Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Erzurum soğuğunda dizel çalıştırmak?

fatih emekli
    fatihhhh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 241

Standart Erzurum soğuğunda dizel çalıştırmak?

ben erzurum soğuğunu bilmeme rağmen gittim dizel aldım.(bir kış sezonu çok soğuk havalarda çalışmamasını göze alarak)
    ama şimdi soğukta çalıştırabilme üzerine alternatif fikirleri arıyorum
    kapalı bi garaj ayarlayamadım.(pimapen tarzı garaj ve garaj kapısı yapan birkaç siteye e-mail attım ama cevap gelmedi)
    arabam evimin hemen önünde duruyo genelde. acep şöyle izolasyon malzemesinden yapılmış, küçük bi battaniyemsi bişi alsam da arabanın kaputunun üzerine koysam faydası yada zararı olurmu bilmem? kateter muhafazası taktırcam, belki bu muhafazanın da biraz faydası olur.
    bu konuda fikri olanlar bana yardımcı olursa sevinirim(erzurumlu diğer üyelere baktım, benden başka 2 puntocu daha var, ama onlar benzinli almışlar. ben gibi problemleri olmayacak.)
    herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

ufuk bakal
    ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41 EU 361
    Edilen teşekkür: 122

fatih ne yapacaksın vardır onunda bir kolayı koca erzurumda dizeller nasıl calışyor alternatif ürünler fikrler üretmek lazım

fatih emekli
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi

burda dizeller çalışmıyor yaw
    adam gce yarısı arabasını 3 saat aralarla gidip 5 dk rölantide çalıştıran mı dersin, böle kaput altından battaniye ile kaplayan mı dersin. binbirr türlü şey yapan var.
    en mantıklısı kapalı garaj ayarlamak, ama açıkta kalırsa dizel araçlar kesinlikle çalışmıyor.

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

karter koruma sıddetle tavsıye ederım dızel motorların ısınma problemıne 1 e bır. ama tabıkı guzel ızolasyonlu bır klıfta ısı cozecektır...

Levent Aslan
    levogrande - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    06 BF **11
    Edilen teşekkür: 4

Bende araç alacağım zaman dizellerin burda sıkıntı yaşadığını öğrendim ve dizel almaktan vazgeçtim.
    Ama depoya konan, mazotun donmasını önleyen bir yakıt katkısı varmış, bir araştır istersen...

Ali İLHAN
    microab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    50 A* 4*4
    Edilen teşekkür: 690

Eurodizeller -20 -25 e kadar iyiler,fakat daha düşük sıcaklıklarda katkı malzemesi kullanmalısın sanırım...
    GRANDE PUNTO 1.3 90 HP MJ DYNAMİC 5K TİTANYUM GRİ 50/06

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lâkin mağlup edilemezler” Napoleon Bonaparte - Fransa İmparatoru

ali kemal metin
    dejavu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    06 BD 2134
    Edilen teşekkür: 282

ben bizim diesellerin erzurumda pek sorun çıkartacağını düşünmüyorum. ben ankarada yaşıyorum bu kış arabamı eksi-15 lerde (işim gereği arabayı sabah 05:40 gibi çalıştırıyorum o saatte ankaranın sabah karanlığında nasıl soğuk olduğunu tahmin edersiniz artık) çok çalıştırdım.. bir defa olsun tık demedi... zaten opet yakıt kullanmamız gerekiyor motor güvenliği ve siğortası açısından.. opet yakıtta zaten donmayı önleyici madde var.. hele erzurumda opet ciler yakıt katkı maddesi gibi bir maddeyi erzurumda koymamak gibi bir gaflette kolay kolay bulunamazlar. evet araç kışın çok zor ısınıyor.. bunun için karter muhafazası gereklidir erzurumda diye düşünüyorum.. artı olarakta iyi bir opetden sürekli yakıt kullanmak gerekir diye güşünüyorum.. yani özel bir garaj yada katkı maddesi koymak pek gerekmez bizim araçlar için diye düşünüyorum..
    Konu dejavu tarafından (07/05/2007 Saat 15:19 ) değiştirilmiştir.
    GP active 5 k. mj 75 hp new orleans mavi

