Sayfa 1/2 12 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 20 arası

Konu: City arizasi vardi serviste city motoru degistirildi ama..

PUNTO MANİA
    flexflex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı
    Edilen teşekkür: 2

Standart City arizasi vardi serviste city motoru degistirildi ama..

Evet arkadaslar dun arabami city arizasindan dolayi serviste city arizasi icin gerekli parcalar yenisi ile degistirildi tam olarak ne degistirdiler bilmiyorum soylemediler.fiat ne degidiyorsa artik tam olarak.

Fakat degisimden sonra direksiyon um yine sert duzelme olmadi o konuda.
    Punto nun meshur direksiyon yumusakligi yok . City modu kapatinca tas gibi sert oluyor acinca az bir hafifleme oluyor .

Ayrica bu tarz bir sorun olustu degisimden sonra .

1 direksiyonu cevirince sanki surtme sesi geliyor hafif ortalara dogru ozellikle.

2 direksiyonu tam saga dogru cevirecekken click diye bir ses geliyor ama dreksiyonin icinden boyle tok click diye sanki boyle sillahta bos tetige basar gibi click diye sanki bir mekanizmayi yerine oturtur gibi

. Bu city arizasi giderildiginde direksiyonun pamuk gibi olmasi lazim di dimi dogru olanda bu dimi yani olmasi gereken ?

süleyman Ş
    General edll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Mersin
    Rengi
    Evo Gri
    Plaka
    TR
    Edilen teşekkür: 834

Standart Cevap: City arizasi vardi serviste city motoru degistirildi ama..

Alıntı flexflex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet arkadaslar dun arabami city arizasindan dolayi serviste city arizasi icin gerekli parcalar yenisi ile degistirildi tam olarak ne degistirdiler bilmiyorum soylemediler.fiat ne degidiyorsa artik tam olarak.

Fakat degisimden sonra direksiyon um yine sert duzelme olmadi o konuda.
    Punto nun meshur direksiyon yumusakligi yok . City modu kapatinca tas gibi sert oluyor acinca az bir hafifleme oluyor .

Ayrica bu tarz bir sorun olustu degisimden sonra .

1 direksiyonu cevirince sanki surtme sesi geliyor hafif ortalara dogru ozellikle.

2 direksiyonu tam saga dogru cevirecekken click diye bir ses geliyor ama dreksiyonin icinden boyle tok click diye sanki boyle sillahta bos tetige basar gibi click diye sanki bir mekanizmayi yerine oturtur gibi

. Bu city arizasi giderildiginde direksiyonun pamuk gibi olmasi lazim di dimi dogru olanda bu dimi yani olmasi gereken ?
    böyle bir sorun çok görülen birşey değil. buradan ne derece yardımcı olunabilir bilmiyorum ama en iyisi servise tekrar aracınızı götürün. bu nedir diyin. böyle bir saçmalık olmaz. siz direksiyon tat versin sıkıntı çözülsün diye para veriyorsunuz, bu sorunları yaşamak bu sesleri dinlemek için değil. zamanla şöyle olur böyle düzelir derlerse sıfırındada böylemi oluyor, kullandıkçamı düzeldi diyin. mutlaka düzeltmelerini sağlayın. geçmiş olsun.

Naklov Deniz
    PUNTOCU volkan1065 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 1081

Buna benzer bir sorun daha önceden bir iki kişi yaşamıştı. amortisör takozlarında sorun çıkmıştı.

Ancak siz servise tekrar gidip soruna baktırmadınızmı. Belki mafsalla ile ilgili bir sıkıntıda olabilir.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Alıntı volkan1065 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buna benzer bir sorun daha önceden bir iki kişi yaşamıştı. amortisör takozlarında sorun çıkmıştı.

