Sayfa 1/4 1234 SonSon
73 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: Grande Punto Dizel çok mu yakıyor?(ilk kalkışlarda hantallık sorunu ile birlikte)

nejat brohi
    nejatb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Orleans Mavi
    Edilen teşekkür: 1

Standart Grande Punto Dizel çok mu yakıyor?(ilk kalkışlarda hantallık sorunu ile birlikte)

merhaba,

annemlerin 90 bglik 1,3 dynamic, 6 vitesli grande puntosu var. aslında almalarına da ben sebep oldum gibi aracı cok begenmiştim çünkü ama yakıt tüketiminden pek memnun değilim gibi.

özellikle şehir içinde çok tüketiyor diye düşünüyorum. geçen ankara şehir içinde, eskişehir yolu, konya yolu, yokuş inme çıkma vs karışık 150 km yol yaptım ortalama değer yüz kmde 6,5 litre yaktığı idi.

bilmiyorum, çok değil mi bu değer, daha az yakmasını bekliyordum. çünkü özellikle az yakması için çaba gösteriyorum.

birde bir olumsuzluk daha, hafif bayırlarda gaza basmadığımda arabanın kendi kendine inmekte zorlanması, mesela benzinli araçlarda bırakınca, bir üst viteste de olunca araba kendiliğinden açılır iner aşagı.

punto sağlam bayır istiyor moment kazanmak için, ince bir eğimde kendi başına gitmiyor, gazsız. buda tüketimi arttırıyor.

anlık tüketimi hep takip ediyorum, zaten açılışta 15-16 hatta 20leri buluyor. araç sekizbin (8000) km'de bu arada. fazla zorlamadan kullandım.

ayrıca en olumsuz yanı, 1. vitesin ve nerdeise 2 nin ölü olması. şehir içinde adamın canına okuyor 1'e tak, sonra iki, sonra 3 sonra geri başa dön. keşke birinci ve ikinci vites aralıkları biraz daha uzun tutulsaymış.

birde ilk zamanlarda kilima acıkken gittiğinde devir biraz düşünce pat stop ediyordu, şimdi biraz daha iyi toparlanmış motor.

iyi tarafı yok mu, var tabi, yol tutuştan memnunum, güvenlik paketi ile aldık, esp var mı biliyorum ama dün yağmurda zorladım, kaygan zeminde yapişti yere, pati vs çekmedi. kullanımı keyifli. direksiyondan müzik kumandası en efektif araç, yumuşacık debriyajı var, gerci yarım bastığınızda acayip titremesi var ama çok yumusak. mp3 player güzel.

yorumlarınızı bekliyorum, selamlar.

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Yakit tuketimi degerleri hakkinda yorum yapabilmek icin, ortalama hiz degerlerini de belirtebilirsek daha faydali olacaktir. Iyi surusler..
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Fatih Y.
    dreamerdaddy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

6,5 normal zaten arkadasım ben genelde sehirler arası yolda 80-100 km ile giderken 4-4,5 arası yakıyo daha ne kadar az yakabilirki yani...

mustafa vural
    M.Tolga multijet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    35 cjs
    Edilen teşekkür: 96

Puntoların yakıt tüketimi oldukça az, fakat dizel araçların yeni iken daha fazla yakıt tükettiği bir gerçek. Motorun kurum bağladıkça yakıt tüketimin düşecektir. Ayrıca 2. vitesin dişli oranını istediğin şekilde değiştirdikleri takdirde aracın seriliği azalacaktır.

ozan akgül
    pascal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 25

6.5 normal gibi geliyor bana hatta 6.8 yakan biri olarak iyi bir rakam diyebilirim bile. ben de düşürmeye çalışıyorum rakamı ama olmuyor pek...

ufuk bakal
    ufuk61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    41 EU 361
    Edilen teşekkür: 122

bencede 6.5 nomal bir rakam hem bu istatisliklerde de verilmiş grande punto ilk üç te yer alıyor(mazotlu arabalarda) ek olarakta dizel arabalar ilk 15 000 km den sonra az yakmaya başlıyor.

Kurallara uymadığı için forumdan uzaklaştırılmıştır. Mısafır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 11

dızel olarak degerlendırırsen surus keyfı gercekten cok cok ıyı
    ben 17" jant kullanıyorum sehır ıcı yakıt tuketımım 7-7.5
    ama performansından ve vıtes aralıklarından hıc rahatsız olmadım...

Çağlar Barış Karaman
    CAGLARKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 4

bence de normal tüketim şehiriçi için. benimki 75 hp 6,2 ortalama yakıyor. 2. vitesin öü olduğuna da katılmıyorum. ilk basışta turbo lag den dolayı ve maksimum torkun sağlandığı 1750 devire kadar hantallık olabilir ama o devirden sonra araba akıp gidiyor ikinci vites bile olsa ki benimki 75 hp, 90 hp likte çok daha iyidir bence. biraz beklentiyle ilgisi var bu memnuniyetsizliğin. sonuçta dizel bir araba ve 106 gtı veya 206 gtı değil, süper bir hızlanma beklenirse hayal kırıklığına uğranılabilir. ayrıca bence punto çoğu arabadan çok daha iyi bir araba. dün bir arkadaşım dizel astra aldı sıfır. kullanma şansım oldu ve bir üst sınıf olmasına rağmen birkez daha iyiki punto almışım dedim.
    Fiat Grande Punto 1,3 Multijet Active E.Kırmızı +......+......+......+......+

Levent ÖZTÜRK
    Black Diamond Lewent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    34 DT 7831
    Edilen teşekkür: 8