fatih emekli
    Nereden
    Elazığ
    Rengi
    Orleans Mavi

hocam biz burada - 30 ila -40 arası bi soğuğa maruz kalıyoruz.. kesinlikle araba çalışmıyor.
    yakıt olarkata hep opet kullanıyorum ama o da bi yere kadar.
    karter muhafazasını kış a kadar taktırırım umarım.
    ben şu katkı maddeleri ile izolasyonlı kılıf üzerine bi araştırma yapayım en ii si.

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

dizelin donup filtrelerden geçmemesinin araçla ilgisi yok. eurodizel yada normal dizel olmasıyla da ilgisi yok. eklenen katıkla normal dizel de -30'lara kadar dayanır. ama bu katıkları zaten petrol terminalleri o bölgelerdeki bayilerine ekleyerek gönderir. ama -30'ların altına dayanan dizel ben görmedim. doğuda ne yapıyolar ben de merak ediyorum

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

-30 C sicakligin alti, otomotiv sektorunde kutup iklimi (arctic) sinifina girer ki bu tip iklimlerde kullanilacak araclarda dizel olursa genellikle yakit filtresinde isitici rezistans adapte edilir. Kizdirma bujileri zaten stard oldugu icin, bu iki destekle birlikte aracin hic problemsiz calismasi gerekir. Ancak ulkemize ithal edilen araclarda rezistansli yakit filtresi var midir sormak lazim. Elektrik tesisatini da etkiledigi icin sonradan takilip takilamayacagi konusunda cok fazla fikrim yok.
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Euro dizel -20 dereceye kadar dayanıyor.En azından Opette söylenen buydu sanırım.Bu derecelerde birkaç defa aracımı sorunsuzca çalıştırdım.En güzel çözüm kapalı garaj gibi...

anvil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1348

Alıntı ABNEW Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Euro dizel -20 dereceye kadar dayanıyor.En azından Opette söylenen buydu sanırım.Bu derecelerde birkaç defa aracımı sorunsuzca çalıştırdım.En güzel çözüm kapalı garaj gibi...
    bunların analizini yapıyorum :bye:

Hüseyin Koyak
    h k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 205

Alıntı Muhendis06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    -30 C sicakligin alti, otomotiv sektorunde kutup iklimi (arctic) sinifina girer ki bu tip iklimlerde kullanilacak araclarda dizel olursa genellikle yakit filtresinde isitici rezistans adapte edilir. Kizdirma bujileri zaten stard oldugu icin, bu iki destekle birlikte aracin hic problemsiz calismasi gerekir. Ancak ulkemize ithal edilen araclarda rezistansli yakit filtresi var midir sormak lazim. Elektrik tesisatini da etkiledigi icin sonradan takilip takilamayacagi konusunda cok fazla fikrim yok.
    bazı kamyonlarda depoda ısıtma sistemleri oluyor. mercedeste var mesela
    Granit Gri F.I.R.E Dynamic KP + SP + AJ

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı anvil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunların analizini yapıyorum :bye:
    ????

nejat brohi
    nejatb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

arkadaslar,

erzurumda soyle bir durum var, mesela aksam tv'de hava durumu acıklanıyor, erzurum -25 diyorlar, arkadaslar dısarı termometre koyuyor yazısıyoruz. eksi 37 derece olcuk diyorlar.

simdi belli bir derecenin altında sıkıyonetim mi, olagan ustu hal mi, ne ilan edilmesi gerektiginden boyle yapılıyormus sanıyorum.

yani erzurum kısında dizellelerin ne ile yuklu olursa olsun calısmaması normal. eurodizel deo sogukta donuyor.

