (14/01/2015 Saat 14:57 ) değiştirilmiştir.

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Kriz yüzünden çoğu Avruğa ülkesşnde Kdv yüzde 15 ten yüzde 25 e çıktı, bunudanyaz sebastiyan

i s
    mrbleeeed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Evo Beyaz
    Edilen teşekkür: 28

punto57 ne saçmalamış bu kadar?

dünyada varili 110 dolardan 50 dolara gerileyen petrol - %55 düşüş
    dolardaki %15lik artışı zarar kaydedip bakarsak - %47 düşüş
    ülkemizde litresi 5.10 TL'den 4,17 ye gerileyen benzin - %18 indirim

devletimiz varolsun

çapulculardan önce doların 1.20 olduğunu iddia eden adam.
    1.80 di o zaman dolar. geziden sonra 1.90 oldu.
    2.30 olmasını sağlayan üzerinden 1.5 sene geçmesine rağmen mi çapulcular.
    beyin var akıl yok yemin ederim.

Güncel Dolar Kuru ve Alış-Satış Verileri - Doviz.com

6 sene önce bile 1.20de değildi dolar.

diğer ülkelerde petrol fiyatları biraz fazlalaşmış olabilir, bizde zate kol gibi olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu.
    2 sene önce zaten bizde de zam yapıldı.

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Alıntı mrbleeeed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    punto57 ne saçmalamış bu kadar?

dünyada varili 110 dolardan 50 dolara gerileyen petrol - %55 düşüş
    dolardaki %15lik artışı zarar kaydedip bakarsak - %47 düşüş
    ülkemizde litresi 5.10 TL'den 4,17 ye gerileyen benzin - %18 indirim

devletimiz varolsun

çapulculardan önce doların 1.20 olduğunu iddia eden adam.
    1.80 di o zaman dolar. geziden sonra 1.90 oldu.
    2.30 olmasını sağlayan üzerinden 1.5 sene geçmesine rağmen mi çapulcular.
    beyin var akıl yok yemin ederim.

Güncel Dolar Kuru ve Alış-Satış Verileri - Doviz.com

6 sene önce bile 1.20de değildi dolar.

diğer ülkelerde petrol fiyatları biraz fazlalaşmış olabilir, bizde zate kol gibi olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu.
    2 sene önce zaten bizde de zam yapıldı.
    Bana beyin yok diyen Beyinsiz arkadaşım benim geziden sonraki artışı hesaplasana. Yuvarlak söylendi o anlama kabiliyetin mi yok.

2001 kur 1.251
    2002 kur 1573
    2003 kur 1.402
    2004 kur 1.466
    2005 kur 1.33
    2006 kur 1.56
    2007 kur 1.29
    2008 kur 1.23
    2009 kur 1.52
    2010 kur 1.57
    2011 kur 1.60
    2012 kur 1.80
    2013 kur 1.92
    2014 kur 2.17
    2015 kur 2.30 civarı

Şimdi de benzin fiyatı ve varil fiyatındaki farklarada baktın mı?

EMRE KUMRU
    GPEMREE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Arizona Bej
    Plaka
    34VB8186
    Edilen teşekkür: 157

Seviyemizi bozmayalim arkadaslar yakismiyor bize lutfen...

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi

caner adanır
    marineros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 76

Sarıklı hoca medresede ders anlatırken, genç mollalardan biri parmak kaldırmış:
    -"Susadım hocam!"
    Hoca sinirlenmiş:
    -"Öyle denmez... Derûnum âteş-i nâr ile püryân idigünden, bir kadeh lebrîz âb-ı hoşgüvâr, nûş eyleyerek, teskîn-i âteş ve bu sûret ile iktisâb- ı ferâh-ı bî-şumâr eylemeliyim... demeliydin... Cahiller gibi susadım, demek olur mu?"
    Aradan zaman geçmiş, bir gün sınıftaki mangaldan sıçrayan bir kıvılcım, gelip hoca efendinin sarığının kıvrımına girmiş...
    Genç molla hemen parmağını kaldırmış:
    "Ey hâce-i bî-misâl, v'ey üstâd-ı zî-kemâl, bu şâkird-i pür-ihmâl, şol vechile arz-ı hâl eyler ki; bu hikmet-i müte’âl, nâr-ı mangaldan bir şerâre-i cevvâl pertâb ile ser-i âliyyü’l âlinizdeki sarığı iş'âl eylemiştir."
    Hoca, elini sarığına atar atmaz, sarık tutuşur, hemen pencereden fırlatır:
    -"Bre mel'un, sarığın tutuştu desene!"
    Genç molla da:
    -"Aman hocam, cahiller gibi, yandı, tutuştu denir mi?"

Şükrü bey,yaşım 31 ve 18 yaşından beri denizciyim.makine teknisyeniyim.gemideki adım çarkçıdır.son altı yıldır yatlarda çalışmaktayım ve öncesi ticari gemilerde çalıştım.ben de Bulgaristan,Romanya,Moldovya,Rusya,Gürcistan,Suriy e,Lübnan,İsrail,Mısır,Kıbrıs,Libya,İtalya,İspanya, Yunanistan(ve adaları)Fransa,Singapur,Vietnam,Çin gibi ülkelere ve bunların birçok şehrine gittim,eşim de yabancı aynı zamanda.avrupa da hiç almadıysam 120 tonun üzerinde euro dizel almışımdır.ötv olayında eğer siz transit geçerseniz size piyasanın altına yakıt verirler.yoksa dolma gibi oyarlar adamı.
    Yazmışsınız çizmişsiniz ama siz gireni çıkanı söylememişsiniz.ben bana giren paraya bakarım.asfalt parası bile artık vatandaşın cebinde.bu fıkra da size gelsin.
    Konu marineros tarafından (14/01/2015 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir.

