Sayfa 1/4 1234 SonSon
64 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Punto 1.4 77hp dualogic yakıt tüketimi

Evren .
    Evren_c - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 403

Standart Punto 1.4 77hp dualogic yakıt tüketimi

Arkadaşlar selam. Bu mesajımı başka bir konuya yazmıştım ama sanırım yeni bir başlık açmak daha doğru olacak.

Öncelikle forumda yeniyim, henüz Punto'm yok, alma arifesindeyim. Farklı modellerin farklı koşullardaki tüketim değerlerinizi yazmışsınız ama ben biraz daha spesifik bilgi verip sizden yanıt isteyeceğim.

İzmir'de yaşıyorum, her gün işe gidip geldiğim yolun tam olarak %25'i şehir içi trafiği, %75'i tamamen otoban (Çeşme otobanı, sıfır trafik ışığı, frene hiç dokunmuyorum, ufak bir tırmanış haricinde tamamen düz). Her gün git-gel 65 km kadar yol yapıyorum.

Halihazırda Citroen C1 1.4 HDI kullanıcısıyım. Aracımdan özellikle yakıt tüketimi konusunda çok memnunum. Ancak artık 4 yaşını doldurdu ve 120bin km'ye yaklaştı. Zaten malumunuz, ekonomi amaçlı üretilmiş bir araç. Avantajlarının yanında sert, gürültülü ve yorucu oluşu gibi dezavantajları var. Ayrıca eşim zor sürüyor (manuel vites).

Performans meraklısı değilim, tersine ekonomi odaklıyım. C1'imle bahsettiğim işe gidiş geliş güzergahında + haftasonları karışık kullanımda 100 km'de 4,5 litre mazot tüketiyorum ki çok iyi bir değer sanırım. Demek istediğim, sağ ayak bileğimi ekonomi açısından iyi kullanırım.

Aracımdan memnun olsam da artık daha yumuşak, otomatik, sessiz, donanımlı bir araç almak istiyorum. Bu yüzden sıfır olarak Punto 1.4 77hp Lounge dualogic almayı düşünüyorum (otomatik dizeli bütçemi aşıyor, bir de mazot/benzin fiyatları birbirine çok yaklaştı, aracın avantajlarının yanında tüketimdeki ufak bir artışı dert etmeyeceğim).

Aranızda mutlaka bu modelden (Evo değil, ama Fire motorlar aynı ise Evo da olabilir tabii) kullanan vardır. Acaba düz yolda (hiç yokuş çıkmıyorum neredeyse ve 2 kişiyiz her zaman), tamamen ekonomi odaklı kullanımla bu araç bahsettiğim yol şartlarında (İzmir, %75 otoban, %25 çok sıkışık olmayan trafik, start/stop faktörü, yazın sıcak - kışın ılık hava vb. faktörler) ortalama kaç litre yakar?

Bu güzergahda 6 litrenin altında tutabilirsem harika olur. Araç 5. viteste, düz yolda, en düşük yakıt tüketim ortalamasını yakaladığında kaç km/s hızla gidiyor oluyor? Örneğin ben C1'imle 2000 devirle gittiğimde hızım 100 km/s oluyor, hem tatminkar bir hız hem de ekonomik devir.

Tahmin ve tecrübelerinizden faydalanabilir miyim?

Teşekkürler şimdiden.

Mehmet Çamcı
    mehmetvyz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 BA ....
    Edilen teşekkür: 67

Aracınız 120 bin kmde, yazdıklarınızdan 2. el aldığınızı düşündüm, bence yine 2.el bir dizel araç düşünün, gittiğiniz yol az değil, mazotun fiyatı benzine yaklaşmış doğru ama dizelin tadını almışken yine dizel bir araçla devam edin

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Öneriniz için teşekkürler. Yalnız 2. el almak istemiyorum artık. Fiat'ın peşin fiyatına taksit kampanyası da oldukça cazip. İstediğim niteliklere sahip ve dizel bir araç birkaç sınıf yukarıda, yani daha iyi ve pahalı bir araç olacak. Benim bütçeme uygun olanı da mecburen eski olacak. O yüzden tercih etmiyorum.

