18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Aşırı soğuklar

cantekin keçeli
    cantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri
    Edilen teşekkür: 7

Standart Aşırı soğuklar

arkkadaşlar ben sivasta çalışıyorum.gece sıcaklık -25 derecelere kadar düşüyor.geçenlerde g.puntomu çalıştırırken küt diye ses geldi ve araç ilk çalıştırmada çok gürültülü çalışıyor. bunun bir zararı olur mu?

Mehmet Ali ..
    makeles - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 240

ilk çalıştırdığında viteste donma oluyor mu? tüm viteslere geçirebiliyor musun?

Mehmet Özcan
    Basın-Yayın Sorumlusu femoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    YMS
    Edilen teşekkür: 7336

Motor yağ donuyor resmen iticiler tam yağlamıyor ilk çalışmalarda sesli vede vuruntulu çalışabilir bu normal ama ilk çalışmadan sonra kesinlikle araca gaz vermeyin rolantide 5 dakika çlaıştırın yola çıkmadan....

4. Bu mesaj için teşekkür edenler:

serdar ince
    ince5757 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 51

Femolinin dediği gibi aşırı soğuklarda arabayı biraz rölantide çalıştırmak sonrada devirsiz olarak yol almak lazım.Aşırı soğuklardan benim arabadaki akü de kızdırmayı tam yapamadı ondan dolayı değiştirdiler servistekiler.Benim araba mayıs 2006 da trafiğe çıkışlı daha 2,5 yaşında üzerindede orjinal aküsü vardı.Orjinal 50 lik akü çıktı üzerinden bu akünün 2,5 senede bitmesi sizce normalmi arkadaşlar.

İbrahim ÖZHAN
    bebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bayburt
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Edilen teşekkür: 6

Aynı sekilde benım aracım da Mayıs 2006 cıkıslı ve benım de akum bıttı ama nasıl dayansın her gece -25 derece.
    50 lık yerıne kaclık ve hangı marka aku taktın ogrenebılır mıyım bende bu ara aku araysındayım..

yılmaz yondemir
    detay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gümüşhane
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 42

Ben de aracımı mayıs 2006'da aldım. Varta marka akü var ve göstergede hala yeşil yanıyor. Sorun yok.

A. Can Şahin
    95+ HP Punto_Can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Plaka
    06DA1234
    Edilen teşekkür: 779

bende mayıs 2006'da aldım. Sadece geçen sene aküden kaynaklanan bi problemden dolayı emisyon uyarı ışığı yandı. Servise götürdüğümde aküden kaynaklandığını ve önemli birşey olmadığını söylediler. bu kış ankaranın sıcaklığı malum,özellikle benim gibi dikmen,keklik pınarı civarında oturuyorsanız durum daha da vahim. ancak gece birkaç gündür -20'lere çıkan soğuklara rağmen hala sabah 8'de marşa bastığımda banamısın demiyor,tek seferde alıyor. (ayrıca şimdiye kadar vites donması gibi herhangi bir şeyle karşılaşmadım. Bilgilerinize...)

özgün özcan
    Atam İzindeyiz! tangozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afyonkarahisar
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    03 PB 144

öncelkle ii geceler afyonda yaşamaktayım bu günlerde sıcaklıklar -23ü gördü arabam kapalı garajda muhafaza ediliyor bir gece dışarıda kaldı arabam 2 gün önce arabayı sabah çalıştırdığımda çalıştı geri stop etti tkrar tkrar 3 defa denedim sonuç aynıydı gaz wermiştm ilkte sonra öylede yapmadım 4defada çalıştrdığımda 1500dewir üzerine çıktı bi süre o şeklde çalştı 1000dewre düştü we o şeklde çalıştı.dün we bugn ilk çalştırışlarmda yine o şeklde dewam etti.hiçbir hata ışığı yanmamasına rağmen böyle yapması normal mi acaba biras usun oldu kusura bakmayın..

Kaan Zaim
    zaimkaan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Beyaz
    Edilen teşekkür: 65

benim aracım da, 2006 model üzerinde hala orjinal aküsü duruyor. 2- 2,5 sene akü için normal bir süre bence. Henüz bir sıkıntı yaşamadım ama, bu aralarda bir akü almam gerekirse çok şaşırmıycam. Yanlız akülerin ömrünü uzatmak istiyorsanız, özellikle aşırı soğuk günelrde aracı yerinde de olsa, çalıştırın. Hiç çalışmayan bir akü, soğuk havalarda iyice zayıflıyor.

_ _
    Muhendis06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 215

Onceki gun -15 derecede calistirmayi denedigim multijet, tek marsta calisarak basarili oldu. Ilk 30 saniye kadar kendiliginden 1200 rpm dolayindaki devirlerde calisiyor , ancak sonra tekrar normale dönuyor. Mars basmadan once yakit pompasinin viziltisinin kesilmesini beklemek ve eger yaniyorsa kizdirma bujisi lambasinin sonmesini beklemek olayi kolaylastiriyor. Iyi surusler..
    1.3 MJ Act 75 HP, 5 lt/100km

Yiğit Tuncer
    z_ygt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Rock Siyah
    Plaka
    06az3970
    Edilen teşekkür: 11

Aracı ilk çalıştırışta mutlaka debriyaja basarak çalıştırın.Bu, soğuk motorun çalışmasına yardımcı oluyor.Isındıktan sonra debriyaja basarak çalıştırmaya gerek yok.Serviste usta söyledi bana.Kayışın dönmesine yardımcı oluyor filan dedi ama teknik olarak tam hatırlayamadım.

