20 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yakıtı nasıl azaltırım?

ÖZER -
    PUNTO2008 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99
    Edilen teşekkür: 33

Standart Yakıtı nasıl azaltırım?

Arkadaşlar merhaba. Punto 1.4 fire activimle cuma akşamı ilk kez uzun yol yapmayı planlıyoruz. Şu anda bilgisayarım 100 km/8.9 lt gösteriyor, gideceğim yer ise toplamda 375 km. Şu anki hesaplarıma göre, bu şekil gidersem 150-160 TL sadece gidiş makliyetim oluyor, ayırca Bursa-Yalova arası rampalarımız var, oralarda çok fazla bayılmadan nasıl çıkabileceğimizi de düşünüyorum, araçta ben ve annem, babam oalcak tabi bagajda da eşyalarımız, biraz fazla geldi bana yakıt acaba doğru mu hesapladım ve nasıl düşürebilirim? Değerli yorumlarınızı bekliyorum. Eski aracımla takribi 150-180 TL civarında gidiş-geliş yapabiliyordum ancak bu verilerle sadece gidebiliyorum.

GP FİRE ACTİVE 1.4 8 V 77 BG-2008/EGZOTİK KIRMIZI

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Araç bakımlıysa (hava filtresi temiz, bujiler sağlıklıysa), temiz yakıt bulunuyor ise, lastik basınçları da normalse yapabileceğiniz en güzel şey sakince hızlanıp mümkün olduğunca sabit hızda (85-95 km/s optimum hızdır sizin aracınız için) gitmektir. Zaten şehir dışı olduğu için sıkça fren/gaz yapmanızı gerektirecek bir durum yok. Aracın yüklü olacağı düşünüldüğünde bahsettiğim hızlarda ortalama tüketiminiz 6 litreyi aşmaz tahmin ediyorum. Ama ne kadar dik ve uzun yokuşunuz var onu bilmiyorum.

Şehir içi 8,9 litre tüketim de kısa mesafeli kullanımlar için normal sayılabilir. Ayak bileğinize hakim olursanız biraz daha düşürebilirsiniz bence.

ÖZER -
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99

Güzergahımız, İstanbul-Bandırma, bilen arkadaşlar vardır, sadece Yalova-Bursa arasında 2 bölümde, Dürdane ve diğerini bilmediğim 2 rampamız var, genelde yollar sakin, körfezi dolaşırsam dur-kalk biraz olabiir yol çalışması oluyor orada her sene, kesin yine vardır. Enteresan 1 şey daha belirteyim, aracı ilk aldığımda, gösterge 100km/5.6 lt idi, ben 100-120 km'lerde seyrettim, 10 t kadar çıksa da, zamanla sakinliğe alıştırp 8.9 a düşürdüm. Acelemiz yok, bahsettiğiniz hızlarda gidebiliriz, teşekkürler

murat uludag
    muratuludag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 17

o yakıt cizelgesine bakmayın derim bence bu iş biraz gaz tepkimesiyle alakalı durum
    anlık yakıt göstergesinde 3.3/litre yakıyor gösteriyor.
    100 kmde ki yakıtınız uzun yolda güzel bir devir normal bir süratte düşecektir.
    Konu muratuludag tarafından (16/05/2013 Saat 11:36 ) değiştirilmiştir.

ÖZER -
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99

Yani resimdeki gibi, 80-90 km'lik hızı, 2500 d/d civarlarında mı yakalarsak ekonomil oluruz, 5. viteste?

6. Bu mesaj için teşekkür edenler:

murat uludag
    muratuludag - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 17

hergün 60 km civarında yol yapıyorum ve bu oraanı sürekli tutturuyorum yani gaza yaptıgımız tepkimeyi iyi ayarlamalıyız yoksa cok yakıt asırı yükseliyor 400 kmde 90 tl yaktı uzun yolda tabi şehir icide kullandım

ÖZER -
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99

Nasıl ayarlamalıız bu tepkimeyi, nasıl anlamalyız? Gazı az veriyoruz, vitesi fazla zorlamadan değiştirip kısa süre içinde 5 e atıp 90 aşmadan tatlı tatlı gazlamadan seyrediyoruz değil mi?

İlyas Şanver
    ilyas87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    34 SUH 68
    Edilen teşekkür: 27

ben otobanda 4,6 lt yakıyorum))

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cihan kardeş
    sunroof cihankardes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 AE 604
    Edilen teşekkür: 357

Lastik hava basınçlarını yükseltmen gerekli. Kitapçığa bakarak tam yükte ebadına göre yapabileceğin maksimum basınca getir.