Ancak siz servise tekrar gidip soruna baktırmadınızmı. Belki mafsalla ile ilgili bir sıkıntıda olabilir.
    Soyle diyim servise arabayi goturdugum de bu sorun yoktu . Ben araba yapildiiktan sonra guvenlikten teslim aldim yetisemiyrum is cikisi arabaya oturup anahtari cevirdim o an rolantideyken hemen test ettim cevirdim ettim hemen anladim sert oldugunu degisen biseyin olmadigini cevirince de anladim tikirtiyi saga cevirince ama kimse yoktu soyleyecek mecbur aldim gittim . Bugun aradim suan sehir disindayim gidemiyorum en yakin zaman da goturecem zaten telefonda bugun konustum getirin bakalim dediler tekrar. Acaba ne oldu merak ediyorum. Yoksa bilerek bozup para mi koparmak istiyorlar ondanda korkuyorum
    Konu flexflex tarafından (17/04/2018 Saat 21:44 ) değiştirilmiştir.

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Bence sorun amartisör takozlarından kaynaklanıyor gibi.Her ne kadar elektrikli direksiyon olsa da yumuşaklığı sağlayan sadece cıty değil lastiklerin geniş taban veya dar taban olması,yapısı bile etkiliyor.Ben mıleston marka lastiklerdem mıchelın energy saver lastiklere geçince aracın direksiyonu şaşırtıcı derece tüy gibi olmuştu.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Aynen hocam tat versin diye hemde can guvenligi icin yaptirdik bu yuzden kabul ettim fakat direksiyonum hala sert hic bir yumusama olmadi hatta yeni clio hb in direksiyonu daha yumusak . Bu ne sacmalik bende anlamadim benim bildigim puntonun direksiyonu tuy gibi parmakla cevirilecek kadar yumusak tir . Boyle olmasi lazim dogru diyilmiyim. Hele city modu kapatinca. Kaya gibi sert oluyor bu kadar sert olmuyordu sanki degsimeden once . Acikcasi pisman oldum diyebiliriz

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Alıntı ykaya1983 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence sorun amartisör takozlarından kaynaklanıyor gibi.Her ne kadar elektrikli direksiyon olsa da yumuşaklığı sağlayan sadece cıty değil lastiklerin geniş taban veya dar taban olması,yapısı bile etkiliyor.Ben mıleston marka lastiklerdem mıchelın energy saver lastiklere geçince aracın direksiyonu şaşırtıcı derece tüy gibi olmuştu.
    hocam bugun götürdüm arabayı tekrar baktılar sert olmasının nedeni dediklerine ön takozlardan kaynaklanıyormuş onlar değişirse düzelir dedi ..
    o ses için de gerekeni yaptılar düzeldi şaun direksiyonu çevirince çıkan ses geçti ..

fakat bu sefer şunu fark ettim yapıldıktan sonra hocam . direksiyon kendini biraz eksik topluyor mesela tam düzelmiyor biraz yamuk kalıyor bu yoktu bu sorun oluştu . gerimi götürsem tekrar acaba düzeltirlermi ?

kadir s
    Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri
    Edilen teşekkür: 85

Ek birşey söyleyeyim. 2009 gp var arkadaşımda direksiyon hiç değişmemiş acayip yumuşak. Benimki 2012 2 sene önce değişti benimki ona nazaran sert ama başka arabadan benimkine gelince epey yumuşak. Eski city ile yeni city arasında fark var sanırım. Birde mafsal ses yapabiliyor. Mafsalın Torku vardı çok sıkılınca direksiyon sert olabilir demişti servis. Benimkini tork değerinde sıktıkları için ben birdey demiyorum sertliğine. Çünkü gp aşırı yumuşak lastiklerimizde aynı

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Alıntı Kadyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ek birşey söyleyeyim. 2009 gp var arkadaşımda direksiyon hiç değişmemiş acayip yumuşak. Benimki 2012 2 sene önce değişti benimki ona nazaran sert ama başka arabadan benimkine gelince epey yumuşak. Eski city ile yeni city arasında fark var sanırım. Birde mafsal ses yapabiliyor. Mafsalın Torku vardı çok sıkılınca direksiyon sert olabilir demişti servis. Benimkini tork değerinde sıktıkları için ben birdey demiyorum sertliğine. Çünkü gp aşırı yumuşak lastiklerimizde aynı