Merak ettiğim şey mesajımda belirttiğim şartlar altında tüketim nedir/tahminen ne olur?

Mehmet Çamcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 BA ....

Rica ederim, 7 Litrenin altına düşebileceğinizi sanmıyorum, bende 1.4 77Hp manuel vites araç var, uzun yolda sıkıyor, 3000 devirde 100kh/h hız yapıyor, deviri düşüreyim derken hız azaltmak zorunda kalıyorum, şehir içinde ise memnunum, bir deneme sürüşü yapmanız kesin karar vermenizi kolaylaştırır, kolay gelsin

mehmet ali aykut
    egzo-evo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 KTS 45
    Edilen teşekkür: 437

evren kardeşim bahsettiğin güzergahta bu kullanım alışkanlığı ve hız aralığında 6 lt nin altına kesin düşersin. 2500 devirde 90 km hız en optimum kullanım aralığı. anlık olarak 4,5 lt nin altı olduğu çok oluyor. 3000 devirde 100 km hızda 4,5-5,0 lt arası gözüken rakamlar. ama bunların hepsi düz yolda. yine bu güzergahta hız sabitleyici özelliğini mutlaka olmalıki sürüş keyfin katlansın. dualogic lerde olan eco-drive tuşuyla bu güzergahta kesinlikle 6 lt nin altında bir tüketimin olur.

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Çok teşekkürler cevaplar için. Tam istediğim gibi, detaylı yanıtlar

Açıkçası ben de maks. 6 litre görebileceğimi umut ediyordum (bahsettiğim şartlarda ve tamamen ekonomik sürüşte). Geçen hafta bir test sürüşü yaptım ama dizel dualogic vardı sadece, en azından şanzımanı görmüş oldum. Tam otomatik performansı beklemiyordum tabii ki, bu yüzden tatmin etti beni. Şanzıman haricinde aracın kendisi de çok güzel olmuş, tam istediğim gibi yumuşak, sessiz, donanımlı, yakışıklı.

Benzinli araçlar fazla tüketmeye çok meyilli, rahat devirleniyorlar malum. Dizelde tölerans daha fazla, devir yükselse de tüketim benzinlide olduğu kadar çabuk artmıyor.

Dediğiniz gibi hız sabitleyici ve eco modu önemli, bu yüzden lounge donanımlısını istiyorum. 2500-3000 devir ve 90-100 km/s hız benim için yeterli, zaten işe gidip gelirken de otobanda hep 100'le gidiyorum. Kiralık olarak bu araçtan bulabilsem, sıcak-soguk motor, devirli-devirsiz kullanım gibi testler yapacağım.

İzmir'li olan ya da benzer şartlarda aynı aracı kullanan varsa, tecrübelerini öğrenmek isterim.

Mehmet Çamcı
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Granit Gri
    Plaka
    06 BA ....

Siz benzinli aracı da test edin, benzinli ile dizel arasında çok fark var bence, inşallah gönlünüze göre bir araç alırsınız

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Motor açısından fark tabii ki çok barizdir de, karoser, şanzıman, yürür aksam vs. aynıdır diye tahmin ediyorum Aklımdaki tek soru işareti tüketim. Onu da dediğiniz gibi test etmeye çalışacağım. Ama buradaki arkadaşların görüşleri de çok değerli benim için zira bunlar gerçek.

Mustafa Usta
    USTA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1096

Daha önce açmış olduğum konu aydınlatıcı olacaktır.
    Sağ ayağını iyi kullanan bir sürücü rahatlıkla 5-5.5 litre ortalamayı yakalayabilir...

https://forum.grandepuntotr.com/gene...degerleri.html

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Bu konuyu kaçırmışım sanırım, tüketim harikaymış gerçekten. Ben de sağ ayağıma güvendiğimden bunu tutturabilirim diye düşünüyorum. Zaten İzmir trafiği uzun yol sayılabilir, en azından benim gittiğim güzergahda 8-9 km'lik kısım haricinde dur-kalk sıfır. Evden çıkıp durmaksızın otobana girip devam ediyorum

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Eğer kullanım şekliniz söylediğiniz gibiyse 6 lt rahatlıkla yakalayabilirsiniz.Ben manuel 2006 grande puntomla 5 kişi %20 şehiriçi kullanımda rahatlkla 7 litre ortalama yakalıyorum.Üstelik yolun yarısını 4 kişi ile yapıyorum ve araç lpg li olduğu için yol bilgisayarı biraz fazla gösteriyor.Benzinde kullandığımda ortalama tüketim daha düşük çıkıyor.

