Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Fazla yakıt tüketimi

İlkay YAKAR
    Zendercage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 1

Standart Fazla yakıt tüketimi

Arkadaşlar Merhaba;
    2010 Grande Punto 1,3 Mjet 75 HP aracım var. Araç 120 bin km'de. Alalı 3 ay kadar oldu. Uzun yolda 110 KM ortalamayla 5.3 Lt'nin, şehir içinde ise agresif kullanımda 7,8 Lt'nin altına düşüremedim. Şehir içi normal kullanımda bile 7 lt'yi çok zor görüyorum. İstanbul'da bir iki yere gösterdim fakat anlayıp yorum yapacak usta bulamadım. Fikir verebilecek yada yönlendirme yapabilicek arkadaş varsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

adem ay
    Kıdemli Üye ® siyah rüzgar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 239

hayırlı olsun aracın, kazasız belasız kullan. ben şehir dışında otobanda maks 120 km hızla giderim ara yollarda da sakin kullanırım 90-100 km arası ortalama 4.5-4.9 arası olur. şehir içinde ise maks 6 yı görürüm. agrasif kullanımda bile 7 yi görmedim şehir içinde sadece klima açık köprü trafiğinde geçenlerde 8.2 gördüm.

İlkay YAKAR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Üstad öncelikle cevabın için teşekkür ederim. Ben bu verileri kısa mesafelerde ölçmedim. Uzun yolu bodrum istanbul arası ölçtüm. Sehir içini ise istanbul da ve hemen hemen hiç katı trafiğe girmediğim değerler bunlar. Kısa mesafelerde bende 8-9 ları gördüm fakat çok kısa mesafelerde. Benim şehir içi ölçümlerim genelde 150-200 km arasında yani defalarca yaptım. Şuan neden bu kadar fazla yakıyor çözemedim.

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Tüketim dediğiniz gibi biraz fazla. Tabii bunun birçok nedeni olabilir, enjeksiyondan tutun da yakıt kalitesine, lastik basıncından egzosa kadar. Karbon temizleme de yapılabilir o kilometredeki bir araca. Bana sorarsanız doğru düzgün bir serviste standart bakıma girsin araç, yağı suyu filtresi değişsin, rotu balansı her şeyi düzgün olsun. Sonrasında da hep aynı ve iyi bir istasyondan yakıt alarak bir süre daha deneyin.

Ayrıca Onno Usta'nın sorulara yanıt yazdığı bir web sitesi var, orada yakıt tüketimi ile ilgili çok soru oluyor. Onno Usta'nın yanıtları da çok aydınlatıcı. Adam yürüyen kütüphane gibi

EMRE ALTINOK
    EMRE ALTINOK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 83

Zendercage, yakıtı en minimum düzeye indirmenin tek yolu var. 80 i geçmemek. (paralı otoyol dahil.) kaçıncı vitesle gidersen git. 2000d/d ın üzerine çıkma. 1500d/d ın altına zaten istesende inmiyor. 77 hp ler. 2000 i geçme. 80 km. hızı aşma. böyle yaparsan 7.5 lt. yi aşmassın.

keyifli ve yavaş sürüşler.

murat güven
    mguven1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi

Standart yakıt

Alıntı Zendercage Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Merhaba;
    2010 Grande Punto 1,3 Mjet 75 HP aracım var. Araç 120 bin km'de. Alalı 3 ay kadar oldu. Uzun yolda 110 KM ortalamayla 5.3 Lt'nin, şehir içinde ise agresif kullanımda 7,8 Lt'nin altına düşüremedim. Şehir içi normal kullanımda bile 7 lt'yi çok zor görüyorum. İstanbul'da bir iki yere gösterdim fakat anlayıp yorum yapacak usta bulamadım. Fikir verebilecek yada yönlendirme yapabilicek arkadaş varsa çok memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim.

tüketiminiz benim aracın tüketimine çok yakın. ben de bikaç ay önce aldım aracı. karbon clean yaptırdım pek bi düşüş olmadı. aracım 140 binde yetkili servise gitmekten cekiniyorum malum ateş pahası. 1.3 motor bi araba şehir içinde nasıl 7 litrenin altına düşmez anlayamadım. yetkili servise yol görünüyo gibi..