üstadım aynı durumu bende yaşıyorum şimdi servisten tekrar geldim usta bakıyor normal diyor ya kardeşim ben hergun sürdüğüm arabayı hergun döndüğüm adadan arabanın nasıl topladığını bilmiyormuyum yani elle çevirmezsem tam toplamıyor artık kaldırıma doğru gidio yoksa . gaza basıp iyicine yine denedim araba toplamıyor yine pek değişen birşey yok . bu neden olur acaba . usta başından savdı resmen yapacak bir şey yok araban normal diyip durdu . birde başka araçla sürüşe çıktık benimkinden sonra onadada aynı diyor belki oda sorunlu . fiaatan çöp bile alınmazmış almasaydım keşke bin kere pişman oldum motoru hariç arabanın herşeyi sorun yumağı açıkçası . Aynı durum bende var derken bir arkadaşım da 2007 model grande punto var onun direksiyonu bildiğiniz pamuk gibi aşırı kullanılan bir araç olduğu halde bizim arabaları yanyana getirince benim ki sert kalıyor . öteki gibi tüy gibi pamuk gibi değil. birde servisteki usta takozları değiştirin daha da yumuşar dedi 650 tl iki ön takoz değişimine fiyat çıkardılar .. gerçekten sorun varmı yokmu açıkçası şuan şüphelendim açıkçası . direksiyon için böyle demesine . takozun sorunlu olup olmadığını nasıl anlarım kendim bakarsam ? belkide biri bozuktur para almak için ikiside bozuk diyor

YUNUS KAYA
    ykaya1983 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Rengi
    Rock Siyah
    Edilen teşekkür: 719

Alıntı flexflex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam bugun götürdüm arabayı tekrar baktılar sert olmasının nedeni dediklerine ön takozlardan kaynaklanıyormuş onlar değişirse düzelir dedi ..
    o ses için de gerekeni yaptılar düzeldi şaun direksiyonu çevirince çıkan ses geçti ..

fakat bu sefer şunu fark ettim yapıldıktan sonra hocam . direksiyon kendini biraz eksik topluyor mesela tam düzelmiyor biraz yamuk kalıyor bu yoktu bu sorun oluştu . gerimi götürsem tekrar acaba düzeltirlermi ?
    Eğer sorununuz araç düz giderken direksiyonun tam düz durmaması ise o sorun rot ayarı ile çözülüyor.Ben de bugün rot başını değişirdim.Usta direksiyon düz durmayacağı için rot balans yaptırman gerek dedi.Ben de şu an pek lüzum görmediğim için yaptımadım öyle kullanıyorum.Normalde amaortisörler sökülse bile direksiyon açıları değiştiği için tekrar rot balans gerekiyormuş.Sizin de sorununuz bundan kaynaklanabilir.
    Millet düğün salonunda kızlara bakarken ben dışarıda arabalara bakarım.

kadir s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Benim direksiyon toplanmasında sıkıntı yok. Takozların tanesi 70 tl falan. Ses yapmiyorsa bozuk değildir. Yetkili serviste mi değiştirdiniz başka bir servis deneyebilirsiniz

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Benim direksiyon toplanmasında sıkıntı yok. Takozların tanesi 70 tl falan. Ses yapmiyorsa bozuk değildir. Yetkili serviste mi değiştirdiniz başka bir servis deneyebilirsiniz
    birmot ta işlem yapıldı . Ses yok aynen hocam rahatsız edecek tek şey direksiyon sert oda ustanın dediğine göre takozlar dan mış fakat takozlardan ses vs gelmiyor hiç sorun direksiyonun sert olması ve direksiyoınun yumaşaması için eskisi gibi takozları değiştirmen gerek dedi ..ama dedi kullanmaya sorun yaratmaz sadece direksiyon sert kalıyor .

toplaması derken direksiyonu şöyle diyim size.

mesela bir yolda döndük sağ yada sol fark etmiyor sorun değil .. araba döneceği yere döndü yolu gördüm direksiyonu salınca avucumun için den dönüyor ama tam toplamıyor yani biraz eksik topluyor gibi tam düzelmiyor bu sefer elle müdahele etmek zorun da kalıyorum . normal düzeliyordu bir video çekerim olmadı gerekirse .

