Sayfa 1/2 12 SonSon
28 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Yakıt tasarruf cihazları hakkında...

ufuk kodaman
    ufuk_34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

Standart Yakıt tasarruf cihazları hakkında...

Super full max başta olmak üzere araçlarda kullanılan yakıt tasarruf cihazlarını kullanıp da yarar sağlayan var mı? Ben aracımda super full max kullanıyorum aynı km aynı hız ve yolda 20km fazla yaptım sürekli böyle devam eder mi bilmiyorum???

Ümit AKDENİZ
    lektonstar17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888
    Edilen teşekkür: 454

Gerçektende işe yarıyor mu yaa ? Fayda sağlayan hiç duymadımda.
    SENİ ÇOK SEVİYORUM ÇANAKKALE !

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Alıntı ufuk_34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Super full max başta olmak üzere araçlarda kullanılan yakıt tasarruf cihazlarını kullanıp da yarar sağlayan var mı? Ben aracımda super full max kullanıyorum aynı km aynı hız ve yolda 20km fazla yaptım sürekli böyle devam eder mi bilmiyorum???
    Farkında olmadığımız küçük sürüş değişikliklerinde bile 10-20km fark olması çok normal 1 depoda.

Ama diyorsanız ki 600km yaparken 650-660a çıktı orda durup incelemekte fayda var.

cihan kardeş
    sunroof cihankardes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 AE 604
    Edilen teşekkür: 357

Bu alet yakıt borusuna takılan bir mıknatıs sanırım.

Yakıttaki polar molekülleri birbirinden ayırarak daha şiddetli bir patlama sağlaması olasıdır. 1 metreküp havada 1 kg toz bulunurken (un, süt tozu vs) polarizasyon olur ve bir kıvılcım çakıldığında bile patlar. Bu patlama apartman bile yıkacak güçtedir. Yani polarizasyon yanmada çok önemlidir.

Ancak aynı kutuplu güçler birbirini iter (++ ile ve -- ile) ve tekrar ters kutuplu olan moleküllere yaklaşırlar (+-+- pozisyona dönüş). Borulardan geçip de enjektörden püskürtüldüğünde hala o durumda kalacağını sanmam.

Chevrolet Corvette böyle bir sistem kullanıyordu. Enjektör ucunda mıknatıslı bir sistem vardı. %1-2 civarında bir güç artışından söz ediliyordu.
    biz gp'yi çok sevdik

ufuk kodaman
    ufuk_34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 3

50tl lik benzinle genelde 120-130km yapıyodum 150 km yaptım aynı hız aynı yol aynı sürüşle.ama iki defa oldu bu durum yani toplamda 100tl benzin ve yapılan 300km yol ile..

ahmt cihan ökke
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. ahmetcihanokke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Beyaz
    Plaka
    06 ac 3860
    Edilen teşekkür: 48

evet onlarca var tasarruf cihazlarından .bmwninde bu cihazlar üzerinde çalıştığını duyduğumu anımsıyorum ama net bi bilgim yok

ilker köse
    sehzadeamasya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 77

gerçekten faydası var mı acaba

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Bence hikaye bunlar.

Aynı güzergahta 20 km daha fazla yol yapmanız az da olsa kullanım, birazda trafik ve havalarla alakalıdır. 20 km fazla yapmanız psikolojik olmuş cihaz takılı olduğu için. Tesadüf diyelim

En bakımlı araç en az yakan araçtır.. At ( araç ) sahibine göre kişner lafınıda unutmamak lazım..
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

9. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cihan kardeş
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 AE 604

Manifesto gibi açıklama yaptık kimsenin umrunda değil ya
    biz gp'yi çok sevdik

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Cihan güzel yazmış
    Teorik olarak manyetizmanın yakıt molekülleri üzerindeki etkisi ve dolaylı olarak yakıt tasarrufu elde edilmesiyle ilgili epeyce yazı okumuştum. Fakat en azından Türkiye'de üç kuruşa satılan bu cihazların fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Adamlar (üreticiler) ar-ge'ye milyar Euro yatırıyorlar, üç kuruşluk mıknatıs gözle görülür yakıt tasarrufu sağlayamaz bence.

Birkan'ın da söylediği gibi olay ayak bileğinde bitiyor. Örneğin ben aracımı yeni yeni tanıyorum, henüz 1000 kilometreye ulaştım, hız sabitleyici ile 90'la gitmek ve 88'le gitmek arasında bariz fark var en basitinden.

