12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Dizel kullanan arkadaşlardan Tavsiye istiyorum...

Aydin Dalsiz
    aydintap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz
    Edilen teşekkür: 21

Standart Dizel kullanan arkadaşlardan Tavsiye istiyorum...

bu kurala uyuyorum. ama şu konuda sizden yardım istiyorum. Ben kuralı motor soğukken mi beklemeliyim? motor sıcaksa bir önemi var mı? aksi takdirde bakkalın önünde dur en az 30 sn bekle. çalıştır 1-2dk bekle sıkıcı olmaya başladı bu iş. kullanım klavuzunda da motoru çalıştırınca bekleme düşük devirde motor ısınana kadar git diyor.

buradaki dizelci tecrübeli arkadaşlarla klavuz uyuşmuyor. fakat ben tecrubeye kulak veriyorum... bu konudada tavsiyelerinizi bekliyorum

Erdem Bozdağ
    GP Hastası Erdem Bozdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 1126

dizel araçta motor sogukken rölantide beklemek pek bir fayda getirmez işin açıkcası ama motor ısınana kadar aracı zorlamamak lazım.Yani ısı belli bir seviyeye gelene kadar fazal devirli kullanmamak lazım aracı yormamak için.Aracı çalıştırdıktan sonra yola devam edin ama fazla devirli kullanmayın okadar kışları.Eğer uzun yol yapıyorsanız da fazla mesafe kullandıktan sonra aracı stop etmeden biraz rölantide bekletin.Bu tür kullanımla bir sıkıntı yaşamazsınız en azından ben yaşamadım.

3. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ycl bcr
    cakalsari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Evo Siyah

dizel arabayı ısıtmak zordur ve ısındıgı zamanda sogutmak ılk calıstırmakta beklemelı ve ılk hareketedede erdemın dedıgı gıbı devırsız kullanmak en ıdealı ve cogu kısı bılmez ama dızel araba aniden stopta edilmez beklenmesi oldukca iyidir

5. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ferdi BALLI
    _FeRDi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 DZ 0045
    Edilen teşekkür: 175

Motorları ani ısınma ve ani soğumalardan korumak lazım.Kendimden örnek verirsem,biz gemide Jeneratörleri ( Ki 4 zamanlı makinalardır ) ilk startta bir süre ısıtır öyle devreye alırız.Stop etmeden önce de bir süre boşta çalıştırırz ve öyle stop ederiz. Bunun sebebi anlık ısıl değişimlerin materyal hasarı oluşturmasına sebep olmamak ve yağlama kalitesini korumaktır. Aynı araçlarımızda olduğu gibi,motor ısınmadan aşırı yüklenmemek,motor rahatlamadan da stop etmemek motor ömrü açısından faydalıdır.Özellikle dizelin benzine kıyasla yağlama özelliği olmadığı unutulmalı,motor soğukken yağın viskozitesinin düşük olmasından dolayı da iyi bir yağlama sağlayana kadar bir süre düşük yükte yağın ısınması gerektiği unutulmamalı.
    Konu _FeRDi_ tarafından (15/03/2011 Saat 00:07 ) değiştirilmiştir.

Grey Goose ...

7. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Aydin Dalsiz
    aydintap - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Evo Metalik Beyaz

Alıntı _FeRDi_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorları ani ısınma ve ani soğumalardan korumak lazım.Kendimden örnek verirsem,biz gemide Jeneratörleri ( Ki 4 zamanlı makinalardır ) ilk startta bir süre ısıtır öyle devreye alırız.Stop etmeden önce de bir süre boşta çalıştırırz ve öyle stop ederiz. Bunun sebebi anlık ısıl değişimlerin materyal hasarı oluşturmasına sebep olmamak ve yağlama kalitesini korumaktır. Aynı araçlarımızda olduğu gibi,motor ısınmadan aşırı yüklenmemek,motor rahatlamadan da stop etmemek motor ömrü açısından faydalıdır.
    söylediklerinizi söyle özetleyebilir miyiz? çalıştırınca hemen hareket edebilirsin(motoru yormamak şartıyla). ama stop ederken biraz (30 sn kadar) beklemelisin.

Ferdi BALLI
    _FeRDi_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 DZ 0045
    Edilen teşekkür: 175

evet kısa özeti bu. motor ısınana kadar çok yüklenmekten kaçınmalı ve stop etmeden önce her tarafta eşit soğuma olması için bir süre rölantide beklenmeli.

Grey Goose ...

10. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Deniz Asil
    Desert Eagle Kriminal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 AL 0864
    Edilen teşekkür: 2519

Stop etmeden once eger stop edecegın yere bosta gelmıssen gerek yok beklemene..Ama yuksek devırde gelmıssen beklemekte fayda var..