17. Bu mesajı için 2 kişi marineros'ye teşekkür etti:

Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri

Boşuna uğraşmayın arkadaşlar bu vatandaşın kafası değişmez. Zaten zihniyeti belli bunun fıtratında anlamamak var. hiç parmaklarınızı yormayın.

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Alıntı GPEMREE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Seviyemizi bozmayalim arkadaslar yakismiyor bize lutfen...

iPhone 'den aracılığı ile gönderildi
    Seviyeyi bozanlar belli üstad biri memleket ten git dedi. Biri beyinsiz dedi,

Çıkıp bazılarıda yorumu okumadan terbiyesizlik edene destek çıktı.

Kardeşim sizle aynı fikir de olmak zorundamıyım.

Bu forum böyleyse kusura bakmayın ama saçmalık.

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Alıntı marineros Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sarıklı hoca medresede ders anlatırken, genç mollalardan biri parmak kaldırmış:
    -"Susadım hocam!"
    Hoca sinirlenmiş:
    -"Öyle denmez... Derûnum âteş-i nâr ile püryân idigünden, bir kadeh lebrîz âb-ı hoşgüvâr, nûş eyleyerek, teskîn-i âteş ve bu sûret ile iktisâb- ı ferâh-ı bî-şumâr eylemeliyim... demeliydin... Cahiller gibi susadım, demek olur mu?"
    Aradan zaman geçmiş, bir gün sınıftaki mangaldan sıçrayan bir kıvılcım, gelip hoca efendinin sarığının kıvrımına girmiş...
    Genç molla hemen parmağını kaldırmış:
    "Ey hâce-i bî-misâl, v'ey üstâd-ı zî-kemâl, bu şâkird-i pür-ihmâl, şol vechile arz-ı hâl eyler ki; bu hikmet-i müte’âl, nâr-ı mangaldan bir şerâre-i cevvâl pertâb ile ser-i âliyyü’l âlinizdeki sarığı iş'âl eylemiştir."
    Hoca, elini sarığına atar atmaz, sarık tutuşur, hemen pencereden fırlatır:
    -"Bre mel'un, sarığın tutuştu desene!"
    Genç molla da:
    -"Aman hocam, cahiller gibi, yandı, tutuştu denir mi?"

Şükrü bey,yaşım 31 ve 18 yaşından beri denizciyim.makine teknisyeniyim.gemideki adım çarkçıdır.son altı yıldır yatlarda çalışmaktayım ve öncesi ticari gemilerde çalıştım.ben de Bulgaristan,Romanya,Moldovya,Rusya,Gürcistan,Suriy e,Lübnan,İsrail,Mısır,Kıbrıs,Libya,İtalya,İspanya, Yunanistan(ve adaları)Fransa,Singapur,Vietnam,Çin gibi ülkelere ve bunların birçok şehrine gittim,eşim de yabancı aynı zamanda.avrupa da hiç almadıysam 120 tonun üzerinde euro dizel almışımdır.ötv olayında eğer siz transit geçerseniz size piyasanın altına yakıt verirler.yoksa dolma gibi oyarlar adamı.
    Yazmışsınız çizmişsiniz ama siz gireni çıkanı söylememişsiniz.ben bana giren paraya bakarım.asfalt parası bile artık vatandaşın cebinde.bu fıkra da size gelsin.
    Siz gireni çıkın yazın, siz kendi ağzınızla söylediniz, şimdi transit geçiyorlar diye ya ben niye toparlayım, kendi ağzınla kendini yalanlıyorsun. Bir çok ülke zaten bazı imtiyazlar uyguluyor.

Benim dediklerimi okumadan yorum yazıyorsunuz yanıyorum.

Tam bir partizanlık

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Alıntı halils2 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Boşuna uğraşmayın arkadaşlar bu vatandaşın kafası değişmez. Zaten zihniyeti belli bunun fıtratında anlamamak var. hiç parmaklarınızı yormayın.
    Kardeşim argümanını söyle tartışalım konuşalım,

Bu herifin kafası emin ol, laftan anlar.

İnternetten cut and paste yapıp fıkralar anlatmakla, demogoji yapmakla olmaz bu işler.

Veri sunuyorum size,

Kim inatçı, kimin at gözlüğü taktığı belli.

Yüksek yakıttan mutlu değiliz.
    Objektif düşünüp fiyatı değerlendiriyoruz,
    Ve yapıcı eleştiri getiriyoruz diye
    Hakaret etmek, ülkeden git demek
    Af edersiniz ama
    ..... Lüktür

şükrü t
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

İnceleyiin şu dökümanı derim, avrupa birliği denizcilik destekleri https://www.google.com.tr/url?sa=t&s...Mml_y7ZjfWBbZA öyle desteksiz gireni çıkanı hesaplamakla olmuyor,

Sayfa 3/12 İlkİlk 1234567 ... SonSon