Nurullah GÜNGÖR
    arabicturkish - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 10

Arkadaşlar ben 1.3 mjet 75 jp ile eskiden uzun yolda 4.5 - 5.0 , şehir içinde 5.0 - 5.5 arasında bence çok iyi ortalamalar elde ederken, özellikle (bilen bilir) esenyurt-beylikdüzündeki bu lanet kasislerden illallah ettiğim için arabanın önü vurmasın diye (leylek gibi görünmesi pahasına) lastikleri yenilerken orjinal ebatın dışına çıkıp 185.65.15R lastiğe geçtim ve şimdi uzun yolda 5.5-6.0, şehir içinde ise 6.0-6.5 leri görmeye başladım . Bu tabi yakıt tüketimini artıran etkenlerden sadece biri ama yakıt yönünden pişmanım değiştirdiğime elbette orjinal ebatlarını lastiklerin.

İlkay YAKAR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı EMRE ALTINOK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zendercage, yakıtı en minimum düzeye indirmenin tek yolu var. 80 i geçmemek. (paralı otoyol dahil.) kaçıncı vitesle gidersen git. 2000d/d ın üzerine çıkma. 1500d/d ın altına zaten istesende inmiyor. 77 hp ler. 2000 i geçme. 80 km. hızı aşma. böyle yaparsan 7.5 lt. yi aşmassın.

Valla ben anlamış değilim arkadaşımda 2009 modeli var s.içi ortalaması 6 lt ama sanki benim aracımdan biraz hantal gibi geldi. 7.5-8.0 litreler konkunç rakamlar benzinli anca o kadar yakıyor.

İlkay YAKAR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı mguven1907 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tüketiminiz benim aracın tüketimine çok yakın. ben de bikaç ay önce aldım aracı. karbon clean yaptırdım pek bi düşüş olmadı. aracım 140 binde yetkili servise gitmekten cekiniyorum malum ateş pahası. 1.3 motor bi araba şehir içinde nasıl 7 litrenin altına düşmez anlayamadım. yetkili servise yol görünüyo gibi..
    Kardeş valla sanki tek çare servise götürmek gibi enjektrden şüpheleniyorum. Oda olmadı MAP, EGR sensörlerine baktırmak gerekecek oda dediğin gibi ciddi maliyet tabi. Yani 6,5 fln olsa kanaat getireceğim var bir problem bakalım ne çıkacak. İşlerden fırsat bulup servise gidebilirsem bilgi vericem sanada.

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZKAN ÇAVUŞ
    ozkancavus5916 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Tekirdağ
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 163

aracım 168850 km de şehiriçi 6 litre kışın 6.5 litre uzun yolda uzun yolda 3.8-4.5 km arası .arac servis bakımlı .158000 de carbonb clean yapıldı . 167800 km de 10 bin bakıma sadece yag ve filtre degişti . Aracımdan gayet memnunum .

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Ben benzinli dualogic araçla 6 litrenin altında karma (çoğu otoban tabii) tüketimle geziyorum 1,5 yıldır Araç bakımlıysa, fiziki yol şartları da iyiyse, işin sırrı ayak bileğinde.

yusuf ağca
    yusufagcatr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

Alıntı EMRE ALTINOK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu tavsiyenizi, aracında DPF sistemi olanlar pek kullanamaz.Bu sistemden usanmış biri olarak sürekli servis ustalar tarafından söylenen şey aracı 2000 devir altında çok kullanmak DPF li araçlar için iyi değil.Eğer bu şekilde kullanımda ısrar ederseniz ara ara 100 tl ye yakın fiyatlarla çeşitli solisyonlara yada servise mahkum olursunuz.Bende anlamadım bu arabaları nasıl kullanacağız,orta yolu yok sanırım.

DPF temizlenmezse ne olur diyen arkadaşlara; Aracınız fazla yakar ,az kaçar,köfteci arabası gibi arkanızdan beyaz duman atar ve millet de size sellektör yapar
    Konu yusufagcatr tarafından (30/09/2014 Saat 16:45 ) değiştirilmiştir.

İlkay YAKAR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı yusufagcatr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu tavsiyenizi, aracında DPF sistemi olanlar pek kullanamaz.Bu sistemden usanmış biri olarak sürekli servis ustalar tarafından söylenen şey aracı 2000 devir altında çok kullanmak DPF li araçlar için iyi değil.Eğer bu şekilde kullanımda ısrar ederseniz ara ara 100 tl ye yakın fiyatlarla çeşitli solisyonlara yada servise mahkum olursunuz.Bende anlamadım bu arabaları nasıl kullanacağız,orta yolu yok sanırım.