Selman Atlandı
    akin78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

Altına teneke ile ateş yakılabilir
    Kızmayın valla siz fikir üret dediniz diye ben yazdım

Emre Y.
    SupermenDon'tCryJustFLY! dagored - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 315

Alıntı nejatb Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    erzurumda soyle bir durum var, mesela aksam tv'de hava durumu acıklanıyor, erzurum -25 diyorlar, arkadaslar dısarı termometre koyuyor yazısıyoruz. eksi 37 derece olcuk diyorlar.

simdi belli bir derecenin altında sıkıyonetim mi, olagan ustu hal mi, ne ilan edilmesi gerektiginden boyle yapılıyormus sanıyorum.
    hava sıcaklığı; öyle dışarıya termometre konarak doğrudan ölçülmez. Bütün dünyada bu işin bir standartı vardır: yüzeyden 2 m yukarıda, dışarıdan hava alabilecek şekilde hava girişleri bulunan kapalı bir siperde ölçülür. Bu sebeple açıkta ölçülen sıcaklık değeri daha düşük olabilir. ama bu konunun öyle bahsettiğin gibi sıkıyönetimle falan uazaktan yakından alakası yok
    Konu dagored tarafından (08/05/2007 Saat 15:36 ) değiştirilmiştir.

Ali İLHAN
    microab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Nevşehir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    50 A* 4*4
    Edilen teşekkür: 690

Sıkıyönetim değilde,olağanüstü hal sanırım bahsetmeye çalışılan.
    Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklıklar (Tahminler) hiç 40 dereceyi aşmaz nadirdir, fakat sıcaklığın 45 dereceyi geçtiği olur.
    Tatil edilme falan gibi bir durumları oluyor sanırım...
    GRANDE PUNTO 1.3 90 HP MJ DYNAMİC 5K TİTANYUM GRİ 50/06

İnsanları yücelten iki büyük meziyet vardır: Erkeğin cesur kadının namuslu olması. Bu iki meziyetin yanında hem erkeği, hem kadını şereflendiren bir meziyet daha vardır. İcabında tereddütsüz canını feda edebilecek kadar vatanına bağlı olmak. İşte Türkler bu meziyetlere ve fazilete sahip kahramanlardır. Bundan dolayıdır ki Türkler öldürülebilir, lâkin mağlup edilemezler” Napoleon Bonaparte - Fransa İmparatoru

Emre Y.
    SupermenDon'tCryJustFLY! dagored - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 315

Alıntı microab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıkıyönetim değilde,olağanüstü hal sanırım bahsetmeye çalışılan.
    Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklıklar (Tahminler) hiç 40 dereceyi aşmaz nadirdir, fakat sıcaklığın 45 dereceyi geçtiği olur.
    Tatil edilme falan gibi bir durumları oluyor sanırım...
    yok abi uzaktan yakından alakası yok, illerde resmi dairelerin tatil olup olmaması valiliğin elinde olan bir karardır. artık hemen hemen bütün devlet dairelerinde klimalar mevcut o yüzden kolay kolay tatil yapmazlar

nejat brohi
    nejatb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Alıntı dagored Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hava sıcaklığı; öyle dışarıya termometre konarak doğrudan ölçülmez. Bütün dünyada bu işin bir standartı vardır: yüzeyden 2 m yukarıda, dışarıdan hava alabilecek şekilde hava girişleri bulunan kapalı bir siperde ölçülür. Bu sebeple açıkta ölçülen sıcaklık değeri daha düşük olabilir. ama bu konunun öyle bahsettiğin gibi sıkıyönetimle falan uazaktan yakından alakası yok
    arkadasların olcum yaptikları konumlar muhtemelen daha korunaklı mekanlar.

erzurumlu tanıdıklarınız varsa, dediklerimin dogru oldugunu ogrenebilirsiniz. normalde 10 derece daha sıcak soyledikleri olur, ozellikle gece degerleri icin.

arkadasta yazmıs, belli bir dereceden sonra prosedur farklı cunku. bununla ugrasmak istemiyorlar.

Sayfa 1/2 12 SonSon