hatta şöyle diyim birde anlamanız açısından otopartan çıkıyorum çıkmak için direksiyonu kırıyorum sağa araba dönüyor direksiyonu avucumun için de sallıyorum tekrar gaza bassam da araba düzelmiyor yani sağa doğru gidiyor elle düzeltmezsem önceden böyle değildi sanki araba kendini topluyordu gibi geliyor ustanın dediğine göre piskolojik miş gerçi pek inanmadım . anlamıyorum diye başından saldı gibi geliyor bana

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Bu toplama işi bir hafta sonra düzelmez ise bence direk yine servise gidin direksiyon kutusundan ayar gerekebilir. Mafsal ile beraber tam ayarını yapamamışlardır. City kalibrasyonunuda tekrar yapsınlar. Takozlarıda würthün sprey gres yağını alıp bir yağlayın bakalım nasıl olacak. Biraz yumuşaması lazım.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Bu toplama işi bir hafta sonra düzelmez ise bence direk yine servise gidin direksiyon kutusundan ayar gerekebilir. Mafsal ile beraber tam ayarını yapamamışlardır. City kalibrasyonunuda tekrar yapsınlar. Takozlarıda würthün sprey gres yağını alıp bir yağlayın bakalım nasıl olacak. Biraz yumuşaması lazım.
    toparlarmı bilmem de yetkili servis çok pahalı . düzgün bir ustaya götürmek istiyorum artık para dayanmaz servise açıkçası ..
    bu takozları nasıl yağlayacaz onuda anlatırsanız sevinirim spreyi nasıl sıkmamız laızm ?

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

aracın ustteki ızgaralardan takozlar görülür. Sprey gresin ince ucu ile ordan takozların kenarlarına doğru sık. hatta bir kişi direksiyonu sürekli tam sağ tam sol yaparak sıkarsan daha faydalı olur. Bu takozlar için ayrıca lıtyum katkılı sıvı gresler de var. piyasada pek yok. Aslında aşağıdaki ürün daha faydalı olur ama sizin test için wurth işinizi fazlasıyla görür.

https://urun.n11.com/bakim-spreyleri...-ml-P118277469

kadir s
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Tekno Gri

Bazı elektrikli direksiyonlarda geri dönme sorunu okumuştum ama puntoda bu durum yok gayet güzel topluyor. Servis ustaları bazen evet salıyor başından. Benim city değiştikten sonra direksiyon altindan ses geldiğini söyledim masraflı sıktıklar düzelmedi. Daha sonra duruduğum yerde direksiyonu sallayinca lok lok ses gelmeye başladı bu sefer masfal degistide düzeldi. Ki ben kaç kere dedim abi değiştir deneyelim diye. Biraz uğraştırmıştı.
    Yada başka servise güzellikle anlatacan yardım isticen

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Bazı elektrikli direksiyonlarda geri dönme sorunu okumuştum ama puntoda bu durum yok gayet güzel topluyor. Servis ustaları bazen evet salıyor başından. Benim city değiştikten sonra direksiyon altindan ses geldiğini söyledim masraflı sıktıklar düzelmedi. Daha sonra duruduğum yerde direksiyonu sallayinca lok lok ses gelmeye başladı bu sefer masfal degistide düzeldi. Ki ben kaç kere dedim abi değiştir deneyelim diye. Biraz uğraştırmıştı.
    Yada başka servise güzellikle anlatacan yardım isticen
    Sökerken yaptıkları hata sonrasında yeni city montajında illaki sorun cıkarıyor. Servislerde işi bilen ustanın başı yoğun oluyor diğer elemanların eline kalıncada bu tip sorunlar meydana çıkıyor. Sanayide olsa serviste olsa artık iyi usta işini bilen tekniker bulmak zor. allah herkese kolaylık versin.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Sökerken yaptıkları hata sonrasında yeni city montajında illaki sorun cıkarıyor. Servislerde işi bilen ustanın başı yoğun oluyor diğer elemanların eline kalıncada bu tip sorunlar meydana çıkıyor. Sanayide olsa serviste olsa artık iyi usta işini bilen tekniker bulmak zor. allah herkese kolaylık versin.
    Volkan hocam kafama takilan soru su aslinda diyelim ki servis teki usta ayari vs yapamadi ayarlayamadi beceremdiklerini var sayalim . Peki bu hatallari yeni degistikleri parcalarin vs tekrar arizalanmasina neden olurmu tekrar dan yuksek masraf acarmi ?. Yoksa daha sonra disaridan daha iyi bir ustaya goturup yaptirmak istersem derksiyon kutusu vs gibi yerlerinden tekrar bir problem cikarirmi fazladan masraf cikarirmi ?