Mümkünse gereksiz eşya götürmeyin.
    biz gp'yi çok sevdik

ÖZER -
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99

Önler 30, arka sağ 32, arka sol 31 bar tam yükte.

Oğuz MERDAN
    byspayn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 405

8,9 değerini uzun yolda görebilmeniz için tapa gaz 150 üstü seyretmeniz lazım Onu bir unutun önce. Bu motor en fazla 6,2 falan yakar uzun yolda dediğiniz şartlarda. Ben en düşük 4,9 gördüm ki çok çok sakin kullanıp daha altını görmek de mümkün.

2,5 saat köprü trafiği ile istanbul yenibosnadan eskişehire geldim. Kesinlikle az yakmak gibi bir kaygım yoktu. Ben ortalamada 7,5-8 gibi değerler beklerken 6,8 gördüm. Yolculuğum 6 saat sürdü toplamda. Yani 8,9 uzun yolda gerçekten aşırı zorlamayla elde edilir gerisinde mümkün değil.

Ekonomik yakmak 110u fazla geçmeyin daha da az yaksın derseniz 80-90 arası seyredin.

ÖZER -
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99

Bu güzel biraz ferahladım şimdi. Çünkü şu anki değere göre hesaplıyorum inanılmaz 1 rakam çıkıyor ve delirtiyordu beni. O zaman anormal 1 rakamla karşılaşamayacağım zaten sakin kullanıyorum, teşekkür ederim

15. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ÖZER -
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 GLY 99

Puntocu dostlarım merhabalar, nasılsınız? Bu konuyu açarken sizlere bahsettiğim uzun yol deneyimimi bu haftasonu yaşadım ve kendimi biraz fazla korkuttuğumu, endişelerimin yersiz olduğunu anladım, yol bilgisayarını henüz tam olarak keşfedemediğim ve detaylı bakmaya zamanım olmadığı için sizinle çok detay paylaşamayacağım ama kabaca fikir verecektir. Güzergahım Ümraniye(İstanbul)-Erdek(Balıkesir) arası idi, yazlığa götürdüm ailemi ve tahminimce 200 TL gidiş geliş yakarım diye tasarlamıştım. Evden cumartesi sabah 05:30 gibi çıktık, 160 TL benzin aldım, 3000 d/d ve 80-90 km. hızı geçmemeye çalıştım, Eskihisar'dan feribotla geçtim, zaten E-5 çıktığımda yollar da boş olduğundan bir anda 100 km/4.9 lt'ye kadar düşürebildim. Ve çekindiğim olay, Yalova-Bursa arası 2 bölümde rampalı ve virajlı kısmı da 5. viteste ve 4'e atarak, arabam bayılmadan çok rahat çıktım, bilen arkadaşlar vardır, kamyonların da sollamaya çıktığı tatlı ama zaman zaman tehlikeli rampalardır. Velhasıl kelam eve vardığımızda, 100 km/5.3 lt ortalama tutturdum. Baktığınız zaman 160 TL yakıt aldığımda depo, full çizgisine çok yaklaştı, depo 200 TL civarı mı doluyor acaba. Eve geldiğimizde, depo yarımın 1 çizgi üzerindeydi, orada da sağa sola gittik, aşağı yukarı 30 km yol yaptık, ve ben yarım deponun az biraz üstü ile dönüşe geçtim.Bazı yerlerde 120 yapsam da, Tuzla'ya geldiğimde ışık yandı devam ettim, eve kadar geldim, ibre ışığın yandığı noktada kaldı. Arkadaşlar toparlarsak şöyle, 375*2=750 km yol, giderken feribot, dönüşte körfezden( Karamürsel-Değirmendere-Gölcük-İzmit) E-5 güzerganından. Yol bilgisayarım 100 km/5.2 lt tutturdum, giderken 4.5 saat, gelirken 5 saatte rutumu tamamladım. Geliş bilgim ortalama 77 km. olarak okudum. Bu durumda aracım 205-210 tl maxımum olarak Erdek gidip gelebiliyor, ister körfez, ister feribotla. Bu beni çok sevindirdi, gerçekten şehir dışında muazzam kokluyor benzini, acelemiz de yok, çok ta konforlu 80-90 km hız, zaten körfez yolunda ışıklar, radar vs, oldukça fazla. Ben çok beğendim, eski palio 1.2 16 valf ile hemen hemen aynı, arada 10-15 tl fark olsada ki normaldir, sonuçta 1.4 aracımız. Tekrar gitme ihtimalim arttı, hatta izinde gidebilirim, beni en çok düşündüren kısmı yakıt ve rampaydı bunları test ettim, bilmiyorum acaba sizler ne dersiniz? Değerli yorumlarınızı bekliyor, saygılar sunuyorum.