DPF temizlenmezse ne olur diyen arkadaşlara; Aracınız fazla yakar ,az kaçar,köfteci arabası gibi arkanızdan beyaz duman atar ve millet de size sellektör yapar
    +1

Mustafa yıldırım
    KG777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 179

1.3 90lık gp var bendede şehir içinde 6.0-6.2 civarında şehir dışı 3.8 gördüğüm oldu. ort.4.7-5.1lt

Aracınız gerçekten çok yakıyor. Map sönsörünüzü konrol edip gerekiyorsa temizlik ya da değişim yapabilirsiniz. son hatırladığım 98tl gibi bir fiyatı var.

Bu linke bir göz at istersen hocam.

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...tml#post933919
    Konu KG777 tarafından (01/10/2014 Saat 16:57 ) değiştirilmiştir.

murat güven
    mguven1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Orleans Mavi

Standart yakıt

Alıntı Zendercage Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeş valla sanki tek çare servise götürmek gibi enjektrden şüpheleniyorum. Oda olmadı MAP, EGR sensörlerine baktırmak gerekecek oda dediğin gibi ciddi maliyet tabi. Yani 6,5 fln olsa kanaat getireceğim var bir problem bakalım ne çıkacak. İşlerden fırsat bulup servise gidebilirsem bilgi vericem sanada.
    çok sevinirim. ben de aynı şekilde bayramdan sonra bi götürebilirsem sana bilgi veririm. iyi günler

Elcapitol -
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene.. ceb_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sivas
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 62

Arkadaşlar ben yağ, yağ filtresi, hava filtresi, buji ve buji kablolarını değiştirdim. Şehir içi kullanımda 8.0 lt nin altında inmiyor. Ne yapmam gerekiyor? Araç benzinli
    " Adalet adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa, adaletsizce ölmeyi tercih ederim. Gerçek adaletinde kendi vicdanları olduğunu bilmeyenlerede güler geçerim..! "

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı ceb_58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben yağ, yağ filtresi, hava filtresi, buji ve buji kablolarını değiştirdim. Şehir içi kullanımda 8.0 lt nin altında inmiyor. Ne yapmam gerekiyor? Araç benzinli
    Kullanım şekline, trafiğe, yol durumuna (yokuş vb.) göre değişen bir şey bu tabii. Belki de olması gerektiği gibi yakıyordur araç.

Çağatay E.
    Eski Puntocu Yeni Golfcü byadrenalin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 423

Yakıt litrenizi paylaşırken ortalama hızınızı da söylerseniz daha net karşılaştırma yapabiliriz. Örnek vermek gerekirse benim şu an ki yakıt ortalamam 8,5. Hem de 1.3 diesel evo ile. Aynı motor ile arkadaşımın ortalaması 5,9. Ama aradaki farkı ortalama hız çıkartıyor. Benim ortalama hızım 15 iken arkadaşımın ki 25. Bu demek oluyor ki benim girdiğim trafiğe arkadaşım girmemiş. Benden daha uzun süreli kullanabilmiş aracı. Yakıtı en çok arttıran şey dur kalk yapmak. Yani arabayla 160 km hız yapmak dur kalk yapmak kadar çok yaktırmıyor.
    Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir, adeta halkı bir kapana kıstırırlar. M.Kemal ATATÜRK.

İlkay YAKAR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı byadrenalin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yakıt litrenizi paylaşırken ortalama hızınızı da söylerseniz daha net karşılaştırma yapabiliriz. Örnek vermek gerekirse benim şu an ki yakıt ortalamam 8,5. Hem de 1.3 diesel evo ile. Aynı motor ile arkadaşımın ortalaması 5,9. Ama aradaki farkı ortalama hız çıkartıyor. Benim ortalama hızım 15 iken arkadaşımın ki 25. Bu demek oluyor ki benim girdiğim trafiğe arkadaşım girmemiş. Benden daha uzun süreli kullanabilmiş aracı. Yakıtı en çok arttıran şey dur kalk yapmak. Yani arabayla 160 km hız yapmak dur kalk yapmak kadar çok yaktırmıyor.
    Doğru bir tespit fakat onu göz önüne alarak çok yaktığını düşündüm zaten. Bu değerler ortalama hız 27 iken maalesef (

İlkay YAKAR
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz

Alıntı KG777 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.3 90lık gp var bendede şehir içinde 6.0-6.2 civarında şehir dışı 3.8 gördüğüm oldu. ort.4.7-5.1lt

Aracınız gerçekten çok yakıyor. Map sönsörünüzü konrol edip gerekiyorsa temizlik ya da değişim yapabilirsiniz. son hatırladığım 98tl gibi bir fiyatı var.

Bu linke bir göz at istersen hocam.

https://forum.grandepuntotr.com/tekn...tml#post933919
    Teşekkür ederim. Uygulamasını yapacağım.

Sayfa 1/2 12 SonSon