Sayfa 42/146 İlkİlk ... 223839404142434445466292142 ... SonSon
2914 sonuçtan 821 ile 840 arası

Konu: Gp'lerimiz ne kadar yakıyor?

ugur ozer
    ugurozer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 630

arkadan ruzgar esecek veya farkında olmadan hafifde olsa rampa ineceksiniz evet dusuyor biliyorum. Biryere gidiş ve donuş yapıldıgında genel ortalamanıza bakın ne kadar dusuyor? sadece tek yonlu gidişlerde hesap yapmak yanlış.

HH TT
    mimarchi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 9

Ben aracı yeni aldım...Aldığımda depoyu fulledim ve bir depo ile 480 km gittim...Tamam acemiliktir devirsiz kullanıyorumdur dedim ama sanki çok az km yapıldı.Ne dersiniz?

Emin Şen
    FoR_ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 63

Alıntı mimarchi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben aracı yeni aldım...Aldığımda depoyu fulledim ve bir depo ile 480 km gittim...Tamam acemiliktir devirsiz kullanıyorumdur dedim ama sanki çok az km yapıldı.Ne dersiniz?

İlk depo için normal sayılır aracın km arttıkça zaten yaptığımız yol oturuyor. İçiniz rahat olsun değerler yüksek değil..

Türker Türker
    Türker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Vals Mavi
    Edilen teşekkür: 8

şehir icinde yol bilsayarı ortalama 5,4 lt mazot tükettiğimi gösteriyor, tabi sakin kullanım ile, bir de mesafe cok önemli sürekli kısa mesafelerde kullandığınızda tüketim 7,2 lere kadar çıkabiliyor,

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Motorlarımız normal sıcaklığa ulaşana kadar cok fazla tuketiyor arkadaşlar. Bunu goz onunde bulundurun.

Erkan .
    EPKAH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 ** ***
    Edilen teşekkür: 32

Alıntı ugurozer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorlarımız normal sıcaklığa ulaşana kadar cok fazla tuketiyor arkadaşlar. Bunu goz onunde bulundurun.
    çok güzel bir konuya değinmişsin uğur benim için
    ben aracı sabah çalıştırıp 4 km yol yapıyorum sonra akşam çalıştırıp yine 4 km yol yapıyorum (işyerim yakın ben ne yapayım )
    özellikle 1.4 fire ve 1.3 mjet 75 bg kullanan arkadaşlar bu kriterlerde bu motorlar ne yakıyor kıyaslayabilir misiniz?
    teşekkürler.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

erkan hiç abartmadan soyliyim ben çok ekonomik kullanırım aracı resmen bir bebek gibi freni neredyse hic kullanmadan ayagımı onceden pedaldan ceker motor freni ile yavaslarım kagni gibi hızlanırım sıcak motorla sehiricinde 5L nin altına (yol bilgisayarının yalancısıyım) dustugum olmustur. Ancak hava soguk iken 8.5 ları buluyor ve bu sekilde asiri yumusak kullanımda 7 km yol yaptıgımda aracın motor sıcaklık gostergesinin normale varmadıgını bilirim. Bunu goz onunde bulundur. Benzinli versiyonlarını gercekten hic bilmiyorum ancak dizel motorlu puntolarımız ozellikle kışın kısa mesafeli kullanımlarda hiç ama hiç ekonomik degil (fabrika verilerine gore muhakeme yapıldıgında. cunki diger dizel motorları hiç bilmiyorum) 4 km lik yolu dusuk tempo ile kossan inan daha az üşürsün 1km icerisinde ısınmazmı dersen ısınır gayetde guzel ısınıyor ancak aractan inip soluklandıgımda yaptıgıma uzuluyorum aracin yarı omrunu almis gibi icim aciyor (soguk motor - koyu yag viskozitesi) -kulakları kemiren motorun aglama sesi- yakıt verileri desen taxi tutmak daha mantıklı diyebilirim

8. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Erkan .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 ** ***

taksi tutmak motor ömrü için mi mantıklı yoksa ekonomi için mi?
    8.5 litre çok yüksekmiş gerçekten benzinli de bundan iyi olmaz tahminen. kısa mesafe kullanmak iyi değil biliyorum ama maalesef mecburum çünkü gittiğim yere toplu taşım aracı gitmiyor. yürümek de zor yağmur çamur soğuk artık körlemesine bir model seçeceğiz cebimdeki paraya göre. ama yüklü bir indirim yapılmazsa dizel biraz tuzlu benim için...
    teşekkürler cevap için.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

ben tşk ederim. ancak senin yerinde olsam 2. el temiz bir benzinli alırdım kaliteli bir lpg sistemi takardım yok sıfır canın cekiyorsa sevdigin, icine sinen aracın en uygun fiyata verilenini al benzinli veya dizel. gunde 8 km yol yapacaksanda lpg isinede dizel isinede bulasma verecegin 5 milyar fazla para zaten sana onlarca yıl yakıt alacak )

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Ben kışın en pis soğuğunda şehir içi 3,5 km git gel mesafede kullandım bu kış. Arabam sıfır olmasına karşın yaktığım yakıt 6,3 tü. Hep böyleydi bu sonra yaza girdik çok daha düştü. Kısa mesafe ısınmadan soğuk havada ben 6 yı biraz geçiyordum.

A. K.
    nasrettinhoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 31

Kışın 8-8,2 arası şehiriçi...Şimdi 7,2-7,4 arası gidip geliyor..Mevsim bu kadar farkettirir mi?

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

aslında mevsim degil motorun nominal ısıda olmaması yakıtı farkettirir, Kısa mesafeli kullanıyorsanız kışın aracınız daha fazla yakar. Ancak uzun mesafeli kullanıyorsanız soguk hava birim hacimde daha fazla oksijen icerdigi icin daha az yakarsınız. Yakıt sarfiyatı motor sıcaklıgının 90 dereceye ulasmasına kadar surer bu sıcaklıktan sonra sarfiyatınıza dikkatli bakarsanız yaza gore daha az yaktıgınızı ve aracınızın daha seri oldugunu goreceksiniz.

Alper dağdemiR
    Auto engineeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06AD9158
    Edilen teşekkür: 504

durgun,soğuk yağışsız bir hava olsa, dediğin gibi uğur birim hacimdeki oksijen fazla olduğu için daha werimli çalışır.
    ama kışın yağış olmasa rüzgar olur, yani nötrlüyor o da yani yazın az kışın çok yakar arabalarımız. hatta yazın klima açarım kışla aynı yakar. en az baharda

2000. mesajım hayırlı uğurlu olsun

Selman Atlandı
    akin78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 168

arkadan ruzgar esecek veya farkında olmadan hafifde olsa rampa ineceksiniz evet dusuyor biliyorum. Biryere gidiş ve donuş yapıldıgında genel ortalamanıza bakın ne kadar dusuyor? sadece tek yonlu gidişlerde hesap yapmak yanlış.
    Söylediğim mesafe Konya-Bursa Bursa-Konya gidiş dönüştür.Yolu bilen bilir inişte var yokuşta.Rüzgara gelince hava açıktı her iki gündede ve rüzgar yok denecek kadar azdı.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı akin78 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylediğim mesafe Konya-Bursa Bursa-Konya gidiş dönüştür.Yolu bilen bilir inişte var yokuşta.Rüzgara gelince hava açıktı her iki gündede ve rüzgar yok denecek kadar azdı.
    abi seni tebrik ediyorum ben butun kasmalarıma ragmen yol bilgisayarında 4.1 e dustum gidiş donus olarak ve pompaya gittigimde bu rakamdanda daha fazla tukettigini gordum aracın. Sen 3.4 lerden bahsetmişsin gidiş dönüş olarak yani fabrika verilerinide egale etmişsin. Peki bu veriler bilgisayar verilerimi yoksa pompada yapılan hesaptaki kesin sonuç verileri mi?