M.Furkan Çelenli
    celenlee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 617

Senin hız talebine göre olay çoook değişir. Ve çok mutsuz olabilirsin!

Alıştığın hızlar neler? O yolda kaldırabileceğin minimum hız nedir?
    Fire motor ne yazık ki uzun yol için pek de ideal bir motor değil. Özellikle 85ve üzeri hızlar için olay değişiyor. Genelde kafalardaki psikolojik sınır 3000rpm 95kph.
    Ancak ben çok sakin ve sabit gaz oranıyla gittiğim uzun yollarda ne yazık ki istediğim tüketimleri elde edemdim. Elde edemeyince de 110-120 giderek olayı çözdüm

90-100 arası gittiğimde 6.3-6.5 yakıyor detaylar:
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...tml#post708989

100-120 arası değiştiğimde 7 yakıyor. Kasmaya değmez diyerek 7lt'yi tercih ediyorum ben de, detaylar:
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...tml#post713963

Dizel kullanıcısına çok zor geliyor bu araç... Basınca her benzinli araç gibi bu da gidiyor (bir nebze) ama eski dizelim böylemiydi! Hem basardım, hem bundan çok daha iyi kaçardı hem de bundan çok daha az yakardı..

Dualogic alamıyorsan ve manuel kullanabiliyorsan, çok düşünme manuel dizel al. uzun yolda kaç kere vites değiştiriyorsun hem benzinli olsa belki bir iki değiştirirsin ama dizelde kaç kere değiştiriyorsun ?

alper demir
    aalperdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 40

Hemen hemen ayni oranlarda ayni hizlarda ve ve ayni ağırlikta seyahat ediyoruz. Sizin farkiniz izmirde motor daha cabuk isinir. Ben 13 km gidiyorum gidene kadar isinmiyor. Aldigimdan beri istikrarli bicimde 6.8 goruyorum. Ama havalar 10 derecenin altina indigi gunlerde cok fazla start stop calismasini beklemeyin.

Sent from my iPhone using

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı celenlee Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Senin hız talebine göre olay çoook değişir. Ve çok mutsuz olabilirsin!

Alıştığın hızlar neler? O yolda kaldırabileceğin minimum hız nedir?
    Fire motor ne yazık ki uzun yol için pek de ideal bir motor değil. Özellikle 85ve üzeri hızlar için olay değişiyor. Genelde kafalardaki psikolojik sınır 3000rpm 95kph.
    Ancak ben çok sakin ve sabit gaz oranıyla gittiğim uzun yollarda ne yazık ki istediğim tüketimleri elde edemdim. Elde edemeyince de 110-120 giderek olayı çözdüm

90-100 arası gittiğimde 6.3-6.5 yakıyor detaylar:
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...tml#post708989

100-120 arası değiştiğimde 7 yakıyor. Kasmaya değmez diyerek 7lt'yi tercih ediyorum ben de, detaylar:
    https://forum.grandepuntotr.com/gene...tml#post713963

Dizel kullanıcısına çok zor geliyor bu araç... Basınca her benzinli araç gibi bu da gidiyor (bir nebze) ama eski dizelim böylemiydi! Hem basardım, hem bundan çok daha iyi kaçardı hem de bundan çok daha az yakardı..

Dualogic alamıyorsan ve manuel kullanabiliyorsan, çok düşünme manuel dizel al. uzun yolda kaç kere vites değiştiriyorsun hem benzinli olsa belki bir iki değiştirirsin ama dizelde kaç kere değiştiriyorsun ?
    Doğru tabii ki, ancak belirttiğim gibi hız meraklısı değilim. Her zaman bulunduğum vitesteki en ekonomik hızda gitmeye alışmışım, özel bir çaba sarfetmeden, "eco modu" gibi çalışıyor ayaklarım Uzun yola çıkmıyorum, senede 1-2 kez yazlığa (180 km) gidiyorum o kadar, hayatım hep şehir içinde. Zaten İzmir küçük bir yer, bilenler bilir.