Şehir içinde her zaman %5,5 ile %6,0 arası!!! Zorlamayın yaw GP' leri

Eşber ÜRÜN
    The_Cakhal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vals Mavi
    Plaka
    34..1434
    Edilen teşekkür: 0

benim araba yeni 15000 oldu,
    dün şehiriçi keyif sürüşü yaptım; yani yavaş yavaş gittim. Ort 10 km yaptım, eve geldiğimde ort yakıt: 5,5 di, bayağ şaşırdım.
    Milletine sahip çık; Başka Türkiye yok !!!:super:

Cuneyt kayakıt
    Cnyt01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adana
    Rengi
    Yok
    Plaka
    01 ck 1905
    Edilen teşekkür: 94

daha ne kadar az yakabılır kı ? hıc 2000 motor aracla tanısıklıgın oldu mu ? bence gp cımrı bıle sayılır yanı...:ok:

Buğra KARASU
    BGRAYS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 DT 8899
    Edilen teşekkür: 66

bence sınıfının en az yakan arabası olmasada sahibini uzmeyecek degerleri yakılıyo..

uzun yol tecrubem olmadı ama sehır ıcınde cok yuksek degıl bence ..

Emre Ayvaz
    shoparr_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskişehir
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06 AE 6232
    Edilen teşekkür: 85

fabrika verilerinin üstüne en az 1 lt konmalı zaten..kullanım ve hangi şehirde olduğun vs çok etkilidir..hantallığa gelince aynı motora sahip araçlarımız benim black cat 2.viteste koltuğa yapıştırıyo beni!!

ekleme:zamanla alışıcaksınız eminim çünkü sınıfında performans olarakta önde bir araç..

Ziyaretçi047
    Ziyaretçi Ziyaretçi047 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

aracın yakıtı iyi düzeyde. şehir içi kullanımda ağırlıktan ötürü yakıtı biraz fazla. bir de motor her zaman canlı kalması için ayarlanmış. bu da yakıtı önemli ölçüde artırabiliyor.

aracın kalkışına gelince. benim bu güne kadar bindiğim araçlar arasında en hızlı kalkan arabalardan biridir. o ilk hoplama ve turbo anında aracın öne atlaması mükemmel bir olay. en kral araba ile bile kalkışta kapışıyorum. mutlaka bir burnum bir kez öne geçiyor. 30km/s ten sonra diğer araba sizi geçebilir bu normal. ama o sürate kadar torku hissediyorsunuz. ben 75hp ile bunu söylüyorum. 90hp nasıl test etmedim.

Yücel EROLAN
    yerolan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    34 EG ****
    Edilen teşekkür: 0

bence arabanın yakışı normal.GP nin 6 vitesli modellerinde vites aralıkları birbirine daha yakın olduğu için sık vites değiştirme ihtiyacın olmasıda normal.ayrıca dizel araçların silindir sıkıştırma oranları benzinlilere göre daha fazla olduğu için yokuş aşağı gazı bırakıp gitmek istediğinde arabanın benzinliye göre daha yavaş gitmeside normal.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Bahsettiğin güzergahta normal trafikte benim aracımın ortalaması 5lt./100km oluyor en fazla.Ancak iş çıkışına kalınca bu miktarı geçebilir.Bir de motor soğukken ve kısa mesafeli yolculuklarda daha fazla yakabilir.Sürücü en önemli faktör tabi...
    1. ve 2. vites oranlarını uzatırsan aracından daha fazla şikayet etmeye başlarsın

Mustafa SEZGİN
    Sezgintr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Orleans Mavi
    Plaka
    16 LP 418
    Edilen teşekkür: 31

Bende o motordan kullanıyorum. Ne vites oranı nede motorun cansız olması gibi bişey yaşamadım vede bilhassa yakıt şehiçi sakin kullanımda en son 5.2 gördüm.
    Ama sen daha önceden 1.8 veya 2.0 motor kullandıysan sana cansız gelmiş olabilir. Keşke arabayı almadan önce bi test sürüşü yapsaydınız. Ben dci den tut tdi yına kadar kullandım 1.6tdci dışında hiçbiri bana bukadar seri gelmedi.

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı Sezgintr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende o motordan kullanıyorum. Ne vites oranı nede motorun cansız olması gibi bişey yaşamadım vede bilhassa yakıt şehiçi sakin kullanımda en son 5.2 gördüm.
    Ama sen daha önceden 1.8 veya 2.0 motor kullandıysan sana cansız gelmiş olabilir. Keşke arabayı almadan önce bi test sürüşü yapsaydınız. Ben dci den tut tdi yına kadar kullandım 1.6tdci dışında hiçbiri bana bukadar seri gelmedi.
    1.6 Tdci 110bg lik olan mıydı? 90bg liği beni çok tatmin etmedi açıkçası...

TEZEL KORKMAZ
    DeWıL 45 TEZEL PUNTO 45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 31

Valla Ben Puntolarin 1 Km Sinde 7 Kuruş Yaktigini Duydum Bana Servisim Oyle Soyledi Benzinlilerin Yakiti Dizellerden Daha Az Bence.su An Da Arabamda Bir Sorun Yok Allah Cok Sukur Sadece Bu Jantlarin Içi Diskler Kuflenio Butun Puntolarda Gordum Ben Acaba Nie Cvp Bekliorum

Onur Gönülkirmaz
    Reddline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    34 by 5955
    Edilen teşekkür: 21

Alıntı Sezgintr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ewet bizim diğer araba c-max 1.6tdci gerçekten çekiş konuşunda üstüne tanımıorm ama motor çok hassas olduğu için yakıtla ilgili sürekli problem yaşıyoruz opet ten almamıza rağmen. punto da bu sorunla allahıma bin şükür daha hiç karşılaşmadım

Sayfa 1/4 1234 SonSon