Ayrıca hava sıcaklığı ve basıncı (yağmurlu hava mesela) da tüketimi direkt etkiler. Daha başka birçok faktör var, say say bitmez.

12. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Birkan GENÇ
    Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    61 TS
    Edilen teşekkür: 799

Alıntı cihankardes Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Manifesto gibi açıklama yaptık kimsenin umrunda değil ya
    Başkan dediğin mantıklı gözüküyor aslında ama, madem böyle şeyler ile araçların daha az yakma imkânı var bu sistemi neden otomobil firmaları kullanmıyor diye bi soru çıkar ortaya

Şahsen ben FIAT firmasının sahibi olsam, rekabet bakımından bir adım olmak için dahada az yakan bu olayı her araca fabrika çıkışı koyar satışlarda patlama yaratmasını sağladım. Böyle birşey olsa insanlar sadece az yaktığı için marka model fark etmeksizin bu şekilde araçları alırdı bence

Corvetteki sistem eminimki çok daha gelişmiş harika bir sistemdir. Ama bizim araçlar için satılan piyasadaki malları samimi bulmuyorum
    ╗ ╔╗
    ║║
    ╗ ║║
    ╔═══╗ ║║
    ║╚═══╝║ ║║
    ╚╝

14. Bu mesaj için teşekkür edenler:

cihan kardeş
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 AE 604

Yorumlar için sağolun

Corvette her enjektör ucuna yerleştirmişti bu cihazları. chevrolet amerika sitesinde görmüştüm ama bulamıyorum şimdi
    biz gp'yi çok sevdik

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ümit AKDENİZ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888

Arkadaşlar bu konuyu ben de çok araştırdım. Manyetik cihazlar, hidrojen yakıt sistemleri, katkı ürünleri, saatlerce , günlerce okudum. Hele bor katkılarını bi içmediğim kaldı.Ama her defasında olumlu bir açıklamanın karşısında olumsuz bir açıklama gördüm. Yere göğe sığdıramayan da var , lanet edende.Bu tür ürünleri, ya gözümüzü karartıp aracımızı denek faresi yapıcaz ve kullanıcaz ya da uzak durucaz. Ben uzak durmayı tercih ettim. Belki gözümüzün önünde, uzmanlar huzurunda yapılacak bilimsel bir test ve bilimsel kanıtlar bazı önyargılarımızı değiştirebilir ama böyle bir teste nail olmamız pek olanaklı değil.

Cihan arkadaşımız olayı çok güzel açıklamış. Ürün anlık olarak moleküler bir hareketlenme oluşturabilir ama devamında manyetik alan etkisini yitireceğinden moleküller eski haline geri dönecektir. Ama denemesi bedava.

Arkadaşlar nacizane tavsiyem, sabahları aracınızı güzel ısıtın. Ben 10 dakikaya yakın bekliyorum. Ayağınız nazik olsun, ani hızlanmalardan kaçının, kalkışlarda nazik olun, ayağınızı gazdan yarım milim geri çekseniz hızınızda bi değişiklik olmaz ama yakıtta büyük değişiklikler olabilir. Aracınızın bakımına dikkat edin, yağınızı özenle seçin.Seçtiğimiz yağın ne kadar önemli olduğunu siz de biliyorsunuz. Bence en iyi tasarrufu bakımlı ve mutlu araç yapar.

18. Bu mesajı için 4 kişi lektonstar17'ye teşekkür etti:

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı lektonstar17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar nacizane tavsiyem, sabahları aracınızı güzel ısıtın. Ben 10 dakikaya yakın bekliyorum.
    Ben bu kısma katılmıyorum, birçok kaynakta ve hatta aracın kullanım kılavuzunda bile aracı çalıştırdıktan hemen sonra hareket edin, bekleyerek ısıtmayın yazıyor. Zaten bekleyerek söz gelimi 10 dakikada ısınıyorsa, bu sürede harcayacağınız yakıt çalıştırıldıktan 10 saniye sonra hareket eden aracın motoru ısınıncaya kadar geçen sürede harcadığından çok oluyor.

Ben tabii ılıman bir yerde yaşıyorum ama sabahları soğuk motorun ısınması inanın 3-4 dakikayı geçmiyor, sadece bu süre içinde gaza çok yüklenmiyorum, yavaş yavaş hızlanıyorum

Ümit AKDENİZ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888

Alıntı Evren_c Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bu kısma katılmıyorum, birçok kaynakta ve hatta aracın kullanım kılavuzunda bile aracı çalıştırdıktan hemen sonra hareket edin, bekleyerek ısıtmayın yazıyor. Zaten bekleyerek söz gelimi 10 dakikada ısınıyorsa, bu sürede harcayacağınız yakıt çalıştırıldıktan 10 saniye sonra hareket eden aracın motoru ısınıncaya kadar geçen sürede harcadığından çok oluyor.