İşim gereği (bankacıyım) sürekli araç kullanıyorum. Şirkette bir benzinli manuel VW Polo, bir de benzinli DSG Jetta var. Ayaklarım öyle alışmış ki, Jetta'ya bindiğimde yol bilgisayarı ortalama tüketimi 10L gösterirken, benim 1 saatlik sürüşüm sonrası 8L'ye iniyor. Bir başkası sürünce (yanlış anlaşılmasın ama özellikle kadınlar ) tekrar 10-12L allah ne verdiyse..

O yüzden benzinli Punto'yu yadırgamayacağımı, çabuk adapte olacağımı düşünüyorum. Benim için manuel-otomatik farketmez (her ne kadar manuelden yorulduysam da) ama işte eşimi de düşünerek otomatik istiyorum. Dizelin manueli de otomatiği de bütçemi aşıyor. Zaten kaba bir hesap yaptığımda, sadece tüketim açısından benzinli/dizel arasındaki fiyat farkını 3 yılda kapatabiliyorum. Ayrıca dizeli satın almak için katlanacağım yükü (20bin TL faizsiz kredi hem benzinli hem de dizelde sabit fakat dizelde + 7bin TL faizli banka kredisi olacak) de hesaba katmak lazım. Bir de şu var; 3 yıl sonra arabaya ihtiyacım kalmayabilir (şirket aracım olabilir). O yüzden uzun vadedeki geri dönüşüne değil, ilk yatırım maliyetine bakıyorum.

İlyas Şanver
    ilyas87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    34 SUH 68
    Edilen teşekkür: 27

Kışın tüketim artıyor 8,5 lt ortalama oluyor şehir içi.. Kısa mesafelerde 12 lt gsterdiği oluyor.

Yazın 7,5-7,0 seviyelerinde larda en iyi..

uzun yol ise yazın 4,0-4,8 lt arası yakıyorum ben. 90 km-110 km arası hızla..

kışında uzun yolda aynı olur. araba ısınıca az yakıyor sonuçta..

Ben 5 aydır kullanıyorum.. durum bu şekilde..

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Alıntı ilyas87 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kışın tüketim artıyor 8,5 lt ortalama oluyor şehir içi.. Kısa mesafelerde 12 lt gsterdiği oluyor.

Yazın 7,5-7,0 seviyelerinde larda en iyi..

uzun yol ise yazın 4,0-4,8 lt arası yakıyorum ben. 90 km-110 km arası hızla..

kışında uzun yolda aynı olur. araba ısınıca az yakıyor sonuçta..

Ben 5 aydır kullanıyorum.. durum bu şekilde..
    Teşekkürler. Sizin güzergahınız nasıl? (yokuş, dur-kalk vs. açısından)

İlyas Şanver
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    34 SUH 68

ben çok araç kullanmam. eşim kullanır. O da kısa mesafede kullanır. Bu yakaladığım değerler haftasonu istanbul çengelköy değerleridir. Yokuşta çıkıyorsun, iniyorsunda. uzun yola sık çıktım süper az yakıyor. Şehir içi de yoğun trafik harici değerler iyi. Ben işe v.s araçla gitmiyorum. -vapurcuyum- Ama haftasonları ve akşamları kullanıyoruz. uzun yolculuklar yapıyoruz. değerler bu şekilde.

Evren .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Beyaz

Anladım, benim kullanımımla (güzergah açısından) daha az yakacağı kesin o zaman

İlyas Şanver
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Işıltılı Siyah
    Plaka
    34 SUH 68

yani uzun sürüş her zaman az yakar. Biz kısa mesafe kullandığımızdan motor yeteri kadar ısınamıyor bazen çok yakıyor. uzun yolda rekor kırıyorum orası ayrı

MUZAFFER ZEYBEK
    fausto2005 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Kar Beyaz
    Plaka
    34 JJ 0418
    Edilen teşekkür: 22

6.0---6.4 gibi rakamları çok rahat yakalarsın.Daha azı senin sürüş kabiliyetine kalmış.

Sayfa 1/4 1234 SonSon