Yani turboyu kullanmıssan durmadan once sogutmak ıcın beklemelısın..
    I ' m c a p u l i n g . . .

12. Bu mesajı için 3 kişi Kriminal'ye teşekkür etti:

İbrahim Öğretmen yanında Albea Sole Prem.Plus
    Moderatör ibrahim06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Evo Gri
    Edilen teşekkür: 1131

Bizim Dizel araçlarda ilk çalıştırmada hareket etmeden 1 saat bekleseniz bile hararet göstergesinin yerinden oynamadığını görürsünüz. o yüzden beklemek yerine aracı yormadan hareket edin. Hararet göstergesindeki ibre yukarı doğru hareket etmeye başlayınca istediğiniz gibi kullanın. Stop ederken de en az 10 saniye bekleyin sonra motoru durdurun.

Yeni nesil dizeller eskisi gibi kara ford dizel değil.

14. Bu mesajı için 2 kişi ibrahim06'ye teşekkür etti:

h. mutlu
    rodopian16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 64

zaten araba 10km gidince ideal sıcaklığa ulaşıyor olduğun yerde beklemek boşuna mazot yakar...

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Ramazan İPEK
    Weedsheet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 0

Standart Ce: Dizel kullanan arkadaşlardan Tavsiye istiyorum...

Aracımızı ilk çalıştırdığımızda motor ısınana kadar bekleme şansımız olmadığından ( zira bu yazın bile en az 30 dk sürer) aracı fazla yormayacak ve zorlamayacak şekilde sürmekte fayda var... Gelelim kapatırkenki bekleme konusuna aslında bekleme yapmamız gereken yer burası zira aracımızın turbo motoru normal motor gibi çalışmıyor 25000 devirlere kadar çıkıyor bu motor ve siz kontağı kapattığınız anda bu motor yağlamayı kesiyor ve durana kadar yağlanmadan durmaya çabalıyor, işte bu yüzden aracımızı stop etmeden önce en azından bir 15-20 sn rölantide çalıştırmak çok önemli.

emin tuac
    emintuac - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    35vau35
    Edilen teşekkür: 3

Alıntı aydintap Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu kurala uyuyorum. ama şu konuda sizden yardım istiyorum. Ben kuralı motor soğukken mi beklemeliyim? motor sıcaksa bir önemi var mı? aksi takdirde bakkalın önünde dur en az 30 sn bekle. çalıştır 1-2dk bekle sıkıcı olmaya başladı bu iş. kullanım klavuzunda da motoru çalıştırınca bekleme düşük devirde motor ısınana kadar git diyor.

buradaki dizelci tecrübeli arkadaşlarla klavuz uyuşmuyor. fakat ben tecrubeye kulak veriyorum... bu konudada tavsiyelerinizi bekliyorum
    şu kurala uy gerisini araca bırak

Aracına bindiğinde önce aracını çalıştır sonra aynalarını kontrol et emniyet kemerini tak ve devam et bu zaman içerisinde geçen süre motorun yağlaması için gerekli sürenin on katına eşittir.
    saygılar

tayfun aydın
    tayfux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 2123

Hocam dizellerde araç hareket etmeden önce bekleme olayı motorun ısınmasındandır doğrudur onun nedeni de dizellerin pek soğuk havayı ve soğuğu sevmediğinden ileri gelir çünkü dizellerin en çok yaktığı zamanlar motor soğukken yapılan hareketlenmedir. motor soğukken özellikle dizel araçlar çok yakar. tabii bu nedenin yanında bir de motorun ve turbo aksamının yağlanması da göz ardı edilemez. araç durduğunda bekleme nedeni ise tamamen motorun yavaş yavaş soğuması ve olası bir blok ani soğuma ve çatlamaya neden olmamanın yanı sıra özellikle dizellerde turbo aksamının içindeki havayı yağlamalı bir şekilde boşaltım gerçekleştirmesi içindir. yani siz aracı stop ettiğinizde turbo yağlamayı keser ama dönmeye devam eder bu nedenle panellerde hafif hafif aşınmalar meydana gelebilir. kıpkırmızı ve saniyede devir sayısı çok yüksek bir turbo düşünün ve siz bu turbonun yağlamasını aniden kesiyorsunuz bu tabii ki turbo panellerine zarar verir.. dizellerde kalkış ve duruşta ki beklemeler bu yüzden olup şahsen arabaya kesinlikle yararının olduğunu düşünüyorum. ben özellikle uzun yoldan gelince aracın termostat açmasını beklerim daha sonra stop ederim. kalkışta da kendime belirlediğim bir ısı miktarına ulaşmadan arabayı kaldırmamaya gayret ederim..