Ben tabii ılıman bir yerde yaşıyorum ama sabahları soğuk motorun ısınması inanın 3-4 dakikayı geçmiyor, sadece bu süre içinde gaza çok yüklenmiyorum, yavaş yavaş hızlanıyorum
    Çünkü sizin aracınız benzinli. Siz kontaktan sonra basıp gidebilirsiniz. Ama dizel yeterli sıcaklığa gelmesse ısınana kadar acayip yakıt harcıyor.Tercih kullanıcıya ait . Ayrıca rolantide aracın harcadığı yakıt yok denecek kadar azdır.

Kenan Ozel
    ken01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    06HA2512
    Edilen teşekkür: 23

bende hafta başında bu süper full max tasarruf cihazını sipariş etmiştim. Ancak aynı günün akşamına siparişi iptal ettim. nedeni ise şu: aracımın yakıt borusu sanırım motor üzerindeki kapağın altında. ve aracım yeni olduğundan kendim takmaya cesaret edemedim. başka birine de kurcalatmak istemedim. şimdi yetkili servise gitsem zaten onlar zaten yapmaz hatta ellerine koz vermiş olurum. bu nedenle vazgeçtim. ben sırf denemek adına alayım diye düşünmüştüm. yorum yapan arkadaşların düşüncelerine tamamen katılıyorum. az yakmakta çok yakmakta bizim elimizde. tabii aracımızında tam bakımlı olması gerek.

yarın kısmet olursa sabahtan Adanaya yola çıkacam. yakıt değerlerimi paylaşırım.

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı lektonstar17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çünkü sizin aracınız benzinli. Siz kontaktan sonra basıp gidebilirsiniz. Ama dizel yeterli sıcaklığa gelmesse ısınana kadar acayip yakıt harcıyor.Tercih kullanıcıya ait . Ayrıca rolantide aracın harcadığı yakıt yok denecek kadar azdır.
    Benzinli araca geçeli 15 gün oldu
    4 sene dizel araç kullandım, ısınması için 10 saniyeden fazla beklemedim, yine 3-4 km sonra ısınmış oluyordu. 10 dakika rölantide beklediğinizde daha fazla yakıt yakarsınız bence, zaten bunu ben söylemiyorum, kitapçıklar söylüyor (ben de katılıyorum tecrübeme göre).

Ümit AKDENİZ
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    34 HF 6888

Alıntı Evren_c Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzinli araca geçeli 15 gün oldu
    4 sene dizel araç kullandım, ısınması için 10 saniyeden fazla beklemedim, yine 3-4 km sonra ısınmış oluyordu. 10 dakika rölantide beklediğinizde daha fazla yakıt yakarsınız bence, zaten bunu ben söylemiyorum, kitapçıklar söylüyor (ben de katılıyorum tecrübeme göre).
    Yeni aracınız hayırlı olsun. Dizel araçların benzinlilere göre çok daha geç ısındığını herkes bilir. Herkesin kendi tercihi. İsteyen istediği kadar bekler. Ben aracı daha ısınmadan yolda zorlayacağıma rolantide 8- 10 dakka çalıştırıp motorun ideal sıcaklığa ulaşmasını beklerim daha iyi.Daha sonra yeterli derecede ısınan motorla yola çıkarım.Motoru da yolda ısınana kadar zorlamamış ve fazla yakıt harcamamış olurum.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Dizellerde fazla devir kadar rölanti de zararlıdır. Bunu da hesaba katmak gerekir.
    Motor soğukken, rolantide çıkarttığı seslerle, 1000,1500 devirde çıkarttığı sesleri dinleyerek bile anlayabilirsiniz durumu.

Ve dizel araç rolantide çok uzun sürede ısınıyor, bunun yerinde 2500 devri geçmeden sürmeniz hem araç hem de yakıt noktasında faydalı olur.

Ki yukarda arkadaşın da belirttiği gibi, üreticiler de bu şekilde tavsiye ediyor.
    Beklememiz gereken tek şey, motorun ve turbo milinin yağlanması için 10-30 saniye kadar beklemek.

Rıza Koçer
    Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. redLebi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydın
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 5

Birisi özet geçsin çok yazılmış. Bu cihazlar işe yarıyormu yaramıyormu

Sayfa 1/2 12 SonSon