13. Bu mesaj için teşekkür edenler:

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Haklısın Yiğit, debriyaja basarak çalıştırmak marş motoruna binen yükü az da olsa azaltıyor...

Emre @
    ekorkut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 437

Alıntı z_ygt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracı ilk çalıştırışta mutlaka debriyaja basarak çalıştırın.Bu, soğuk motorun çalışmasına yardımcı oluyor.Isındıktan sonra debriyaja basarak çalıştırmaya gerek yok.Serviste usta söyledi bana.Kayışın dönmesine yardımcı oluyor filan dedi ama teknik olarak tam hatırlayamadım.
    Usta sallamış biraz kayış falan diye. Çalıştırırken vitesi boşa almak ve debriyaja basmak, kavramayı volandan ayırır bu da sırasıyla kavrama diski, baskı balata, debriyaj mili, transfer şaftı ve dişlilerini, ana şaftı ve senkromeç dişlilerini komple bir bütün olarak marş motorundan ayırır.

Yani debriyaja basmadan çalıştırırsanız marş motoru yukarıdaki bir yığın zamazingoyu da zaten soğuktan iyice bitap düşmüş akünün gücüyle çevirmeye çalışır. Eğer basarsanız bu grubu devre dışı bırakıp sadece motoru döndürür.
    Aradaki farkı görmek isterseniz arabanın devir saatinin basıp basmamak arasında nasıl bir farkla sıfırdan yükseldiğini gözlemleyin.

Eski bir hyundai accent i olan arkadaşımın arabasında debriyaja basmadan çalışmaya imkan vermeyen bir düzenek vardı ve baya ilginç gelmişti bana.

16. Bu mesaj için teşekkür edenler:

ONUR ŞAKİROĞLU
    onur5470 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Rengi
    Egzotik Kırmızı
    Plaka
    16 DS 072
    Edilen teşekkür: 24

akülerin maaşallahı var bence,,
    2006 mayıs'tan beri tesisata rağmen gidiyor.
    takdire değer

Emir A.
    Fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Balıkesir
    Rengi
    Titanyum Gri
    Edilen teşekkür: 352

Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eski bir hyundai accent i olan arkadaşımın arabasında debriyaja basmadan çalışmaya imkan vermeyen bir düzenek vardı ve baya ilginç gelmişti bana.
    Hyundai sahibi bir arkadaşım araştırmıştı...Çocuk kilidi gibi bir şey...
    Aracı çalıştıracak kişinin oturduğu yerden debriyaja kadar uzanabilmesi gerekiyor...Azmeden yine bir şekilde başarır ama güzel bir pasif önlem bence..

Arda BULUT
    ABNEW - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 4298

Alıntı z_ygt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alıntı ekorkut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta sallamış biraz kayış falan diye. Çalıştırırken vitesi boşa almak ve debriyaja basmak, kavramayı volandan ayırır bu da sırasıyla kavrama diski, baskı balata, debriyaj mili, transfer şaftı ve dişlilerini, ana şaftı ve senkromeç dişlilerini komple bir bütün olarak marş motorundan ayırır.

Yani debriyaja basmadan çalıştırırsanız marş motoru yukarıdaki bir yığın zamazingoyu da zaten soğuktan iyice bitap düşmüş akünün gücüyle çevirmeye çalışır. Eğer basarsanız bu grubu devre dışı bırakıp sadece motoru döndürür.
    Aradaki farkı görmek isterseniz arabanın devir saatinin basıp basmamak arasında nasıl bir farkla sıfırdan yükseldiğini gözlemleyin.

Emreye katılıyorum, kısaca debriyaja basarak hareket eden parçaları volanla sınırlamış oluruz.

Usta belki de motor ısındıktan sonra marş motorunun daha az zorlanacağını bu nedenle debriyaja basmanın öneminin azalacağını söylemiştir.Tabi şahsi fikrim her çalıştırmada vitesi boşa alıp debriyaja basılması yönünde.

Durumun kayışla ya da kayışlarla hiçbir alakası yok...

Ad bilgisi yanlış. Soyad bilgisi yanlış.
    azenn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kayseri
    Rengi
    Yok
    Edilen teşekkür: 6

-18derecede gördüm en son bir sıkıntı yaşamadım çalıştırmak adına yaklaşık haftada bır çalışmasına ragmen arabam,ama vites geçırırken sıkıntı yaşıyorum sanırım yagda donma başlıyor ,araba rahatlayınca rolantısı duzelınce sorun ortadan kalkıyor,
    onu geç dun uzun sureden sonra kar yagdı ve kavşaga girdim yavaşdım kışlık tekerim önde var iki tane ama 360 derece döndüm denebilir.. dikkat edin allahtan araba yoktu...

cantekin keçeli
    cantekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Malatya
    Rengi
    Granit Gri

bende de aynı şekilde önde kar lastiği var arkada yok bende 360 derece döndüm.