Alıntı Auto engineeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    durgun,soğuk yağışsız bir hava olsa, dediğin gibi uğur birim hacimdeki oksijen fazla olduğu için daha werimli çalışır.
    ama kışın yağış olmasa rüzgar olur, yani nötrlüyor o da yani yazın az kışın çok yakar arabalarımız. hatta yazın klima açarım kışla aynı yakar. en az baharda

2000. mesajım hayırlı uğurlu olsun
    uğurlu olmuş hakketten
    kışın şoyle bir çıkışta en az 200 km yi devirebilsek inan daha az yakar ama desen o sogukta nereye gidiyorsun otur k..nın ustune

Mustafa Akçay
    pdr42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 625

araba tam yuk 4 kişi artı 2 cocuk hız ortalaması 120 diyebilriz 160 kadar cıkıtıgım yer vardı 159 yakmıs.

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı pdr42 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    araba tam yuk 4 kişi artı 2 cocuk hız ortalaması 120 diyebilriz 160 kadar cıkıtıgım yer vardı 159 yakmıs.
    159 yakmış derken? 159 ytl mi yaktınız? kac km yol yaptınız? km de 15.9 kurus olamaz cunki

bora turan
    PuNtOmAnİa !! tempesty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    06 BE 8308
    Edilen teşekkür: 820

Bilgilendirme Konusu

159 yakmış derken? 159 ytl mi yaktınız? kac km yol yaptınız? km de 15.9 kurus olamaz cunki
    Km.de 15,9 kuruş yakmış Uğurcum çünkü arkadaşın arabasında Atiker takılı

20. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ugur ozer
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Rock Siyah

Alıntı tempesty Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Km.de 15,9 kuruş yakmış Uğurcum çünkü arkadaşın arabasında Atiker takılı
    haha ok şimdi oldu boracım bende diyorum arac dizel olsa zor gibi cok kasması gerek e bakıyorum dizelde degil

ah ah keske prins veya teleflex taktırsaydı boracım, ici yanar insanın o manifoltu delerlerken ve kaputu her actıgında alnına dikis atılmıs bir insan gorur gibi motorun ustunde emaneten durak enjektorler..

bu arada boracım bizim burda teleflex takan randımanlı biryer yok. ancak prins de cok kaliteli parcaları yazılımı kullanıyormuş hatta gostergede hata kodları vs. gosteriyor en ufak problemde, ve teleflex gibi manifoltu acarak uygulanıyor. fiyat 1150 euro, babam sponsor olursa bize cok yakın biryerde oldugu icin prins dusunuyorum taktırmayı. Sen ne dersin buna bi yorumun olursa dusuncelerin onemli benim icin?

Erkan .
    Nereden
    İzmir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Plaka
    35 ** ***

uğur eğer herzaman 4+4=8 km yol yapsaydım 8x365=2920 km yol yapmam gerekirdi yılda. ama ben yılda 10.000-12.000 km yol yapıyorum yani sadece işe gidip gelmiyorum arabayla öyle olsa zaten hiç düşünmemki ne kadar yaktığını. benim anlatmak istediğim sabah 4 km akşam 4 km kesin gidiyorum yani aracı soğuktan iki sefer çalıştırıyorum ve araç lpg li kışın sırf bu yüzden 60 ytl lik benzini harcıyorum.
    lpg bu yüzden bana uygun değil bana az yakan benzinli veya mjet lazım. aslında sıfır araba almak çok güzel birşey ama illa alacağım diye birşey yok yani ikinci el de olabilir ama gp nin temizini ve az km yapmışını ve en az dinamik olmasını bulmak da zor olur kanısındayım.
    bakalım 1.4 fire ve mjet arasında kaldım alırken 1.4 ü test etmem lazım özellikle yokuşlarda merak ediyorum çünkü buralar epey bi yokuş