Son olarak izgaralardan baktim otoparka inip kaputu kaldirip azonce ama tam anlayamadim nereye spreyin sikacagimi Bir resimle gosterme sansiniz olursa cok sevinirim . Birde istanbulda hangi servis iyi fiatin yetkili olanlarin oraya goturmeyi deneyebilirim olmadi .avrupa yakasinda tavsiyelere acigim

Naklov Deniz
    Nereden
    Bartın
    Rengi
    Egzotik Kırmızı

Sonuç olarak siz city değişimi yaptırıyorsunuz ama sonrasında araçta problem oluşuyor. Hadi direksiyon sertliğini geçtim. yeni cityde belki biraz eskisine göre ağır takozlarda da sorun var bunu anlarım. ama aracın direksiyonunu çevirirken mafsaldan ses gelmesi ve direksiyonu tam düz toplamaması bu servisin işini tam manası ile yapmadığı anlamına geliyordu.

Albea aracımızı ilk aldığımızda bir sene sonra salıncak burçlarında boşluk oluşmuş. Babam da sanayide her zamanki ustamıza değilde başka bir ustaya götürmüş. Adam direksiyon kutusunun mafsal rulmanının civatasını sıkmış. Direksiyon kendi kendi toplamıyordu sözde bir haftada düzelir dedi. 15 gun geçti düzelen bişi yokrot balanscı arkadaşa götürdük salıncaklar da boşluk var direksyon ayarınıda eski haline getirsin dedi. Salıncakları değiştirdik ve ayarı eski haline getirdik sorun çözüldü. Dediğim gibi mafsal direksiyon kutusu ve city kalibrasyonu noktasında bir eksik olabilir. ,

Eğer pskiloljik değilse direksiyon tam toplamıyorsa bu kazaya bile sebebiyet verebilir. Bence başka bir araçtada test ettirin hatta bunu en iyi rot balanscılar anlar.

Takozları görürsünüz yuvarla kapak gibi ortada samun vardır. cama yakın yerde.

PUNTO MANİA
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Vişne Kırmızı

Sonuç olarak siz city değişimi yaptırıyorsunuz ama sonrasında araçta problem oluşuyor. Hadi direksiyon sertliğini geçtim. yeni cityde belki biraz eskisine göre ağır takozlarda da sorun var bunu anlarım. ama aracın direksiyonunu çevirirken mafsaldan ses gelmesi ve direksiyonu tam düz toplamaması bu servisin işini tam manası ile yapmadığı anlamına geliyordu.

Albea aracımızı ilk aldığımızda bir sene sonra salıncak burçlarında boşluk oluşmuş. Babam da sanayide her zamanki ustamıza değilde başka bir ustaya götürmüş. Adam direksiyon kutusunun mafsal rulmanının civatasını sıkmış. Direksiyon kendi kendi toplamıyordu sözde bir haftada düzelir dedi. 15 gun geçti düzelen bişi yokrot balanscı arkadaşa götürdük salıncaklar da boşluk var direksyon ayarınıda eski haline getirsin dedi. Salıncakları değiştirdik ve ayarı eski haline getirdik sorun çözüldü. Dediğim gibi mafsal direksiyon kutusu ve city kalibrasyonu noktasında bir eksik olabilir. ,

Eğer pskiloljik değilse direksiyon tam toplamıyorsa bu kazaya bile sebebiyet verebilir. Bence başka bir araçtada test ettirin hatta bunu en iyi rot balanscılar anlar.

Takozları görürsünüz yuvarla kapak gibi ortada samun vardır. cama yakın yerde.
    Direksiyonu cevirince cikan sesi yaptilar o duzeldi tek sorun simdi direksiyon tam toplamiyor bugun video cekecem gostermek icin insallah buraya ekleyecem . Daha iyi anlamaniz icin olayi tam

Sayfa 1/2 12 SonSon