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Deneyim için teşekkürler. Beklediğim gibi yakmış aracınız. Hatta araçta 2 kişi olsanız birazcık daha az yakabilir. Ben şehir içinde bile (çoğu çevreyolu olsa da) 5.6 litreleri görebiliyorum (bir deponun ortalaması bu). Sabit hızlarda gayet az yakan bir araç. Dediğiniz gibi 90'ı aşmazsanız yol/rüzgar sesi açısından da çok konforlu. Keyifle yolculuk yapıyor insan

Kubilay REİS
    KASIRGAAA biancoangelo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 472

ortalama 6 litre ile afyon ankara karabük hattında gittim. Hız ankara çankırı 110-120 diğer yerler 90 km şehir içleri falan felan.
    Her ŞERDE bi HAYIR vardır...

Motor ömrü diye birşey yoktur! Kullanıcının motora tanıdığı yaşam hakkı vardır!

19. 22/05/2013, 17:22

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır.

Mustafa Özkan
    Moosty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    26 TZ 691
    Edilen teşekkür: 361

Yola çıkmadan önce lastik basınçlarınızı kontrol edin, ben 32-32 yapıyorum. Daha fazlası zıplatıyor, daha azı da fazla yakmaya başlıyor.

Dualogic Fire, ECO modunda kullanıldığında 2000 devire ulaşınca vites yükseltiyor. Siz de benzer şekilde araçtaki yükü de göz önüne alarak mümkün olabildiğince düşük devirde kullanmaya çalışın.

Fire motorda bir gaz dengesi var, anlık yakıt tüketimi ekranından bunu deneme yanılmayla çözebilirsiniz.

Bu dengenin üzerinde gaza biraz fazla bassanız, araba hızlanmasa bile yakıt tüketimi fazla oluyor.

Az basarsanız araba yavaşlıyor, yine hızlandırmak için gaza basmak zorunda kalıyorsunuz.

Benim düşünceme göre en çok yakıt kaybı, frene basarken oluşuyor.Yani arabayı hızlandırmak için harcadığınız benzinin enerjisini balatalarda harcamış oluyoruz. Bu nedenle
    öndeki aracı takip mesafesi de önemli. Ne kadar az mesafe bırakırsanız o kadar çok frene basmak zorunda kalıyorsunuz.

Rampada yakıyor evet, yapacak bir şey yok. 1.4 motor bayılırsa kendini toparlamak için daha çok yakıyor. Ama rampanın inişinde de eğer frene ihtiyaç duymayacak şekilde kullanırsanız telafi ediyor.

Ümit Coşkun TURUCA
    Emekli Moderatör GP COSKUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6069

özer aracını fazla sıkıştırmadan 90 km hızı geçmeden ani hızlanmadan ani durmadan sakin bir kullanım tercih edersen 100 km de 6 litrenin bile altına düşebilirsin
    bu biraz senin sabrına ve yoldaki trafik durumuna bağlı
    trafiğin yoğun olmadığı bir saatte yola çıkmayıda tercih edersen tüketimin baya bir düşecektir
    hayırlı yolculuklar şimdiden

Benim Sürdüğüm Hayatın Geri Vitesi Yok...Geçmişimi Sadece Dikiz Aynasından Seyrediyorum ; )

Onur Genç
    onurgenc87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Muğla
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    06 PSU 51
    Edilen teşekkür: 51

Aynı güzergahı ters olarak erdek - istanbul bagaj dolu araç 5 kişi ortalama ağırlığımız 90 kg. ortalama hız 105 6.2 lt. yaktı. Sıkıntı yapılacak bir güzergah değil. Sadece yalova bursa arası virajlara dikkat edin tehlikeli yerler var hayırlı yolculuklar...
    Punto Evo 1.4 My life 77 hp (Skydome)

Ali Tandogan
    Castell - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    34
    Edilen teşekkür: 213

Gaz pedalına dokunuş çok önemli....... İnsanın güzü sürekli anlık tüketimde olur ve hızını önemsemeden belirli bir limitte tutmaya çalışırsa yakıt tüketimi az oluyor.... Yol bilgisayarından benim deneyimim bu yönde......

Tamer Manav
    Jan1690 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06
    Edilen teşekkür: 2

yaklaşık 1 aydır punto otomotik vites kullanıyorum, şunu fark ettim anlık tüketim göstergesini kontrol ederek gaz pedalına basmanızı ayarlarsanız 100 km.deki yakıt ortalamalarınız 5 lt.nin altında çıkacaktır.